"Niech Korea dokona właściwego wyboru". Kerry deklaruje pomoc w zamian za spokój

13.04.2013 08:00
Kerry deklaruje Korei Północnej pomoc za uspokojenie

Kerry deklaruje Korei Północnej pomoc za uspokojenie (Fot. Paul J. Richards AP)

Kończąc swoją wizytę w Korei Płd. sekretarz stanu USA John Kerry powiedział, że jeśli Pjongjang będzie przestrzegać swoich zobowiązań międzynarodowych to USA i Korea Płd. byłyby gotowe wznowić pomoc dla Korei Płn. w zamian za jej denuklearyzację.
Kerry zapowiedział, że jeśli Phenian podejmie "istotne kroki" w kierunku wstrzymania swojego programu nuklearnego to Stany Zjednoczone i Korea Płd. byłyby gotowe wznowić realizację zawieszonego obecnie Sześciostronnego Porozumienia z 2005 r. przewidującego pomoc gospodarczą i żywnościową.

- Korea Północna musi przestrzegać swoich zobowiązań międzynarodowych albo stanąć w obliczu jeszcze większej izolacji. Będziemy nadal zachęcać Koreę Północną, aby dokonała właściwego wyboru. Jeżeli tak uczyni, to będziemy gotowi realizować zobowiązania podjęte w ramach Sześciostronnego Porozumienia z 2005 r. - głosi opublikowane wspólne oświadczenie USA i Korei Południowej.

W oświadczeniu podkreślono jednak, że Pjongjang "musi udowodnić swoje poważne podejście" realizując swoje międzynarodowe zobowiązania.

Zdaniem Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, Korea pogwałciła porozumienie z 2005 r. dokonując w 2006 r. próbnej eksplozji nuklearnej i realizując program wzbogacania uranu. Korea Północna zapowiadała wielokrotnie, że nie zrezygnuje z broni nuklearnej, która - jak oświadczyła w piątek - jest "cennym gwarantem" jej bezpieczeństwa.

Na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Korei Południowej Ju Biung Se, Kerry podkreślił, że Waszyngton chce wznowić rozmowy z Północą na temat programu nuklearnego. Dodał równocześnie, że Stany Zjednoczone będą bronić swoich sojuszników w regionie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un "powinien zrozumieć i myślę, że prawdopodobnie rozumie jaki byłby rezultat takiego konfliktu" - powiedział amerykański sekretarz stanu. Dodał, że gdyby Kim Dzong Un zdecydował się na nową próbę rakietową "popełniłby poważny błąd".

Wizyta Kerry'ego w Seulu nastąpiła na krótko przed przypadającą w poniedziałek rocznicą urodzin założyciela KRLD Kim Ir Sena, która - jak się przypuszcza - może być pretekstem do demonstracji siły.

Kerry złoży dziś wizytę w Pekinie uważanym za sojusznika Korei Północnej, a w niedzielę oczekiwany jest w Japonii. Zdaniem analityków, Kerry zaapeluje do strony chińskiej aby użyła swoich wpływów do powstrzymania wojowniczych zapędów Kim Dzong Una.

Zobacz także
Komentarze (96)
"Niech Korea dokona właściwego wyboru". Kerry deklaruje pomoc w zamian za spokój
Zaloguj się
 • wasyl_wasylis

  0

  zaiste USA to kupa durniów. Atakują Saddama który im nie zagrażał a Kimowi robią propozycje. Co ma wisieć nie utonie.

 • calli

  0

  .@supertlumacz

  Gorczakow był sporo starszy od Bismarcka, w dodatku zacytowane przez Ciebie powiedzenie jest nieco inne, niż słowa przypisywane Gorczakowowi. W tym zbiorze cytatów z Bismarcka akurat te słowa są również niepoparte żadnymi źródłami :)

 • lolik52

  Oceniono 6 razy 6

  Korea Północna zapowiadała wielokrotnie, że nie zrezygnuje z broni nuklearnej, która - jak oświadczyła w piątek - jest "cennym gwarantem" jej bezpieczeństwa.

  -czy ktoś zaprzeczy temu?ostatnie tańce wokół Korei Płn. i ta wypowiedź Kerry,iego dobitnie świadczy że koreańczycy z północy obrali właściwy kurs i w koncu świat pogodzi się ze jest kolejny,oficjalny posiadacz nuka i że raczej go się nie da ugryźć bez wielkiego bum! gdyby broń nuklearna nie dawała bezpieczeństwa,USA pierwsze by się jej pozbyło:)))a ze można go użyc i do ataku?no cóż,kij zawsze ma dwa końce i dotyczy to również USA...

 • yarrrr

  0

  No i bardzo dobrze. Niech dadzą im żarcie. Ale nie kasę! :)

 • plorg

  Oceniono 4 razy 2

  "Kerry deklaruje pomoc w zamian za spokój"

  Znaczy Kerry chce wspierać koreański komunizm. Brawo!

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 4

  W odpowiedzi do mego wcześniejszego komentarza ktoś zadał mi pytanie kto jest autorem powiedzenia że wierzy tylko w zdementowane wiadomości. Forumowicze i polskie źródła są zgodni że to carski generał gubernator Gorczakow.

  Należy sobie zdawać sprawę że ŻADNE powiedzenie związane z historią Polski nie może mieć uniwersalnego, międzynarodowego charakteru. Dba o to kilka pokoleń Żydów na całym świecie. POLSKIE mogą być tylko dowcipy albo obozy koncentracyjne.

  Poza Polską to mądre i dowcipne powiedzenie przypisywane jest Żelaznemu Kanclerzowi.
  en.wikiquote.org/wiki/Talk:Otto_von_Bismarck
  Never believe anything in politics until it has been officially denied.
  Variant: Never believe in anything until it has been officially denied.

 • amrik

  Oceniono 2 razy 0

  Super jest byc szalencem. Tym marionetkowym panstwem rzadzi klan szalencow, juz teraz trzecie pokolenie. Caly swiat sie zmienia a ten skansen trwa. Trzeba tylko pogrozic wszystkim wokol, a tamci od razu sypna kasa. Nawet zniosa embargo. Kim znow bedzie mogl sprowadzac mercedesy 600, zegarki patek i co tam jeszcze. Tatus sprowadzal koniak. Ten nie wiadomo co, ale napewno znalazloby sie wiele luksusowych wyrobow.

 • wiesscar

  0

  szkoda Koreanczykow, taka wojna by zniszczyla oba panstwa koreanskie, wielu Koreanczykow by zginelo,
  jednak wyscig Kima do rakiet jadrowych i USA do skutecznego systemu antyrakietowego moze wygrac Kim,
  wtedy jeszcze mocniej bedzie szantazowal swiat
  do wybrac - teraz Kima zablokowac kosztem wojny czy potem byc zmuszonym go blokowac ale juz wiekszym kosztem?

 • josif47

  Oceniono 4 razy -2

  ZAGLODZIC !...bedzie przestrzen zyciowa....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje