Nakaz dla egipskich lekarzy: Protestujących operować bez znieczulenia

Ranny demonstrant w czasie protestów w Kairze

Ranny demonstrant w czasie protestów w Kairze (Fot. AP/Ben Curtis)

Egipscy lekarze wojskowi otrzymali od swoich przełożonych rozkaz, by osoby, które zostały ranne w ulicznych demonstracjach, były operowane bez znieczulenia. Dotyczy to okresu, gdy tłumy Egipcjan brały udział w wielkich antyrządowych protestach - informuje serwis Guardian.co.uk.
Informacje o skandalicznym rozkazie zostały odkryte podczas śledztwa zleconego przez prezydenta Mohameda Morsiego. Z raportu przygotowanego przez śledczych wynika, że w wojskowym szpitalu Kobri el-Qoba w Kairze w maju ubiegłego roku rzeczywiście lekarzom zabroniono znieczulać pacjentów, którzy brali udział w protestach.

Co więcej, z zeznań niektórych lekarzy i demonstrantów wynika, że lekarze nie sterylizowali sprzętu medycznego, a pacjenci byli w szpitalu bici przez pielęgniarzy, lekarzy i oficerów. W raporcie wspomniano również, że dyrektor placówki kazał zamykać rannych w piwnicy - czytamy w serwisie Guardian.co.uk.

Autorzy raportu twierdzą, że dalsze śledztwo w tej sprawie powinno objąć zasięgiem najwyższej rangi osoby zasiadające w dowództwie egipskiej armii. - Nie można przecenić wagi tego raportu - powiedział Heba Morayef, dyrektor egipskiego oddziału organizacji Human Rights Watch. - Jest niebywale ważny. Do dzisiaj nie istniało żadne oficjalne potwierdzenie nadużyć ze strony wojska i policji. Armia zawsze twierdziła, że stoi po stronie protestujących - dodał.

Zobacz także
 • Kadr z filmu "Innocence of Muslims" Egipt: sąd nakazał zawieszenie dostępu do YouTube. Przez film o Mahomecie
Komentarze (83)
Nakaz dla egipskich lekarzy: Protestujących operować bez znieczulenia
Zaloguj się
 • 54bodek

  0

  Cytuję: "Informacje o skandalicznym rozkazie zostały odkryte podczas śledztwa zleconego przez prezydenta Mohameda Morsiego. Z raportu przygotowanego przez śledczych wynika, że w wojskowym szpitalu Kobri el-Qoba w Kairze w maju ubiegłego roku rzeczywiście lekarzom zabroniono znieczulać pacjentów, którzy brali udział w protestach."
  Czy to prawdziwe rozkazy, czy jakaś manipulacja? trudno osądzić, ale raczej opowiadał bym się za tą drugą ewentualnością,
  Świadczy to, moim zdaniem że Bractwo Muzułmańskie zaczyna robić czystkę w armii, która do tej pory była pewną przeciwwagą dla nich. Bractwo toruje drogę do państwa wyznaniowego, i ustanowienia szariatu.
  Oto skutki arabskiej "wiosny ludów"
  ----------------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/2013/04/tak-wam-dobrze-ze-dobrze-wam-tak.html

 • topiramax

  0

  Są lekarze, którzy źle traktują pacjentów bez rozkazu. I to w środku Europy.

 • dottitoja

  Oceniono 4 razy -2

  Dlaczego wiekszosc komentarzy wini islam za te praktyki? tak jakby w chrzescijanskim/zachodnim swiecie nie stosowano bestialskich tortur na wiezniach czy przeciwnikach systemu...Tu nie chodzi o religie ale o dyktature!

 • gralfa00aa11

  0

  Jezeli polskie moga tepic zolnierzy wrzesnia-co im sie zarzuca,zajmowac sie sprzataniem po Hannibalu np ks Szczepanskiego- co faktem, i innymi porachunkami jak borderlandu Mlynarze.. Nie wiem co potworniejsze..Manuel October na "gadzinie cory "czlowieka,ktory zycie narazal po mobilizacji.."szczepanek lwowskim,Gniezdowa"..czy to ?
  To oczywiscie niehumanitarne,ale stoi tym pol Europy i dalej,chocby przez obyczaje do September39,przez olimpiady im coraz nowe.

 • erzbischof

  Oceniono 1 raz 1

  hipokryci z Polandii ....... ale urlop Egipcie juz w zaplacony, bo tanio i wypasiono....

 • kocurxtr

  0

  ot brudasy przepełnione miłością bliźniego
  zupełnie jak chrześcijany...

 • kiko_rippo_22

  Oceniono 5 razy 1

  A u nas z tą dziczą smoleńska i z ich paranoja i pazernością nie trzeba by tak??? A czym oni sie róxznią /i coraz wiecej rodaków//.

 • kmicic-1-1

  Oceniono 5 razy 5

  Dawno bo dawno ale Sobieski to był jednak Pan i znał się na rzeczy i wiedział co robi.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 3 razy 3

  Religia "miłości" znów w natarciu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje