Proces Mubaraka nie ruszył. Sędzia przekazał sprawę komuś innemu

13.04.2013 09:41
Hosni Mubarak w drodze do sądu. Na rozprawę przewieziono go proste ze szpitala

Hosni Mubarak w drodze do sądu. Na rozprawę przewieziono go proste ze szpitala (Fot. Amr Nabil AP)

Sędzia, który miał prowadzić ponowny proces b. prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, przekazał sprawę do innego sądu. Postępowanie zostało odroczone. Sobota miała być pierwszym dniem ponownego procesu b. szefa państwa, skazanego na dożywocie w 2012 r.
Egipska telewizja pokazała Mubaraka na sali sądowej, ubranego na biało w okularach słonecznych. Wcześniej został przetransportowany helikopterem ze szpitala i wniesiony na salę sądu na noszach. Sędzia Mustafa Hassan Abdullah powiedział, że przekazał sprawę do kairskiego sądu apelacyjnego. Wyznaczy on nowy trybunał, przed którym będzie się toczył proces byłego prezydenta.

Sobota miała być pierwszym dniem ponownego procesu Mubaraka i jego najbliższych współpracowników. Wszyscy są oskarżeni o udział w zabójstwie kilkuset demonstrantów podczas tłumienia antyprezydenckiej rewolty w 2011 roku. W styczniu sąd przychylił się do apelacji Mubaraka i zgodził się na uchylenie wyroku dożywocia oraz ponowny proces. Powodem były m.in. słabe dowody przedstawione przez prokuraturę.

Do sądu doprowadzeniu zostali także dwaj synowie dyktatora, Alaa i Gamal, i jego minister spraw wewnętrznych Habib al-Adly.

Zginęło ok. 850 osób

84-letni Mubarak przebywał w szpitalu wojskowym w Kairze. W styczniu kairski sąd przychylił się do jego apelacji i zgodził się na uchylenie wyroku oraz ponowny proces byłego szefa państwa, skazanego w czerwcu ubiegłego roku w pierwszej instancji na dożywocie za udział w zabójstwie demonstrantów w trakcie gwałtownego tłumienia protestów na początku 2011 roku.

W wyniku krwawej rozprawy z demonstrantami na początku 2011 roku zginęło w Egipcie ok. 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wystąpień, które trwały 18 dni, Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.

Zobacz także
Komentarze (24)
Zaloguj się
 • jawa03

  Oceniono 36 razy 32

  Arabska wiosna to kiepski żart. Obalono dyktatury, które dobrze funkcjonowały. Demokracja i islam nie mogą razem egzystować.

 • tirinti

  Oceniono 32 razy 32

  Bez Mubaraka w Egipcie jest gorzej niż było a będzie jeszcze gorzej.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 24 razy 22

  No proszę, Mubarak znowu w sądzie, ale kraj nie zmienił się tak, jak tego protestujący chcieli.

 • siny_ptak

  Oceniono 8 razy 8

  Chcialoby sie krzyknac nieslawne "odpieprzcie sie od generala"...

 • micki2079

  Oceniono 8 razy 6

  3ci swiat ,pelen dzikusow ma to do siebie,ze trzeba ich trzymac za'mordy'. Jesli chce im sie wprowadzic demokracje(ktorej oni nie znaja i nie rozumieja) to moze sie to bardzo zle skonczyc dla innych.

 • queserasera

  Oceniono 5 razy 5

  "Proces Mubaraka nie ruszył".

  Całkiem jak z Jaruzelskim, Kiszczakiem... Całkiem jak u Gintrowskiego: "zdrajców będą grzebać z honorami"

 • lech.s

  Oceniono 5 razy 3

  Mubarak w sądzie ubrany na biało...(!)
  No, teraz nikt mi już nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne.

 • calli

  Oceniono 6 razy 2

  Dlaczego Michnik i Blumsztajn nie bronią tego 'człowieka honoru', zapytuję? No dlaczego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje