Tusk: Przyjdzie taki dzień, gdy katastrofa smoleńska nie będzie dzieliła Polaków

10.04.2013 06:37
Premier podczas składania kwiatów na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach

Premier podczas składania kwiatów na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach (Fot. za TVP Info)

- Wierzę, że przyjdzie taki dzień, że ta smutna, tragiczna rocznica katastrofy smoleńskiej nie będzie Polaków dzieliła i że będzie możliwa wspólna refleksja i modlitwa bez złych emocji - powiedział premier Donald Tusk wczesnym rankiem przed pomnikiem ofiar katastrofy na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
- Taki dzień nadejdzie, myślę, że tego chcieliby także ci, którzy tam [pod Smoleńskiem - red.] zginęli, gdyby dzisiaj byli z nami - powiedział szef rządu dziennikarzom. Jak mówił, ich życie i śmierć warte są tego, by w skupieniu i z osobistą refleksją wspominać ofiary. - Parę prezydencką i wszystkich pozostałych - podkreślił.

Premier przed godziną 6 rano złożył wieniec i zapalił znicz przed pomnikiem upamiętniającym ofiary w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Tusk zaznaczył, że dobrze byłoby, abyśmy dzisiaj, niezależnie od poglądów i miejsca, w jakim się znajdujemy, "zamknęli oczy na tę wrzawę, na ten krzyk, który czasem pojawia się wtedy, kiedy wspominamy 10 kwietnia, aby każdy tak osobiście, na własny rachunek wspomniał wszystkie 96 ofiar katastrofy".

- Straciliśmy tam przyjaciół, wybitnych Polaków, ale Polska straciła też po prostu 96 ludzi, 96 Polek i Polaków, mam nadzieję, że każdego z nas stać dzisiaj na taką osobistą refleksję - powiedział szef rządu. - Wszyscy mieli swoje marzenia, swoje własne, osobiste życie i dlatego w tej politycznej wrzawie warto czasem pomyśleć o tych 96 ofiarach jako ludziach, którzy także po śmierci potrzebują naszej serdecznej, takiej ludzkiej pamięci - dodał Tusk.

Rządowa delegacja już na miejscu

W Moskwie rząd reprezentuje delegacja licząca ok. 35 osób, której przewodniczy szef KPRM Jacek Cichocki. Towarzyszą mu m.in. minister obrony Tomasz Siemoniak oraz reprezentujący prezydenta szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej. Sejm reprezentuje wicemarszałek Cezary Grabarczyk.

Na obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej do Rosji udało się ok. 35 osób, w tym krewni ofiar zbrodni katyńskiej. Po wylądowaniu w Moskwie delegacja w kolumnie samochodowej pojechała na uroczystości do Smoleńska, skąd następnie wyruszy do Katynia i z powrotem do Moskwy. W Warszawie delegacja ma być po godz. 22.

Uroczystości w Smoleńsku i w Katyniu

Podczas uroczystości w Smoleńsku, która rozpocznie się po godz. 8 czasu polskiego i przebiegnie w honorowej asyście żołnierzy Wojska Polskiego, zaplanowano złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i modlitwę ekumeniczną. Punktualnie o godz. 8.41 odegrany zostanie sygnał "Śpij kolego".

W Katyniu odbędzie się msza św., złożenie wieńców, zapalenie zniczy i wpis do księgi pamiątkowej w muzeum znajdującym się na terenie katyńskiego memoriału.

Na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu obecny będzie również szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch, wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy (wbrew wcześniejszym zapowiedziom szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz odwołał wizytę), reprezentant Ministerstwa Kultury - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert oraz ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski.

Władze Rosji ma reprezentować gubernator obwodu smoleńskiego Aleksiej Ostrowski.

Zobacz także
Komentarze (161)
Tusk: Przyjdzie taki dzień, gdy katastrofa smoleńska nie będzie dzieliła Polaków
Zaloguj się
 • wariatka55

  0

  Katastrofa nie bedzie dzielila, gdy POprawnie myslaca sekta, wiary w pancerna brzoze odda wladze naukowcom i prawdziwej prokuraturze. A conajmniej zaniedbania z urzedu zostana ukarane a nie nagradzane.!!!!

 • berghat

  Oceniono 1 raz 1

  ="PiS zdobywa nowe szczyty obłąkanego cynizmu"

  Bo jak inaczej nazwać mieszankę produktów umysłów Macierewicza i Kaczyńskiego? To jest dopiero mieszanka wybuchowa, przy której “cząstki energetyczne” z wraku oraz puszek po Red Bull’u to peanuts.
  Jeśli ktoś sobie wyobrażał. że obłąkany Antoni już nic nowego nie wymyśli, to był ewidentnie w błędzie – jak ja sam. Wczoraj bowiem ogłoszono nowe absurdalne rewelacje, z których najobrzydliwszą było twierdzenie, że trzy ofiary katastrofy lotniczej przeżyły i zostały wywiezione przez Rosjan w niewiadomym kierunku. I to wymyślają ludzie, którzy mają podobno tyle empatii dla rodzin ofiar – obrzydliwe, wstrętne insynuacje, które muszą być boleśnie przez rodziny odczuwane.

  Jak długo jeszcze posłowie PiSu, niektórzy skądinąd wykształceni i inteligentni, jak Sellin, Waszczykowski, Szczerski i inni, będą firmować te horrendalnie chore głupoty Macierewicza i cyniczną grę Kaczyńskiego? Jak spojrzą w oczy.....

  czytaj dalej na : odyseja1948.wordpress.com/

 • strongnuklear

  Oceniono 4 razy 0

  Nie ma jednosci bez sprawiedliwosci PiS. Precz z POOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!!

 • waginia123

  Oceniono 2 razy 0

  to był zamach dzisiejszych żądów taksamo zamordowali lepera a rażim to jest w polsce a nie na bialorusi

 • box-of-surprises

  Oceniono 1 raz 1

  To nie katastrofa smoleńska dzieli Polaków, ale populiści po obu stronach barykady (prawicowi i lewicowi).

 • iremus

  Oceniono 1 raz -1

  ....Przyjdzie taki dzień, gdy katastrofa smoleńska nie będzie dzieliła Polaków.....
  Oczywiście, wystarczy znaleźć dobry zakład psychiatryczny z kompetentnym personelem.

 • watyklan

  Oceniono 4 razy 2

  Tylko, k*rwa kiedy przyjdzie ten dzień, skoro Macierewicz i Kaczyński jeszcze żyją.

 • max2-012

  Oceniono 3 razy 3

  Ten dzień nastanie, kiedy winni tego zamachu poniosą zasluzoną karę za swoje zbrodnie.

 • odkurzacz-1

  Oceniono 3 razy 1

  Ależ nic się nie stało że pozamieniano ludzi przy pochówkach, brońmy premiera i siedżmy przy korycie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje