Zorza polarna nad Polską? Szansa już w weekend

11 kwietnia grupa plam o numerze 1719 wytworzyła rozbłysk

11 kwietnia grupa plam o numerze 1719 wytworzyła rozbłysk (fot. Youtube.com)

W nocy z soboty na niedzielę nad Polską może pojawić się zorza polarna. Warunki mają sprzyjać obserwacjom tego wyjątkowo rzadkiego w naszych szerokościach geograficznych zjawiska - podał serwis Kosmonauta.net.
"Po miesiącach 'ciszy' Słońce wreszcie wygenerowało silniejszy rozbłysk. 11 kwietnia grupa plam o numerze 1719 wytworzyła rozbłysk klasy M6.5 oraz koronalny wyrzut masy, być może skierowany ku Ziemi. Jest to najsilniejszy rozbłysk w tym roku i najsilniejszy od 23 października 2012 roku", podał serwis Kosmonauta.net. Na filmie poniżej widać grupę plam słonecznych, które wywołały rozbłysk.To wszystko znaczy, że jutro możemy zaobserwować nad Polską zorzę polarną. Pojawić się może wieczorem, prawdopodobnie po godz. 22. Obserwację mógłby pokrzyżować Księżyc - gdyby jasno świecił, ukryłby zorzę. Tymczasem będzie na niebie widoczny jako cieniutki sierp.

Zorza nad Białymstokiem

Już raz w tym roku można było zaobserwować zorzę . W połowie marca magiczna gra świateł widoczna była w okolicach Białegostoku. Szczepanowi Skibnickiemu udało się sfotografować to rzadkie na naszych szerokościach geograficznych zjawisko.

Zorze polarne, powstające w wyniku działania wiatru słonecznego, występują tylko w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi. W okolicach Tromso czy Bergen w Norwegii jesienią i zimą można je oglądać właściwie codziennie. Do tego jednak, by zjawisko to było widoczne dalej na południu, potrzeba naprawdę mocnych burz magnetycznych i naprawdę czystego i ciemnego nieba.

Zobacz także
 • Zorza polarna widziana z USA Zorza polarna widziana z północnych stanów USA [WIDEO]
 • Startująca rakieta i zorza polarna, Alaska, 18.02.2012 r. Startująca rakieta i zorza polarna. Niesamowite zdjęcie NASA
 • Zorza polarna widziana z kosmosu Zorza polarna widziana z kosmosu. Po raz pierwszy na filmie [WIDEO]
Komentarze (28)
Zorza polarna nad Polską? Szansa już w weekend
Zaloguj się
 • jano53

  Oceniono 4 razy -2

  Przeżyliśmy Słońce Peru to i zorzę polarną przeżyjemy.

 • rekin.finansjery

  Oceniono 3 razy -1

  A Slonce Peru kiedy rozblysnie? I kiedy w koncu zacznie sie cykl jego aktywnosci. A moze na koniec kadencji wybuchnie jako supernova, tak, to byloby to.

 • wj_2000

  Oceniono 4 razy 4

  Księżyc nie dość, że będzie bardzo wąskim sierpem, to już przed 23 zajdzie pod horyzont.

 • joanna_can

  Oceniono 28 razy 20

  Czy naprawde nawet taki temat, jak zorza polarna musi prowokowac do kretynskich komentarzy?

 • spock_speak

  Oceniono 9 razy -3

  JP2 is comming out???

 • topiramax

  Oceniono 20 razy 6

  A wyznawcy i sympatycy teorii zamachu i tak stwierdzą, że to znak od samego Najwyższego, ze racja jest po ich stronie;) znak....

 • e-ftalo

  Oceniono 9 razy -3

  sensacja to będzie jak się stanie to co 160lat temu i słońce wystrzeli wiatr słoneczny i dojdzie do ziemi,to wszelkie wynalazki i technologie 21 wieku przejdą do historii. Ja bym się tak nie podniecał zorzami polarnymi

 • sshela

  Oceniono 20 razy 6

  A ja wam mowie to wszystko wina Tuska i jego ekipy , to przez nich w naszym kraju brak zorzy zamienmy my go na kaczynskiego a zorze bedziemy ogladac co noc

 • pytaniepomocnicze

  Oceniono 18 razy -2

  Wysokiej klasy specjalistom z czerskiej udało się utworzyć kolejny biegun magnetyczny? Czy po prostu translatorem google przejechali jakiś skandynawski tekst?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje