"Rzeczpospolita": Rotmistrz za kapitana? Armia konsultuje powrót do przedwojennych stopni wojskowych

10.04.2013 06:26
Ministerstwo Obrony Narodowej

Ministerstwo Obrony Narodowej (Fot. Sławomir Kaminski / Agencja Gazeta)

Armia konsultuje powrót do przedwojennych stopni wojskowych - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Być może do użytku wejdą ponownie takie stopnie jak wachmistrz, ogniomistrz czy majster
Możliwość przywrócenia stopni wojskowych z II Rzeczypospolitej rozważa Ministerstwo Obrony Narodowej. Konsultacje odbywały się już m.in. w Sztabie Generalnym, dowództwach rodzajów sił zbrojnych i w żandarmerii.

Wachmistrz w kawalerii, ogniomistrz w artylerii, a majster w wojskach pancernych - takie stopnie nosili żołnierze przed wojną. Dzisiaj wojskowi o tej randze to sierżanci. Rotmistrz w kawalerii to przedwojenny odpowiednik dzisiejszego kapitana. Z kolei kanonier, bombardier czy ogniomistrz to zapomniane stopnie używane w artylerii.

Dzisiejsze stopnie wojskowe zostały wprowadzone do armii w latach 40.

- Sprawa przywrócenia przedwojennych stopni będzie przedmiotem obrad Komisji Historycznej do spraw Symboliki Wojskowej MON - powiedział gazecie Jacek Sońta, rzecznik ministra obrony.

Zobacz także
Komentarze (203)
"Rzeczpospolita": Rotmistrz za kapitana? Armia konsultuje powrót do przedwojennych stopni wojskowych
Zaloguj się
 • alexy-dwa

  0

  Armia powinna zastanowić się jeszcze nad zakupem odpowiedniej ilości szabli i koni dla swoich wachmistrzów.

 • hardy1

  Oceniono 1 raz 1

  Niech wreszcie urzędasy za biurkiem przestaną się wygłupiać...znaczy przestać próbować uzasadniać sens utrzymywania swojego dobrze płatnego a niepotrzebnego etatu. Uzasadniają wymyślaniem coraz to nowych idiotyzmów. Zmiany dla samych zmian, aby tylko mieszać "herbatę bez cukru".
  Może wprowadzą jeszcze hetmana, koniuszego, ordynansa, giermka, ciurę obozowego...i dodatkowo nowy etat - ciurę urzędasowego!

 • poljack

  Oceniono 2 razy 2

  Pie...ięci i to poważnie .

 • poznaniak42

  Oceniono 1 raz 1

  Jua widze jak po przywroceniu stopni wzrosnie poziom wyszkolenia i gotowosci bulowej w naszej armii

 • 111doradca

  Oceniono 3 razy 3

  Za dużo wojsko ma pieniędzy ?
  Nowe mundury , naszywki, proporce, szable,lance , konie , rzędy owies, koniowody i koniowiązy zamiast parkingów. I czapki z dzwoneczkami dla pomysłodawców.

 • komercjuszek

  Oceniono 5 razy 5

  Super pomysł.
  Wprawdzie rotmistrz, to był tylko kapitan kawalerii, tak jak wachmistrz był sierżantem tejże, ale czemu nie posadzić całej polskiej armii na konie? Jak tradycja to tradycja, husarię też trzeba przywrócić. I koniecznie kosynierów!

  Poza tym nie należy zapomnieć o odebraniu wszystkim młodszym oficerom (od podporucznika do kapitana) po jednej gwiazdce z pagonów, w II RP mieli odpowiednio od jednej do trzech, dopiero komuna im po jednej dodała :-D

  No i wreszcie skoro majster, to dlaczego wachmistrz? Nie powinien być wachmajster? (Nawet jeśli to był policyjny stopień)

 • zirhan

  Oceniono 2 razy 2

  A Jednostki Wojskowe nazwą Hufcami bądź Chorągwiami...
  Dlaczego tak lubimy cofać się w historii zamiast iść na przód.
  Wpływ religii dążącej do powrotu średniowiecza?

 • zx806

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem za, mamy chorążych, dlaczego więc nie mielibyśmy mieć strażników wielkich (i polnych) koronnych, kapitanów prezydenckich drabantów? Jak tradycja, to tradycja. Niech ta tendencja rozciągnie się również na życie cywilne - skoro istnieje starosta, zatem na czele oddziału GDDKiA może stanąć mostowniczy. Może to coś da?

 • 111doradca

  Oceniono 7 razy 7

  Rittmeister i Wachmeister czyli rotmistrz i wachmistrz to terminy wzięte żywcem z j. niemieckiego. U nas stosowane w kawalerii, której w armii mamy raptem jeden szwadron i to wyłącznie do parad. i filmów Kanonier ( obsługujący działo) jest od kanony czyli po polsku działa, niemieckie okręty wojenne wyposażone w armaty (kanony) nazywano kanonierkami. Zmasowany ogień dział to kanonada. Bombardier pochodzi od bombardy ( rodzaj granatnika) Niech MON zajmie się wydaniem nowego słownika języka polskiego. Ma ogromne kadry humanistów po Akademii Obrony Narodowej. Dowódców wyższych nowoczesnych sił czyli generałów brygady nazwiemy brygadierami . Szefa Sztabu Generalnego Hetmanem Wielkim (niem. Hauptmann) , a jego zastępcę ds operacyjnych hetmanem polnym . Szef Kancelarii Prezydenta przyjmie range Marszałka Dworu. Czerwone berety komandosi ( z angielskiego comandos) otrzymają nazwę prawdziwie polską rycerzy przedchorągiewnych ., Mundury się zaprojektuje . Tabele płac, odznaczenia pułkowe i znaki chorągiewne- bo wrócimy do podziału wojska na chorągwie- także. Prezydencka chorągiew , dobrze okryta będzie w jego imieniu dowodzona przez Marszałka Dworu . Ten z kolei bedzie mogł dowództwo i szkolenie przekazać namiestnikowi czyli rotmistrzowi kawalerii z dyplomem i cenzusem absolwenta Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, do którego odtworzenia przystąpimy bezzwłocznie bo wykorzystać następny budżet unijny. Kon kawaleryjski nie potrzebuje autostrad. Górale polscy też nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje