"Rzeczpospolita": Rotmistrz za kapitana? Armia konsultuje powrót do przedwojennych stopni wojskowych

10.04.2013 06:26
Ministerstwo Obrony Narodowej

Ministerstwo Obrony Narodowej (Fot. Sławomir Kaminski / Agencja Gazeta)

Armia konsultuje powrót do przedwojennych stopni wojskowych - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Być może do użytku wejdą ponownie takie stopnie jak wachmistrz, ogniomistrz czy majster
Możliwość przywrócenia stopni wojskowych z II Rzeczypospolitej rozważa Ministerstwo Obrony Narodowej. Konsultacje odbywały się już m.in. w Sztabie Generalnym, dowództwach rodzajów sił zbrojnych i w żandarmerii.

Wachmistrz w kawalerii, ogniomistrz w artylerii, a majster w wojskach pancernych - takie stopnie nosili żołnierze przed wojną. Dzisiaj wojskowi o tej randze to sierżanci. Rotmistrz w kawalerii to przedwojenny odpowiednik dzisiejszego kapitana. Z kolei kanonier, bombardier czy ogniomistrz to zapomniane stopnie używane w artylerii.

Dzisiejsze stopnie wojskowe zostały wprowadzone do armii w latach 40.

- Sprawa przywrócenia przedwojennych stopni będzie przedmiotem obrad Komisji Historycznej do spraw Symboliki Wojskowej MON - powiedział gazecie Jacek Sońta, rzecznik ministra obrony.

Zobacz także
Komentarze (203)
Zaloguj się
 • serenita123

  Oceniono 302 razy 278

  pies, jak nie ma co robić - to przynajmniej liże sobie jajka, a urzędas - wymyśla zmiany, restrukturyzacje...
  oni naprawdę, kuźwa, nie mają większych problemów???????

 • fakiba

  Oceniono 190 razy 160

  Uzbrojenie archaiczne już mają w porównaniu z innymi to stopnie też będą pasować

 • steve69

  Oceniono 179 razy 149

  No tak, bo wojsko polskie nie ma innych, ważniejszych problemów, niż powrót do stopni przedwojennych.
  Normalnie, żal dupę ściska...

  --

 • siwywaldi

  Oceniono 136 razy 118

  Ja tam bym poszedł jeszcze dalej. Na wschód od Wisły przywrócił bym jegra, praporszczika czy feldfebla, a na zachód od rzeki frajtra, gefrajtra i haupmana

 • dziadekjam

  Oceniono 111 razy 87

  Skoro myśli się o przywróceniu stopni "rotmistrz", czy "wachmistrz:, to koniecznie trzeba też przywrócić kawalerię. Jakże pięknie będzie znowu popatrzyć na "ułanów, chłopców malowanych", a co najważniejsze, to zastąpi się przestarzały przemysł zbrojeniowy nowoczesnymi "wytwórniami koni".

 • dziadekjam

  Oceniono 84 razy 68

  Należało o tym pomyśleć wcześniej i zamiast Fiutów zakupić stado Pegazów. Jakże pięknie by brzmiało określenie "rotmistrz lotnictwa". Poezja.

 • enki79

  Oceniono 87 razy 63

  Super. Integrujemy się z NATO. Jak po angielsku będzie rotmistrz? Master of rota? :D :D No to koń, książeczka z wierszami Konopnickiej (dodatek do biblii) i w galop na taliba!

 • tacx

  Oceniono 84 razy 60

  jeszcze jakby przywileje emerytalne znieś to by było pełne okazanie miłości i poświęcenia w slużbie dla Ojczyzny. Ale naiwny jestem .. prawda? Znów bedą lampasy i przywileje a ty podatniku płać na opasłych generałów którzy poligon widzieli 30 lat temu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje