USA. Koalicja Demokratów chce zniesienia wiz dla Polaków

11.04.2013 17:26
50 kongresmenów Demokratów przyjęło dziś dokument, w którym opowiadają się za całościową reformą polityki imigracyjnej w USA. W tym za rozszerzeniem programu bezwizowego o nowe kraje, w tym Polskę - poinformowało biuro kongresmena Mike'a Quigleya.
Dokument sygnowany jest przez Koalicję Demokratów ("The New Democrat Coalition"), czyli grupę demokratycznych kongresmenów, w tym wielu byłych biznesmenów, którzy określają się jako umiarkowani i wspierający działania pobudzające wzrost gospodarczy.

W dokumencie przygotowanym przez grupę zadaniową ds. imigracji podkreśla się konieczność naprawy systemu imigracyjnego w USA. Nie tylko po to, by umożliwić 11 mln imigrantom nielegalnie żyjącym w USA na wyjście z cienia, ale też po to, by stworzyć skuteczny i uczciwy system oraz powstrzymać falę nielegalnej imigracji.

Jeden z postulatów dotyczy promocji legalnego handlu, podróży i turystyki. - Musimy zapewnić szybszy, bezpieczniejszy i skuteczniejszy system wydawania wiz turystycznych, by rozwiązać problem zatłoczonych głównych punktów wjazdowych do USA. Ale jednocześnie musimy rozszerzyć nasz program ruchu bezwizowego, by włączyć sojuszników - czytamy. Kongresmeni przekonują, że doprowadzi to do rozwoju turystyki i handlu między USA i innymi państwami.

Projekt reformy niemal gotowy

Słowo "Polska" wprost nie pada, ale członkowie "The New Democrat Coalition", jak kongresmen z Illinois Mike Quigley, od dawna zabiegają o zniesienie obowiązku wizowego właśnie dla Polaków, przypominając m.in. o polskim zaangażowaniu w Iraku i Afganistanie. Quigley już w marcu przedstawił projekt ustawy o promowaniu ruchu turystycznego do USA (znanej jako JOLT), która proponowała tak zmienić kryteria programu bezwizowego, by spełniała je Polska. Chodzi o zwiększenie z 3 do 10 proc. dozwolonego odsetka odmów wiz i nielegalnych przedłużeń pobytu w USA.

O tym, by przy okazji reformy prawa imigracyjnego doprowadzić do zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków, mówił też wpływowy senator z Nowego Jorku, Demokrata Charles Schumer. Jest on członkiem ponadpartyjnej grupy senatorów, która już w najbliższych dniach ma przedstawić swój projekt.

Według dzisiejszych dzienników "New York Times" i "Washington Post" projekt całościowej reformy jest już niemal skończony. Zakłada on ostre warunki do spełnienia, zanim jakikolwiek z 11 mln nielegalnych imigrantów żyjących w USA mógłby w długiej, przynajmniej 10-letniej procedurze uzyskać zieloną kartę, a następnie obywatelstwo. Przede wszystkim jednak Republikanie wymusili, by całą reformę uzależnić od uszczelnienia granicy z Meksykiem, na co Ministerstwo Bezpieczeństwa Krajowego dostałoby 3,5 mld dolarów w ciągu pięciu lat od przyjęcia ustawy, a gdyby to nie wystarczyło, to jeszcze dodatkowo 2 mld USD.

Perspektywa przyspieszenia reformy wyłoniła się po listopadowych wyborach prezydenckich. Aż 7 na 10 Latynosów głosowało w nich na kandydata Demokratów Baracka Obamę. Wyciągając wnioski ze sromotnej porażki wyborczej, wielu Republikanów otworzyło się na reformę imigracyjną. Jednak wielu Republikanów, zwłaszcza tych związanych z Tea Party, wciąż uważa, że reforma przysporzy wyborców Demokratom i zachęci dalsze osoby do nielegalnego przyjazdu do USA.

Reforma imigracyjna to priorytet Obamy

Prezydent USA publicznie zapewniał, że podpisze odpowiednią ustawę, by objąć Polskę programem o ruchu bezwizowym. Chociaż już w poprzedniej kadencji przyjaźni Polsce kongresmeni zgłaszali projekty takich ustaw, nie były one nawet przedmiotem prac w odpowiednich komisjach Kongresu.

W środę pod Kapitolem demonstrowały dziesiątki tysięcy osób, głównie Latynosów, apelując do Kongresu o reformę prawa, która umożliwi nielegalnym imigrantom zalegalizowanie pobytu w USA. Prawo imigracyjne nie było w USA gruntownie zmieniane od prawie trzech dekad. Nie powiodły się nawet próby przyjęcia w 2010 roku ustawy zwanej "DREAM Act", która miała zalegalizować pobyt osób, które trafiły nielegalnie do USA jako dzieci wraz z rodzicami.

Zobacz także
Komentarze (54)
USA. Koalicja Demokratów chce zniesienia wiz dla Polaków
Zaloguj się
 • supertlumacz

  0

  Oklahoma przygotowała miejsca pracy dla młodych Polek
  www.youtube.com/watch?v=g7jt1EPTFfk
  Niech żyje przyjaźń Polska-USA!

 • amur-49

  0

  Głęboko w d... mam wizy do USA. Nie wybieram się gdzie mnie nie chcą, ale też i takich co mnie nie chcą - do siebie nie zapraszam. Zamiast skamleć o zniesienie wiz dla Polaków - wprowadzić wizy dla Amerykanów. A w każdym razie jako obywatel Rzeczpospolitej stanowczo domagam się zaprzestania tego obrażającego Jej godność jęczenia o wizy.

 • szesnastusynowbenka

  Oceniono 5 razy -1

  patrzac na stream w komentarzach,
  to bardzo prosto stwierdzic,

  ze nie lubi Wyborcza,

  jak narod,
  polaczki,
  pluja na Ameryke.

  Oj, nie gryzie sie reki,
  ktora ( nas ) karmi.

 • bialoskory

  Oceniono 6 razy 0

  tradycyjnie duzo frustratow, ktorzy znow widza USA tylko jako miejsce pracy na czarno, lub spiskow zydowskich

  jakkolwiek to pewnie tylko zabranie przedwyborcze pod polonie (kampania wyborcza do kongresu i senatu w przyszlym roku sie wlasnie rozkreca) a nie zadna milosc do naszego kraju

  zniesienie wiz jak najbardziej by sie przydalo: ulatwione odwiedziny rodzin, turystyka, naprawde jest kilka rzeczy ktore warto zobaczyc.

 • kr_kr

  Oceniono 2 razy 0

  A czy zniesienie wiz coś zmieni?
  Tylko tyle, że potencjalny turysta bez grosza wykosztuje się na bilet w jedną stronę - bo zamiast dostać odmowę w kraju odbije się od oficera imigracyjnego na lotnisku w USA.
  Ten, kto jedzie naprawdę turystycznie dostaje i tak wizę bez najmniejszych problemów.

 • adin_null_adin

  Oceniono 9 razy 5

  Bedzie wojna, bo znów wizy obiecują.

 • josif47

  Oceniono 5 razy 3

  Polak swoj honor ma ! Wsadzcie sobie swoje wizy w D....

 • strefas

  Oceniono 6 razy 2

  Dzięki,kraj w którym ludzie umierają z powodu braku ubezpieczenia zdrowotnego mamy u siebie po ch... nam wasza wiza ?w dupę sobie ja wsadźcie !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje