Wandale zniszczyli kamień pamiątkowy Jacka Kuronia

Tak kamień pamiątkowy Jacka Kuronia został zniszczony w kwietniu. Teraz został oblany czerwoną farbą

Tak kamień pamiątkowy Jacka Kuronia został zniszczony w kwietniu. Teraz został oblany czerwoną farbą (Fot. Przemysław Radwan)

Mieszkańcy Żoliborza są zbulwersowani. Ktoś czarną farbą pomazał głaz upamiętniający Jacka Kuronia w parku Żeromskiego. Podobnie potraktowana została tablica wisząca na jego dawnym domu.
Kamień pamiątkowy stoi w parku Żeromskiego od 2006 r. Na skromnym głazie narzutowym wyryto imię i nazwisko oraz datę urodzenia i śmierci słynnego opozycjonisty i działacza "Solidarności". Projekt upamiętnienia z inicjatywy stowarzyszenia im. Gai i Jacka Kuroniów przygotowali Dorota Piasecka-Mazur, Krzysztof i Jacek Mazur. Kamień ustawiono w parku Żeromskiego tak, że był widoczny z dawnego mieszkania Jacka Kuronia. Na ścianie pobliskiego budynku przy ul. Mickiewicza, w którym mieszkał Kuroń znajduje się pamiątkowa tablica.

Dziś spacerowicze w parku Żeromskiego odkryli, że pamiątkowy głaz został zniszczony. Czarną farbą w sprayu ktoś wymalował na nim nacjonalistyczne symbole, m.in. krzyż celtycki kojarzony ze środowiskami neonazistowskimi i falangę, znak ONR-u. Bazgroły pokryły kamień w kilku miejscach.

Dzielnica wyczyści?

O zniszczeniu głazu powiadomili "Gazetę" spacerowicze z Żoliborza, Magda Krawczyk-Radwan i Przemysław Radwan. Sprawa została zgłoszona do władz dzielnicy Żoliborz, która opiekuje się parkiem i głazem. Jej rzecznik Andrzej Kawka jest dziś poza Warszawą, ale skontaktował się z naczelnikiem dzielnicowego wydziału oświaty Arturem Nawrotem, który od razu przyjechał do parku. Osobno alarm w tej sprawie wszczęła też radna Donata Rapacka. Zaś przewodniczący rady Żoliborza Piotr Wertenstein-Żuławski informuje, że w podobny sposób co głaz ktoś potraktował pamiątkową tablicę Kuronia na ul. Mickiewicza. Radny sugeruje, że może to mieć związek z marszem Młodzieży Wszechpolskiej, zaplanowanym na sobotni wieczór.

Władze dzielnicy już podjęły działania w sprawie dewastacji. Być może uda się odczyścić kamień i tablicę w ciągu weekendu. Prawdopodobnie nie uda się za to ustalić sprawców wandalizmu.

Zobacz także
 • Napis "Grodzka do gazu" przy stacji kolejowej Warszawa Włochy Kolejarze usuną wielki napis atakujący poseł Grodzką
 • Pomazana rzeźba Aliny Szapocznikow Wandale pomazali dzieło znanej artystki. "Niezła d..."
 • Maszynista nocuje w pociągu. Pilnuje przed wandalami
Komentarze (119)
Wandale zniszczyli kamień pamiątkowy Jacka Kuronia
Zaloguj się
 • ulebyk

  Oceniono 1 raz -1

  Szechter Net Komando na straży! Komentarze niewygodne dla czerwono-koszernej szumowiny Kuronia usuniete! Shalom!

 • szczuras99

  0

  Kuron knul przeciw PRL , ktora trzymala za morde katofaszoli . Chichot historii :))

 • plorg

  0

  Proste rozwiązanie: zabrać kamień w miejsce niepubliczne za ogrodzeniem, gdzie będzie bezpieczny.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  przecież to garkuchnia powinna być zamiast głazu,
  bo dobre panisko Kuroń karmił zupka ludzi ktorych z kumplami wydymał

 • wyciety

  Oceniono 2 razy 2

  To co z tym kamieniem?Film mu sie urywal w tym miejscu?

 • phillip_lee_81

  Oceniono 9 razy -3

  Ilu mieszkańców Żoliborza jest zbulwersowanych ?
  Ktoś ich policzył ?
  Naprawdę oburzeni są mieszkańcy Krakowa

  wiadomosci.onet.pl/regionalne/krakow/krakow-zdewastowano-pomnik-inki,5422894,fotoreportaz-mini.html

 • 104i9

  Oceniono 8 razy 0

  może znowu psy zrobiły prowokację,tu dowody.:
  bandyciwmundurach.wordpress.com/

 • doomsday

  Oceniono 11 razy -3

  Przecież Pol Pot z Kambodży był trockistą . Do trockistów przyznawał się Kuroń zupełnie oficjalnie . Mimo to post , w którym o tym znanym fakcie napisałem , moderator usunał po kilku minutach.

 • v_kolumna_v

  Oceniono 16 razy 0

  Daleko mi do tych którzy jakikolwiek kamień pamiątkowy niszczą i poniewierają, ale ten zgiełk tu czyniony w starym, bolszewickim stylu, oblewanie kubłami pomyj każdego inaczej myślącego, pomawianie o faszystowskie korzenie, wyzywanie od ścierw, kanalii, bydła, dokopywanie katolikom itd. świadczy tylko o mizerii i ciasnocie umysłowej, bolszewickiej proweniencji obrońców Kuronia który w rzeczywistości nie zasługuje na żadne okrzyki zachwytu. Znający historię i fakty dobrze o tym wiedzą. Ten w swoim czasie trockista i stalinowiec pisujący na cześć "Słoneczka Wschodu" panegiryki i różne przerażające bzdury np. w piśmie "Politechnik". W swoim artykule z dnia 11 Kwietnia1953 r. w niecały miesiąc po śmierci Stalina apeluje nie o czujność i obserwowanie wroga antysocjalistycznego, ale o jego wykrywanie i likwidowanie. Zasłynął też swymi antypolskimi wyskokami o których prof. J. R. Nowak tak pisze:

  W 1992 r. jako poseł RP i były minister zaszokował dość szczególnym stwierdzeniem: " Ja, Polak ze Lwowa, dumny jestem z tego, że Lwów jest ukraińskim miastem" (por. ukraińskie pismo Wysokoj Zamok z 5 lipca 1992 r.). Wcześniej - 7 listopada 1985 r. Kuroń wystąpił z panegiryczną pochwałą antypolskiego i antychrześcijańskiego filmu Claude Lanzmanna Shoah, nie widząc w nim nic obraźliwego dla Polaków. Przypomnijmy, że film Shoah krytykowali - w przeciwieństwie do Kuronia - liczni uczciwi intelektualnie Żydzi, jak choćby prof. Israel Shahak. W 1989 r. Kuroń udzielił na łamach Gazety Wyborczej absolutnego poparcia rabinowi Avramowi Weissowi po jego wtargnięciu na teren przy klasztorze Karmelitanek. Weissowi, którego po kilku latach nawet sam Michnik uznał za awanturnika.

  Wygłoszenie takiej kwestii jak Kuroń o Lwowie przez jakiegokolwiek niemieckiego polityka w podobnym stylu i treści np. o Wrocławiu skończyłoby się dla niego niebytem politycznym. Porozumienie jakie m.in. Kuroń zawarł z komunistami przy okrągłym stole szkodziło Polsce i było zdradą interesów milionów ludzi. Na resztę "osiągnięć" Kuronia spuśćmy zasłonę miłosiernego milczenia. Ciszej nad tą trumną ludzie bez wiedzy, bezbożnicy, antyklerykałowie, polonofobi i nienawistnicy wszystkiego co polskie, katolickie i patriotyczne. Czyżby tylko tacy mieli Kuronia we wdzięcznej pamięci?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje