Oficjalna i poufna. Są dwie listy rosyjskich urzędników z zakazem wjazdu do USA [LISTA MAGNITSKIEGO]

12.04.2013 19:44
Grób prawnika Siergieja Magnitskiego w Moskwie, marzec 2013

Grób prawnika Siergieja Magnitskiego w Moskwie, marzec 2013 (Fot. MIKHAIL VOSKRESENSKY REUTERS)

Osiemnastu rosyjskich urzędników państwowych znalazło się na opublikowanej przez ministerstwo skarbu USA tzw. liście Magnitskiego. Szesnastu było bezpośrednio związanych ze sprawą zmarłego w więzieniu rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego. Obok jawnej listy Magnitskiego urzędników istnieje druga, poufna lista osób z zakazem wjazdu do USA w związku z łamaniem praw człowieka w Rosji - podały wysokie źródła w Departamencie Stanu.
Osoby te będą objęte zakazem wjazdu do USA za łamanie praw człowieka. Na liście nie ma ludzi zajmujących najwyższe stanowiska w rosyjskich władzach. Opublikowana lista jest wynikiem uchwalenia w ubiegłym roku przez Kongres USA tzw. ustawy Magnitskiego, nazwanej tak na cześć zmarłego cztery lata temu w moskiewskim więzieniu prawnika.

Jest też druga, poufna lista

Obok jawnej listy Magnitskiego z nazwiskami 18 rosyjskich urzędników istnieje druga, poufna lista osób z zakazem wjazdu do USA w związku z łamaniem praw człowieka w Rosji - powiedziały wysokie źródła w Departamencie Stanu. Dzisiaj rano Departament Stanu poinformował "o jej treści" odpowiednie osoby w obu Izbach Kongresu.

- Nie mogę podać ani liczby tych osób, ani ich nazwisk. Ale mamy nasze powody, dla których umieściliśmy je na tej liście - powiedziały źródła. Wyjaśniły, że osoby na poufnej liście są objęte jedynie zakazem wizowym, a nie także sankcjami zamrożenia aktywów, jak to jest w przypadku publicznej listy Magnitskiego. - Nie da się zamrozić aktywów poufnie - dodały.

Na publicznej liście nie ma ludzi zajmujących najwyższe stanowiska w rosyjskich władzach. Ale - jak podkreśliły źródła - lista może być aktualizowana.

Magnitski był zaangażowany w zwalczanie korupcji. Pracodawcy Magnitskiego i obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został on ciężko pobity. Ustawa przewiduje ukaranie zakazem wjazdu do USA oraz zamrożeniem aktywów rosyjskich funkcjonariuszy rządowych współodpowiedzialnych za śmierć 37-letniego adwokata. Odnosi się także do innych urzędników podejrzanych o łamanie praw człowieka.

Reakcja Moskwy może być wyłącznie "stanowczo negatywna"

Po publikacji listy Magnitskiego strona rosyjska zapowiedziała odpowiedź. - Może ona nastąpić w ciągu jednego-dwóch dni - oznajmił szef komisji spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy Aleksiej Puszkow. Zastrzegł zarazem, że nie ma konkretnych informacji na ten temat.

Puszkow stwierdził, że lista, którą Rosja może ogłosić w odpowiedzi, będzie "proporcjonalna". Komentując opublikowaną przez Amerykanów listę wyraził zadowolenie, że Biały Dom nie zdecydował się na wariant proponowany przez Kongres, zawierający nazwiska 280 osób, w tym wysokich rangą przedstawicieli Rosji. - Jednak i tak można uznać za "pogrzebany" tzw. reset w stosunkach rosyjsko-amerykańskich, czyli wprowadzenie ich na nowe tory - oświadczył Puszkow. - Reakcja Moskwy może być wyłącznie "stanowczo negatywna" - dodał.

Ustawa i odpowiedź Rosji - zakaz adopcji dzieci

Tuż po przyjęciu ustawy Magnitskiego Rosja w odwecie zakazała adopcji rosyjskich sierot przez Amerykanów. Ustawa Magnitskiego była częścią większego aktu prawnego dotyczącego zwiększenia handlu między USA a Rosją. Biały Dom nie był zwolennikiem tej ustawy, ale prezydent Barack Obama podpisał ją w grudniu. Do 13 kwietnia administracja miała sporządzić listę z konkretnymi nazwiskami. Lista Magnitskiego będzie mogła być co roku aktualizowana.

Magnitski został zatrzymany pod zarzutem oszustw podatkowych w ramach śledztwa przeciwko Hermitage Capital Management, kiedyś największemu funduszowi inwestycyjnemu w Rosji. Prawnika aresztowano, gdy podczas przesłuchania wskazał funkcjonariuszy MSW Rosji zamieszanych w przejęcia spółek. Magnitski oskarżył ich o zagarnięcie z budżetu państwa równowartości 230 mln dolarów.

Prawnik zmarł w 2009 roku w moskiewskim więzieniu po 11 miesiącach od aresztowania. W ocenie ekspertów z zakresu medycyny sądowej Magnitskiemu podczas pobytu w więzieniu nie udzielono należytej pomocy lekarskiej, co skutkowało tym, że nie wykryto u niego we właściwym czasie chorób chronicznych, m.in. cukrzycy i żółtaczki, na które cierpiał, a w konsekwencji nie podjęto leczenia. Obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został on ciężko pobity przez strażników więziennych.

Zobacz także
Komentarze (26)
Oficjalna i poufna. Są dwie listy rosyjskich urzędników z zakazem wjazdu do USA [LISTA MAGNITSKIEGO]
Zaloguj się
 • metenburg

  Oceniono 3 razy 3

  Co za tepaki, ten Magnitzki nie byl przeciez prawoslawnym. Wiadomo kim byl i o to tyle smrodu, nieprawdaz ?

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 5 razy 5

  Poufnie propagandowce cos powiedzieli... Bo poki nie poufnie szukuje sie bitwa z kongresem u Obamy z tego powodu, ze zamiast 280 wniosl tylko 18 do listy. A juz dwaj senatorowe nie moga do Rosji sie dostac. Aj-waj, zlosc ich zalewa, wiec beda krzyczac zeby jeszcze wiecej tam wniesli! Co czekawe, jeden z dwoch juz drugi raz po wize sie zglosil...
  Cala ustawa jest upolityczniona. I sie rozumie, ze jak chca kogos ograbic (jak kolchoz Eu na Cyprze), to sie wnosi czlowieka na liste i zabera co posiada w Stanach. Nie musi byc politykiem, mozno go nazwac "portmonietka" rezymu czy jeszcze jakos. I zalatwione. Tylko ze obywateli SZA tez maja interesy w Rosji...

 • frank9160

  0

  Amerykanie to jakiś ciemnogród tylko 18 osób?!?! zaprosiliby Antoniego M to on dopiero zrobiłby im prawdziwą liste .

 • kain_brat_abla

  Oceniono 3 razy 1

  Czy żydzi którzy zabili amerykańskich marynarzy na USS Liberty też mają taki zakaz ?

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 5

  Myślę że liczba zakazów wjazdu do Federacji Rosyjskiej dla obywateli USA związanych tylko z przypadkiem jednej adoptowanej w USA dziewczynki powinna być większa.
  www.vesti.ru/doc.html?id=1075133
  Dziewczynka z Amurskiego (Daleka Syberia) Domu Dziecka została adoptowana w Teksasie. Po dwóch latach adoptujący sadysta został SKAZANY NA 16 LAT WIĘZIENIA (adoptująca na 10 m-cy) za trwale uszkodzenie układu kostnego (dożywotnie inwalidztwo w wózku). Dziewczynka została przekazana do RODZINNEGO domu dziecka. Nowa mamusia czerpała korzyści z usług seksualnych dziecka dla gościa rodziny, jakiegoś duchownego . Chyba przy niewiedzy opiekuna, bo ten popełnił samobójstwo w 2012. Odwiedzający duchowny również nie żyje.

  Prawda że barwne te potwierdzone oficjalnie fakty? A i możliwość praktykowania wiary jest w USA wyjątkowa. Regularne wizyty duszpasterskie składane inwalidom są normą.

 • kibic_rudego

  Oceniono 6 razy 4

  Jak historia uczy, w ten sposób zaczynają się wojny.
  Teraz Ruski zrobią to samo i USA biedzie musiało zaostrzyć, wiec Ruski zaostrza tez itp.
  aż ktoś pierwszy naciśnie guzik i wystartują rakiety z ładunkami atomowymi.

  I wtedy będzie wszystko jedno, czy to geniusz katolicki "plpolak"
  z braćmi i żonami Jezusa czy ktokolwiek inny
  A ci co będą naciskać guziki będą sie śmiać z nas w bunkrach ale do czasu.
  Bo każda wojna wygląda inaczej niż planowano

 • tadestades

  Oceniono 17 razy 11

  Też mi wiadomość! Od kilkudziesięciu lat kilka milionów Polaków jest na takiej liście (z innych powodów) i nikt nierobi z tego sensacji.

 • supertlumacz

  Oceniono 14 razy 0

  Groby z macewami bogatsze niż te z krzyżami, prawda?
  Zupełnie jak w Polsce!

 • bornintheusa

  Oceniono 19 razy -7

  Trzeba miec odwage zeby postawic sie Wladkowi i jego siepaczom !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje