Asad z premedytacją bombarduje szpitale i place zabaw

12.04.2013 06:00
Jaramana, przedmieście
Damaszku, gdzie 
zginęły co najmniej 34 osoby

Jaramana, przedmieście Damaszku, gdzie zginęły co najmniej 34 osoby (Fot. SANA REUTERS)

Na cel reżimowe lotnictwo bierze piekarnie, dobrze oznaczone szpitale i place zabaw. Asad sięga po coraz brutalniejsze metody, jak bomby kasetowe czy zapalające, które zabijają cywilów na dużym terenie. O "Śmierci z nieba" - poruszającym raporcie Human Right Watch ws. syryjskiego konfliktu pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
Raport Human Right Watch "Śmierci z nieba" alarmuje, że reżim Asada celowo bombarduje cywilów, obierając za cel m.in. piekarnie, szpitale i place zabaw. - Była około 3 po południu, kiedy na niebie pojawił się MIG-23. Krążył nad placem zabaw, po czym zrzucił sześć bomb i odleciał. Gdy pobiegliśmy na plac zabaw, znaleźliśmy tam pięcioro martwych dzieci i wiele ciężko rannych - opowiadał mieszkaniec Dejr-Asafir, miasteczka położonego pod Damaszkiem, twórcom raportu.

- Wszędzie, gdzie zbieraliśmy informacje, spotykaliśmy przerażonych cywilów, którzy obawiają się lotnictwa własnego kraju. To nielegalne naloty, zabijają, ranią, sieją strach i zniszczenie - komentuje raport Ole Solvang z HRW. W raporcie są dowody, że od października do grudnia 2012 roku armia używała 150 bomb kasetowych w 119 miejscach. Autorzy przekonują, że w bombardowanych "miastach, miasteczkach i dzielnicach kontrolowanych przez siły opozycji w momencie ataku nie toczyły się żadne walki"

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>

Komentarze (50)
Asad z premedytacją bombarduje szpitale i place zabaw
Zaloguj się
 • miki2012

  Oceniono 1 raz 1

  coś dla redaktorów GW - materiał 18+ (bardzo drastyczne): www.syrianews.cc/fsa-decapitate-grill-victims-syria/

 • vikaromaniuta

  Oceniono 2 razy 2

  W przeprowadzonym wczoraj w Bejrucie ekskluzywnym wywiadzie dla irańskiej telewizji Press TV, były prezydent Libanu Émile Jamil Lahoud powiedział, że tzw. syryjska opozycja nie zdoła obalić rządu Baszara al-Assada.

  Lahoud stwierdził, że Syria, mimo znaczących strat ekonomicznych, infrastrukturalnych i w substancji żywej (zabici, uchodźcy) nadal dysponuje silną i dobrze zorganizowaną armią, a na dodatek może liczyć na solidne wsparcie, przede wszystkim ze strony Iranu, ale także Rosji i Chin. Polityk dodał, że pomoc libańskiego ugrupowania Hezbollah jest w tej chwili dla Damaszku zbędna.

  - Bojownikom w Syrii nie uda się obalić Baszara al-Assada, tak jak byłemu Związkowi Sowieckiemu i Stanom Zjednoczonym nie udało się usunięcie byłego prezydenta Egiptu, Dżamala Abd Nasera – powiedział.

  Émile Jamil Lahoud był prezydentem Libanu w latach 1998-2007. W przeszłości był generałem i naczelnym dowódcą libańskich sił zbrojnych. Jest zadeklarowanym maronitą. W 2004 roku został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

 • doni72

  Oceniono 2 razy 2

  Lepiej by zrobili gdyby napisali bajke o czerwonym kapturku zgodnie z wymogami poprawnosci politycznej.To byloby bardziej pouczajace choc tak samo prawdziwe jak ukazywana "rzeczywistosc"w tym artykule.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 1 raz 1

  ... i jeszcze morduje chorych i morduje niemowlęta !!!!

 • micdep

  Oceniono 1 raz 1

  Po to sie obalilo komune aby wiksze oszustwa i propagande siac? Czy to wypada na ten tzw .. kraj "demokracji" ludzie gdzie my zyjemy i w jakim czasie ???? Boze chron nas przed tymy tam .... balwanie jak przepisujesz to chociasz naucz sie tlumaczenia z angielskiego ... ale ci ta ambasata bzdur nagadala...

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 3 razy 3

  "Na cel reżimowe lotnictwo bierze piekarnie, dobrze oznaczone szpitale i place zabaw. Asad sięga po coraz brutalniejsze metody, jak bomby kasetowe czy zapalające, które zabijają cywilów na dużym terenie. O "Śmierci z nieba" - poruszającym raporcie Human Right Watch ws. syryjskiego konfliktu pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza"."

  Ale bialego fosforu nie uzywa, antysemita jeden!

 • miki2012

  Oceniono 6 razy 6

  Masz rację - redaktor odpowiedzialny za informacje w GW chyba ma urlop... ilustracja artykułu o "zbrodniach" reżimu zdjęciami pokazującymi skutki zamachu na popierających reżim to żenada!!! (lub V kolumna w GW?)

 • remo29

  Oceniono 5 razy 3

  Czy propaganda już mówiła o czarnej wołdze polującej na małe dzieci?
  --
  parada karzełków

 • czyzyk331

  Oceniono 7 razy 5

  Mam nadzieję ze organizacja Human Right Watch zajmie się w kolejnym raporcie miłosierdziem dżihadystów w Syrii: w tym Palestyńczyków, przybyszy z Kaukazu i Azji Środkowej, z północnej i wschodniej Afryki, a także Europy. Wojska dżihadystów dbają o kobiety, dzieci oraz zapewniają bezpieczeństwo chrześcijanom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje