Papież mówi tylko po włosku. Media spekulują: Nie zna innych języków? Niemieckiego nie lubi, a angielski...

10.04.2013 06:33
Papież do wiernych mówi głównie po włosku, nawet jeśli składa życzenia. Dotychczas była tradycja by w czasie świąt, np. wielkanocnych, składać życzenia w językach narodowych

Papież do wiernych mówi głównie po włosku, nawet jeśli składa życzenia. Dotychczas była tradycja by w czasie świąt, np. wielkanocnych, składać życzenia w językach narodowych (Fot. POOL REUTERS)

Rewolucja językowa w Watykanie - tak określa się widoczne zmiany, jakie przyniósł pontyfikat papieża Franciszka. Papież z Argentyny mówi po włosku i unika innych języków obcych, co potwierdził też podczas spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem. Ile języków zna nowy papież i w jakim stopniu? - zastanawiają się media
W przeciwieństwie do swych poprzedników - poliglotów Benedykta XVI i Jana Pawła II - Franciszek nie pozdrawia pielgrzymów w wielu językach podczas audiencji generalnych i spotkań na południowych modlitwach w Watykanie. Jako biskup Rzymu zwraca się do wiernych wyłącznie po włosku. Okazuje się, że także podczas oficjalnych audiencji mówi tylko po włosku, który ze względu na pochodzenie jego rodziny z Piemontu jest jego drugim językiem.

Tłumacz potrzebny

Po włosku papież wypowiadał się w czasie wczorajszego spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem, podczas gdy jego gość mówił po angielsku. Franciszek korzystał z pomocy tłumacza, a po angielsku powiedział, jak odnotowały media, tylko jedno zdanie: "To jest dla pana", gdy wręczał sekretarzowi generalnemu pamiątkowy prezent. Zauważa się, że Franciszek nie chce mówić po niemiecku, choć był na studiach doktoranckich w Niemczech, których - jak przypominają watykaniści - ostatecznie nie ukończył. W trakcie poniedziałkowego spotkania z przewodniczącym Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech, pastorem Nikolausem Schneiderem, papież mówił po włosku.

Nie jestem muzykalny...

Ale sam papież również rozwiązał tę językową zagadkę. W wywiadzie rzece, opublikowanym przed kilkoma laty w Argentynie, ówczesny kardynał Jorge Mario Bergoglio szczerze opowiedział o swych trudnościach w opanowaniu języków obcych, co - jak wyjaśnił - ma związek także z jego brakiem muzykalności. Podkreślił zarazem, że zna francuski, ale to angielski - jak wyznał - sprawiał mu zawsze największy kłopot. "Wielkie problemy mam z angielskim z powodu wymowy" - powiedział ówczesny arcybiskup Buenos Aires.

Zobacz także
Komentarze (155)
Papież mówi tylko po włosku. Media spekulują: Nie zna innych języków? Niemieckiego nie lubi, a angielski...
Zaloguj się
 • funkenschlag

  Oceniono 1 raz 1

  Ja mówię tylko po polsku, angielsku, rosyjsku i niemiecku, znam też łacinę i esperanto, ale jakoś o mnie w mediach nie piszą. :(

 • atlas41

  Oceniono 1 raz 1

  A kogo to obchodzi jakie jezyki zna czlowiek zwany papiezem kierujacy najbardziej skorumpowanym krajem swiata?

 • bodzko

  Oceniono 2 razy 2

  Pieprzenie. Ani B VI ani JP II nie byli wybitnymi poliglotami. W mniej lub bardziej udany sposób czytali to, co mieli napisane fonetycznie na kartce. Nierzadko nie rozumiejąc wypowiadanych słów. Najważniejsze, że gawiedź ma radochę.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 3

  Franek F1 nic nie zmienił, jego dewianci seksualni w dalszy ciągu rabują Polskę

 • wielki_rabin_gw

  Oceniono 2 razy -2

  Fajny gość z tego Franka.

 • bogda35

  Oceniono 2 razy 2

  papiez nie jest od popisywania sie znajomoscia języków- woli sie nie osmieszac dukaniem ,i bardzo dobrze. Przemowy papieza Ratzingera po polsku były żałosne.

 • sierota79r

  Oceniono 6 razy 4

  i całe szczęście że nie gada po naszemu, bo by się te puste łby kościelne pospuszczału i gotowe by były następnego świętego z niego robić ...

 • korcia2000

  Oceniono 7 razy 5

  Nie mamy ważniejszych problemów?

 • ola

  Oceniono 6 razy 6

  i co z tego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje