Trzęsienie ziemi w Japonii. Ranni to przeważnie osoby starsze

13.04.2013 07:32

Fot. KYODO REUTERS

- Trzęsienie ziemi o sile 6,3 st. w skali Richtera nawiedziło nad ranem zachodnią Japonię - poinformowała amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Co najmniej 22 osoby zostały lekko ranne, w tym 7 ciężko - poinformowała policja.
Nie było ofiar śmiertelnych ani poważnych zniszczeń. Ranni to przeważnie osoby w starszym wieku usiłujące jak najszybciej opuścić swoje domy.

Według japońskiej agencji meteorologicznej, epicentrum wstrząsów znajdowało się na wyspie Awaji położonej na południe od Kobe, w zachodniej części wyspy Honsiu, na głębokości ok. 15 km. Po głównym wstrząsie nastąpiły słabsze wstrząsy wtórne. Władze ostrzegły, że należy liczyć się z dalszymi wstrząsami, które mogą występować nawet przez tydzień.

Nie było potrzeby opublikowania ostrzeżenia przed falami tsunami. Zanotowano jedynie niewielkie podniesienie się poziomu morza w kilku przybrzeżnych rejonach.

Wstrząsy nie uszkodziły elektrowni atomowej Ikata

Agencja Kyodo poinformowała, że wstrząsy nie uszkodziły elektrowni atomowej Ikata znajdującej się w tym rejonie. W mieście Awaji doszło natomiast do awarii systemu wodociągowego. W miastach Kobe i Osaka oraz w rejonie przemysłowym Kansai wstrząsy były wyraźnie odczuwalne.

Wstrzymano na pewien czas ruch pociągów lokalnych a pociągi ekspresowe Shinkansen przejeżdżały przez rejon wstrząsów ze zredukowaną prędkością. Na krótko wstrzymano też funkcjonowanie międzynarodowego lotniska Kansai.

Japonia jest jednym z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi krajów na świecie. Leży w strefie wysokiej aktywności sejsmicznej, na styku dwóch płyt tektonicznych. W styczniu 1995 r. trzęsienie ziemi o sile 7,2 st. nawiedziło Kobe powodując olbrzymie zniszczenia i śmierć ponad 6400 osób. W marcu 2011 r. katastrofalne trzęsienie ziemi w północno-wschodniej Japonii spowodowało olbrzymie fale tsunami. Doszło do poważnych uszkodzeń w elektrowni atomowej Fukushima i skażenia radioaktywnego.

Zobacz także
Komentarze (5)
Trzęsienie ziemi w Japonii. Ranni to przeważnie osoby starsze
Zaloguj się
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 3 razy 1

  "Co najmniej 22 osoby zostały lekko ranne, w tym 7 ciężko" - najlepsze jest to, że te bzdury są w PAPowskim doniesieniu i WYJĄTKOWO nie są wytworem dziennikarzełka Gazeciny :)

 • m.p.1970

  Oceniono 3 razy 1

  cos z tymi rannymi w starszym wieku sie nie zgadza. Od dziecka ucza w Japonii, zeby w wypadku trzesienia NIE wybiegac z domu, bo wlasnie wtedy dochodzi do smiertelnych wypadkow. Ucza chowac sie pod stol lub w rogu pokoju. Pozatym nigdy nie widzialem w Japonii paniki ani postrachu, a trzesienia zdarzaja sie tam naprawde czesto.

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy 2

  Po takich spustoszeniach, jak na zdjęciu, to się Japonia już nie podniesie.

 • jezierskiadam

  Oceniono 3 razy 1

  Od kiedy pamiętam pojawia się jako news informacja, że już niedługo trzęsienia ziemi będzie można przewidywać.

  Wiecej: www.eioba.pl/a/46wr/o-trzesieniach-ziemi#ixzz2QJrfE6GS

 • andhy

  Oceniono 12 razy 8

  "Co najmniej 22 osoby zostały lekko ranne, w tym 7 ciężko [...]" ale pierwszy kwietnia już był :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje