Słynna agentka Korei Płn. udzieliła wywiadu: "Kim Dzong Un walczy o kontrolę nad armią"

10.04.2013 11:07
Kim Hyun-hee - kadr z materiału ABC

Kim Hyun-hee - kadr z materiału ABC (youtube.com/kadr)

- Kim Dzong Un jest zbyt młody i niedoświadczony. Stara się uzyskać całkowitą kontrolę nad armią i zdobyć lojalność wojskowych - twierdzi Kim Hyun-Hee. Słynna północnokoreańska kobieta szpieg, która mieszka teraz w pilnie strzeżonym, nieznanym miejscu w Seulu, udzieliła wywiadu australijskiej telewizji. Materiał zostanie wyemitowany dzisiaj wieczorem czasu lokalnego
To Kim Hyun-Hee uczestniczyła w zamachu na samolot pasażerski linii Korean Air: w 1987 r. dwójka północnokoreańskich agentów - działających na rozkaz władz w Pjongjangu - podrzuciła bomby na pokład maszyny lecącej z Bagdadu do Seulu. Zamachowcy opuścili samolot w czasie międzylądowania w Abu Zabi.

Do eksplozji doszło, gdy maszyna była w powietrzu, nad Morzem Andamańskim. Zginęli wszyscy na pokładzie: 115 osób. Agentów udało się aresztować, kiedy na fałszywych papierach usiłowali wydostać się z Bahrajnu. Oboje mieli przy sobie kapsułki z cyjankiem i zażyli je. Mężczyzna zmarł, ale kobietę udało się uratować. Przewieziono ją do Korei Płd., przesłuchiwano i - ostatecznie - ułaskawiono.

Teraz, gdy napięcie na Półwyspie Koreańskim niebezpiecznie wzrosło, Kim Hyun-Hee, która mieszka w Seulu w pilnie strzeżonym miejscu, udzieliła wywiadu australijskiej telewizji ABC. - Wydaje się, że Kim Dzong Un wciąż próbuje osadzić się na stanowisku, które objął po śmierci ojca w 2011 r. - mówi była agentka. I dodaje, że dyktator jest "zbyt młody i niedoświadczony".

Fragment wywiadu dla ABC (ang.)- Kim Dzong Un stara się uzyskać całkowitą kontrolę nad armią i zdobyć lojalność wojskowych. Stąd między innymi jego częste wizyty w bazach wojskowych - dodaje Kim Hyun-Hee. Kobieta twierdzi, że w szalonej, wydawałoby się, eskalacji gróźb, jest metoda. - Korea Północna używa programu nuklearnego, by trzymać naród w ryzach i uzyskiwać ustępstwa od USA i Korei Południowej - podkreśla była agentka.

Kobieta wyznaje też w rozmowie z dziennikarzem ABC, że żałuje udziału w ataku terrorystycznym na samolot, wspiera finansowo rodziny jego ofiar i w każdej chwili obawia się zamachu ze strony północnokoreańskich służb. Cały wywiad ma zostać wyemitowany dzisiaj wieczorem czasu australijskiego.

Podwyższony alert. Korea Płn. dzisiaj odpali rakiety?

Korea Północna może jednocześnie wystrzelić kilka rodzajów rakiet z różnych miejsc - podały dziś władze Korei Południowej. - Istnieją wyraźne sygnały świadczące o tym, że Północ może jednocześnie wystrzelić pociski rakietowe Musudan, Scud i Nodong - poinformował jeden z informatorów agencji Yonhap.

Według przedstawicieli narodowych służb bezpieczeństwa w Seulu Korea Północna przemieściła dwa pociski średniego zasięgu Musudan, które mogłyby dosięgnąć wyspy Guam (terytorium zamorskiego USA na zachodnim Pacyfiku), do portu Wonsan na wschodnim wybrzeżu kraju. Ich zdaniem wystrzelenie tych pocisków może nastąpić jeszcze dzisiaj.

Ze zdjęć satelitarnych, jakimi dysponują południowokoreańskie władze, wynika, że cztery lub pięć mobilnych wyrzutni rakiet typu TEL (Transporter-Erecter-Lanucher) znajduje się na wschodzie Korei Płn., w prowincji Południowy Hamgyong, co rodzi podejrzenia, że Pjongjang planuje atak za pomocą kilku rodzajów pocisków wystrzelonych jednocześnie z różnych miejsc.

W obliczu tych informacji siły USA i Korei Płd. ogłosiły "stan realnego zagrożenia". Stopień gotowości zwiększyła też Japonia.

Zobacz także
Komentarze (109)
Zaloguj się
 • bedeveir

  Oceniono 238 razy 114

  Jeżeli ta kobieta od 1987 roku mieszka na zamknietym osiedlu w Seulu, to obawiam się, że jej wiedza na temat urodzonego 1983 lub 1984 Kima może być troszkę nieaktualna. Od tego czasu chłopak nauczył się mówić a być może nawet pisać i czytać.

 • supertlumacz

  Oceniono 204 razy 84

  Ale AFP, PAP i reszta zasr...ego Zachodu mają źródła informacji na temat KRLD! To rekord świata!

  Kobieta nie miała kontaktu z KRLD od roku 1987 i jest/była zagrożona karą śmierci w obu Koreach.

  A może jej wypowiedź jest odpowiedzią na pytanie JAK ONA SOBIE WYOBRAŻA ODPOWIEDZI Z KTÓRYCH JEJ OBECNI MOCODAWCY BYLIBY NAJBARDZIEJ ZADOWOLENI?

 • tenare

  Oceniono 116 razy 62

  Kobieta od 1987 r. nie ma styczności z Koreą Północną i stanowi teraz źródło wiedzy o młodym Kimie i sytuacji w Korei Północnej. Gratulacje.
  Baba powtarza to co dowiedziała się z TV, ale show propagandowy musi trwać.

 • cholonek

  Oceniono 142 razy 62

  Mówię dzisiaj do mojego psa: a Ty co sądzisz na temat tego Kima? A pies na to: a weź, stary, Wyborczej się naczytałeś, że cię takie pierdoły zajmują? Hmmmm, no tak mi powiedział.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 79 razy 57

  To ja wiem jeszcze więcej od niej od Korei Północnej, bo nie byłem tam nigdy, a nie tylko od 1987 roku.

 • augenthaler

  Oceniono 83 razy 51

  Zabawne. Co moze wiedziec o obecnej sytuacji w Korei Polnocnej kobieta, ktora od ponad cwiercwiecza zyje w izolacji?

 • sybarytus

  Oceniono 39 razy 27

  Mwi to, co jej kazali i chętnie słuchają miłośnicy pokoju i demokracji, czyli Stejtowiety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje