Szef weterynarii: Czesi zgodzili się na ponowne badanie koniny

10.04.2013 18:54
Inspekcja Weterynaryjna podała, że w mięsie z Polski znaleziono rakotwórczy dla ludzi antybiotyk

Inspekcja Weterynaryjna podała, że w mięsie z Polski znaleziono rakotwórczy dla ludzi antybiotyk (Fot. LANE HICKENBOTTOM REUTERS)

- Możliwe jest ponowne badanie koniny z partii, w której czeskie służby weterynaryjne wykryły zakazany w UE fenylobutazon - powiedział szef polskiej Inspekcji Weterynaryjnej Janusz Związek. Czesi poinformowali, że posiadają drugą próbkę tego mięsa.
Czeska inspekcja weterynaryjna kilka dni temu informowała, że pobrała próbki z koniny w sklepie mięsnym w Morawskiej Ostrawie. Badanie w laboratorium SVS w Jihlavie potwierdziło, że w mięsie znajdowało się 10,5 mikrogramów fenylobutazonu na kilogram. Kwestionowana konina pochodziła z ubojni z Wodzisławia Śląskiego. Partia mięsa ważyła ponad 300 kg.

Czesi o sprawie powiadomili polskie służby weterynaryjne. Szef polskiej weterynarii po otrzymaniu tej informacji powiedział, że nie wierzy, by badanie wykonane w tamtejszym laboratorium było wiarygodne, i zażądał ponownego badania. W ubiegłym tygodniu wysłał w tej sprawie pismo do czeskiej inspekcji weterynaryjnej. Główny lekarz weterynarii Czech odpowiedział jednak, że nie ma takiej możliwości, ponieważ cała partia mięsa została już sprzedana.

Zgodnie z unijnym prawem strona, która ma wątpliwości co do wyniku badania, może przeprowadzić je ponownie. Dlatego pobierane są dwie próbki, jedna - kierowana jest do analizy, drugą przechowuje się na wszelki wypadek lub zabezpiecza się kwestionowany towar - wyjaśnił we wtorek szef polskiej Inspekcji Weterynaryjnej. Poinformował też, że skierował list do swojego czeskiego odpowiednika, wskazując na nieprawidłowości badania.

"W środę po południu czeska Inspekcja Weterynaryjna przysłała kolejne pismo z informacją, że ma tzw. kontrpróbę koniny i główny lekarz weterynarii Czech zaproponował, by zbadało ją laboratoriom w Berlinie" - powiedział Związek. Dodał, że zgodzi się na wykonanie tego badania w Niemczech, ale jednocześnie chce, by część tej próbki trafiła także do polskiego laboratorium w Instytucie Weterynarii w Puławach.

Zawiadomienie o polskiej koninie znalazło się w unijnym systemie szybkiego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF). Związek podkreślił, że poinformuje o sprawie odpowiedni unijny organ.

Zobacz także
Komentarze (16)
Szef weterynarii: Czesi zgodzili się na ponowne badanie koniny
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 9 razy -3

  Brawo Czesi! Polaków trzeba tępić jak wszy.

  Stosunkowo drobny (300 kg) lokalny ( w sklepie mięsnym w Morawskiej Ostrawie) incydent dzięki uporowi i ignorancji polskich służb sanitarnych i dyplomatycznych zaowocuje zakazem eksportu polskiego mięsa do WSZYSTKICH KRAJÓW UE a na pewno do największego dotychczasowego odbiorcy, Niemiec. To właśnie w stolicy Niemiec będzie przeprowadzane arbitrażowe badanie laboratoryjne.

  Jednak w celu uzyskania całkowitej pewności realizacji celów USA i Izraela konieczne jest zastąpienie fotomontażu Kanclerz Angeli Merkel w oświęcimskim pasiaku jakimś bardziej znieważającym. Może film w którym AM występuje jako komendant tego obozu z narracją Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego?

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 8 razy 6

  Dopiero pepiki twierdziły ,że koninkę zszamali w całości :) a teraz znaleźli ukryty kawałek koninki ?

 • kotylia5

  Oceniono 17 razy 13

  DO JASNEJ CHOLERY. !!! ILE RAZY, WAM W GAZECIE , MOŻNA POWTARZAĆ ,ŻE -FENYLOBUTAZON - TO NIE JEST ANTYBIOTYK. !!!! . W samym artykule nie pada to bzdurne określenie ( na szczęście ). Ale podpis pod zdjęciem sugeruje coś innego. Na dodatek, w radiowych wiadomościach dalej ten błąd powielają. Nie reformowalne tłuki .

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 15 razy -1

  Co pan szef weterynarii ma do powiedzenia np na temat suszu jajecznego bez jajek za to z salmonellą ?
  Koniny w rzekomej wołowinie ?

 • stanislawolek

  Oceniono 7 razy 3

  ..niech i zbadają macioę .......jadu co nie miara - silnie trujący ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje