Franciszek powołuje specgrupę. Ośmiu kardynałów pomoże zreformować Kurię?

13.04.2013 13:41
Kardynał Tarcisio Bertone i Franciszek

Kardynał Tarcisio Bertone i Franciszek (Fot. Tony Gentile AP)

Miesiąc po swym wyborze papież Franciszek powołał grupę ośmiu kardynałów-doradców, którzy będą mu służyć radą w zarządzaniu Kościołem i w sprawach reformy Kurii Rzymskiej - podał Watykan. To kolejna przełomowa decyzja nowego papieża.
W wydanym komunikacie Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej wyjaśnił, że decyzja Franciszka jest jego odpowiedzią na sugestię, przedstawioną podczas obrad Kolegium Kardynałów w czasie wakatu po abdykacji Benedykta XVI. Mówiono wówczas wiele o konieczności reformy zarządzania Kościołem i większej kolegialności.

Celem grupy doradców będzie między innymi opracowanie projektu zmian w konstytucji apostolskiej "Pastor bonus" na temat funkcjonowania Kurii Rzymskiej. Reforma tego "rządu" Kościoła katolickiego, powszechnie krytykowanego w ostatnim czasie za biurokrację, brak jawności i przejrzystości oraz po fali skandali i ujawnionych konfliktów wśród watykańskich hierarchów, jest uważana za jedno z najważniejszych zadań nowego papieża.

Doradcami Franciszka zostali kardynałowie: gubernator Państwa Watykańskiego Giuseppe Bertello, Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Reinhard Marx z Niemiec, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA, George Pell z Australii i Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, który będzie koordynatorem całej grupy. Pierwsze jej posiedzenie zwołano na 1-3 października.

Watykan ogłosił, że już teraz papież Franciszek kontaktuje się z kardynałami-doradcami.

Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • chi_neng1

  Oceniono 168 razy 150

  No, na szczescie, nie wybral zadnego Polaka.... co ja osobiscie licze mu jako plus .

  Na reszte, w dalszym ciagu czekamy .

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 102 razy 62

  Łatwiej byłoby chyba "zreformować" wiernych, niż Kurię Rzymską. Żeby zreformować wiernych - wystarczy powołać na nowo Świętą Inkwizycję i nadać jej dawne uprawnienia. Wierni "reformowaliby się", aż miło.

  Natomiast zreformowanie kościelnej "wierchuszki" jest ideą piękną, ale absolutnie niewykonalną.

 • diabetyczka

  Oceniono 86 razy 58

  Bodajże w zeszłym roku podano, że jedna z kurii katolickich w Polsce jest całkowicie homoseksualna, od arcybiskupa po kamerdynera. I co? I nic! Przewodniczący Episkopatu Polski nie powołał żadnej komisji, aby to wyjaśnić. Może uważają, że to normalne? Może uważają, że pedofilia w wykonaniu księży jest też normalna i przynależy do zawodu? Czy Franciszek będzie chciał wyczyścić tę stajnie Augiasza? Oto wola Pańska i się okaże.

 • tsuranni

  Oceniono 66 razy 56

  jak zacznie za bardzo podskakiwać to go książątka w sutannach po prostu cichutko wykończą... w historii papiestwa przerabiane to było dość często...

 • kain_brat_abla

  Oceniono 132 razy 54

  Religia jest potrzebna człowiekowi do życia wtedy i tylko wtedy kiedy jest jej kapłanem - w końcu z czegoś trzeba żyć.

 • rezun-one

  Oceniono 80 razy 52

  Brak na liście kardynałów z Włoch wróży rychłą śmierć Papierza.
  Walka o władzę w państwie papieskim toczy się już od ponad 1000 lat, trup ścieli się gęsto.

 • grregu

  Oceniono 75 razy 35

  Chrystus miał KADROWĄ spec grupę dwunastu osób i też mu - za bardzo - nie wyszło...

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 39 razy 27

  Przełomowa decyzja... Ile tych przełomów w dwutysiącletniej historii kkat. już było?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje