Wandale zniszczyli kamień pamiątkowy Jacka Kuronia

13.04.2013 14:44
Tak kamień pamiątkowy Jacka Kuronia został zniszczony w kwietniu. Teraz został oblany czerwoną farbą

Tak kamień pamiątkowy Jacka Kuronia został zniszczony w kwietniu. Teraz został oblany czerwoną farbą (Fot. Przemysław Radwan)

Mieszkańcy Żoliborza są zbulwersowani. Ktoś czarną farbą pomazał głaz upamiętniający Jacka Kuronia w parku Żeromskiego. Podobnie potraktowana została tablica wisząca na jego dawnym domu.
Kamień pamiątkowy stoi w parku Żeromskiego od 2006 r. Na skromnym głazie narzutowym wyryto imię i nazwisko oraz datę urodzenia i śmierci słynnego opozycjonisty i działacza "Solidarności". Projekt upamiętnienia z inicjatywy stowarzyszenia im. Gai i Jacka Kuroniów przygotowali Dorota Piasecka-Mazur, Krzysztof i Jacek Mazur. Kamień ustawiono w parku Żeromskiego tak, że był widoczny z dawnego mieszkania Jacka Kuronia. Na ścianie pobliskiego budynku przy ul. Mickiewicza, w którym mieszkał Kuroń znajduje się pamiątkowa tablica.

Dziś spacerowicze w parku Żeromskiego odkryli, że pamiątkowy głaz został zniszczony. Czarną farbą w sprayu ktoś wymalował na nim nacjonalistyczne symbole, m.in. krzyż celtycki kojarzony ze środowiskami neonazistowskimi i falangę, znak ONR-u. Bazgroły pokryły kamień w kilku miejscach.

Dzielnica wyczyści?

O zniszczeniu głazu powiadomili "Gazetę" spacerowicze z Żoliborza, Magda Krawczyk-Radwan i Przemysław Radwan. Sprawa została zgłoszona do władz dzielnicy Żoliborz, która opiekuje się parkiem i głazem. Jej rzecznik Andrzej Kawka jest dziś poza Warszawą, ale skontaktował się z naczelnikiem dzielnicowego wydziału oświaty Arturem Nawrotem, który od razu przyjechał do parku. Osobno alarm w tej sprawie wszczęła też radna Donata Rapacka. Zaś przewodniczący rady Żoliborza Piotr Wertenstein-Żuławski informuje, że w podobny sposób co głaz ktoś potraktował pamiątkową tablicę Kuronia na ul. Mickiewicza. Radny sugeruje, że może to mieć związek z marszem Młodzieży Wszechpolskiej, zaplanowanym na sobotni wieczór.

Władze dzielnicy już podjęły działania w sprawie dewastacji. Być może uda się odczyścić kamień i tablicę w ciągu weekendu. Prawdopodobnie nie uda się za to ustalić sprawców wandalizmu.

Zobacz także
Komentarze (119)
Zaloguj się
 • grregu

  Oceniono 90 razy 46

  To nie byli wandale. TO BYLI FASZYŚCI. Droga Redakcjo, proszę używać właściwych określeń.

 • faustxyz

  Oceniono 58 razy 42

  I takich brunatnych mutantów dopuszcza się do dyskursu na uczelniach, pod naporem ich chamstwa i agresji odwołuje się spotkania, a główna partia opozycyjna, zalotnie podrygując tańczy taniec godowy wokół tych mętów...

  Swoją drogą jakie to wymowne i symboliczne, upamiętnienie Kuronia - skromny, naturalny głaz.
  L.Kaczyński - zalewa się bez opamiętania jego pomikami, nazwami ulic itd. całą Polskę, i ciągle "mao mao". JK rzekł ostatnio, że jak w końcu wygra jakieś wybory, to dalej będzie trzaskał pomniki brata. Jakie to bez klasy, wymuszać kult brata inwazją w przestrzeni publicznej, potworkowatych pomników osoby dalekiej od wybitności:(

 • calmy

  Oceniono 55 razy 39

  Zbydlęcenie. Jakie to żałosne splugawić w nocy miejsce upamiętniające człowieka, który stracił zdrowie w PRL-owskich więzieniach i nigdy się nie zaprzedał. Ani nie dał kupić w nowej rzeczywistości za posady w spółkach skarbu państwa.
  Ale pewnie śpiewanie hymnu codziennie rano pomoże.

 • iremus

  Oceniono 81 razy 39

  ....Wandale zniszczyli kamień pamiątkowy Jacka Kuronia...... Polscy faszyści zaznaczyli swoją obecność a jakiś pismak z GW określa ich mianem wandali (podobnie z resztą jak sądy, propkuratury, policja). Żałosny kraj. Polscy faszyści będą tak długo hołubieni przez organa państwowe i tych co mają serce pod prawą pachą aż sobie zaczną legalnie mordować. Analogicznie było ze złomiarzami, węglarzami, piaskarzami tak długo dawali drogówce w łapę aż rozjeździli bezkarnie wszystkie drogi.

 • tsuranni

  Oceniono 66 razy 28

  po symbolach widać, że zrobili to patrioci i wierni katolicy. Widocznie Kuroń czymś sobie zasłużył :>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje