Tusk: Przyjdzie taki dzień, gdy katastrofa smoleńska nie będzie dzieliła Polaków

10.04.2013 06:37
- Wierzę, że przyjdzie taki dzień, że ta smutna, tragiczna rocznica katastrofy smoleńskiej nie będzie Polaków dzieliła i że będzie możliwa wspólna refleksja i modlitwa bez złych emocji - powiedział premier Donald Tusk wczesnym rankiem przed pomnikiem ofiar katastrofy na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
- Taki dzień nadejdzie, myślę, że tego chcieliby także ci, którzy tam [pod Smoleńskiem - red.] zginęli, gdyby dzisiaj byli z nami - powiedział szef rządu dziennikarzom. Jak mówił, ich życie i śmierć warte są tego, by w skupieniu i z osobistą refleksją wspominać ofiary. - Parę prezydencką i wszystkich pozostałych - podkreślił.

Premier przed godziną 6 rano złożył wieniec i zapalił znicz przed pomnikiem upamiętniającym ofiary w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Tusk zaznaczył, że dobrze byłoby, abyśmy dzisiaj, niezależnie od poglądów i miejsca, w jakim się znajdujemy, "zamknęli oczy na tę wrzawę, na ten krzyk, który czasem pojawia się wtedy, kiedy wspominamy 10 kwietnia, aby każdy tak osobiście, na własny rachunek wspomniał wszystkie 96 ofiar katastrofy".

- Straciliśmy tam przyjaciół, wybitnych Polaków, ale Polska straciła też po prostu 96 ludzi, 96 Polek i Polaków, mam nadzieję, że każdego z nas stać dzisiaj na taką osobistą refleksję - powiedział szef rządu. - Wszyscy mieli swoje marzenia, swoje własne, osobiste życie i dlatego w tej politycznej wrzawie warto czasem pomyśleć o tych 96 ofiarach jako ludziach, którzy także po śmierci potrzebują naszej serdecznej, takiej ludzkiej pamięci - dodał Tusk.

Rządowa delegacja już na miejscu

W Moskwie rząd reprezentuje delegacja licząca ok. 35 osób, której przewodniczy szef KPRM Jacek Cichocki. Towarzyszą mu m.in. minister obrony Tomasz Siemoniak oraz reprezentujący prezydenta szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej. Sejm reprezentuje wicemarszałek Cezary Grabarczyk.

Na obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej do Rosji udało się ok. 35 osób, w tym krewni ofiar zbrodni katyńskiej. Po wylądowaniu w Moskwie delegacja w kolumnie samochodowej pojechała na uroczystości do Smoleńska, skąd następnie wyruszy do Katynia i z powrotem do Moskwy. W Warszawie delegacja ma być po godz. 22.

Uroczystości w Smoleńsku i w Katyniu

Podczas uroczystości w Smoleńsku, która rozpocznie się po godz. 8 czasu polskiego i przebiegnie w honorowej asyście żołnierzy Wojska Polskiego, zaplanowano złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i modlitwę ekumeniczną. Punktualnie o godz. 8.41 odegrany zostanie sygnał "Śpij kolego".

W Katyniu odbędzie się msza św., złożenie wieńców, zapalenie zniczy i wpis do księgi pamiątkowej w muzeum znajdującym się na terenie katyńskiego memoriału.

Na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu obecny będzie również szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch, wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy (wbrew wcześniejszym zapowiedziom szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz odwołał wizytę), reprezentant Ministerstwa Kultury - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert oraz ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski.

Władze Rosji ma reprezentować gubernator obwodu smoleńskiego Aleksiej Ostrowski.

Zobacz także
Komentarze (161)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 90 razy 54

  Prezes z Macierewiczem nigdy do tego nie dopuszczą oni mają interes w tym żeby dzielić a nie łączyć

 • milorex10

  Oceniono 56 razy 36

  Katastrofa spowodowała wielkie spustoszenie w głowach Polaków, ze względu na to, że stała się polem walki politycznej między PO i PiS. Nie nauczyła Polaków racjonalnego myślenia, wskrzesiła tylko podejrzliwość do Rosjan, do swego państwa i jego struktur. Polak łatwiej uwierzy w sztuczną mgłę, niż w to, ze łamanie zasad bezpieczeństwa może się zakończyć tragicznie. Dalej nagradzamy tych, którzy doprowadzają do narodowych tragedii. Dajemy taryfę ulgową naszym decydentom. Polska paranoja trwa nadal i nie widać końca.

 • bozenab_1949

  Oceniono 36 razy 30

  Panie Premierze wiara przenosi góry . Ale oto aby nie było spokoju nad trumnami postarają się jeżeli nie Prezes i jego otoczenie ,to na pewno czołowe publicystki Gazety Wyborczej Pani Olejnik i Kolenda -Zalewska.
  Pani Olejnik ( Kropka nad i )starająca się zrobić aferę z przejęzyczenia Premiera Tuska - powiedział zabitych ,mrugnięcie do widza takie znaczące a Pani Katarzyna porównując katastrofę lotniczą w Smoleńsku do zamachu na WTC w Nowym Jorku . Zdaje się ,że szaleństwo ogarnia tak na wszelki wypadek wszystkich .U w/w Pań nazywa się ono "obiektywizmem"

 • realistas

  Oceniono 34 razy 22

  Żeby taki dzień nadszedł z polityki musi odejść Kaczyński. Katastrofa to dla PiS cały program. By nie był nudny wymyśla się więc coraz to nowsze teorie.

 • ej_ski

  Oceniono 31 razy 17

  Przyjdzie taki dzień. To mrzonki. Tak jak to, że mamy wolność po transformacji, że jest rozdział kościoła od państwa, że chocholi taniec na grobach tragedii nigdy się nie skończy, i to że Polak bez wroga ŻYĆ nie potrafi. Najgorsze jest jednak to, że łatwo jest nami manipulować, gdy popadamy we frustrację w wyniku żenującej polityki kolejnych rządów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje