Poziom wody w rzekach rośnie. Ministerstwo: Powodzie nam nie grożą

13.04.2013 19:47
Wysoka woda na Wiśle

Wysoka woda na Wiśle (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta)

- Pomimo lokalnych podtopień, na terenie kraju nie występuje zagrożenie powodziowe, służby lokalne prowadzą stały monitoring - informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W wielu miejscach jednak poziom wody wzrasta, osiągając stan alarmowy. Najtrudniejsza sytuacja jest terenie województw: dolnośląskiego, mazowieckiego i podlaskiego.
W związku ze stałym wzrostem poziomu Wisły w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego ogłoszono wczoraj alarm przeciwpowodziowy. Jak poinformowała Dagmara Kobla-Antczak, rzeczniczka starostwa płockiego, alarm przeciwpowodziowy będzie obowiązywał do odwołania w gminach: Wyszogród, Gąbin, Słupno, Słubice, Bodzanów, Nowy Duninów i Mała Wieś.

Kobla-Antczak podkreśliła, że mieszkańcy położonej na lewym brzegu Wisły Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej, gdzie znajdują się miejscowości powiatu płockiego dotknięte powodzią w 2010 r., zostali powiadomieni w sobotę o przyborze rzeki dzięki informacji nadanej przez zintegrowany system ostrzegania ludności.

Główna część systemu znajduje się w wydziale zarządzania kryzysowego starostwa płockiego, które w sytuacji zagrożenia uruchamia lub wstrzymuje alarmy. System ma 12 zakodowanych sygnałów ostrzegawczych obowiązujących w Unii Europejskiej. Pozwala też na posługiwanie się komunikatami głosowymi.

Ministerstwo: Powodzie nam nie grożą

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji twierdzi, że mimo podtopień w Polsce nie ma zagrożenia powodziowego. - Pomimo lokalnych podtopień, na terenie kraju nie występuje zagrożenie powodziowe, służby lokalne prowadzą stały monitoring - głosi komunikat MAC przekazany.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś 3 ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostu poziomu wody w strefie stanów wysokich, powyżej stanów alarmowych na terenie województw: dolnośląskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Odnotowano przekroczenie stanu alarmowego na 16 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, na 11 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry oraz na 2 stacjach wodowskazowych rzek Przymorza.Ponadto obowiązuje 9 ostrzeżeń hydrologicznych 2. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia wzrostów poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie możliwe przekroczenie stanów alarmowych na terenie województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, lubelskiego, opolskiego, śląskiego i podkarpackiego.

Zobacz także
Komentarze (22)
Zaloguj się
 • siekier35

  Oceniono 40 razy 12

  jak co roku to samo.
  rząd ma poważniejsze wydatki niż jakieś tam głupie zabezpieczenie przeciwpowodziowe....

 • rabbinhood

  Oceniono 15 razy 11

  powodzi nam się jak nigdy

 • nepwk

  Oceniono 17 razy 9

  a po co komu wały powodziowe jak można pomniki i urzędy budować by żyło sie lepiej oczywiście ;]

 • thorgallpl

  Oceniono 23 razy 7

  kilka dni temu wyborcza pisala, ze wszystko gra. rzad zadbal, inwestycje poszly pelna para, bo jak by rzadzil kaczynski to by zalewalo.....a tutaj prosze. ledwo snieg sie roztopil, zero opadow deszczu, a juz zalewa. przeciez od razu widac, ze w tym kraju nie ma gospodarza. sa jacys profesorowie, pierdzistolki i cala reszta pamietajaca czasy komuny. gwno umieja, biora tylko pieniadze, praktycznie nieusuwalni. za kazdym razem ci nieudacznicy maja nadzieje, ze tym razem sie uda. niech was wszystkich zaleje, niech ludzie sie w koncu rusza i przegonia te czerwona bande!

 • jezierskiadam

  Oceniono 16 razy 4

  Największe zagrożenie stanowią stopnie wodne, a w szczególności Tama we Włocławku. Pęknięcie którejś z tam wywoła skutki podobne do tsunami z 2004 roku. Oczywiście tamy wodne mogą pękać nie tylko w Polsce. Zmiany klimatu niemal wszędzie temu sprzyjają.

  Wiecej: www.eioba.pl/a/43rx/horoskop-na-rok-2013#ixzz2QQLU2MNd

 • amur-49

  Oceniono 16 razy 4

  Refleksje popowodziowe

  Płynie powodziowa fale
  - powódź wszystko zmiecie,
  z wodą z bliska, oraz z dala
  płyną wszystkie śmiecie.

  To, coś głupcze kiedyś rzucił
  gdzieś nad brzegiem Wisły
  dziś do ciebie z wodą wróci
  przypomnieniem skisłym.

  Skoroś wałów nie budował,
  teraz nie narzekaj
  - wała! Ci pokaże znowu
  bezlitosna rzeka.

  Osiedle się zbudowało
  nad rzeczną głębiną,
  dziś osiedle nam zalało
  - gorzkie żale płyną.

  Nie ma tamy, bo żal było
  zwierzątek nad rzeką,
  zwierzątka dziś potopiło,
  ciebie też to czeka.

  Siedzi Pan Bóg zadumany
  nad ludzkim cierpieniem,
  lecz tę powódź przecież mamy
  na własne życzenie.

  Po powodzi woda spłynie,
  pozostaną błota.
  Wszystko mija, lecz nie minie
  człowiecza głupota.

 • ada3333

  Oceniono 5 razy 3

  rośnie poziom Wisły
  a ja głupi myślałem że poziom wody w Wiśle
  zastanawiam się czy Wisła może zalać wysokim poziomem ?

 • romikus

  Oceniono 6 razy 2

  Maże też podtopi Warszawę.

 • wyciety

  Oceniono 8 razy 2

  Ludnosc z terenow zagrozonych nie powinna sie martwic.Dopoki rzadzi Komorowski z Tuskiem woda zachowa swoje wlasciwosci,.jak naplynie to i splynie.Dlatego nie mozemy pozwolic,aby wladze przejal PIS,bo przy nich waly rozmiekaja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje