Asad z premedytacją bombarduje szpitale i place zabaw

Jaramana, przedmieście
Damaszku, gdzie 
zginęły co najmniej 34 osoby

Jaramana, przedmieście Damaszku, gdzie zginęły co najmniej 34 osoby (Fot. SANA REUTERS)

Na cel reżimowe lotnictwo bierze piekarnie, dobrze oznaczone szpitale i place zabaw. Asad sięga po coraz brutalniejsze metody, jak bomby kasetowe czy zapalające, które zabijają cywilów na dużym terenie. O "Śmierci z nieba" - poruszającym raporcie Human Right Watch ws. syryjskiego konfliktu pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
Raport Human Right Watch "Śmierci z nieba" alarmuje, że reżim Asada celowo bombarduje cywilów, obierając za cel m.in. piekarnie, szpitale i place zabaw. - Była około 3 po południu, kiedy na niebie pojawił się MIG-23. Krążył nad placem zabaw, po czym zrzucił sześć bomb i odleciał. Gdy pobiegliśmy na plac zabaw, znaleźliśmy tam pięcioro martwych dzieci i wiele ciężko rannych - opowiadał mieszkaniec Dejr-Asafir, miasteczka położonego pod Damaszkiem, twórcom raportu.

- Wszędzie, gdzie zbieraliśmy informacje, spotykaliśmy przerażonych cywilów, którzy obawiają się lotnictwa własnego kraju. To nielegalne naloty, zabijają, ranią, sieją strach i zniszczenie - komentuje raport Ole Solvang z HRW. W raporcie są dowody, że od października do grudnia 2012 roku armia używała 150 bomb kasetowych w 119 miejscach. Autorzy przekonują, że w bombardowanych "miastach, miasteczkach i dzielnicach kontrolowanych przez siły opozycji w momencie ataku nie toczyły się żadne walki"

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>

Komentarze (50)
Asad z premedytacją bombarduje szpitale i place zabaw
Zaloguj się
 • miki2012

  Oceniono 1 raz 1

  coś dla redaktorów GW - materiał 18+ (bardzo drastyczne): www.syrianews.cc/fsa-decapitate-grill-victims-syria/

 • vikaromaniuta

  Oceniono 2 razy 2

  W przeprowadzonym wczoraj w Bejrucie ekskluzywnym wywiadzie dla irańskiej telewizji Press TV, były prezydent Libanu Émile Jamil Lahoud powiedział, że tzw. syryjska opozycja nie zdoła obalić rządu Baszara al-Assada.

  Lahoud stwierdził, że Syria, mimo znaczących strat ekonomicznych, infrastrukturalnych i w substancji żywej (zabici, uchodźcy) nadal dysponuje silną i dobrze zorganizowaną armią, a na dodatek może liczyć na solidne wsparcie, przede wszystkim ze strony Iranu, ale także Rosji i Chin. Polityk dodał, że pomoc libańskiego ugrupowania Hezbollah jest w tej chwili dla Damaszku zbędna.

  - Bojownikom w Syrii nie uda się obalić Baszara al-Assada, tak jak byłemu Związkowi Sowieckiemu i Stanom Zjednoczonym nie udało się usunięcie byłego prezydenta Egiptu, Dżamala Abd Nasera – powiedział.

  Émile Jamil Lahoud był prezydentem Libanu w latach 1998-2007. W przeszłości był generałem i naczelnym dowódcą libańskich sił zbrojnych. Jest zadeklarowanym maronitą. W 2004 roku został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

 • doni72

  Oceniono 2 razy 2

  Lepiej by zrobili gdyby napisali bajke o czerwonym kapturku zgodnie z wymogami poprawnosci politycznej.To byloby bardziej pouczajace choc tak samo prawdziwe jak ukazywana "rzeczywistosc"w tym artykule.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 1 raz 1

  ... i jeszcze morduje chorych i morduje niemowlęta !!!!

 • micdep

  Oceniono 1 raz 1

  Po to sie obalilo komune aby wiksze oszustwa i propagande siac? Czy to wypada na ten tzw .. kraj "demokracji" ludzie gdzie my zyjemy i w jakim czasie ???? Boze chron nas przed tymy tam .... balwanie jak przepisujesz to chociasz naucz sie tlumaczenia z angielskiego ... ale ci ta ambasata bzdur nagadala...

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 3 razy 3

  "Na cel reżimowe lotnictwo bierze piekarnie, dobrze oznaczone szpitale i place zabaw. Asad sięga po coraz brutalniejsze metody, jak bomby kasetowe czy zapalające, które zabijają cywilów na dużym terenie. O "Śmierci z nieba" - poruszającym raporcie Human Right Watch ws. syryjskiego konfliktu pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza"."

  Ale bialego fosforu nie uzywa, antysemita jeden!

 • miki2012

  Oceniono 6 razy 6

  Masz rację - redaktor odpowiedzialny za informacje w GW chyba ma urlop... ilustracja artykułu o "zbrodniach" reżimu zdjęciami pokazującymi skutki zamachu na popierających reżim to żenada!!! (lub V kolumna w GW?)

 • remo29

  Oceniono 5 razy 3

  Czy propaganda już mówiła o czarnej wołdze polującej na małe dzieci?
  --
  parada karzełków

 • czyzyk331

  Oceniono 7 razy 5

  Mam nadzieję ze organizacja Human Right Watch zajmie się w kolejnym raporcie miłosierdziem dżihadystów w Syrii: w tym Palestyńczyków, przybyszy z Kaukazu i Azji Środkowej, z północnej i wschodniej Afryki, a także Europy. Wojska dżihadystów dbają o kobiety, dzieci oraz zapewniają bezpieczeństwo chrześcijanom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje