NOP chce przegonić Romów z wrocławskiego obozowiska

10.04.2013 15:01
Na Facebooku powstało wydarzenie 'Likwidacja cygańskiego koczowiska'

Na Facebooku powstało wydarzenie 'Likwidacja cygańskiego koczowiska'

Mimo próśb Romów i sugestii organizacji pozarządowych, urzędnicy magistratu z decyzji o eksmisji obozowiska przy ul. Kamieńskiego się nie wycofują. A na 20 kwietnia - to data urodzin Adolfa Hitlera - aktywiści z NOP skrzykują się w internecie na wydarzenie o nazwie "Likwidacja cygańskiego koczowiska"
W marcu władze Wrocławia nakazały Romom opuścić zamieszkiwany przez nich miejski teren przy ul. Kamieńskiego. Urzędnicy tłumaczyli, że skarżyli się sąsiedzi, a koczowisko jest nielegalne. Lokalizacji, gdzie mogliby się przenieść, nie wskazali.

Pod tekstami dotyczącymi tego tematu pojawiają się dziesiątki takich komentarze: "Trzeba spalić Cyganów razem z obozowiskiem", "Ich inteligencja jest na poziomie karalucha, wszy, komara, muchy", "Pomóżmy mieszkańcom Kamieńskiego pozbyć się syfu w postaci cyganów", "Wyrzućmy brudasów z naszego miasta", "Pozbyć się tego bydła, zwierzęta nie robią takiego syfu", "Ludzie, nie dawajcie im pieniędzy. Nie będzie żarło to zdechnie".

Także na oficjalnej stronie miasta na Facebooku, pod wpisami ludzi popierających pozostanie Romów, pojawiły się wpisy: "Wypierd..ić dyscyplinarnie do Draculolandii i tyle", "Nasze podatki idą na te darmozjady", "Brawo dla władz miasta za to, że wreszcie podjęły decyzję o wysiedleniu. Tym samym zlikwidujemy źródło odry (choroby zakaźnej), którą to chorobę niedawno cygańskie dzieci rozprzestrzeniły we Wrocławiu".

Do działań włączyło się też Narodowe Odrodzenie Polski, które na swoim profilu na Facebooku zaprasza na wydarzenie o nazwie "Likwidacja cygańskiego koczowiska". Wczoraj do wieczora udział zapowiedziało już ponad 400 osób. Niesprecyzowane publicznie "wydarzenie" zaplanowano na 20 kwietnia. To data urodzin Hitlera, w środowiskach nacjonalistycznych obchodzona często jako święto.

Na to, co dzieje się w sieci, zwracają uwagę przedstawiciele organizacji pozarządowych. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni falą języka nienawiści, jaka przetacza się teraz przez internetowe portale. Zawiadomiliśmy władze Wrocławia, że decyzja o eksmisji nas niepokoi, takie podejścia podsyca złe emocje - mówi Draginja Narażdin, dyrektorka Amnesty International Polska.

- Miasto nie popiera jakiejkolwiek agresji, wręcz odwrotnie, cały czas zapewnia Romom pomoc humanitarną, a sprawa nielegalnego zajmowania terenu jest rozwiązywana tylko na drodze prawnej - komentuje Magdalena Okulowska z biura prasowego urzędu miejskiego.

Dodaje, że łamiące prawo wpisy na oficjalnym profilu miejskim będą usuwane. - Na wpisy w innych portalach mogą mieć wpływ tylko ich administratorzy - mówi.

We wtorek minął 14-dniowy termin, jaki miasto dało Romom na wyprowadzkę. Ci jednak postanowili zostać. W liście, który w piątek zanieśli do ratusza (w jego napisaniu pomogli im przedstawiciele organizacji pozarządowych i tłumacz języka romani), proszą prezydenta Rafała Dutkiewicza, by jeszcze raz rozpatrzył swoją decyzję lub wskazał im inne miejsce, gdzie mogliby się osiedlić.

- Nie mamy gdzie wracać, a nawet w Rumunii nie mamy szans na normalne życie. Gdyby znalazła się jakaś praca dla nas, to z chęcią byśmy ją podjęli. Proszę tylko dać nam szansę - przekonują.

- Odpowiedź na list jest przygotowywana - mówi Magdalena Okulowska. Podkreśla jednak, że miasto nie wycofało się z zamierzeń likwidacji koczowiska. - Nie będziemy stosować żadnych rozwiązań siłowych. Po prostu skierujemy sprawę na drogę sądową - zapowiada Okulowska.

Wcześniej miasto nie wykluczało, że powiadomi policję, gdyby Romowie nie dostosowali się do pism i nie opuścili koczowiska. W tym tygodniu przy Kamieńskiego mieli się pojawić strażnicy miejscy.

Od wtorku czeka tam na nich kilkunastu przedstawicieli organizacji pozarządowych i ich przyjaciół, którzy chcą dodać otuchy mieszkańcom koczowiska i pomóc im w rozmowach ze strażnikami. - Patrol straży miejskiej może się tam pojawić w każdej chwili - mówi Sławomir Chełchowski, rzecznik prasowy wrocławskiej straży miejskiej.

W piątek przedstawiciele władz Wrocławia mają się spotkać z przedstawicielami Amnesty International. - Będziemy ich namawiać do konsultacji z mieszkańcami obozowiska. Wysiedlenie jest rozwiązaniem ostatecznym i musi wiązać się ze wskazaniem jakiejś alternatywy - mówi Narażdin.

Komentuje Marzena Żuchowicz: W mieście spotkań zabrakło wyczucia

Problem koczowiska przy ul. Kamieńskiego i jego mieszkańców - którzy żyją z żebractwa, nie mają ubezpieczenia zdrowotnego, a ich dzieci nie mają dostępu do edukacji - zauważają wszyscy.

Różnią się jednak w pomysłach na jego rozwiązanie. Jedni uważają, że Romów należy traktować podmiotowo, edukować, pracować z nimi. Inni - że należy ich stąd wyrzucić.

Urzędnicy, którzy podjęli decyzję o likwidacji koczowiska, uznali, że to jedyne wyjście. Tym samym usankcjonowali stereotypy krążące po mieście na temat rumuńskich Cyganów. Sprawili, że ci, którzy odmawiają im podmiotowości, poczuli się pewnie. A z tego miejsca droga do stwierdzeń "spalić Cyganów razem z obozowiskiem" jest już bardzo krótka.

Zobacz także
Komentarze (153)
NOP chce przegonić Romów z wrocławskiego obozowiska
Zaloguj się
 • ulebyk

  Oceniono 3 razy 3

  W zeszłym roku dziennikarze w Szwecji sprawdzili w jakich dzielnicach żyją politycy agitujący za masową imigracją i multi-kulti. Okazało się, że wybierali sami dzielnice monokulturowe (białe), z dalek aod skupisk kolorowych, dzieci wysyłali do szkół gdzie uczyli się sami biali. Sami nie chcieli uczestniczyć w multirasowym eksperymencie który zafundowali zwykłym obywatelom. To samo dotyczy funkcjonariuszy Michnika. Weźcie ich w pobliże swoich domków strzeżonych.

 • ulebyk

  Oceniono 3 razy 1

  Szechter Net Komando kasuje komenatrze więc się powtórze:

  Może na swoje reklamowane i dofinansowane przez lokalne komisariaty Wyborczej squaty zabiora Cyganów anarchiści, pupilki Blumsztajna, którzy ogłaszali na swoim portalu akcje solidarnościowe z tymi złodziejami cygańskimi?
  Nie chcą ich wziąć do siebie? Rozdać raz na 3 miesiące dofinansowaną zupkę to nie sztuka, ale niech zajmą się naprawdę tymi o których tak się rzekomo martwią.
  Jeśli Cyganie przebywają tam nielegalnie to NOP ma prawo domagać się ich usunięcia, choć w sieci będą wylewać żale wytresowani przez michnikowszczyzne panikarze, którzy najedli się różnych "faszyzmów" i "Hitlerów" i powtarzają te wyświechtane sloganiki do znudzenia.

 • zbycholj23

  Oceniono 5 razy 5

  W Polsce Romowie nie powinni mieć zagwarantowanych większych praw i przywilejów niż Polacy. a jeżeli mają polskie obywatelstwo to niech pracują, niech płacą podatki, niech posyłają dzieci do szkoły i niech przestaną okradać i oszukiwać Polaków.

 • rmr190

  Oceniono 7 razy 5

  Mam propozycje ...a moze tak znalezc Romom miejsce zakwaterowania nieopodal domow kierownictwa gazety Wyborczej ? Skoro tak ich bronia to jestem ciekaw jakie odczucia beda mieli jesli ich sasiadami beda w/w Romowie ? Np. obok wili Kwasniewskiego rozbic oboz ? Albo obok willi Urbana czy p. Zakowskiego ??

 • sigm_0

  Oceniono 8 razy 2

  należy delegalizować NOP za sianie nienawiści, jest okazja

 • 2-julita

  Oceniono 12 razy 4

  ci co ich bronią niech sobie wezmą ich do domu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  najwyższy czas odesłać ich tam skąd przyszli , próżniaki nieroby , żyją z kradzieży , dlaczego my mamy ich utrzymywać
  slamsy niech robią u siebie
  współczuję tym ludziom co mają tych brudasów obok

 • alfa59dix-sept

  Oceniono 9 razy 3

  COFNAC do , rumuni, bulgarii wegier slowacji azji pldn etc toto towarzystwo pasozytnicze zebrzace pod kosciolami nie majace zamiaru sie integrowac ze wzgledu na swoja specyficzna kulture pololeniowa i co z tego ze sejm w kraju przyjal uchwale ktora przyznawala ,romom, prawa obywatelskie i oczywiscie zalecano im osiedlenie sie ( na logike jaki lud koczowniczy chce sie osiedlac na stale w kraju ) jak wszelakie dzialania tego typu nie przyniosly do dzisiaj znaczacych rezultatow !!!!

 • krychasia

  Oceniono 18 razy -2

  Polacy! Katolicy! Na miłosierdzie Boskie toż to ludzie są. Może prymitywni, może brudni, ale o nas - słowianach tak mówili hitlerowcy. Odrobię miłosierdzia. Już nie Bożego, ale zwykłego. Ludzkiego.

 • kibol_katol_bandyta_faszysta

  Oceniono 13 razy 1

  Już niedługo lewaczki dowiecie się gdzie wasze miejsce :]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje