Polka przetrzymywana na Białorusi może wrócić do kraju. "To gest dobrej woli strony białoruskiej"

11.04.2013 19:03
Teresa Strzelec

Teresa Strzelec (Fot. archiwum prywatne Teresy Strzelec)

"Ze względów humanitarnych pani Teresie Strzelec przywrócono prawo wyjazdu z Białorusi, mimo że dopuściła się poważnego naruszenia białoruskiego ustawodawstwa" - poinformowała Ambasada Białorusi w Polsce. Polska była przetrzymywana na Białorusi od 5 marca. Trzy dni temu Polka rozpoczęła głodówkę w polskim konsulacie w Brześciu nad Bugiem.
"11 kwietnia Państwowy Komitet Celny Białorusi podjął decyzję o przywróceniu pani Teresie Strzelec prawa wyjazdu z Białorusi. Decyzja została podjęta z motywów humanitarnych i jest gestem dobrej woli strony białoruskiej" - poinformowała Ambasada Białorusi w Polsce. Oznacza to, że przetrzymywana od 5 marca Polka wreszcie wróci do kraju. W oświadczeniu ambasady czytamy, że "zdumiewające są próby polskich mediów, by upolitycznić tę sprawę".

Przypomnijmy, że Strzelcowie, mieszkający na wsi niedaleko granicy, przed rokiem pojechali na wycieczkę do Mińska. Już na Białorusi zepsuł się ich 15-letni jeep. Auto oddali mechanikowi, ale bez ich wiedzy samochód wziął sobie syn mechanika. Na przejażdżce zatrzymali go policjanci. Konsekwencje wybryku chłopaka ponieśli jednak Strzelcowie, bo jeepa zarekwirowali białoruscy celnicy, którzy sprzedali go potem po zawyżonej cenie.

Strzelcowie wnieśli sprawę do sądu, a ten kazał celnikom zwrócić im pieniądze za jeepa. Powstał jednak nowy problem. Według celników, skoro auto sprzedano, a Strzelcowie mają dostać za nie pieniądze, to ktoś musi zapłacić cło oraz podatki z odsetkami od kwietnia.

I to właśnie Teresa Strzelec miałaby oddać ok. 200 milionów rubli (prawie 80 tys. zł). Jeep był własnością jej męża, ale to kobieta wjechała nim na Białoruś. Gdy 5 marca Strzelcowie wracali z Brześcia z konsultacji ze swoim prawnikiem, pogranicznicy zatrzymali panią Teresę i anulowali jej wizę . Zapowiedzieli, że ją wypuszczą, gdy rozliczy się z państwem Łukaszenki. Po ponad miesiącu przetrzymywania Polka rozpoczęła głodówkę w polskim konsulacie w Brześciu nad Bugiem.

Komentarze (86)
Zaloguj się
 • kingsizemax

  Oceniono 365 razy 137

  Ukradli kobiecie samochód i łaskawie pozwalają jej wrócić do kraju .Ludzkie "pany" na tej Białorusi.

 • iffa4

  Oceniono 249 razy 47

  Dla mnie też zdumiewające są próby upolitycznienia tego zdarzenia.
  Jakie trzeba mieć dojścia do gazety, żeby publikować co najmniej piąty artykuł na ten temat ?
  Dziecko jest stażystą Gazety ????
  A historia wygląda niestety na opowieść drobnych przemytników, którym nie udał się przekręt. Tym razem nie podano ceny polskiej auta, ale była ona wyśmiana przez internautów jako nierealna.
  Jakby nie było ciekawszych tematów ....

 • jur56

  Oceniono 107 razy 41

  No właśnie bohaterka czy zwykły przestępca , " szaleństwo Majki Skowron " .

 • anthrax_2

  Oceniono 90 razy 40

  Jutro odbędzie się konferencja prasowa min. Sikorskiego na ten temat
  Sukces porównywalny z odbiciem Falklandów przez Iron Lady

 • na-na-211

  Oceniono 93 razy 37

  Nieznajomość obcego prawa szkodzi, niech się baba cieszy ze się zlitowali. Bo tak by sobie głodowała, głodowała oj oj aż może przyszedł by do niej gazecinowy agencik co utył w białoruskim pierdlu może by ową panią poczęstował swym sadełkiem.

 • kibic_rudego

  Oceniono 33 razy 19

  Czy p. Teresa z mężem nie będą się bawić w klocki z Sikorskim ?
  Bo im GW nie zaproponowała jak Poczobutowi etatu.

 • gdowianin

  Oceniono 20 razy 14

  wielkie mi halo.... gdy w polskich wiezieniach dla terrorystów prztrzymywano bez praw , sadów , adwokatów i bez jakiejkolwiek przyzczyny niewinnych Afgamnczyków, nikt nie pisal ani slowa w ich obronie , a teraz nagle Polandia oburzona ze ktos smial przetrzymac polke.... zaczynamy myslec jak Kali - Kaliemu ukrasc - zle !!!! Kali ukrasc - dobrze !!! I CO ?? NIEPRWDA JEST ZE POLSKA TO TO TAKI CIEMNY , MURZYNSKI , NIEWOLNICZY KRAJ ???? wstyd mi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje