ZDF reaguje na krytykę z Polski. Nakręci film o Polsce i AK

Trzyodcinkowy serial TV

Trzyodcinkowy serial TV "Nasze matki, nasi ojcowie" (Youtube.com)

Półgodzinnym filmem dokumentalnym przedstawiającym Polskę pod okupacją hitlerowską ZDF chce podjąć dyskusję, jaką wzbudził w Polsce serial "Nasze matki, nasi ojcowie" - poinformował ZDF. Publiczna rozgłośnia z siedzibą w Moguncji zleciła przygotowanie tego filmu polskiemu reżyserowi Andrzejowi Klamtowi i jego niemieckiemu koledze Alexandrowi Berkelowi. Film ma być wyemitowany w ZDF w czerwcu 2013.
Film ma przybliżyć też niemieckiemu widzowi Armię Krajową, jak pisze w informacji prasowej ZDF: "oddziały bojowe utworzone na zlecenie polskiego rządu emigracyjnego" i jej rolę w polskim ruchu oporu. Nie zostanie też pominięte pytanie, czy i w jakim stopniu istniał w polskim ruchu oporu także antysemityzm, informuje ZDF. Jednocześnie zostanie pokazane, że "w żadnym innym kraju nie było tylu ludzi, którzy często z narażeniem życia uratowali tylu prześladowanych".

ZDF zwraca uwagę, że zajął się tym tematem w swoim aktualnym programie tuż po rozgorzałej dyskusji w polskich mediach. Między innymi gościem ZDF był ambasador RP Jerzy Margański.

Urodzony w Bytomiu Andrzej Klamt jest dokumentalistą, autorem m.in. filmu dokumentalnego "Podzielona klasa" nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Monachium. Reżyser mieszka i pracuje w Wiesbaden. - Pochodzę z Polski i od 15 lat żyję w Niemczech, znam mentalność obydwu stron - powiedział Klamt berlińskiemu dziennikowi "Der Tagesspiegel" tuż po opublikowaniu informacji przez ZDF.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Komentarze (99)
ZDF reaguje na krytykę z Polski. Nakręci film o Polsce i AK
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 2 razy -2

  Film jest spieprzony. Kolor munduru niemieckiego leutnanta nie odpowiada prawdzie. Oto prawdziwy kolor mundurów Wehrmachtu:
  pl.wikipedia.org/wiki/Feldgrau

 • sebolargo

  Oceniono 1 raz 1

  A myślałem że film będzie o żydokomunistycznym NKWD i UBecji która w latach 1944-56 torturowała i mordowała AKowców w podzięce za strzelanie do mojżeszowych czerwonych braci

 • kajmanowicz

  Oceniono 4 razy 2

  Typowa reakcja polskiego zapartyzmu..Każdy Event na temat polskich,powiedzmy grzechów jest w ten sposób ptepiany - przykład najbardziej potwierdzający: Muzeum wypędzeń i czystek etnicznych w Berlinie.To był pokaz histerii politycznej.Ta taktyka dławienia prawdy w zarodku opanowana została w Polsce do perfekcji.Wyobrażam sobie co by się w Polsce działo gdyby to polski oficer mordował bezbronnych,rannych żołnierzy niemieckich w szpitalu polowym a nie radziecki jak przedstawiono w filmie.Jak dotąd nic nie wiadomo o rosyjskich protestach w związku z takim przedstawieniem ich zbrodni.Myślę że ich alergolodzy są skuteczniejsi w leczeniu tej choroby jaką jest nie tolerujące krytyki przekonanie o swej niewinności.

 • jacekzwawy

  0

  Faktem jest,. że w AK było mnóstwo morderców i zbirów.

  wiadomosci.wp.pl/kat,120074,title,Szokujace-swiadectwo-polskiego-bohatera-czy-mordercy,wid,13030328,wiadomosc.html

 • poszum

  Oceniono 2 razy 0

  Polgodzinny film to zdecydowanie za malo. W Niemczech tego rodzaju filmy powinny byc pokazywane dosc systematycznie po to zeby przypominac o tym co ich przodkowie robili w PL i Europie. W Niemczech bardzo malo wie sie o okupacji w PL. Jesli mowi sie o drugiej wojnie, mowi sie z reguly o zagladzie Zydow, froncie wschodnim, bombardowaniu Niemiec przez aliantow. Dzialania wojenne i terror w PL z reguly sa pomijane.

  Dlatego jeden polgodzinny film to zdecydowanie za malo. Przydalby sie 10-cio odcinkowy serial o dzialaniach wojennych, terrorze, ruchu oporu, powstaniu warszawskim, wysiedleniach z Wielkopolski, Pomorza, Zamojszczyzny. Czyli jednym slowem byl by to serial dokumentalny, ktory pokrywalby wszelkie aspekty drugiej wojny w PL. Jak na dzien dzisiejszy Niemcy maja stosunek do PL per noga, czego dowodem jest film Unsere Mutter. Takze Niemcy lubuja sie w powiedzieniach typu "pojedz do PL, twoj samochod juz tam jest". Dlatego apelowalbym do Klamta o niepodejmowanie sie realizacji tego projektu w jego obecnych rozmiarach, a raczej naciskanie ze projekt ten powinien byc o wiele bardziej obszerny.

 • alt.er.ego

  Oceniono 5 razy 3

  Najpierw niemiecka ZDF nakręciłą film fabularny, w któym pokazała polskich AK-owców jako żydożerców.

  Teraz niemiecka ZDF nakręci "dokument" w którym rozliczy polskich AK-owców z problemu antysemityzmu jaki w Armii Krajowej istniał ( a że istniał, to już wiemy z serialu ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie" ).

  Sprytne.

  Następnym krokiem będzie sprzedaż serialu i/lub "dokumentu" do którejś z anglojęzycznych stacji tv. Niech prawda o holocauście idzie w świat. Wszak prawda, tak jak praca - nas Polaków - wyzwoli.

  "Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą."
  "Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą."
  Joseph Goebbels

 • rudies7

  Oceniono 3 razy 1

  nie oszukujmy sie, Polska to narod anty-semicki, slowo "Zyd" ma negatywny podklad. To jak nrod niemiecki bedzie sadzony to jest tylko ich sprawa, aly polacy nie sa swietymi. mimo ze PIS mysli ze jestesmy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje