50 tysięcy ton mięsa wołowego mogło zawierać koninę. Holandia wycofuje je z rynku [WIDEO]

11.04.2013 12:19
Część z 50 tysięcy ton mięsa, które od stycznia 2011 roku dostarczyły jako wołowinę na teren całej Europy dwie holenderskie firmy, może zawierać koninę - donosi BBC News. Służby sanitarne w Holandii zadecydowały o wycofaniu mięsa, ponieważ nie jest znane dokładne źródło jego pochodzenia.
Mięso zostało kupione przez około 370 różnych firm w całej Europie i 130 w samej Holandii. Obie firmy, które je rozprowadzały, należą do jednego właściciela. Jak ustalono, partie mogące zawierać koninę były rozprowadzane od 1 stycznia 2011 roku do 15 lutego br. Ze względu na upływ czasu, większość towaru mogła zostać już wykorzystana i zjedzona.

Inspektorzy badający holenderskie firmy stwierdzili, że pochodzenie dostarczonego do nich mięsa jest niejasne. W rezultacie nie można potwierdzić, czy rzeźnie przestrzegały procedur i "bezpieczeństwo mięsa nie może być zagwarantowane".

W komunikacie zastrzeżono też, że "nie ma konkretnych wskazówek, iż istnieje zagrożenie dla zdrowia publicznego".

Wielki skandal z koniną w wołowinie

Agencja Associated Press podaje, że w lutym holenderskie władze rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę kontrole w zakładach przemysłu mięsnego po tym, jak w niektórych krajach UE wybuchł skandal z wprowadzeniem do obrotu koniny jako mięsa wołowego.

Oszustwo z wprowadzaniem do obrotu hamburgerów zawierających koninę zostało wykryte w styczniu br. w Irlandii; później okazało się, że skandal dotyczy też innych rodzajów gotowej żywności, m.in. we Francji i Wielkiej Brytanii. Sprawa wywołała oburzenie zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich, gdzie zasadniczo nie jada się koniny. Polska była wskazywana jako kraj pochodzenia mięsa końskiego, jednak według naszej Inspekcji Weterynaryjnej polskie ubojnie dostarczyły wyłącznie wołowinę.

W połowie kwietnia powinien być gotowy unijny raport na temat obecności koniny w wyrobach oznakowanych jako wołowe. Raport powstaje na podstawie prowadzonych w poszczególnych państwach UE testów DNA takich produktów.

Zobacz także
Komentarze (24)
Zaloguj się
 • placekpolski

  Oceniono 29 razy 15

  Nie wiem co im przeszkadza ta konina. Boją się, ze będą rżeć , wszak śmiech to zdrowie.

 • bardzouparty

  Oceniono 22 razy 12

  Nie rozumiem dlaczego wielbłąd jest "halal", a koń nie jest "halal"?

 • tryndyrynda

  Oceniono 11 razy 11

  Skandalem jest handel mięsem niewiadomego pochodzenia.

 • talking_head

  Oceniono 10 razy 10

  "służby sanitarne w Holandii zdecydowały o wycofaniu mięsa" chociaż "większość towaru mogła już zostać zjedzona". Będą rozdawać tabletki na przeczyszczenie ?

 • mma010280

  Oceniono 6 razy 4

  “drobna’ niescislosc - 50 MILIONOW kg a nie TYSIECY, czyli ok 250tys sztuk bydla zostalo zabitych na daremno, tylko po to by pojsc z dymkiem do atmosfery..

 • stan-1

  Oceniono 3 razy 3

  "Inspektorzy badający holenderskie firmy stwierdzili, że pochodzenie dostarczonego do nich mięsa jest niejasne."
  Jasne jest jest jednak czym stosowne służby powołane do kontroli mają przysłonięte oczy.

 • hssxy

  Oceniono 2 razy 2

  Mogli by je wycofać do głodnych np w Korei

 • josif47

  Oceniono 2 razy 2

  Ci co zjedli najwyzej zaczna kopac. Gorzej z tymi co jedli psine...beda grysc i szczekac ?....

 • rajmunde

  Oceniono 12 razy 2

  Konina w wolowinie moze byc szkodliwa dla kogos uczulonego na to bialko.
  Wiekszym problemem jest to ze jezeli w tym miesie byla takze konina to moglo tam trafic wszystko. Takze ze zwierzat padnietych, chorych czy chocby sol drogowa. No ale takie rzeczy to tylko w Polsce.
  pozdro

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje