Polka przetrzymywana na Białorusi może wrócić do kraju. "To gest dobrej woli strony białoruskiej"

"Ze względów humanitarnych pani Teresie Strzelec przywrócono prawo wyjazdu z Białorusi, mimo że dopuściła się poważnego naruszenia białoruskiego ustawodawstwa" - poinformowała Ambasada Białorusi w Polsce. Polska była przetrzymywana na Białorusi od 5 marca. Trzy dni temu Polka rozpoczęła głodówkę w polskim konsulacie w Brześciu nad Bugiem.
"11 kwietnia Państwowy Komitet Celny Białorusi podjął decyzję o przywróceniu pani Teresie Strzelec prawa wyjazdu z Białorusi. Decyzja została podjęta z motywów humanitarnych i jest gestem dobrej woli strony białoruskiej" - poinformowała Ambasada Białorusi w Polsce. Oznacza to, że przetrzymywana od 5 marca Polka wreszcie wróci do kraju. W oświadczeniu ambasady czytamy, że "zdumiewające są próby polskich mediów, by upolitycznić tę sprawę".

Przypomnijmy, że Strzelcowie, mieszkający na wsi niedaleko granicy, przed rokiem pojechali na wycieczkę do Mińska. Już na Białorusi zepsuł się ich 15-letni jeep. Auto oddali mechanikowi, ale bez ich wiedzy samochód wziął sobie syn mechanika. Na przejażdżce zatrzymali go policjanci. Konsekwencje wybryku chłopaka ponieśli jednak Strzelcowie, bo jeepa zarekwirowali białoruscy celnicy, którzy sprzedali go potem po zawyżonej cenie.

Strzelcowie wnieśli sprawę do sądu, a ten kazał celnikom zwrócić im pieniądze za jeepa. Powstał jednak nowy problem. Według celników, skoro auto sprzedano, a Strzelcowie mają dostać za nie pieniądze, to ktoś musi zapłacić cło oraz podatki z odsetkami od kwietnia.

I to właśnie Teresa Strzelec miałaby oddać ok. 200 milionów rubli (prawie 80 tys. zł). Jeep był własnością jej męża, ale to kobieta wjechała nim na Białoruś. Gdy 5 marca Strzelcowie wracali z Brześcia z konsultacji ze swoim prawnikiem, pogranicznicy zatrzymali panią Teresę i anulowali jej wizę . Zapowiedzieli, że ją wypuszczą, gdy rozliczy się z państwem Łukaszenki. Po ponad miesiącu przetrzymywania Polka rozpoczęła głodówkę w polskim konsulacie w Brześciu nad Bugiem.

Komentarze (86)
Polka przetrzymywana na Białorusi może wrócić do kraju. "To gest dobrej woli strony białoruskiej"
Zaloguj się
 • skuba2

  Oceniono 1 raz 1

  Celnicy sprzedali auto nie po zawyżonej, tylko ZANIŻONEJ cenie! Inaczej Polka zrobiła by niezły biznes! A swoją drogą pani Strzelec powinna wystąpić do białoruskiego sądu cywilnego o odszkodowanie od mechanika! W końcu to mechanik jest winien! (Chyba, że są tu jakieś inne, podejrzane kombinacje!)

 • odkurzacz-1

  Oceniono 2 razy 2

  Każdego to może czekać, MSZ ma Polaków gdzieś, za wybranymi narodowościami się wstawia i to bardzo.

 • mniklasp

  0

  czy podarowali j te 80 tys zl? to sa bardzo humanitarni

 • adammis

  Oceniono 2 razy 2

  Białoruś - Białorusią ale w całej sprawie widać ,że polska dyplomacja jak wszędzie na świecie ma głęboko w d........ problemy naszych rodaków za granicą.
  Tak jak traktuje nas nasza dyplomacja tak poniewierają nas wszędzie bo wiedzą ,że nikt się o nas nie upomni. Polak za granicą jest jakby nie należał do żadnego kraju bo nikt nie stanie w jego obronie musi sam wymusić głodówką jakąś reakcję. Gdzie nasza solidarność !

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 6 razy 2

  dobra kombinacji z tym auciorem - teraz każdy kanciarz to polityczny - niech sie podepnie pod Tymoszenko

 • adam.2x

  Oceniono 3 razy -3

  Mnie natomiast kiedys nawet nie dali przejechac pociagiem przez Bialorus na Litwe. Deportowali z pierwszego przystanku czyli z Grodna. Pamietam przeszlismy peronem do powrotnego pociagu w szpalerze zolnierzy z kalasznikowami. Dopiero pozniej pozwolono wsiasc innym podroznym.
  Najlepsza w drodze powrotnej byla reakcja polskiego stroza pogranicza ktory sprawdzal dokumenty rowniez w drodze na Bialorus.
  Spojrzal sie na paszport i na mnie i powiedzial "Ooo , wiedzialem ze tak sie stanie""
  Ja na to "To czemu pan nie powiedzial?"
  Stroz odpowiedzial: "A co by wam to dalo"
  Do Wilna dotarlismy droga okrezna przez Bialystok i Szestokaj (nazwa z pamieci) w 21 godzin zamiast 8.

 • szczuras99

  Oceniono 5 razy -3

  Widac ze PiSdzielce namietnie czytaja "zydowska gadzinowke " Michnika hehehe

 • bzdura.bzdura.bzdura

  Oceniono 22 razy -6

  Od pewnego czasu kilka osób robi co chce z systemem oceniana postów. Czy redakcja GW zamierza cokolwiek z tym zrobić???
  Wystarczy przejrzeć ten temat, albo inne np. na temat katastrofy smoleńskiej by zauważyć ewidentne manipulacje.
  Tu na przykład mamy "wysyp zwolenników" reżimu łuaszenki, niestety zupełnie
  'niekompatybilny" z najlepiej ocenionym wpisem, którego z racji plusujących już się nie udało przekręcić "na czerwono", dało się za to zrobić to z wpisami pod nim...
  Jaja sobie z was robią w wy nic...

 • mesaverde111

  0

  Cytuję za przygłupem, który to wysmażył:

  " Polska była przetrzymywana na Białorusi od 5 marca."

  Od półtorej miesiąca wojna a ja biedny nic nie wiem......

  Biada nam... biada! :)

  Chroń nas Boże, od wiejskich ćwoków z zadupia w bordowych garniturach wyrażających się : "oglądnąć".

  Nie obejrzeć.

  Chroń nas Panie przed kartofliskiem!!!!

  :P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje