W kościołach za darmo można rozliczyć PIT. W zamian za "1 procent"

W kilku krakowskich parafiach doradcy podatkowi za darmo rozliczają wiernym PIT-y. W zamian ludzie muszą jednak przekazać 1 procent podatku na rzecz małopolskiego Caritasu. - To nie pomoc, tylko układ - żali się jeden z mieszkańców.
Na pomysł darmowego rozliczania wiernym PIT-ów wpadła grupa doradców podatkowych. Od kilku lat dyżurują w kilku krakowskich parafiach i pomagają ludziom wypełnić zeznanie podatkowe. Zawsze robili to za darmo. W tym roku niby jest podobnie, tyle że jest mały haczyk. Każda osoba korzystająca z usług doradców musi przekazać 1 procent swojego podatku na rzecz małopolskiego Caritasu.

- Zajmujemy się pomaganiem ludziom, więc teraz prosimy ich, żeby oni pomogli nam - wyjaśnia Agnieszka Homan z Caritasu Archidiecezji Krakowskiej. Dodaje, że pieniądze zebrane w ramach akcji 1 procentu zostaną przeznaczone na sfinansowanie budowy domu dla niepełnosprawnych w Spytkowicach oraz ośrodków wsparcia dla starszych i dla niepełnosprawnych dzieci w Wieliczce.

Z pomocy dyżurujących w parafiach doradców skorzystało już kilkaset osób. To głównie ludzie starsi oraz najubożsi. - Zainteresowanie jest tak duże, że czasami dyżury przeciągają się nawet o dwie godziny - mówi Homan.

Jednak nie wszystkim taka formy pomocy się podoba. - To nic innego jak zwykły targ, według zasady coś za coś. Taka organizacja jak Caritas, oferując pomoc, nie powinna oczekiwać niczego w zamian - mówi jeden z mieszkańców. Dodaje, że instytucja kościelna wykorzystuje to, że najubożsi nie radzą sobie z zeznaniami podatkowymi i dzięki temu gromadzi środki na swoją działalność. - Gdyby ktoś chciał wspomóc 1 procentem inną organizację, to nie ma możliwości. To nic innego jak dyktat - podkreśla krakowianin.

Część wiernych nie widzi jednak w akcji Caritasu nic zdrożnego. - Jeśli nie ma pieniędzy na działalność charytatywną, to musi sobie jakoś radzić - przekonuje jedna z mieszkanek Krakowa. - Miałam dwójkę dzieci w szpitalu w Prokocimiu i wiem, że pomoc Caritasu była nieoceniona - podkreśla.

Prowadzona przez parafie akcja rozliczania zeznań podatkowych potrwa do końca kwietnia.

Na rynku istnieje wiele darmowych programów pomagających wypełnić PIT. Część z nich też "na sztywno" ma zaszytą jedną z organizacji uprawnionych do otrzymania 1 procentu i nie można jej zmienić.

Zobacz także
 • Min. Pitera w Poranku radia TOK FM. Pitera o Fundacji "Maciuś": Powinna być możliwość rozwiązania takiej fundacji
Komentarze (78)
W kościołach za darmo można rozliczyć PIT. W zamian za "1 procent"
Zaloguj się
 • claudia.iwona

  Oceniono 1 raz 1

  myślę, że to sprawa dla prokuratury jest; wykorzystywanie osób, by wyłudzić jeden procent, nieważne, która organizacja do tego nakłania.

 • ucago

  Oceniono 1 raz 1

  Od co najmniej pięciu lat korzystam z darmowego programu pit ng, IPS-u. Ma również opcje 1%, ale do dowolnej zmiany. Zawsze z tego korzystam na wpłatę celową. Cała praca trwa 10 minut, łącznie z wysłaniem.

 • szkas11

  Oceniono 2 razy 2

  Za darmo to można grypę dostać. A parę lat temu w Sosnowcu na rondzie pod Outletem była kolizja, w której uczestniczył szef Caritas Arch krakowskiej służbowym.... Audi A8

 • kain_brat_abla

  0

  Duchowieństwo ma powrócić do ubóstwa i cnoty wczesnego chrześcijaństwa metodą oczywistą: sprzedając swoje dobra, a zysk ze sprzedaży rozdając biednym. Państwo musi pośpieszyć z pomocą, jeśli Kościół nie okaże wystarczającej ku temu chęci.

 • nikanor

  Oceniono 2 razy 2

  Halo? Urząd skarbowy? Czy panowie pomagierzy wydają paragony fiskalne? Czy odprowadzają VAT od świadczenia wzajemnego?

 • biberstein1863

  Oceniono 6 razy 2

  A w darmowym programie GW do rozliczania PIT (jesli sie nie zmieni ustawienia) 1% jest automatycznie przekazywany na Fundacje Agory, do ktorej nalezy GW.

  Wiec chyba remis :)

 • miszel73

  Oceniono 6 razy 6

  Dobrze mnie nauczono: na świecie nie ma nic za darmo. A już napewno nie w kościele, jak pokazuje powyższy przykład...
  Jezus podobno nauczał: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mateusza 10:8).
  Ale ta sekta nie ma nic wspólnego z naukami Jezusa - oprócz figurek i nazwy.

 • pannamarianna777

  Oceniono 1 raz 1

  TO NIE JEST ZA DARMO!!!!!!!!!!!!!!

 • rozterka47

  Oceniono 3 razy 3

  Moim zdaniem jest to wyłudzenie.
  Ale przeciez było wiadomo ,ze tak będzie , nikt chyba nie ma złudzeń co do tego "mamonicznego" kościoła .

  Boże kiedy zgrzmisz ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje