Ks. Mirosław P. odmawia zeznań w procesie ws. handlu kościelną ziemią

11.04.2013 13:41
Sąd

Sąd (Fot. Wojciech Surdziel/ Agencja Gazeta)

Były współprzewodniczący Komisji Majątkowej ks. Mirosław P. odmówił przed katowickim sądem złożenia zeznań w procesie dotyczącym handlu kościelną ziemią. Argumentował, że naruszyłoby to jego prawo do obrony w innym procesie, dotyczącym Komisji Majątkowej, w którym jest jednym z oskarżonych.
Sąd ma dziś zdecydować, czy temu świadkowi przysługuje prawo do odmowy zeznań. Przed katowickim sądem odpowiada wymieniany w rankingach najbogatszych Polaków Jacek D. i członkowie jego rodziny. Prokuratura zarzuca im nabywanie kościelnej ziemi z naruszeniem prawa pierwokupu. Proces rozpoczął się w kwietniu ub. roku. Oskarżeni oświadczyli wówczas, że nie przyznają się do stawianych im zarzutów. Uważają, że ziemia była kupowana całkowicie legalnie.

Ks. P. jest jednym z oskarżonych w procesie dotyczącym nieprawidłowości w Komisji Majątkowej, który w środę ruszył przed krakowskim sądem. Odpowiada za narażenie na szkody skarbu państwa. Dziś, wezwany w charakterze świadka w katowickim procesie, oświadczył, że odmawia zeznań. Argumentował, że byłby pod odpowiedzialnością karną zmuszony do składania zeznań przeciwko sobie, co naruszałoby jego prawo do obrony. Świadek powołał się na przepis procedury karnej, który umożliwia odmowy złożenia zeznań osobom oskarżonym o współudział w przestępstwie. Prokuratura uważa, że w tym przypadku nie ma o tym mowy, bo świadek i oskarżeni nie mają wspólnych zarzutów. Sąd jeszcze dzisiaj ma zdecydować, czy P. może odmówić zeznań.

Ksiądz odmawia składania zeznań

W marcu podobne stanowisko jak ks. P. zaprezentował inny świadek - były pełnomocnik instytucji kościelnych Marek P., także oskarżony w krakowskim procesie. Oświadczył, że nie złoży zeznań, bo w innej sprawie ma zarzuty współudziału w przestępstwie z osobami zasiadającymi na ławie oskarżonych. Decyzja w sprawie przesłuchania P. zapadnie w czerwcu, po analizie akt jego sprawy.

Oskarżonym w katowickim procesie zarzucono wyłudzenie poświadczenia nieprawdy poprzez uzyskiwanie dokumentów, które miały stwierdzać, że mieszkają pod określonym adresem. Jak podaje prokuratura, było to konieczne, aby w myśl Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego mieć status rolnika indywidualnego i nabywać nieruchomości rolne z pominięciem osób uprawnionych, czyli dzierżawców tych nieruchomości lub Agencji Nieruchomości Rolnych, którym przysługiwało prawo pierwokupu.

Oskarżony o działanie na szkodę skarbu państwa

Ks. Mirosław P. w krakowskim procesie jest oskarżony o działanie na szkodę skarbu państwa i poświadczenie nieprawdy w dokumencie. Zdaniem śledczych w 2008 r. brał udział w przyznaniu Towarzystwu Pomocy dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta 44 ha w Zabrzu-Mikulczycach, mimo że operat szacunkowy (określający wartość nieruchomości na ok. 6,6 mln zł) nie został przez pełnomocnika Towarzystwa przedłożony komisji, co uniemożliwiło weryfikację prawidłowości wyceny. Zdaniem prokuratury skarb państwa stracił na tym ok. 27,7 mln zł, ponieważ operat był nierzetelny, a rzeczywista wartość nieruchomości wynosiła 34,3 mln zł, a nie 6,6 mln.

Drugi zarzut wobec ks. P. dotyczy przyznania Towarzystwu 14 ha w Zabrzu-Rokitnicy bez zweryfikowania prawidłowości wyceny, przedłożonej przez pełnomocnika Towarzystwa. W operacie wartość tej nieruchomości została wyliczona na 407 tys. zł, tymczasem rzeczywista wartość wynosiła ponad 5,94 mln. Szkodę skarbu państwa w tym przypadku prokuratura ocenia na 5,5 mln zł.

Komisja Majątkowa, która przestała istnieć na początku marca 2011 r., przez przeszło 20 lat decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości skarbu państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania. Komisja od 1989 r. przekazała stronie kościelnej ponad 65,5 tys. ha i 143,5 mln zł rekompensat. Rozpoznała ponad 2,8 tys. wniosków. Według mediów wartość zwróconego majątku sięgała 5 mld zł.

Decyzja o likwidacji Komisji miała związek z krytyką jej działalności: media podawały, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być zaniżane.

Zobacz także
 • Opactwo cystersów w Mogile Marek P.: Kasa Kościoła nie może gnić
Komentarze (82)
Ks. Mirosław P. odmawia zeznań w procesie ws. handlu kościelną ziemią
Zaloguj się
 • zbycholj23

  0

  Zakłamana czarna mafia.

 • 3.janusz

  Oceniono 1 raz 1

  -

  Ksiądz nie chce wyjawić prawdy??? nie do wiary.
  Ciekawe co by mi odpowiedział na pytanie:
  - czy na spowiedzi mam mówić o swoich grzechach prawdę,całą prawdę,czy tez mogę odmówić jej wyjawienia?
  -

 • szczuras99

  0

  No i tak sie beda bawic ze zlodziejami koscielnymi przez nastepne 10 lat az sie przedawni . I o to chodzi .

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 3

  na tortury z nim, tak jak to robiła Inkwizycja,
  wszak cierpienie uszlachetnia. Oni sami tak twierdza

 • darthpaciek

  Oceniono 9 razy -7

  To jest tendencyjne wykorzystywanie słabości nielicznych jednostek, w z góry zaplanowanej walce z Kościołem.

  Mówcie co chcecie, mamy wolność, ale plujecie jadem na własną zgubę !!

  Żałosne! Państwo próbuje przetrącić kręgosłup naszego narodu..., a kto nas lepiej duchowo wzmocni, siły przysporzy, gdy zapędy nieobliczalnych rusosowietów przyjdzie okiełznać ??

  -----------------------------------------------

  Hej do apelu stańmy wraz
  Budować Polskę nową!
  Ojczyzna wolna wzywa nas
  Do pracy ręką głową
  Nie wydrze nam jej żaden wróg
  Tak nam dopomóż Bóg!
  Młodzieży Polskę nową twórz
  Potężną Bogu miłą
  Gdy z nami Bóg przeciw nam któż
  On jest najwyższą siłą
  Zwyciężym znój i stromość dróg
  Tak nam dopomóż Bóg!
  Sztandarem naszym będzie Krzyż
  Co ojców wiódł do chwały
  I nas powiedzie także wzwyż
  Gdzie buja orzeł biały
  Ojczyźnie spłacim święty dług
  Tak nam dopomóż Bóg!

 • strongnuklear

  Oceniono 5 razy -5

  ksiadz ma racje.

 • v_kolumna_v

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystko to pikuś. Grunt że na rzecz starozakonnych którzy zgłosili 5500 wniosków o zwrot mienia prace w Komisji Majątkowej idą dalej pełną parą i psa z kulawą nogą jeśli chodzi o zainteresowanie mediów - nie mówiąc już o Koszernej - to w najmniejszym stopniu nawet nie obchodzi.

 • y0rg

  Oceniono 5 razy 5

  Nie kradnę , nie piję , bo nie wierzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje