Oszczędności w urzędach? Większe zarobki, rekordowe nagrody

11.04.2013 07:20
Urząd pracy

Urząd pracy (Fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Gazeta)

- W czasie kryzysu urzędnicy zarabiają coraz więcej. Ich pensje rosną, mimo że formalnie piąty rok z rzędu są zamrożone. Miało być taniej, a w 2012 r. płace w administracji wzrosły o 800 złotych - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
Według gazety, nagrody w samych ministerstwach są czterokrotnie wyższe niż wymagany limit. Dziennikarze dotarli do dokumentu szefa służby cywilnej, który pokazuje aktualny stan administracji rządowej. W najbliższych dniach sprawozdanie trafi na biurko premiera. Urzędy nie tylko nie oszczędzają na wynagrodzeniach, lecz także nie tną etatów, jak chciał Tusk. W 2012 r. ubyło zaledwie 367 z ponad 122 tys. miejsc w administracji rządowej.

Dyrektorzy zarabiają średnio 17 tys.

Z dokumentu wynika, że w korpusie służby cywilnej płaca w ub.r. była kolejny rok z rzędu wyższa i wynosi średnio 4,7 tys. zł (łącznie z trzynastką). Najwięcej zarabia się w ministerstwach. Tam średnie płace wzrosły o 200 zł i wynoszą już ponad 7 tys. zł. Na przykład w resorcie edukacji narodowej przeciętna pensja w 2011 r. wynosiła nieco ponad 7 tys. zł, a obecnie jest wyższa o 500 zł. Znacząco w ciągu roku podskoczyły też pensje w resorcie skarbu. Tam w 2011 r. zarabiało się średnio 5,2 tys. zł, a obecnie o 600 zł więcej. Najwięcej zarabiają dyrektorzy generalni - średnio 17 tys. zł.

Zobacz także
Komentarze (127)
Zaloguj się
 • eye_of_ra

  Oceniono 249 razy 247

  nagrody w samych ministerstwach są czterokrotnie wyższe niż wymagany limit....

  Kluczowe jest tutaj słowo ministerstwo. Urzędnicy na dole dostają byle co. Pensje zamrożone od dawna - na nagrody od początku tego roku przyszedł prikaz aby nie dawać nikomu i to bierni mierni ale wierni dyrektorzy realizują. Nie rozpaczam tu nad biedą urzędników - olbrzymia armia z nich nie zasługuje nawet na tyle co dostaje - ale jeśli już piszemy o czymś to warto naświetlić sprawę trochę dokładniej. Nagrody zbiera góra z politycznego nadania gdzie nikt na niczym się nie zna - doły urzędnicze które pracują mają tak sobie. Oczywiście lepiej niż u 90% prywaciarzy ale i w urzędach pojawia się znane z sektora prywatnego zjawisko - władza zgarnia wszystko co zdołała udrzeć pracownikom na dole i tym się między sobą dzieli. Praca w urzędzie nadal ma swoje plusy ale dostać się i startować od dołu to droga donikąd. Bez pleców/rodziny/POparcia nie zajdzie się wysoko. Już lepszy zmywak w UK.

 • wodakrolewska

  Oceniono 138 razy 132

  KAŻDY kto będzie miał możliwość uchwalania sobie wysokości poborów, przyznawania za nie wiadomo co premii będzie tak postępował i żadne wybory tego nie zmienią.
  Potrzebna tu jest odgórna reforma tzw. samorządów.
  U mnie w gminie przy dzieleniu gminnego budżetu nie ma ani jednej osoby która zasila ten budżet.

 • bz_1978

  Oceniono 128 razy 110

  Artukuł jest potwornie tendencyjny: "W czasie kryzysu urzędnicy zarabiają coraz więcej. Ich pensje rosną, mimo że formalnie piąty rok z rzędu są zamrożone.". To nie pensje urzędników rosną, a tylko i wyłącznie kilku osób na najwyższych stanowiskach!!! Nie mylić z resztą. Tylko, że pensje tych 5-10% rosną tak bardzo, że wygląda to tak jakby każdy z pracowników dostał dodatkowo 500 zł! Co jest kompletną nieprawdą! Przykładowo na 50 osób pracujących w urzędzie wzrstają płace 5 osób - dyrektorów - kierowników! A nie u tych niżej. Oni mają zamrożone już od kilku lat zgodnie z hasłem: Nie damy, ale sami weźmiemy! I żeby wyjaśnić, to nie jestem żadnym urzędnikiem.

 • walkaklas

  Oceniono 81 razy 73

  W III RP doskonale się mają tylko ci żyjący z podatków innych. Tak długo się nie da funkcjonować.

 • siekier35

  Oceniono 72 razy 56

  utrzymać armię biurokratów....utrzymać legion klech....o politykach i partiach finansowanych z budżetu nie wspomnę...
  nie będzie w polsce lepiej jak się od cycka nie odetnie tych darmozjadów którzy tylko klonują stanowiska.

 • needmoney

  Oceniono 79 razy 55

  Taka jest strategia działania pasożytów, chwastów itp. ktoś przecież musi głosować na PO i PSL ...
  Niestety w przyrodzie pasożyty rozmarzają się aż doprowadzą do śmierci organizmu na którym pasożytują ;-(

 • pondorondobendobendo

  Oceniono 69 razy 49

  bandyci i złodzieje!!

 • dziadekjam

  Oceniono 58 razy 46

  Miało być taniej, a w 2012 r. płace wzrosły o 800 złotych - podaje "Dziennik Gazeta Prawna"
  ======================================================================
  Pewnie dlatego jest taniej, bo planowano znacznie większe podwyżki...
  "Rząd się wyżywi", a i swoim kundelkom głodować nie pozwoli...
  Stara zachęta rządzących dla pospólstwa:
  "Róbcie, róbcie, a my wam za to - nie bójcie się..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje