Nakaz dla egipskich lekarzy: Protestujących operować bez znieczulenia

11.04.2013 18:45
Ranny demonstrant w czasie protestów w Kairze

Ranny demonstrant w czasie protestów w Kairze (Fot. AP/Ben Curtis)

Egipscy lekarze wojskowi otrzymali od swoich przełożonych rozkaz, by osoby, które zostały ranne w ulicznych demonstracjach, były operowane bez znieczulenia. Dotyczy to okresu, gdy tłumy Egipcjan brały udział w wielkich antyrządowych protestach - informuje serwis Guardian.co.uk.
Informacje o skandalicznym rozkazie zostały odkryte podczas śledztwa zleconego przez prezydenta Mohameda Morsiego. Z raportu przygotowanego przez śledczych wynika, że w wojskowym szpitalu Kobri el-Qoba w Kairze w maju ubiegłego roku rzeczywiście lekarzom zabroniono znieczulać pacjentów, którzy brali udział w protestach.

Co więcej, z zeznań niektórych lekarzy i demonstrantów wynika, że lekarze nie sterylizowali sprzętu medycznego, a pacjenci byli w szpitalu bici przez pielęgniarzy, lekarzy i oficerów. W raporcie wspomniano również, że dyrektor placówki kazał zamykać rannych w piwnicy - czytamy w serwisie Guardian.co.uk.

Autorzy raportu twierdzą, że dalsze śledztwo w tej sprawie powinno objąć zasięgiem najwyższej rangi osoby zasiadające w dowództwie egipskiej armii. - Nie można przecenić wagi tego raportu - powiedział Heba Morayef, dyrektor egipskiego oddziału organizacji Human Rights Watch. - Jest niebywale ważny. Do dzisiaj nie istniało żadne oficjalne potwierdzenie nadużyć ze strony wojska i policji. Armia zawsze twierdziła, że stoi po stronie protestujących - dodał.

Zobacz także
Komentarze (83)
Zaloguj się
 • my_kroolik

  Oceniono 279 razy 195

  Ktoś ma jeszcze coś do powiedzenia nt. "cywilizacji" Islamu? Ktoś miał wątpliwości, w jakim okresie historii zatrzymał się mentalnie ten region świata?

 • mark_kram57

  Oceniono 192 razy 164

  Jedzcie tam, wypoczywajcie i wsperajcie finansowo to bractwo. Niedlugo beda tacy sami jak Iran, Somalia. Fanatyzm religijny zniszczy uczciwych Egipcjan. Kto teraz sponsoruje tamten uklad, ten bedzie mial swoja kropelke w morzu tyranii muzulmanskiej.

 • incipit

  Oceniono 131 razy 115

  Współczesna barbaria. I ktoś z otwartego świata chce obecnie z barbarzyńcami rozmawiać i współpracować ?

 • tirinti

  Oceniono 123 razy 99

  Tak wygląda arabska demokracja.
  W XX wieku władze zachodniej Europy i Ameryki Północnej o tym wiedziały i pomagały rozsądnym dyktatorom.

 • chilum

  Oceniono 95 razy 79

  Dzicz, i takie ma obyczaje

 • jawa03

  Oceniono 95 razy 77

  Normalne muzułmańskie zwyczaje.

 • aa1000

  Oceniono 208 razy 74

  Co w tym szokującego dla matki Polki?

  W Najjaśnieszej kobiety nie mogą się doprosić znieczulenia w czasie porodu.
  Komentarze pań i panów lekarzy znane, stanowisko sejmu również.

 • sacc77

  Oceniono 80 razy 66

  Czy ktoś jeszcze chce się zachwycać tym co wyczyniają świnie i psy z Bractwa Muzułmańskiego, które dorwało się do władzy w Egipcie? Czy ktoś jeszcze chce traktować islamistów [nie mylić ze zwykłymi wyznawcami religii] jako poważnych, odpowiedzialnych partnerów do jakichkolwiek rozmów? To islamistyczne bydło zagraża podstawom naszej cywilizacji, naszej tradycji kulturowej, naszym nornom etycznym. Popatrzcie co się wyrabia np. w Londynie, gdzie bezczelne bandy islamistów czepiają się normalnych kobiet dlaczego nie stosują się do nakazów nie swojej religii? Trzeba tę chołotę wytępić do dna dopóki jeszcze mamy przewagę technologiczną bo inaczej za kilkanaście lat to oni nas zakleją swą masą a nasze córki, żony, wnuczki staną się nałożnicami tych brudnych psów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje