Słynna agentka Korei Płn. udzieliła wywiadu: "Kim Dzong Un walczy o kontrolę nad armią"

10.04.2013 11:07
Kim Hyun-hee - kadr z materiału ABC

Kim Hyun-hee - kadr z materiału ABC (youtube.com/kadr)

- Kim Dzong Un jest zbyt młody i niedoświadczony. Stara się uzyskać całkowitą kontrolę nad armią i zdobyć lojalność wojskowych - twierdzi Kim Hyun-Hee. Słynna północnokoreańska kobieta szpieg, która mieszka teraz w pilnie strzeżonym, nieznanym miejscu w Seulu, udzieliła wywiadu australijskiej telewizji. Materiał zostanie wyemitowany dzisiaj wieczorem czasu lokalnego
To Kim Hyun-Hee uczestniczyła w zamachu na samolot pasażerski linii Korean Air: w 1987 r. dwójka północnokoreańskich agentów - działających na rozkaz władz w Pjongjangu - podrzuciła bomby na pokład maszyny lecącej z Bagdadu do Seulu. Zamachowcy opuścili samolot w czasie międzylądowania w Abu Zabi.

Do eksplozji doszło, gdy maszyna była w powietrzu, nad Morzem Andamańskim. Zginęli wszyscy na pokładzie: 115 osób. Agentów udało się aresztować, kiedy na fałszywych papierach usiłowali wydostać się z Bahrajnu. Oboje mieli przy sobie kapsułki z cyjankiem i zażyli je. Mężczyzna zmarł, ale kobietę udało się uratować. Przewieziono ją do Korei Płd., przesłuchiwano i - ostatecznie - ułaskawiono.

Teraz, gdy napięcie na Półwyspie Koreańskim niebezpiecznie wzrosło, Kim Hyun-Hee, która mieszka w Seulu w pilnie strzeżonym miejscu, udzieliła wywiadu australijskiej telewizji ABC. - Wydaje się, że Kim Dzong Un wciąż próbuje osadzić się na stanowisku, które objął po śmierci ojca w 2011 r. - mówi była agentka. I dodaje, że dyktator jest "zbyt młody i niedoświadczony".

Fragment wywiadu dla ABC (ang.)- Kim Dzong Un stara się uzyskać całkowitą kontrolę nad armią i zdobyć lojalność wojskowych. Stąd między innymi jego częste wizyty w bazach wojskowych - dodaje Kim Hyun-Hee. Kobieta twierdzi, że w szalonej, wydawałoby się, eskalacji gróźb, jest metoda. - Korea Północna używa programu nuklearnego, by trzymać naród w ryzach i uzyskiwać ustępstwa od USA i Korei Południowej - podkreśla była agentka.

Kobieta wyznaje też w rozmowie z dziennikarzem ABC, że żałuje udziału w ataku terrorystycznym na samolot, wspiera finansowo rodziny jego ofiar i w każdej chwili obawia się zamachu ze strony północnokoreańskich służb. Cały wywiad ma zostać wyemitowany dzisiaj wieczorem czasu australijskiego.

Podwyższony alert. Korea Płn. dzisiaj odpali rakiety?

Korea Północna może jednocześnie wystrzelić kilka rodzajów rakiet z różnych miejsc - podały dziś władze Korei Południowej. - Istnieją wyraźne sygnały świadczące o tym, że Północ może jednocześnie wystrzelić pociski rakietowe Musudan, Scud i Nodong - poinformował jeden z informatorów agencji Yonhap.

Według przedstawicieli narodowych służb bezpieczeństwa w Seulu Korea Północna przemieściła dwa pociski średniego zasięgu Musudan, które mogłyby dosięgnąć wyspy Guam (terytorium zamorskiego USA na zachodnim Pacyfiku), do portu Wonsan na wschodnim wybrzeżu kraju. Ich zdaniem wystrzelenie tych pocisków może nastąpić jeszcze dzisiaj.

Ze zdjęć satelitarnych, jakimi dysponują południowokoreańskie władze, wynika, że cztery lub pięć mobilnych wyrzutni rakiet typu TEL (Transporter-Erecter-Lanucher) znajduje się na wschodzie Korei Płn., w prowincji Południowy Hamgyong, co rodzi podejrzenia, że Pjongjang planuje atak za pomocą kilku rodzajów pocisków wystrzelonych jednocześnie z różnych miejsc.

W obliczu tych informacji siły USA i Korei Płd. ogłosiły "stan realnego zagrożenia". Stopień gotowości zwiększyła też Japonia.

Zobacz także
Komentarze (109)
Słynna agentka Korei Płn. udzieliła wywiadu: "Kim Dzong Un walczy o kontrolę nad armią"
Zaloguj się
 • krol-salomon

  0

  Była Agentka wypowiada opinie o dyktatorze z Korei Płn., którego wcale nie zna, bo miał 13 lat, gdy ona mordowała pasażerów samolotu Korei Płd. Od 16 lat nie była w Korei Płn. nawet nie utrzymuje z tym krajem i jego mieszkańcami żadnego kontaktu, aby ich nie narazić na śmierć i tortury, a ówczesna generalicja jest już w grobach lub na emeryturach, gdy ona była na służbie Korei Płn. I owa ułaskawiona morderczyni -teraz ma jakieś poważne dochody w Korei Płd, po ułaskawieniu za śmierć 115 osób, gdy sama była współsprawca tego mordu, nie wie co się dzieje w KRLD i opowiada jakieś dyrdymały prasie.?

 • dariuszczwa

  0

  Bardzo słynna ta Agentka tak słynna że pierwsze o niej słyszę..

 • panvader

  0

  A ja mam jakieś takie wrażenie że Kim robi te cyrki w obronie przyszłego budżetu USA przeznaczonego na armię.

 • pisedoff

  Oceniono 2 razy 2

  A dlaczego ją ułaskawiono po tym, jak zabiła 115 niewinnych ludzi?

 • porarelaksu

  Oceniono 9 razy -3

  Sądząc po ilości na tym forum miłośników północnokoreańskiego reżimu, muszę stwierdzić, że ludzie coraz bardziej odklejają się od rzeczywistości. Wiedza czerpana z youtube'a i organiczna nienawiść do amerykanów zamiast książek i prasy. Takie skutki.

 • edd.y

  Oceniono 7 razy 1

  Czy wy, gazeciane pismaki, czytacie te wasze bzdury przed emisja?

 • kibic_rudego

  Oceniono 7 razy 1

  jeżeli ona jest w Seulu to skąd zna najintymniejsze myśli Kima i generałów ?
  Ona pracuje dla Kima!!!
  to double agent jest !!!

  Podobnie było z zona Litwinienki, która zawsze wiedziała co myśli i planuje Putin,
  i dzięki niej, GW nas uświadamiała jaki to Putin krwiożerczy

 • nazumi13

  Oceniono 12 razy 2

  Amerykanie już wyzwalali kiedyś Koreańczyków i Wietnamczyków. Skutki wszyscy znamy, podobnie jak skutki wyzwolenia Iraku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje