Prof. Środa: Macierewicz jest cudownym kąskiem medialnym. Co tam OFE, co tam bezrobocie...

13.04.2013 12:50
Prof. Magdalena Środa

Prof. Magdalena Środa (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

To jest rodzaj absurdu, który nakręca media. To wielki show. Problemy europejskie, OFE ani nawet bezrobocie nie przyciągają tylu widzów. Macierewicz jest cudownym kąskiem medialnym. Nie wiedza, tylko język stanowi dziś legitymizację obecności polityków w mediach - mówiła w Polskim Radiu prof. Magdalena Środa.
Magdalena Środa w audycji "Sterniczki" Programu 1 Polskiego Radia odniosła się do konferencji prasowej Antoniego Macierewicza, na której ogłosił on, że katastrofę smoleńską przeżyły trzy osoby. - To jest rodzaj absurdu, który nakręca wszystkie media. To jest wielki show. Problemy europejskie, OFE ani nawet bezrobocie nie przyciągają tylu widzów. Media muszą mieć oglądalność. Macierewicz jest cudownym kąskiem medialnym. Nie wiedza, tylko język stanowi dziś legitymizację obecności polityków w mediach - powiedziała etyczka i filozofka z Uniwersytetu Warszawskiego. - To jest analiza szaleństwa, jakiś rodzaj prowokacji albo próba przekroczenia wszystkich granic - dodała filozof i etyk.

"Macierewicz plecie bzdury"

Podobnego zdania była również Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. - To prowadzi do sytuacji, że im ktoś jest bardziej szalony, tym częściej będziemy pokazywać go w mediach. Macierewicz z szaleństwem na twarzy wygaduje bzdury, a wszystkie media to powtarzają. W tym samym czasie prasa europejska rozpisuje się o rzeczach, które ważą losami Europy. My w tych rozmowach uczestniczymy, podejmujemy decyzje, które mają realny wpływ na polską gospodarkę i finanse. O tym się nie pisze. Za to codziennie możemy sobie pooglądać Antoniego Macierewicza - powiedziała minister.

Dodała również, że winni takiego stanu rzeczy są politycy, którzy próbują w ten sposób zbić kapitał polityczny. - Tragedią tej katastrofy jest także to, że nie pozwala się odejść zmarłym. Na trumnach buduje się polityczne mity i odgrywa własną grę. Mam nadzieję, że kiedyś ta "smoleńska mgła" opadnie - mówiła w audycji Roberta Kowalskiego pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania.

A ciekawe, co będzie się mówić za 50 lat

- Dziś nie mamy do czynienia z obchodami tragedii, tylko z budową mitu, który ma skonsolidować wyborców Jarosława Kaczyńskiego. Ten mit ma także charakter historyczny. Kiedy za 50 lat będziemy spoglądać na nasze dzieje, ciekawe jakie będą opinie na temat tej katastrofy. A może większość wydarzeń w naszej historii, które przetrwały jako pewne mity, były właśnie konstruowane w ten sposób - komentowała na antenie Polskiego Radia prof. Środa.

Środa w audycji "Sterniczki" odniosła się również do wyemitowania przez telewizję publiczną dwóch filmów o katastrofie smoleńskiej - "Samolot prezydenta" produkcji National Geographic oraz "Anatomia upadku" Anity Gargas, która lansuje w nim tezę o rzekomym zamachu. - Prezes [telewizji publicznej] Juliusz Braun podjął decyzję o tym, że skoro pokazujemy, że Niemcy napadły na Polskę, to w ramach pluralizmu możemy także pokazać, że to Polska napadła na Niemcy. To jest, za przeproszeniem, kretyński sposób myślenia - dodała.

Zobacz także
Komentarze (70)
Zaloguj się
 • takisobiestatystyk

  Oceniono 105 razy 99

  Macierewicz w ogóle jest "cudownym kąskiem". Nie tylko medialnym. Inteligentny, przystojny, a przy tym katolik i patriota. Czyli - łączy w sobie piękno ciała, duszy i rozumu . Trzy w jednym!

  Jednym słowem - CIACHO!

 • suzijedendyfer

  Oceniono 70 razy 70

  Panie Macierewicz
  "nie przejmuj się, jeśli nie pamiętasz czegoś, co się wydarzyło
  problemy zaczynają się wtedy, gdy pamiętasz rzeczy, które nie miały miejsca"

 • aa1000

  Oceniono 76 razy 70

  cd listy :kąsków' , które nic nie wnoszą oprócz oglądalności [klikalności] "

  - pan poseł Tomaszewski
  - pan wysłannik pana Boga na Ziemię - Terlikowski
  - pan były premier, komisarz [Warszawy], minister, bankowiec - Marcinkiewicz
  - wszyscy vicekaczyńscy z PiSu + ciocia Jadzia
  - ..................

 • oloros

  Oceniono 48 razy 40

  nie tylko dla mediow
  on dla wladzy i PO tez jest pożytecznym idiota
  o wiele łatwiej opowiadac o helu, brzozie no i cierpieniu autentycznym rodzin
  nioz o podatkach, naprawie panstwa , jego zapaści w służbie zdrowia, oświacie, czy nawet w sporcie
  Polacy cetnie unoszą sie emocjami
  a na podatkach juz sie trzeba znac - nie mowiac o reszcie!!

 • errata_net2

  Oceniono 38 razy 32

  Choć opinii p. Środy nie cenię, to tym razem przyznaję jej rację. Media żerują na szaleństwie Macierewicza i jemu podobnych sekciarzy, bo taki materiał nie wymaga żadnej wiedzy, żadnego przetworzenia, komentarza, a sprzedaje się bez trudu. OFE, bezrobocie czy prawdziwa polityka są za trudne dla rozleniwionej umysłowo gawiedzi zarówno wśród tzw. dziennikarzy jak i po stronie odbiorców.

 • dziadekjam

  Oceniono 34 razy 32

  "Nie wiedza, tylko język stanowi dziś legitymizację obecności polityków w mediach - mówiła w Polskim Radiu prof. Magdalena Środa."
  =================================================================
  Brak wiedzy rekompensowany elokwencją i demagogią, to częste zjawisko wśród polityków, gorzej, że w Polsce jest to również "droga medialna" w wydaniu "naukowców".

 • franek-janek

  Oceniono 31 razy 29

  Jesli Macierowicz, czytaj jego absolutne idiotyzmy sa kaskiem dla mediow pani Profesor to gdzie my zyjemy? Czy media tak samo zidiocialy jak Macierowicz? I to nie jest "wielki show" jesli juz to powinno byc wielkie show; to jest paranoja, to jest zenujace osmieszanie wszelkich instytucji panstwowych ktore pozwalaja na to "show" poprawniej na osmieszanie Polski i polakow.

 • dziadekjam

  Oceniono 23 razy 21

  Czym szerszy zasięg mediów, tym prymitywniejsze treści zyskują popularność. Żerują na tym nie tylko politycy wszelkiej maści, ale i przedstawiciele innych dziedzin życia społecznego, w tym, niestety, i naukowcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje