Prokuratura Generalna o tezach Macierewicza: Nie ma dowodów, by ktokolwiek przeżył katastrofę smoleńską

13.04.2013 16:34
Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz na posiedzeniu zespołu ds. katastrofy, Sejm 10.04.2013

Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz na posiedzeniu zespołu ds. katastrofy, Sejm 10.04.2013 (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Nie ma dowodów, by ktokolwiek przeżył katastrofę smoleńską - podkreśla prokuratura. Zdaniem szefa SLD Leszka Millera śledczy powinni zająć się wypowiedzią Antoniego Macierewicza (PiS), który mówił o "wiarygodnych relacjach, że trzy osoby przeżyły katastrofę".
We wtorek w Kielcach Macierewicz, który jest szefem parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, mówił: - Po blisko trzech latach badań mogę powiedzieć z olbrzymią dozą pewności czy prawdopodobieństwa, że relacje o tym, że trzy osoby przeżyły (katastrofę), są wiarygodne. Powoływał się przy tym na "trzy niezależne źródła", z których dwa pochodzą "od ludzi, którzy zawodowo zajmują się weryfikacją informacji i nie podają wiadomości niesprawdzonych".

Dziś w Rybniku na Śląsku pytany o tę wypowiedź, Macierewicz podkreślił, że "dotyczyła ona relacji, jakie istnieją na temat przebiegu tego tragicznego wydarzenia, a przede wszystkim tego, że prokuratura nie dopełniła swoich obowiązków i niczego nie zbadała".

- Najpoważniejszym problemem jest to, że w ciągu trzech lat od tej tragedii prokuratura nie przesłuchała żadnego sanitariusza, żadnego lekarza, nie poczyniła żadnych ustaleń niezbędnych w sytuacji tak poważnej i tak zasadniczej. To jest główny problem - ja już złożyłem w tej sprawie doniesienie o przestępstwie do prokuratury - powiedział Macierewicz.

Stanowisko Prokuratury Generalnej i Wojskowej Prokuratury Okręgowej

Prokuratura, pytana o słowa Macierewicza, podkreśla, że nie ma dowodów, by ktokolwiek przeżył katastrofę smoleńską. - Materiały, zebrane zarówno na miejscu zdarzenia, jak i w wyniku przeprowadzonych potem badań, nie dostarczyły dowodów na potwierdzenie tezy, że ktokolwiek przeżył tę katastrofę - powiedział dziś prok. Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej.

- Materiał dowodowy zebrany przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie nie daje żadnych podstaw do stwierdzenia, żeby jakakolwiek osoba przeżyła katastrofę - potwierdził również płk Zbigniew Rzepa, rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

Dodał, że zaraz po trzeciej rocznicy katastrofy śledczy wysłali do parlamentarnego zespołu pismo z prośbą o przedstawienie zebranych dowodów. - Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się po raz kolejny do zespołu o nadesłanie dokumentów, które ewentualnie mogłyby pomóc śledztwu - powiedział Rzepa.

- Jestem zawsze do dyspozycji prokuratury we wszystkich kwestiach związanych ze Smoleńskiem i każdą inną kwestią. Eksperci zespołu parlamentarnego także są zawsze do dyspozycji - zadeklarował dziś Macierewicz.

Z kolei szef SLD Leszek Miller powiedział w piątek, że tego dnia wysłał do Prokuratury Generalnej zawiadomienie dotyczące wypowiedzi Macierewicza, że katastrofę smoleńską przeżyły trzy osoby.

Pytany o to doniesienie Martyniuk powiedział, że jeśli wpłynie ono do Prokuratury Generalnej, jak w każdej sprawie, zostanie ono przekazane do właściwej prokuratury.

Zobacz także
Komentarze (323)
Zaloguj się
 • wielebnyelvis

  Oceniono 576 razy 480

  Skierować go na przymusowe badania psychiatryczne-razm z kaczorem, Nie może być sytuacji że ludzie chorzy psychicznie zasiadaja w parlamencie i decydują o sprawach kraju.

 • kat-kk

  Oceniono 276 razy 220

  Mimo zakazów ,nakazów ,cenzury,chyba wszyscy widzieli stan zwłok albo jedynie ich fragmenty z Ruskich portali?Może niech pan Mącirewicz wskaże te zwłoki ,które w/g niego i jego wiarygodnych świadków mogły jeszcze żyć.Będzie prościej i taniej.Wiem,że pan Świniorewicz, chciałby badać ze swoją komisją wypadek po pijaku jeszcze lata świetlne i pleść najdurniejsze bzdury,za pieniądze frajerów którym brakuje na chleb,więc albo pokazuje fakty, albo niech nie ciągnie błazenady jak w brazylijskim serialu "W kamiennym kręgu"

 • bartoszcze

  Oceniono 192 razy 150

  "Eksperci zespołu parlamentarnego także są zawsze do dyspozycji "

  Chyba że Nadprofesor Binienda czegoś* się wystraszy i spieprzy do Stanów.

  *czegoś = konieczności powiedzenia prawdy pod odpowiedzialnością karną

 • chi_neng1

  Oceniono 154 razy 130

  DO KACZYNSKIEGO, MACIEREWICZA I DO RODZIN OFIAR KATASTROFY SMOLENSKIEJ ( tym razem bez wyjatkow) !

  - Jak mozna przyzwalac na tak nieprawdopodobne historie, jakie paranoik Macierewicz nam tu wszystkim serwuje ?
  - Jak mozna tworzyc mity i legendy o kims kto dla wlasnego widzimisie "zorganizowal te katastrofe" z powodu wlasnej buty i megalomanii ?

  - Jak mozna nagradzac takiego kogos mitami, legendami, pomnikami, nazwami ulic, placow itd itd ..., a przede wszystkim Wawelem ?

  - Jak mozna zapomniec na sekunde, co jego brat uczynil i dalej czyni z Waszej prywatnej zaloby ?

  - Nikt z Was nie moze twierdzic, ze nie pamietacie ZA CZYJA INICJATYWA I NA CZYJE ZAPROSZENIE BYLA ZORGANIZOWANA TA WYCIECZKA , BO WY, JAKO RODZINY, TO NAJLEPIEJ WIECIE !

  - Jak mozna w spokoju patrzec i przygladac sie na to, co wyczynia brat niemoty prezydenta z Polska i z calym narodem ?

  - Jak mozna pozwolic na obarczanie wina wszystkich innych ta katastrofa, tylko NIE TYCH PRAWDZIWYCH WINOWAJCOW OD POCZATKU ?

  OBS! Nie mowia tu o samym locie, mgle i sprawach technicznych czy szkoleniowych - bo nie to bylo PIERWOTNYM POWODEM KATASTROFY !!!

  PIERWOTNYM POWODEM BYL WYMYSL LECHA KACZYNSKIEGO I JEGO BRATA W CELU ZDOBYCIA GLOSOW WYBORCOW !!!

  KIEDY WRESZCIE DO WSZYSTKICH TO DOTRZE ???

  KIEDY WRESZCIE ZACZNIE SIE NAZYWAC RZECZY PO IMIENIU, TAKIMI JAKIMI FAKTYCZNIE BYLY ???

  DO WSZYSTKICH RODZIN MAM TYLKO JEDNO POZDROWIENIE :

  LECHOWI I JEGO BRATU PODZIEKUJCIE ZA UTRATE WASZYCH NAJBLIZSZYCH, BOWIEM TO JEST ICH ZASLUGA !

  JAK SMAKUJA TAKIE TWIERDZENIA, PANIE KACZYNSKI, PANIE MACIEREWICZ ORAZ RODZINY WSZYSTKICH OFIAR?

 • ireneuszdziura

  Oceniono 154 razy 124

  Dość ciekawe za kłamstwo o holokauście można być skazanym a za kłamstwo smoleńskie nie ma jak.........to qrwa w jakim kraju żyjemy??

 • kczyna

  Oceniono 127 razy 103

  Macierewicz jak może pomaga prokuraturze,ratuje ją przed bezrobociem.

 • monika.libra36

  Oceniono 125 razy 97

  Zespół powołany do wykonania zadań niepotrzebnych:))

 • juma07

  Oceniono 73 razy 63

  Rybnik??? Rybnik ???? czy tam jest oddział szpitalny dla paranoików ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje