Zorza polarna nad Polską? Szansa już w weekend

12.04.2013 08:17
W nocy z soboty na niedzielę nad Polską może pojawić się zorza polarna. Warunki mają sprzyjać obserwacjom tego wyjątkowo rzadkiego w naszych szerokościach geograficznych zjawiska - podał serwis Kosmonauta.net.
"Po miesiącach 'ciszy' Słońce wreszcie wygenerowało silniejszy rozbłysk. 11 kwietnia grupa plam o numerze 1719 wytworzyła rozbłysk klasy M6.5 oraz koronalny wyrzut masy, być może skierowany ku Ziemi. Jest to najsilniejszy rozbłysk w tym roku i najsilniejszy od 23 października 2012 roku", podał serwis Kosmonauta.net. Na filmie poniżej widać grupę plam słonecznych, które wywołały rozbłysk.To wszystko znaczy, że jutro możemy zaobserwować nad Polską zorzę polarną. Pojawić się może wieczorem, prawdopodobnie po godz. 22. Obserwację mógłby pokrzyżować Księżyc - gdyby jasno świecił, ukryłby zorzę. Tymczasem będzie na niebie widoczny jako cieniutki sierp.

Zorza nad Białymstokiem

Już raz w tym roku można było zaobserwować zorzę . W połowie marca magiczna gra świateł widoczna była w okolicach Białegostoku. Szczepanowi Skibnickiemu udało się sfotografować to rzadkie na naszych szerokościach geograficznych zjawisko.

Zorze polarne, powstające w wyniku działania wiatru słonecznego, występują tylko w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi. W okolicach Tromso czy Bergen w Norwegii jesienią i zimą można je oglądać właściwie codziennie. Do tego jednak, by zjawisko to było widoczne dalej na południu, potrzeba naprawdę mocnych burz magnetycznych i naprawdę czystego i ciemnego nieba.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (28)
Zaloguj się
 • macwatt

  Oceniono 287 razy 209

  Hmm, jak to jest, że w takiej Norwegii mają zorzę polarną codziennie, a my nie? Dlaczego rząd nic z tym nie robi? Kto za tym stoi? Na szczęście zostało jeszcze paru profesorów - Prawdziwych Polaków, którzy pod przewodnictwem Wielkiego Inkwizytora Antoniego wyjawia prawdę i jasno pokażą, że i w temacie zorzy marionetkowy rząd zaprzedał się obcym mocarstwom. Nie ma wolności bez zorzy polarnej!

 • agrest.agrest

  Oceniono 81 razy 63

  "W okolicach Tromso czy Bergen w Norwegii jesienią i zimą można je oglądać właściwie codziennie."

  Tromsø od Bergen dzieli prawie 2 tys. km z północy na południe.
  Zorza "właściwie codziennie" to prędzej w Bodø niż w Bergen, ale kij z rzetelnością, nie? Przecież i jedno, i drugie na "b"... :/

 • joanna_can

  Oceniono 28 razy 20

  Czy naprawde nawet taki temat, jak zorza polarna musi prowokowac do kretynskich komentarzy?

 • hare-hare

  Oceniono 63 razy 17

  ruskie będą testować sztuczną mgłę? maciurewicz expert musi to sprawdzić

 • kupagnoju

  Oceniono 33 razy 15

  W Polsce będzie widać, czy w Białymstoku ? Czy w okolicach Leningradu to taka rzadkość ?

 • topiramax

  Oceniono 20 razy 6

  A wyznawcy i sympatycy teorii zamachu i tak stwierdzą, że to znak od samego Najwyższego, ze racja jest po ich stronie;) znak....

 • sshela

  Oceniono 20 razy 6

  A ja wam mowie to wszystko wina Tuska i jego ekipy , to przez nich w naszym kraju brak zorzy zamienmy my go na kaczynskiego a zorze bedziemy ogladac co noc

 • wj_2000

  Oceniono 4 razy 4

  Księżyc nie dość, że będzie bardzo wąskim sierpem, to już przed 23 zajdzie pod horyzont.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje