Śląskie: Śmiertelny wypadek w kopalni "Budryk". Mężczyzna zginął od uderzenia w głowę

11.04.2013 13:19
Górnicy w kopalni Budryk

Górnicy w kopalni Budryk (Fot. MARCIN TOMALKA / AG)

Pracownik firmy zewnętrznej zginął dzisiaj w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni "Budryk" w Ornontowicach w woj. śląskim. To szósta śmiertelna ofiara w polskim górnictwie w tym roku.
- Pracujący w szybie szóstym kopalni "Budryk" pracownik firmy zewnętrznej poniósł śmierć od uderzenia w głowę - powiedziała rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer. Wczesnym popołudniem nie było jeszcze szerszych informacji o tym zdarzeniu.

Do poprzedniego śmiertelnego wypadku w polskim górnictwie doszło na powierzchni. 11 marca 46-letni pracownik firmy transportowej zginął przysypany przez pryzmę miału węglowego na terenie kopalni "Jas-Mos" w Jastrzębiu-Zdroju. Drugi przysypany mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Zdarzenie to zaliczono do wypadków w górnictwie, ponieważ miało miejsce na terenie zakładu górniczego.

Szósty śmiertelny wypadek w górnictwie w tym roku

Również na powierzchni miał miejsce śmiertelny wypadek - z 8 lutego. 52-letni ślusarz zginął w kopalnianym zakładzie mechanicznej przeróbki węgla w bytomskiej kopalni "Bobrek-Centrum". Ślusarz pracował na przenośniku taśmowym, który został uruchomiony najprawdopodobniej po błędzie innej osoby.

Zgodnie ze statystykami Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach (WUG) w tym roku w całym polskim górnictwie doszło już do sześciu wypadków śmiertelnych (w tym pięciu w kopalniach węgla kamiennego). W całym minionym roku w polskim górnictwie zginęło 28 osób (w tym 22 w kopalniach węgla kamiennego).

Oprócz wypadków śmiertelnych od początku tego roku do dzisiaj doszło też do czterech wypadków ciężkich (w tym dwóch w kopalniach węgla kamiennego).

Najnowsze informacje