W kościołach za darmo można rozliczyć PIT. W zamian za "1 procent"

12.04.2013 13:29
Rozlicz PIT

Rozlicz PIT (Fot. Paweł Kozioł/ AG)

W kilku krakowskich parafiach doradcy podatkowi za darmo rozliczają wiernym PIT-y. W zamian ludzie muszą jednak przekazać 1 procent podatku na rzecz małopolskiego Caritasu. - To nie pomoc, tylko układ - żali się jeden z mieszkańców.
Na pomysł darmowego rozliczania wiernym PIT-ów wpadła grupa doradców podatkowych. Od kilku lat dyżurują w kilku krakowskich parafiach i pomagają ludziom wypełnić zeznanie podatkowe. Zawsze robili to za darmo. W tym roku niby jest podobnie, tyle że jest mały haczyk. Każda osoba korzystająca z usług doradców musi przekazać 1 procent swojego podatku na rzecz małopolskiego Caritasu.

- Zajmujemy się pomaganiem ludziom, więc teraz prosimy ich, żeby oni pomogli nam - wyjaśnia Agnieszka Homan z Caritasu Archidiecezji Krakowskiej. Dodaje, że pieniądze zebrane w ramach akcji 1 procentu zostaną przeznaczone na sfinansowanie budowy domu dla niepełnosprawnych w Spytkowicach oraz ośrodków wsparcia dla starszych i dla niepełnosprawnych dzieci w Wieliczce.

Z pomocy dyżurujących w parafiach doradców skorzystało już kilkaset osób. To głównie ludzie starsi oraz najubożsi. - Zainteresowanie jest tak duże, że czasami dyżury przeciągają się nawet o dwie godziny - mówi Homan.

Jednak nie wszystkim taka formy pomocy się podoba. - To nic innego jak zwykły targ, według zasady coś za coś. Taka organizacja jak Caritas, oferując pomoc, nie powinna oczekiwać niczego w zamian - mówi jeden z mieszkańców. Dodaje, że instytucja kościelna wykorzystuje to, że najubożsi nie radzą sobie z zeznaniami podatkowymi i dzięki temu gromadzi środki na swoją działalność. - Gdyby ktoś chciał wspomóc 1 procentem inną organizację, to nie ma możliwości. To nic innego jak dyktat - podkreśla krakowianin.

Część wiernych nie widzi jednak w akcji Caritasu nic zdrożnego. - Jeśli nie ma pieniędzy na działalność charytatywną, to musi sobie jakoś radzić - przekonuje jedna z mieszkanek Krakowa. - Miałam dwójkę dzieci w szpitalu w Prokocimiu i wiem, że pomoc Caritasu była nieoceniona - podkreśla.

Prowadzona przez parafie akcja rozliczania zeznań podatkowych potrwa do końca kwietnia.

Na rynku istnieje wiele darmowych programów pomagających wypełnić PIT. Część z nich też "na sztywno" ma zaszytą jedną z organizacji uprawnionych do otrzymania 1 procentu i nie można jej zmienić.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (78)
Zaloguj się
 • takisobiestatystyk

  Oceniono 125 razy 101

  Hmm... Gdyby Kościół z takim samym zapałem i pomysłowością , z jakimi zajmuje się "strzyżeniem owieczek" dla własnego dobra zajmował się autentyczną pracą dla ICH dobra - byłby naprawdę pożyteczną instytucją.

  Ale tak nie będzie nigdy...

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 95 razy 77

  "W kościołach za darmo można rozliczyć PIT. W zamian za "1 procent" "

  Gdyby ten caly bog istnial, to zniszczylby te czarna mafia jak mityczne Sodome i Gomore.
  Az czasem szkoda, ze go nie ma :(

 • dziadekjam

  Oceniono 78 razy 68

  Za darmo, czyli za 1% podatku.

  Przypomniał mi się taki kawał z czasów PRL.
  Dziennikarz pyta ludzi pracujących przy budowie drogi wiejskiej:
  - Wy tak pracujecie w czynie społecznym?
  -Nie - odpowiada jeden z zagadniętych - my pracujemy za darmo...

 • jerjar

  Oceniono 75 razy 53

  Za 3% natomiast, wieczysta dyspensa na cudzołóstwo.
  - Proszę się nie pchać!

 • benek_z_watykanu

  Oceniono 53 razy 43

  Jak za darmo skoro chca 1%?

 • zigzaur

  Oceniono 48 razy 36

  Zasadnicze pytanie:
  Czy przykościelni księgowi i doradcy podatkowi są godni zaufania?

 • kniazwitold

  Oceniono 43 razy 31

  Złodzieje.

  To jest manipulacja i wyłudzanie.

  Jak chcą zarabiać kasę to niech to robią w swoich siedzibach a nie w kościołach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje