Papież mówi tylko po włosku. Media spekulują: Nie zna innych języków? Niemieckiego nie lubi, a angielski...

10.04.2013 06:33
Papież do wiernych mówi głównie po włosku, nawet jeśli składa życzenia. Dotychczas była tradycja by w czasie świąt, np. wielkanocnych, składać życzenia w językach narodowych

Papież do wiernych mówi głównie po włosku, nawet jeśli składa życzenia. Dotychczas była tradycja by w czasie świąt, np. wielkanocnych, składać życzenia w językach narodowych (Fot. POOL REUTERS)

Rewolucja językowa w Watykanie - tak określa się widoczne zmiany, jakie przyniósł pontyfikat papieża Franciszka. Papież z Argentyny mówi po włosku i unika innych języków obcych, co potwierdził też podczas spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem. Ile języków zna nowy papież i w jakim stopniu? - zastanawiają się media
W przeciwieństwie do swych poprzedników - poliglotów Benedykta XVI i Jana Pawła II - Franciszek nie pozdrawia pielgrzymów w wielu językach podczas audiencji generalnych i spotkań na południowych modlitwach w Watykanie. Jako biskup Rzymu zwraca się do wiernych wyłącznie po włosku. Okazuje się, że także podczas oficjalnych audiencji mówi tylko po włosku, który ze względu na pochodzenie jego rodziny z Piemontu jest jego drugim językiem.

Tłumacz potrzebny

Po włosku papież wypowiadał się w czasie wczorajszego spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem, podczas gdy jego gość mówił po angielsku. Franciszek korzystał z pomocy tłumacza, a po angielsku powiedział, jak odnotowały media, tylko jedno zdanie: "To jest dla pana", gdy wręczał sekretarzowi generalnemu pamiątkowy prezent. Zauważa się, że Franciszek nie chce mówić po niemiecku, choć był na studiach doktoranckich w Niemczech, których - jak przypominają watykaniści - ostatecznie nie ukończył. W trakcie poniedziałkowego spotkania z przewodniczącym Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech, pastorem Nikolausem Schneiderem, papież mówił po włosku.

Nie jestem muzykalny...

Ale sam papież również rozwiązał tę językową zagadkę. W wywiadzie rzece, opublikowanym przed kilkoma laty w Argentynie, ówczesny kardynał Jorge Mario Bergoglio szczerze opowiedział o swych trudnościach w opanowaniu języków obcych, co - jak wyjaśnił - ma związek także z jego brakiem muzykalności. Podkreślił zarazem, że zna francuski, ale to angielski - jak wyznał - sprawiał mu zawsze największy kłopot. "Wielkie problemy mam z angielskim z powodu wymowy" - powiedział ówczesny arcybiskup Buenos Aires.

Zobacz także
Komentarze (155)
Zaloguj się
 • kcramsib

  Oceniono 337 razy 285

  Biskup Rzymu mówi po włosku - to chyba najważniejsze, nie? Zawsze uważałem to dukanie życzeń w językach, których się nie znało za śmieszne...

 • 20portal

  Oceniono 142 razy 134

  Ogłoszenie z warszawskiego urzędu pracy: "Przedstawiciel handlowy... znajomość języków: angielski, ukraiński, rosyjski, chiński... płaca 1600 zł...". Czyli papież się nie nadaje.

 • supertlumacz

  Oceniono 208 razy 134

  Bzdury.
  Najlepiej zna hiszpański. Tego języka używał w najważniejszym z dotychczasowych spotkań - z Hilarionem, osobistym wysłannikiem pl.wikipedia.org/wiki/Hilarion_(Alfiejew) Patriarchy Cyryla który przekazał prezenty dla niego i dla B16
  Po niemiecku rozmawia z B16, a jego biegłość w tym języku przewyższa biegłość redakcji GW w języku polskim, nawet najwybitniejszych gimnazjalistów.

 • czeresnik

  Oceniono 112 razy 100

  I dobrze. Przecież wcale nie byłoby lepiej, gdyby dukał to co mu napisze jakiś asystent. Poważny facet wypowiadający słowa, których za grosz nie rozumie, jest sprowadzony do roli małpki, albo papugi w cyrku.

  Albo mógłby się zastanawiać nad zawiłością języka polskiego podobnie jak mój pewien znajomy Holender: "to jak to jest, woda ścieka i pies ścieka?!"

 • kongreszydowski

  Oceniono 119 razy 87

  Jezykiem papieza jest jezyk Kosciola. Jest to jezyk pokory, skromnosci i milosci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje