Serbia. Zabójca 13 osób zmarł w szpitalu

11.04.2013 15:54
Klepsydry z nazwiskami ofiar zabójcy

Klepsydry z nazwiskami ofiar zabójcy (Fot. Darko Vojinovic AP)

60-letni Serb, który we wtorek zastrzelił we wsi pod Belgradem 13 osób, w tym matkę i syna, zmarł dziś wczesnym popołudniem w szpitalu w stolicy w wyniku odniesionych z własnej ręki obrażeń - podały źródła medyczne. Stan jego żony jest stabilny.
Ljubisza Bogdanović, weteran wojny w Krajinie (Chorwacja) w latach 1991-1995, zabił swego 42-letniego syna strzałem w głowę z pistoletu kaliber 9 mm i ranił żonę w domu we wsi Velika Ivancza, około 50 km na południe od stolicy Serbii. Następnie wszedł do czterech sąsiednich domów i zastrzelił 12 osób, m.in. dwuletnie dziecko, ranił dwie osoby i podjął nieudaną próbę samobójczą.

Jego ofiary to sześć kobiet i sześciu mężczyzn oraz dziecko. Część z nich to jego krewni, a część - sąsiedzi. Gdy we wsi pojawiła się policja, zabójca postrzelił się w głowę. Źródła medyczne podawały, że napastnika w stanie krytycznym i jego żonę przewieziono do szpitala w Belgradzie. Żona Bogdanovicia, Javorka, jest świadoma, rozmawia z lekarzami, przesłuchiwała ją już policja.

"Dobry dla wioski, lecz nie dla rodziny"

Według sąsiadów napastnik nie był nigdy notowany przez policję ani nie przejawiał agresji. Jednak brat jego żony powiedział, że zabójca "był dobry dla wioski, lecz nie dla rodziny".

- Brutalnie bił żonę, a także dzieci, kiedy były małe. Był nerwowy i miał trudny charakter. Moja siostra nigdy nie chciała tego ujawniać, lecz bił ją nawet łańcuchem - powiedział gazecie "Veczernje Novosti".

Sprawca masakry nie leczył się psychiatrycznie. Okazało się, że gdy był małym chłopcem, jego ojciec powiesił się, a stryj i kuzyn byli pod opieką psychiatrów. W ubiegłym roku on i syn stracili pracę w słoweńskiej firmie.

Zobacz także
  • Do zdarzenia doszło w wiosce Velika Ivanca, ok. 50 km od Belgradu Media: Serb zastrzelił 13 osób, próbował popełnić samobójstwo
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje