ZDF reaguje na krytykę z Polski. Nakręci film o Polsce i AK

10.04.2013 18:52
Trzyodcinkowy serial TV

Trzyodcinkowy serial TV "Nasze matki, nasi ojcowie" (Youtube.com)

Półgodzinnym filmem dokumentalnym przedstawiającym Polskę pod okupacją hitlerowską ZDF chce podjąć dyskusję, jaką wzbudził w Polsce serial "Nasze matki, nasi ojcowie" - poinformował ZDF. Publiczna rozgłośnia z siedzibą w Moguncji zleciła przygotowanie tego filmu polskiemu reżyserowi Andrzejowi Klamtowi i jego niemieckiemu koledze Alexandrowi Berkelowi. Film ma być wyemitowany w ZDF w czerwcu 2013.
Film ma przybliżyć też niemieckiemu widzowi Armię Krajową, jak pisze w informacji prasowej ZDF: "oddziały bojowe utworzone na zlecenie polskiego rządu emigracyjnego" i jej rolę w polskim ruchu oporu. Nie zostanie też pominięte pytanie, czy i w jakim stopniu istniał w polskim ruchu oporu także antysemityzm, informuje ZDF. Jednocześnie zostanie pokazane, że "w żadnym innym kraju nie było tylu ludzi, którzy często z narażeniem życia uratowali tylu prześladowanych".

ZDF zwraca uwagę, że zajął się tym tematem w swoim aktualnym programie tuż po rozgorzałej dyskusji w polskich mediach. Między innymi gościem ZDF był ambasador RP Jerzy Margański.

Urodzony w Bytomiu Andrzej Klamt jest dokumentalistą, autorem m.in. filmu dokumentalnego "Podzielona klasa" nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Monachium. Reżyser mieszka i pracuje w Wiesbaden. - Pochodzę z Polski i od 15 lat żyję w Niemczech, znam mentalność obydwu stron - powiedział Klamt berlińskiemu dziennikowi "Der Tagesspiegel" tuż po opublikowaniu informacji przez ZDF.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (99)
Zaloguj się
 • gw_jest_nedzna

  Oceniono 92 razy 68

  Kiedy to się skończy? bez przerwy ktoś na świecie produkuje jakieś bzdury o Polsce. I w większości pewnie nawet nie ze złej woli, tylko z braku informacji, czy z lenistwa, które powoduje, że nie chce się sprawdzić jak było. To wszystko najlepszy dowód na to, że potrzebny jest ogólnoeuropejski podręcznik do historii, bo dziś jesteśmy już w stanie w spokojny sposób rozmawiać z Niemcami o wspólnej historii. No, oczywiście nie wszyscy, bo zawsze znajdą się ekstremiści po każdej ze stron, ale nie można im pozwolić na zawłaszczenie pola debaty.

 • alexy-dwa

  Oceniono 157 razy 67

  Niedługo Niemcy będą przekonani że to Polacy mordowali Żydów , oprócz tego że to Polska wywołała II wojnę

 • dziadekjam

  Oceniono 51 razy 47

  "Nie zostanie też pominięte pytanie, czy i w jakim stopniu istniał w polskim ruchu oporu także antysemityzm, informuje ZDF."
  ==================================================================
  Pewnie za objaw antysemityzmu zostanie uznane wykonywanie przez Żydów rozkazów polskich dowódców, których oczywiście, również z powodu antysemityzmu, było w AK więcej niż żydowskich..

 • dd1987

  Oceniono 102 razy 38

  Wiecej kręcmy za publiczne pieniądze takie szmiry jak pokołosie. Podczas gdy wszedzie na swiecie publiczne pieniadze przeznacza sie na mlodych poetow, kompozytorow, reżyserów którzy mąją robić dobry klimat wokół kraju my wydajemy publiczne pieniądze na opluwanie samych siebie. Paranoja!

 • toryx

  Oceniono 51 razy 33

  Dlaczego nasi nie nakręcili jeszcze ciekawego filmu o zbrodniach niemców w Polsce.
  Niemcy nie kierują się poprawnością polityczną a więc dlaczego milczeć o zbrodniach okupacji.

 • alexy-dwa

  Oceniono 99 razy 31

  ZDF powinno zlecić realizację tego filmu Pasikowskiemu, on już ma doświadczenie jak realizuje się takie filmy (Pokłosie)

 • model.wieczniewczorajszy

  Oceniono 36 razy 28

  Jakie to piękne i szlachetne prawda ? Niemiec i ślązak nakręcą najobiektywniejszą prawdę o Armii Krajowej i ruchu oporu przeciw Niemcom okupującym Polskę ... tak przeciw Niemcom a nie przeciw nazistom o nie sprecyzowanej przynależności narodowej. Z ogromną ciekawością czekam na kolejne części traktujące o "Legalności wywózek i legalności pracy przymusowej", które wg gówien.ych pismaków były legalne ponieważ odbywały się za przyzwoleniem miejscowych "Arbeitsamtów" i "Arbeitsanweisungsdienstelli" z odpowiednim stemplem i numerem w kartotece. Kolejne części mogą traktować o łapankach ulicznych, transportach do "polskich obozów rehabilitacyjnych" i zabieraniu dzieci o materiale genetycznym przydatnym dla germańszczyzny. Na wszystko był papier, zezwolenie, podpis ze stemplem i odpowiednie rozporządzenie ... a niektórzy ludzie otrzymali nawet specjalne tatuże żeby "Gott bewahre" nie doszło do żadnej pomyłki. Papier dla Niemców był i jest zawsze najważniejszy "ORDNUNG MUß SEIN". Szkodliwa działalność sprzedawczyków z Targowicy i "Propagandiczeskije dzieło/Propaganda Werk" pismaków z "GieWie ... przecież lepiej" ma się tak jak wyskok sztubaka do symbiozy josepha Goebbelsa z towarzyszem O'Brien'em z "1984" Orwella.

 • politykierzywon

  Oceniono 20 razy 12

  Nakręcą coś o Polsce i AK.
  Żeby nie wyszedł z tego film o Afrika Korps.
  Ja już zaczynam się bać tego "dokumentu".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje