Prokuratura Generalna o tezach Macierewicza: Nie ma dowodów, by ktokolwiek przeżył katastrofę smoleńską

13.04.2013 16:34
Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz na posiedzeniu zespołu ds. katastrofy, Sejm 10.04.2013

Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz na posiedzeniu zespołu ds. katastrofy, Sejm 10.04.2013 (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Nie ma dowodów, by ktokolwiek przeżył katastrofę smoleńską - podkreśla prokuratura. Zdaniem szefa SLD Leszka Millera śledczy powinni zająć się wypowiedzią Antoniego Macierewicza (PiS), który mówił o "wiarygodnych relacjach, że trzy osoby przeżyły katastrofę".
We wtorek w Kielcach Macierewicz, który jest szefem parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, mówił: - Po blisko trzech latach badań mogę powiedzieć z olbrzymią dozą pewności czy prawdopodobieństwa, że relacje o tym, że trzy osoby przeżyły (katastrofę), są wiarygodne. Powoływał się przy tym na "trzy niezależne źródła", z których dwa pochodzą "od ludzi, którzy zawodowo zajmują się weryfikacją informacji i nie podają wiadomości niesprawdzonych".

Dziś w Rybniku na Śląsku pytany o tę wypowiedź, Macierewicz podkreślił, że "dotyczyła ona relacji, jakie istnieją na temat przebiegu tego tragicznego wydarzenia, a przede wszystkim tego, że prokuratura nie dopełniła swoich obowiązków i niczego nie zbadała".

- Najpoważniejszym problemem jest to, że w ciągu trzech lat od tej tragedii prokuratura nie przesłuchała żadnego sanitariusza, żadnego lekarza, nie poczyniła żadnych ustaleń niezbędnych w sytuacji tak poważnej i tak zasadniczej. To jest główny problem - ja już złożyłem w tej sprawie doniesienie o przestępstwie do prokuratury - powiedział Macierewicz.

Stanowisko Prokuratury Generalnej i Wojskowej Prokuratury Okręgowej

Prokuratura, pytana o słowa Macierewicza, podkreśla, że nie ma dowodów, by ktokolwiek przeżył katastrofę smoleńską. - Materiały, zebrane zarówno na miejscu zdarzenia, jak i w wyniku przeprowadzonych potem badań, nie dostarczyły dowodów na potwierdzenie tezy, że ktokolwiek przeżył tę katastrofę - powiedział dziś prok. Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej.

- Materiał dowodowy zebrany przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie nie daje żadnych podstaw do stwierdzenia, żeby jakakolwiek osoba przeżyła katastrofę - potwierdził również płk Zbigniew Rzepa, rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

Dodał, że zaraz po trzeciej rocznicy katastrofy śledczy wysłali do parlamentarnego zespołu pismo z prośbą o przedstawienie zebranych dowodów. - Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się po raz kolejny do zespołu o nadesłanie dokumentów, które ewentualnie mogłyby pomóc śledztwu - powiedział Rzepa.

- Jestem zawsze do dyspozycji prokuratury we wszystkich kwestiach związanych ze Smoleńskiem i każdą inną kwestią. Eksperci zespołu parlamentarnego także są zawsze do dyspozycji - zadeklarował dziś Macierewicz.

Z kolei szef SLD Leszek Miller powiedział w piątek, że tego dnia wysłał do Prokuratury Generalnej zawiadomienie dotyczące wypowiedzi Macierewicza, że katastrofę smoleńską przeżyły trzy osoby.

Pytany o to doniesienie Martyniuk powiedział, że jeśli wpłynie ono do Prokuratury Generalnej, jak w każdej sprawie, zostanie ono przekazane do właściwej prokuratury.

Zobacz także
Komentarze (323)
Prokuratura Generalna o tezach Macierewicza: Nie ma dowodów, by ktokolwiek przeżył katastrofę smoleńską
Zaloguj się
 • adelaide.o

  Oceniono 1 raz 1

  '''' O "NOWYM PROGRAMIE" POSTKOMUNY SŁYSZELIŚCIE ?

  CZY TA "CZERWONA KSIĄŻECZKA" LESZKA MILLERA MA SPEŁNIAć TAKą ROLĘ JAK "MEIN KAMPF" ADOLFA HITLERA ?

  WBREW NIEKTÓRYM TUSZUJĄCYM POSUNIĘCIOM L E S Z E K___M I L L E R TO TAKI SAM twardogłowy, NIEREFORMOWALNY, ZATWARDZIAŁY komuch JAK
  T a d e u s z___ I w i ń s k i.

  Oni i wielu jeszcze innych twardogłowych komuchów, mają Polaków za głupców, obciążonych syndromem homosovieticus,

  zachowują się jakbyśmy nadal żyli w PRL-u pod okupacją sowiecką i pod rządami komunistycznej zbrodniczej PZPR,

  a przecie my żyjemy w państwie rządzonym nierządem Donalda Tuska, wnucka żołdaka hitlerowskiej SD, oraz kolesi Tuska z POWSI i PSL,

  w państwie w którym, za przyzwoleniem i cichą współpracą Tuska i jego kolesi,

  bywsza komunistyczna, i obecna postkomunistyczna nomenklatura mają nadal wielki wpływ na organy i instytucje państwa na to co się dzieje
  w państwie.

  Żyjemy w państwie, w którym tak jak za komuny, Polaków krytykujących władzę nazywa się kibolami lub wręcz chuliganami, których pałuje się
  i kopie na ulicach,

  których Donald Tusk nazywa grupami antypaństwowymi,

  żyjemy w państwie w którym premier Donald Tusk i jego rząd z POWSI i PSL związki zawodowe spychają do podziemia,

  żyjemy w państwie w którym premier jego rządu, Donald Tusk jasno wszem i wobec
  oświadczył, że będzie ignorował pracowników i reprezentujące ich przed rządem związki zawodowe.

  TO NIE SĄ TRZECIORZĘDNE ANI DRUGORZĘDNE BŁĘDY.

  TO JEST DYKTATURA DONALDA TUSKA I JEGO KOLESI Z POWSI I PSL WSPIERANYCH PO CICHU PRZEZ TWARDOGŁOWYCH KOMUCHÓW
  I POSTKOMUNĘ ORAZ ŁŻE-ELITĘ SZUKAJĄCĄ INTRATNYCH POSAD.

  POLSKA ZA DONALDA TUSKA NIERZĄDEM I RZĄDEM NIERZĄDU, PEŁNYCH PYCHY IGNORANTÓW I NIUEUDACZNIKÓW, KOLESI Z POWSI I PSL STOI NAD PRZEPAŚCIĄ.

 • adelaide.o

  Oceniono 1 raz 1

  ... TUSK I JEGO KOLESIE BOJĄ SIĘ PRAWDY.

  MEC. ROGALSKIEGO POSTRASZYLI PEWNIE WYSŁANI PRZEZ SŁUŻBY DONALDA TUSKA "SMUTNI CYWILI", PRZEDSTAWILI SIŁOWE "ARGUMENTY" NIE DO ODRZUCENIA I CHŁOP STRACIŁ NIE TYLKO REZON ALE I ROZUM.

  JUŻ POWIEDZIAŁ CO MU SIEPACZE DONALDA TUSKA PODYKTOWALI TO TERAZ INO PATRZEĆ JAK BIDOK "POPEŁNI SAMOBÓJSTWO" COBY SIĘ NIKT NIE DOWIEDZIAŁ PRAWDY JAK BYŁO.

  PRZECIE TO "NORMALNA" KOLEJ RZECZY W POLSCE NIERZĄDEM RZĄDZONEJ PRZEZ DONALDA TUSKA, WNUCKA ŻOŁDAKA HITLEROWSKIEJ SD, ORAZ KOLESI TUSKA
  Z RZĄDU POWSI I PSL.

 • adelaide.o

  Oceniono 1 raz 1

  A CZY SĄ DOWODY IŻ WYSOCY URZĘDNICY PAŃSTWOWI PODAJĄC TAKIE WIADOMOŚCI KŁAMALI, MYLILI SIĘ ? DLACZEGO NIE WYJAŚNIONO SKĄD CI URZĘDNICY TO WIEDZIELI? DLACZEGO TO PODAWALI PUBLICZNIE?

  CO DO BŁEDÓW DONALDA TUSKA I JEGO RZĄDU TO NIE SĄ TO TRZECIORZĘDNE ANI DRUGORZĘDNE BŁĘDY.

  POLSKA ZA DONALDA TUSKA NIERZĄDEM I RZĄDEM NIERZĄDU, PEŁNYCH PYCHY IGNORANTÓW I NIUEUDACZNIKÓW, KOLESI Z POWSI I PSL STOI NAD PRZEPAŚCIĄ.

  TYCH MATACZĄCYCH KRĘTACZY LASKA ORAZ JEGO SAMEGO, SŁUGUSÓW PUTINA I TUSKA, POWINNO SIĘ ZAMKNĄĆ ABY NIE MATACZYLI W POLSKIM NIEZALEŻNYM ŚLEDZTWIE, NIE MĄCILI POLAKOM I OPINII ŚWIATOWEJ W GŁOWACH.

  ZESPÓŁ LASKA, PÓŁGŁÓWKA I SŁUGUSA Z ZADARTYM ŁBEM WBREW INSYNUACJOM DONALDA TUSKA I JEGO KOLESIÓW Z RZĄDU POWSI I PSL, NIE JEST ANI ŻADNYM ZESPOŁEM NAUKOWYM ANI ŻADNĄ KOMISJĄ PAŃSTWOWĄ.

  W POLSKIEJ NOMENKLATURZE PRAWNEJ, NAUKOWEJ I PROCESOWEJ TO TWÓR POZAPRAWNY, BEZPRAWNY, POZAPAŃSTWOWY, A UŻYWAJĄC LOGIKII PREMIERA STOSOWANEJ PRZY INNYCH OKAZJACH, WRĘCZ ANTYPAŃSTWOWY I PRZESTĘPCZY BO NIE MA ŻADNEGO PRAWNEGO UMOCOWANIA, JEGO USTALENIA, OPINIE CZY TEZY SĄ NIC NIEWARTE ANI DLA TOCZĄCEGO SIĘ ŚLEDZTWA ANI DLA PRZYSZŁEGO PROCESU SĄDOWEGO.

  WRĘCZ PRZECIWNIE JEST TO NA POLECENIE DONALDA TUSKA SKLECONY NA SIŁĘ ZESPÓŁ CZĘŚCI CZŁONKÓW BYŁEJ KOMISJI MILLERA, KTÓREMU DONALD TUSK NARZUCIŁ ZADANIE BEZPRAWNEGO, PRZESTĘPCZEGO MATACZENIA W ŚLEDZTWIE, BEZPRAWNEGO WPŁYWANIA NA PROWADZONE ŚLEDZTWO SMOLEŃSKIE, I PODWAŻANIA JEGO DOTYCHCZASOWYCH USTALEŃ.

  LASEK I JEGO POMAGIERZY NA POLECENIE DONALDA TUSKA, WNUCKA ŻOŁDAKA HITLEROWSKIEJ SD, MAJĄ MATACZYĆ, PODWAŻAĆ USTALENIA POLSKIEGO NIEZALEŻNEGO ŚLEDZTWA, OŚMIESZAĆ, ZNIECHĘCAĆ I ZASTRASZAĆ NAOCZNYCH ŚWIADKÓW KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ, NIEZALEŻNYCH NAUKOWCÓW, EKSPERTÓW I SPECJALISTÓW CHCĄCYCH POMÓC W POLSKIM ŚLEDZTWIE W USTALENIU PRZYCZYN I USTALENIU WINNYCH KATASTROFY.

  LASEK I JEGO POMAGIERZY NA POLECENIE DONALDA TUSKA, DZIAŁAJĄC Z NIM W PRZESTĘPCZYM BO PRZECIE BEZPRAWNYM POROZUMIENIU, PRZY WYKORZYSTANIU DO TEGO AGEND RZĄDOWYCH I NASZYCH PIENIĘDZY MAJĄ MĄCIĆ POLAKOM W GŁOWACH GŁOSZĄC IŻ CZARNE JEST BIAŁE IŻ TO CO LASEK I JEGO POMAGIERZY SAMI ZCHRZANILI W BYŁEJ KOMISJI MILLERA, TO CO ZOSTAŁO PODWAŻONE I ZAPRZECZONE A W WIELU SZCZEGÓŁACH OŚMIESZONE PRZEZ USTALENIA W ŚLEDZTWIE NACZELNEJ PROKURATURY WOJSKOWEJ TO PRAWDA.

  ANI LASEK ANI JEGO POMAGIERZY NIE BYLI NA MIEJSCU KATASTROFY, NIE BADALI MIEJSCA KATASTROFY, NIE BADALI WRAKU SAMOLOTU, NIE BADALI ORYGINALNYCH DOWODÓW, NIE PRZESŁUCHIWALI ŚWIADKÓW, NIE SĄ NAUKOWCAMI A NA POLECENIE DONALDA TUSKA MAJĄ ZAPRZECZAĆ USTALENIOM POLSKIEGO NIEZALEŻNEGO ŚLEDZTWA PROWADZONEGO PRZEZ NACZELNĄ PROKURATURĘ WOJSKOWĄ, ZGODNIE Z POLSKIMI NORMAMI I WYMOGAMI PROCESOWYMI.

 • razb1947

  0

  Raport Milera jest nie wiarygodny jest tam dużo kłamstwa i niedociągnięć,ale Macierewicz też kłamie, powołać komisję sejmową oraz powinna być konfrontacja Milera z Macierewiczem i ich zesołów, może wtedy dojdziemy do prawdy smoleńskiej.

 • bog43

  Oceniono 1 raz 1

  Panowie prokuratorzy czas najwyższy przeprosić p. Macierewicza i powierzyć mu prowadzenie śledztwa .
  Osobiście byłbym z tego b.zadowolony . Horror fiction przy wnioskach Macierewicza byłyby niewinną bajeczką .

 • eu-antonio

  Oceniono 3 razy 3

  Gdyby były prezydent w nocy przed katastrofą nie chlał,przeżyłyby nie 3 osoby,tylko 96.

 • eu-antonio

  Oceniono 3 razy 3

  Te 3 osoby to Jarek,Antek i od dziś Sasin - tylko oni jeszcze o tym nie wiedzą.
  Do nich jeszcze karetki ciągle jadą - te z kaftanami bez rękawów.

 • cleryka

  Oceniono 5 razy 5

  Wszyscy oglądający TVN 24 w tym dniu,widzieli 2 karetki pogotowia ratunkowego,więc Macierewicz wysnuł taki wniosek,że żyli....ale jest za durny,żeby wiedzieć,że zawsze do wypadków wysyła się karetki? Ot! manipulator stadem baranów!

 • okon75

  Oceniono 4 razy 2

  Nikt nie przeżył katastrofy. Teraz wiemy, że trzy osoby przeżyły. Wiemy też, że to bzdury ale pogadać jest o czym. Nie będę się dziwił nowym rewelacjom, że pasażerowie wypadli z samolotu a samolot bezpiecznie wylądował na Alasce. Że brzozę ścieli Rosjanie i rozsypali złom z samolotu z innego wypadku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje