Komisja Europejska grozi Węgrom. Będzie postępowanie ws. zmian w konstytucji?

12.04.2013 17:19
Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie. Od lewej: przewodniczący KE Jose Manuel Barroso, przewodniczący RE Herman van Rompuy, premier Donald Tusk i premier Węgier Viktor Orban

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie. Od lewej: przewodniczący KE Jose Manuel Barroso, przewodniczący RE Herman van Rompuy, premier Donald Tusk i premier Węgier Viktor Orban (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zagroził Węgrom wszczęciem procedury o naruszenie prawa unijnego. Powód to budząca kontrowersje nowelizacja węgierskiej konstytucji, która - zdaniem KE - może naruszać demokratyczne zasady UE.
Barroso wysłał list do premiera Węgier Viktora Orbana, w którym napisał, że wstępna analiza prawna uchwalonej w marcu przez parlament w Budapeszcie czwartej poprawki do konstytucji potwierdza obawy, iż nowelizacja ta nie jest zgodna z prawodawstwem UE, a szczególnie z zasadami rządów prawa.

Gdy prowadzona przez służby KE analiza prawna zostanie zakończona, Komisja "podejmie konieczne kroki, aby wszcząć procedury o naruszenie prawa" - poinformowano w komunikacie. Barroso zaapelował do Orbana i jego rządu, by "w zdecydowany i jednoznaczny sposób" wyszedł na przeciw tym obawom. - To bez wątpienia jest w interesie Węgier i całej UE - napisał Barroso.

Czwarta poprawka: ograniczenie roli Trybunału Konstytucyjnego

Czwarta poprawka do węgierskiej konstytucji ogranicza m.in. uprawnienia Trybunału Konstytucyjnego i daje parlamentowi prawo do decydowania, które organizacje wyznaniowe zostaną przez państwo węgierskie uznane za Kościoły. Komisja Europejska i Rada Europy badają, czy nowelizacja nie narusza zasad demokracji.

Premier Orban wielokrotnie odpierał krytykę i zarzuty, jakoby poprawka naruszała zasady demokracji obowiązujące w UE.

Zobacz także
Komentarze (53)
Zaloguj się
 • agap.e

  Oceniono 144 razy 56

  Oto własnie jest UE - "demokratyczny" stwór,który mówi narodom jak mają postępować.Co zdeklarowany "maoista" Barroso może zrobić premierowi Węgier? Może go pocałować w dupę i to tylko wtedy gdy ten się na to zgodzi.

 • agap.e

  Oceniono 110 razy 48

  Gdzie byli obrońcy demokracji, gdy lewicowy rząd Ferenca Gyurcsánya „kłamał rano i wieczorem", a policja pałowała demonstrantów?

 • canabissativa

  Oceniono 100 razy 36

  Nie do wiary. Za chwile bedziemy mieli jeden parlament - w brukseli.

 • phillip_lee_81

  Oceniono 79 razy 21

  Komisja Europejska niedawno wydała instrukcję zakładania kaloszy,a kilka lat temu wyznaczyła normy krzywizny bananów.
  Warto też wspomnieć ślimaki jako ryby.

 • 31.februarius

  Oceniono 90 razy 16

  Unio Europejska, cmoknij Madziarów w ogonek ........ papryki!
  Wie ktoś może, jak to będzie po węgiersku?

 • srool

  Oceniono 10 razy 10

  E U R O K I B U C ! ! !

 • franekwolusz

  Oceniono 10 razy 8

  Sonda, czy nie masz dość ..ujni?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje