Ambasador Polski o wraku: To, że jest w Rosji dla rodzin ofiar jest nie do przyjęcia

10.04.2013 12:22
Miejsce katastrofy Tu-154 pod Smoleńskiem

Miejsce katastrofy Tu-154 pod Smoleńskiem (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Wojciech Zajączkowski upomniał się o zwrot wraku polskiego Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Ambasador podkreślił, że jest to problem wzajemnego zaufania między Polską i Rosją.
Zajączkowski uczynił to w wywiadzie dla opozycyjnej "Nowej Gaziety", który ukazał się w jej najnowszym wydaniu. - W zasadzie strona rosyjska zgodziła się przekazać Polsce wrak, jednak dopiero po zakończeniu swojego śledztwa. My uważamy, że ponieważ upłynął już trzeci rok od katastrofy i że czynności śledcze związane z badaniem fragmentów samolotu zostały przeprowadzone, to nie ma żadnego uzasadnienia dla tego, by wrak znajdował się w Smoleńsku - oświadczył ambasador.

"Przypomnijmy sobie długie kolejki przed bramą ambasady RP"

Zajączkowski zaznaczył, że "dla wielu ludzi w Polsce, zwłaszcza dla rodzin ofiar katastrofy, jest to nie do przyjęcia i stwarza negatywne tło emocjonalne". Polski dyplomata ocenił, że sprawa wraku "to przede wszystkim problem wzajemnego zaufania, co obie strony powinny mieć na uwadze". - Albo kierujemy się ściśle formalnym podejściem i czekamy na ostateczne zamknięcie śledztwa, albo - wykorzystując istniejące możliwości prawne - decydujemy się na przyspieszenie biegu spraw - powiedział.

Zajączkowski zauważył również, że jeśli Polska i Rosja "wzajemnie nie ufają sobie w tak stosunkowo nietrudnych sprawach jak zwrot wraku samolotu, to jak mają sobie ufać w poważniejszych kwestiach". - Ten sam człowiek, który w poniedziałek zajmował się samolotem, w piątek może zająć się tarczą antyrakietową. I co wtedy? - oznajmił.

"Nowaja Gazieta" ze swej strony podkreśliła, że "katastrofa wstrząsnęła nie tylko Polakami, ale także Rosjanami". - Przypomnijmy sobie długie kolejki przed bramą ambasady RP, w których stali mieszkańcy Moskwy, pragnący wpisać się do księgi kondolencyjnej. I morze kwiatów wzdłuż ogrodzenia - wskazała.

"Eksperci MAK winą za katastrofę w całości obarczyli stronę polską"

Temat katastrofy smoleńskiej podjęła też rządowa "Rossijskaja Gazieta", publikując wywiad z prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabellą Sariusz-Skąpską. Redakcja wybiła, że w Katyniu straciła ona dziadka, a w Smoleńsku - ojca.

Z kolei rządowa agencja ITAR-TASS, zapowiadając środowe uroczystości w Warszawie i Smoleńsku, poinformowała, że "w Polsce katastrofę pod Smoleńskiem uważa się za tragedię w skali ogólnonarodowej". - Mimo że upłynęły trzy lata, śmierć prezydenta, jego małżonki, przedstawicieli władz państwowych, sił zbrojnych i wybitnych aktywistów społecznych nadal jest szeroko dyskutowana w mediach, a nawet staje się instrumentem wykorzystywanym w konfrontacji politycznej - przekazała agencja.

Inna państwowa agencja - RIA-Nowosti - w jednej z depesz, informujących o rocznicy smoleńskiej tragedii, podkreśliła, że eksperci z Polski i Rosji zgadzają się z wnioskami sformułowanymi przez Międzypaństwowy

Komitet Lotniczy (MAK), który badał katastrofę polskiego Tu-154M. Eksperci MAK winą za katastrofę w całości obarczyli stronę polską.

Zobacz także
Komentarze (41)
Ambasador Polski o wraku: To, że jest w Rosji dla rodzin ofiar jest nie do przyjęcia
Zaloguj się
 • felekstankiewicz

  0

  Po pierwsze na cholere nam zlom lotniczy?
  Po drugie skoro przepisy mowia wywaznie ze do zakonczenia slectwa wrak ma byc w Rosji,to takie wlasnie glupie gadanie Pana Ambasadora psuje stosunki z naszym wschodnim sasiadem i nie jest to wina Rosjii tylko glupiego gadania Pana Ambasadora

 • bogda35

  0

  niezaleznie od mojej opinii odnośnie rosyjskich kontrolerów lotu- (a czego mozna sie było po nich spodziewac?) jest oczywiste że gdyby nie latali na nieczynne lotnisko kuszac los- toby sie nie rozwalili.Do czego wrak jest potrzebny rodzinom- nie mam poj ecia.Chyba że urzadza sanktuarium wraku ktoremu beda oddawac czesc. Czy mozna czcic wrak rozbitego samolotu ? u nas mozna czcic wszystko- od kawałka zęba Ojca Swietego do wmontowania kawałka blachy z wraku w obraz Najświetszej Panienki.Paranoja.

 • krawat23

  0

  "Ten sam człowiek, który w poniedziałek zajmował się samolotem, w piątek może zająć się tarczą antyrakietową. I co wtedy? - oznajmił."

  Właśnie! I co wtedy?
  Jak to już w naszej historii było nie raz, sprawy mało ważne przysłonią zasadnicze dla naszego kraju!!!!
  Sami sobie będziemy winni !

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  panie ambasadorze,
  koszt przywiezienia wraku to ~20 mln zł, a wartość złomu ~ 200 tys zł.
  Czy mógłby pan z własnej kieszeni zapłacić różnice ?
  A może pan sprawi, ze Rodziny Smoleńskie się zrzuca ?

 • piterpolander

  Oceniono 9 razy 5

  a po choinkę nam ten złom? Lepiej kasę, którą trzeba by wydać na tę operację przeznaczyć na jakiś szczytny cel, a nie dla zaspokojenia masochistycznych oczekiwań pislamu!

 • piterpolander

  Oceniono 3 razy 3

  Byłem dziś w zagajniku, idę ja se idę, a tu nagle brzoza!!! Oż ty w mordę, myślę. Jak ja się nie zamachnę na nią, ale nagle uświadomiłem sobie, że może być termo-baryczna szelma. Ooo!!! Myślę nie przelewki i w te pędy w tył zwrot i nogi za pas. Gnam ja przed siebie, co tchu, na oślep przez sztuczną mgłę w pis-duuu. Biegnę, biegnę i wreszcie mgła się rozstępuje. Patrzę, a tu Krakowskie Przedmieście! Uffff, tu mi Putin już nic nie zrobi ))) Nuuuuuuuuu Putin pogodiiiiii!!! Przyjdź tu ino, to jak ci krzyżem przyPiSdżę w ten kagiebowski samowar, to na łono Gagarina przez 3 dni będziesz leciał! A tak w ogóle to idi ti na hooy, kak Femeny tebie cyckami skazali!

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 4

  Wrak U-2, też do dziś jest w Rosji.

 • brahmaputra33

  Oceniono 2 razy -2

  Wojtek, twoim zadaniem jest przyspieszenia śledztwa w Rosji. Przestań się nadymać.

 • prawnikstarogard

  Oceniono 3 razy 3

  en złom powinien wrócic do Polski, a nastepnie powinien byc przetopiony na puszki do piwa ,najlepiej w kolorze zielonym,żebym miał tą przyjemność napic się "autentycznego"zimnego LECHA!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje