Komisja Europejska grozi Węgrom. Będzie postępowanie ws. zmian w konstytucji?

12.04.2013 17:19
Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie. Od lewej: przewodniczący KE Jose Manuel Barroso, przewodniczący RE Herman van Rompuy, premier Donald Tusk i premier Węgier Viktor Orban

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie. Od lewej: przewodniczący KE Jose Manuel Barroso, przewodniczący RE Herman van Rompuy, premier Donald Tusk i premier Węgier Viktor Orban (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zagroził Węgrom wszczęciem procedury o naruszenie prawa unijnego. Powód to budząca kontrowersje nowelizacja węgierskiej konstytucji, która - zdaniem KE - może naruszać demokratyczne zasady UE.
Barroso wysłał list do premiera Węgier Viktora Orbana, w którym napisał, że wstępna analiza prawna uchwalonej w marcu przez parlament w Budapeszcie czwartej poprawki do konstytucji potwierdza obawy, iż nowelizacja ta nie jest zgodna z prawodawstwem UE, a szczególnie z zasadami rządów prawa.

Gdy prowadzona przez służby KE analiza prawna zostanie zakończona, Komisja "podejmie konieczne kroki, aby wszcząć procedury o naruszenie prawa" - poinformowano w komunikacie. Barroso zaapelował do Orbana i jego rządu, by "w zdecydowany i jednoznaczny sposób" wyszedł na przeciw tym obawom. - To bez wątpienia jest w interesie Węgier i całej UE - napisał Barroso.

Czwarta poprawka: ograniczenie roli Trybunału Konstytucyjnego

Czwarta poprawka do węgierskiej konstytucji ogranicza m.in. uprawnienia Trybunału Konstytucyjnego i daje parlamentowi prawo do decydowania, które organizacje wyznaniowe zostaną przez państwo węgierskie uznane za Kościoły. Komisja Europejska i Rada Europy badają, czy nowelizacja nie narusza zasad demokracji.

Premier Orban wielokrotnie odpierał krytykę i zarzuty, jakoby poprawka naruszała zasady demokracji obowiązujące w UE.

Zobacz także
Komentarze (53)
Komisja Europejska grozi Węgrom. Będzie postępowanie ws. zmian w konstytucji?
Zaloguj się
 • camerota

  Oceniono 1 raz 1

  Orban powinien byc wzorem dla slugusow polskich w brukseli. Precz z UE, to sztuczny stwor i trzeba go rozwalic, zanim jeszcze niemcy nie podbili reszty europy bez wojny

 • sigm_0

  Oceniono 2 razy -2

  sam fakt, że brak kontroli Trybunału konstytucyjnego może zrujnować system prawny poprzez samowolę ustawodawczą

 • plorg

  Oceniono 1 raz 1

  Demokracja demokracją, ale ma być jak dyktuje Bruksela.

  "Czwarta poprawka do węgierskiej konstytucji ogranicza m.in. uprawnienia Trybunału Konstytucyjnego i daje parlamentowi prawo do decydowania ..."

  A czymże jest parlament jeżeli nie najwyższą formą demokracji?????
  Precz z tyranią Unii Europejskiej - ZSRR bis.

 • nixodus

  Oceniono 3 razy 3

  Czy wg komisji europejskiej demokratyczne jest okradzenie obywateli z oszczędności i przekazanie tej kasy banksterom tak jak na Cyprze ?

 • malutkipistolecik

  Oceniono 5 razy -3

  Zakręcić kurek z pieniążkami, zalecić bojkot turystyczny, zażądać natychmiastowego zwrotu długów. Kocham Budapeszt, uwielbiam jego mieszkańców. Młodzi ludzie, z którymi się kontaktuję szczerze nienawidzą Orbana. Jego wybierają tamtejsze mohery, Młodzież Wszechwęgierska i Ruch Narodowy, sekcja faszystowska.

 • rave8

  Oceniono 5 razy 5

  WIĘCEJ PODATKÓW ABY WYMYŚLAĆ WIĘCEJ DYREKTYW!!!

  INSTRUKCJA STANOWISKOWA KORZYSTANIA Z WC według Dyrektywy Europejskiej EU-3800/248-03

  1. Ubikacja powinna być zawsze utrzymywana w czystości zgodnie
  z systemem jakości HACCP.
  2. Korzystać z ubikacji mogą tylko osoby, które ukończyły instruktaż stanowiskowy, udzielony przez bezpośredniego przełożonego i zdały praktyczny egzamin.
  3. Do muszli klozetowej i pisuaru nie wolno wrzucać śmieci, szmat, niedopałków papierosów, środków higieny osobistej, zapałek, resztek jedzenia oraz zużytych dokumentów urzędowych.
  4. Muszla klozetowa nie służy do mycia głowy, połowu ryb oraz uprawiania seksu.
  5. Na muszlę klozetową nie należy wchodzić nogami, lecz siadać
  w sposób ergonomiczny jak na krześle, całym ciężarem ciała tak, aby pośladki całkowicie i dokładnie przylegały do deski klozetowej. Tułów powinien być wyprostowany, przy czym punkt ciężkości należy przenieść ze stóp na pośladki, kładąc ręce wzdłuż odpowiednich kolan. Siedzieć należy w taki sposób, aby kał wpadał centrycznie, z niewielką prędkością do muszli, a nie na deskę. Jednocześnie należy starać się nie zamoczyć deski moczem - w tym celu należy przytrzymać ręką narząd moczowy, skierowując go do muszli.
  6. Przy korzystaniu z pisuaru należy podejść do niego jak najbliżej, nawet dotykając go kolanami, pochylić się do przodu, wyjąć całkowicie narząd moczowy, lekko nachylić go w dół i oddać mocz aż do ostatniej kropli. Zaleca się kilkakrotne potrząśnięcie narządem moczowym w taki sposób, aby nie rozbryzgiwać moczu po ścianach. W ten sposób podłoga wokół pisuaru będzie sucha, co zmniejszy ryzyko upadku lub poślizgnięcia.
  7. Przed oddaniem moczu należy sprawdzić, czy narząd moczowy nie jest chroniony przez męskie środki ochrony indywidualnej.
  8. W razie wystąpienia integracyjnego syndromu GAZ - MOCZ - KAŁ, nie należy wpadać w panikę, lecz spokojnie opuścić ubikację, poinformować innych pracowników i udać się w kierunku wyjścia ewakuacyjnego w celu zmiany odzieży.
  9. W razie zaistnienia wypadku (np. upadek, potknięcie, zakleszczenie narządu moczowego w zamku błyskawicznym itp.) należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999.

 • macw1975

  Oceniono 2 razy 2

  Chyba szykuje nam się powtórka z roku 1956
  Tyle że teraz "bratniej interwencji" dokonają wojska UE a nie ZSRR.

 • funkenschlag

  Oceniono 4 razy 4

  Na Węgrzech mogą decydować czy Kościół Latającego Spaghetti jest kościołem i KE protestuje, ale jak w Polsce rząd nie chce zarejestrować kościoła mimo spełnienia wszystkich wymagań, to pomija się to milczeniem.

 • adamm5

  Oceniono 8 razy 2

  Bez sensu, bo za rok - dwa Unia Europejska upadnie, jak niedawno komunizm, a rola państw narodowych będzie w Europie rosła. Kurczowe trzymanie się idei wspólnej Europy, to konserwatyzm i próba zawracania Wisły kijem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje