Księża chcą mieć żony i dzieci. Watykan szykuje debatę

13.04.2013 07:16
Ksiądz

Ksiądz (Fot. Jacek Łagowski / Agencja Gazeta)

- Z anonimowych badań, prowadzonych wśród polskich kapłanów wynika, że tylko jedna trzecia z nich świadomie wybrałaby życie w celibacie - czytamy w "Dzienniku Polskim". W Stolicy Apostolskiej szykuje się debata na temat celibatu księży.
Prof. Józef Baniak, socjolog religii z Poznania, prowadził badania nad "kryzysem tożsamości kapłańskiej". Jedno z pytań anonimowej ankiety przeprowadzonej wśród około 900 kapłanów brzmiało: "czy gdyby miał ksiądz możliwość wyboru (tak jak np. w Kościele prawosławnym), to wybrałby życie księdza żonatego czy w celibacie?". 53 proc. pytanych odpowiedziało, że wolałoby mieć żonę i rodzinę. Tylko 28 proc. wybrałoby życie w celibacie. Pozostali "nie mieli zdania" lub nie chcieli odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

"Kościół ma większe problemy niż celibat"

Prof. Baniak twierdzi, że postulat całkowitego zniesienia celibatu pojawia się najwyżej u 10-15 procent księży. Większość chciałaby mieć jednak możliwość wyboru stylu życia kapłańskiego - w celibacie albo w małżeństwie, tak jak to jest w Kościele prawosławnym. Polscy hierarchowie, pytani o opinię w tej sprawie, odpowiadają, że Kościół ma większe problemy niż celibat.

W podobnym tonie wypowiadają się szeregowi księża. Jak ujawnił arcybiskup Jean-Claude Perisset, watykański dyplomata, w Stolicy Apostolskiej szykuje się debata na temat celibatu księży. Podkreślił, że celibat nie jest dogmatem, ale tradycją Kościoła katolickiego.

Więcej czytaj w "Dzienniku Polskim".

Zobacz także
Komentarze (275)
Zaloguj się
 • leser.1

  Oceniono 508 razy 372

  ... Ale to właśnie celibat jest źródłem i przyczyną tych "większych" problemów kościoła.
  Normalnie bzykający mężczyzna nie przejawia chorobliwego zainteresowania dziećmi.

 • drive55

  Oceniono 305 razy 233

  taa, i będziemy utrzymywać jeszcze żonkę i stadko dzieci i kształcić i wyposażać na dorosłe życie. Jak ci przeszkadza celibat lub masz wątpliwości czy wytrzymasz nie pchaj się na księdza. Proste. Sam kiedyś myślałem o seminarium,ale wybrałem piękną blondynę z paskudnym charakterem.

 • sirseb

  Oceniono 255 razy 185

  haahha

  zalosna i zaklamana instytucja

 • blogfiles

  Oceniono 153 razy 113

  Wystarczy zamiast zapisywać się do seminarium - zostać pastorem i się ożenić. Później w blasku chwały "nawracasz się na katolicyzm" i "przechodzisz do Kościoła" - oczywiście nie jako szeregowy wierny, tylko jako ksiądz. Taki mały real-world hacking. Coś jak przenoszenie abonamentu "zielonej" sieci do prepaida w "zielonej" sieci - za pośrednictwem innej sieci :)

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 110 razy 96

  "w Stolicy Apostolskiej szykuje się debata na temat celibatu księży" - jeżeli szykuje się jakakolwiek debata w tej kwestii, to w kontekście zabezpieczenia majątku kościelnego przed podziałem i roszczeniami - sprawami, które spowodowały wprowadzenie celibatu.

  "Czy gdyby miał ksiądz możliwość wyboru (tak jak np. w Kościele prawosławnym), to wybrałby życie księdza żonatego czy w celibacie?" - 53 proc. chce żony i dzieci. Ciekaw jestem odpowiedzi, gdyby pytanie rozszerzyć: "czy gdyby miał ksiądz możliwość wyboru (tak jak np. w Kościele prawosławnym) i zablokował sobie awans w kościelnej hierarchii, to wybrałby życie księdza żonatego czy w celibacie?".

 • orion57

  Oceniono 33 razy 31

  to można odczytać jeszcze w inny sposób. Spośród 100% księży tylko 49% poszło z powołania reszta z wyrachowania.
  1. Zerwać w trybie natychmiastowym konkordat
  2. Odebrać to co zagrabił kościół w ostatnich 20 latach
  3. Odebrać dotację
  4. Wyrzucić religie z szkół.

  Jeśli mamy dawać odpis na kościół to z tego 1% który już mamy do dyspozycji. Każde inne rozwiązanie powoduje, że księża ponownie sięgają nam do kieszeni a:
  1. Chrzest - kosztuje co łaska nie mniej niż..
  2. Komunia - kosztuje co łaska nie mniej niż..
  3. Bierzmowanie - kosztuje co łaska nie mniej niż..
  4. Ślub - kosztuje co łaska nie mniej niż..
  5. Pogrzeb - kosztuje co łaska nie mniej niż..
  6. Opłaty cmentarne - kosztuje co łaska nie mniej niż..

  Czas aby chłopcy w czarnych spódniczkach zaczęli odczuwać na sobie kondycje Polski i Polaków. Tak jak na zachodzie - ksiądz, rower i posługa. A nie limuzyny, bizantyjskie otoczenie i żądania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje