Prof. Środa: Macierewicz jest cudownym kąskiem medialnym. Co tam OFE, co tam bezrobocie...

Prof. Magdalena Środa

Prof. Magdalena Środa (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

To jest rodzaj absurdu, który nakręca media. To wielki show. Problemy europejskie, OFE ani nawet bezrobocie nie przyciągają tylu widzów. Macierewicz jest cudownym kąskiem medialnym. Nie wiedza, tylko język stanowi dziś legitymizację obecności polityków w mediach - mówiła w Polskim Radiu prof. Magdalena Środa.
Magdalena Środa w audycji "Sterniczki" Programu 1 Polskiego Radia odniosła się do konferencji prasowej Antoniego Macierewicza, na której ogłosił on, że katastrofę smoleńską przeżyły trzy osoby. - To jest rodzaj absurdu, który nakręca wszystkie media. To jest wielki show. Problemy europejskie, OFE ani nawet bezrobocie nie przyciągają tylu widzów. Media muszą mieć oglądalność. Macierewicz jest cudownym kąskiem medialnym. Nie wiedza, tylko język stanowi dziś legitymizację obecności polityków w mediach - powiedziała etyczka i filozofka z Uniwersytetu Warszawskiego. - To jest analiza szaleństwa, jakiś rodzaj prowokacji albo próba przekroczenia wszystkich granic - dodała filozof i etyk.

"Macierewicz plecie bzdury"

Podobnego zdania była również Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. - To prowadzi do sytuacji, że im ktoś jest bardziej szalony, tym częściej będziemy pokazywać go w mediach. Macierewicz z szaleństwem na twarzy wygaduje bzdury, a wszystkie media to powtarzają. W tym samym czasie prasa europejska rozpisuje się o rzeczach, które ważą losami Europy. My w tych rozmowach uczestniczymy, podejmujemy decyzje, które mają realny wpływ na polską gospodarkę i finanse. O tym się nie pisze. Za to codziennie możemy sobie pooglądać Antoniego Macierewicza - powiedziała minister.

Dodała również, że winni takiego stanu rzeczy są politycy, którzy próbują w ten sposób zbić kapitał polityczny. - Tragedią tej katastrofy jest także to, że nie pozwala się odejść zmarłym. Na trumnach buduje się polityczne mity i odgrywa własną grę. Mam nadzieję, że kiedyś ta "smoleńska mgła" opadnie - mówiła w audycji Roberta Kowalskiego pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania.

A ciekawe, co będzie się mówić za 50 lat

- Dziś nie mamy do czynienia z obchodami tragedii, tylko z budową mitu, który ma skonsolidować wyborców Jarosława Kaczyńskiego. Ten mit ma także charakter historyczny. Kiedy za 50 lat będziemy spoglądać na nasze dzieje, ciekawe jakie będą opinie na temat tej katastrofy. A może większość wydarzeń w naszej historii, które przetrwały jako pewne mity, były właśnie konstruowane w ten sposób - komentowała na antenie Polskiego Radia prof. Środa.

Środa w audycji "Sterniczki" odniosła się również do wyemitowania przez telewizję publiczną dwóch filmów o katastrofie smoleńskiej - "Samolot prezydenta" produkcji National Geographic oraz "Anatomia upadku" Anity Gargas, która lansuje w nim tezę o rzekomym zamachu. - Prezes [telewizji publicznej] Juliusz Braun podjął decyzję o tym, że skoro pokazujemy, że Niemcy napadły na Polskę, to w ramach pluralizmu możemy także pokazać, że to Polska napadła na Niemcy. To jest, za przeproszeniem, kretyński sposób myślenia - dodała.

Zobacz także
 • Janina Paradowska Trzy osoby przeżyły... "Dlaczego Macierewicz nie powiadomił prokuratury? Może zostanie przesłuchany"
 • Prof. Marek Żylicz "Obywatele nie mogą rozstrzygać czy rację ma Lasek czy Macierewicz. Trzeba wznowić działanie komisji Millera"
Komentarze (70)
Prof. Środa: Macierewicz jest cudownym kąskiem medialnym. Co tam OFE, co tam bezrobocie...
Zaloguj się
 • biaeo

  0

  Typowo polski,,romantyzm,, , zawsze najważniejsze były kwestie ideologiczne , postawy wobec religii, modelu rodziny etc są oczywiście ważne ale to kwestie drugoplanowe do obrotu pieniądza a o tym słabo polskie media mówią jak jest pobierany i wydatkowany pieniądz podatnika. Można mieć wrażenie ze to szopka dla niereformowalnego postkomunistycznegpo tłumu w podziemiach seksmisji.

 • kapus0001

  Oceniono 1 raz -1

  Czasami, kiedy cichną emocje, człowiek ma chwile na swoje osobiste przemyślenia. I tak sobie myślę;
  Jak historia, dajmy na to za lat 100, oceni obecne wydarzenia.
  Z drugiej strony, za lat 100 będą mieli czego żałować. Przecież takiego kabaretu to nikt nigdy im nie zafunduje.

 • zygosz

  Oceniono 1 raz 1

  A moze pani Sroda przestanie ,juz nas dalej poluczac ,co mamy robic.
  Dosc juz mamy klamstw i demagogii w tych antyposkich poczynaniach.
  Tacy ,jak ona doprowadzali kraj do bankrutctwa i niewoli ,to tylko byli oni.
  Moze ona pomoze sprowadzic wrak do kraju i wyjasni nam dlaczego
  pozostalo tysiace czesci z niego?Hipokryzja i demagogia nigdy nam ,nie
  pomogla .

 • ziutka333

  Oceniono 2 razy -2

  Pani profesor ma pani rację ale dziwić się nie ma czemu takiego idiotę ludzkość wydaje raz na trzy wieki

 • cymba-lista

  0

  Bo media prezentują ten sam poziom umysłu

 • andrzej_z_dzialdowa

  Oceniono 2 razy 0

  Dlaczego nie można komentować wypocin żydowskiej świni, szmalcownika, hitlerowca bartoszewskiego?

 • ta56

  Oceniono 1 raz 1

  Zabierzcie to coś z ekranu, bo powystrasza dzieci

 • ta56

  Oceniono 1 raz 1

  Środa jest cudowną laską, ale ja oglądać jej już nie chcę.

 • e-komentarz

  0

  Kąsek medialny - bo kąsa w mediach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje