Graś: Premier podpisał zarządzenie ws. zespołu ekspertów Macieja Laska

09.04.2013 21:34
Maciej Lasek

Maciej Lasek (Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta)

- Premier Donald Tusk podpisał zarządzenie o powołaniu zespołu ekspertów pod przewodnictwem Macieja Laska - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś. Zespół będzie m.in. prostować nieprawdziwe informacje pojawiające się w mediach nt. katastrofy smoleńskiej.
Macej Lasek powiedział, że nie widział jeszcze podpisanego dokumentu, ale dodał, że oprócz niego do zespołu zostali zgłoszeni: Wiesław Jedynak, Piotr Lipiec, Edward Łojek i Agata Kaczyńska. Wszyscy, tak samo jak Lasek, są członkami PKBWL (zajmuje się zdarzeniami w lotnictwie cywilnym) i wszyscy byli członkami polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską, której przewodniczącym był Jerzy Miller.

"Nie więcej niż pięć, sześć osób"

- Pierwszym celem zespołu jest objaśnianie w sposób przystępny niektórych szczegółów zawartych w raporcie komisji Millera lub rozwijanie niektórych treści. Po drugie - będziemy prostować nieprawdziwe informacje pojawiające się w mediach oraz odpowiadać na przesyłane pytania. Po trzecie - edukacja. Trzeba np. wyjaśniać, że to, co się wydarzyło w Smoleńsku, nie odbiega od najbardziej typowych wypadków w lotnictwie komunikacyjnym - mówił Maciej Lasek.

Zdaniem Laska w zespole będzie "nie więcej niż pięć, sześć osób". Prócz tego zespół będzie współpracował z "ponad 20 osobami reprezentującymi środowisko naukowe, inżynierów, ekspertów lotniczych i specjalistyczne media". Powstanie zespołu zapowiedziano już w styczniu. Miał powstać "w ciągu tygodnia".

"Nie zgadzam się z opiniami"

Premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że działalność zespołu ekspertów pomoże Polakom w zrozumieniu i racjonalnym spojrzeniu na tragiczny przypadek, jakim była katastrofa smoleńska. - Kwestia tych wyjaśnień związana jest właśnie z wiarygodnością pana Laska i komisji Millera. Nie zgadzam się z opiniami, zgodnie z którymi komisja Millera nie wyjaśniła przyczyn wypadku. Ona je wyjaśniła w sposób tak szczegółowy i tak nieodpowiadający oczekiwaniom autorów koncepcji o zamachu, że dla tej części, która chce wierzyć w zamach albo w knowania Putina z Tuskiem w tej kwestii, żaden raport poza wyrokiem śmierci prawdopodobnie nie będzie satysfakcjonujący - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Według wcześniejszych informacji zespół otrzyma wsparcie biurowo-organizacyjne Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przede wszystkim Centrum Informacyjnego Rządu. Po wejściu w życie zarządzenia ustalone zostaną szczegóły techniczne tego wsparcia.

Zobacz także
Komentarze (66)
Zaloguj się
 • sw247

  Oceniono 49 razy 17

  Szkoda czasu i pieniedzy , bo nawet jakby powolac komisje miedzynarodowa czy nawet miedzygalaktyczna lub nawet z samej czrnej dziury , to i tak ten motloch nie uwierrzy i nie warto ciemnogrodowi cokolwiek tlumaczyc czy prostowac jedynie co to mozna ich wyslac do egiptu coby banany prostowali !!! :}

 • rb.j

  Oceniono 35 razy 15

  Co tam zespół skoro powszechnie wiadomo, że od uderzenia w drzewo 60-tonowego samolotu nie powinna się nawet zagiąć antenka na berecie pilota, a co dopiero urwać skrzydło.

 • fakiba

  Oceniono 45 razy 13

  To teraz Antoś będzie musiał wysilić łepetynę nad jakąś nową teorią zamachową jak mu dotychczasowe poobalają
  Ale na jego fantazji można polegać mohery nie będą zawiedzione walnie taką bombę że aż się zdziwią

 • helmut.berlin

  Oceniono 24 razy 8

  No to sprawdzimy czy jesteście przygotowani do rocznicy...

  1) Kto i w jakim kontekście użył sformułowania „Posadka dopołnitielno” ???
  a) Putin nakazując komandosom ze Specnazu zająć pozycje dogodne do dobijania rannych.
  b) rosyjski kontroler lotów meldując o zestrzeleniu Tupolewa
  c) Tusk dzwoniąc do Komorowskiego, w zaszyfrowany sposób informując go o udanym zamachu i możliwości objęcia stanowiska tymczasowej głowy państwa.

  2) Co naprawdę stało się z ciałem Przemysława Edgara Gosiewskiego ???
  a) zostało zgubione przez pijanych rosyjskich funkcjonariuszy, na szczęście odnalazł je główny rezydent KGB w Polsce Janusz Palikot na dworcu we Włoszczowie i oddał swoim pracodawcom,
  b) ze względu na imponujące warunki fizyczne zostało zarekwirowane przez Specnaz na potrzeby klonowania następnej generacji komandosów,
  c) na wniosek Saby zostało zlicytowane na poczet zaległych alimentów i kupione przez anonimowego kolekcjonera

  3) Co oznacza hasło „Pull up, terrain ahead” ???
  a) ostrzeżenie przed bombą z helem
  b) ostrzeżenie przed sztuczną mgłą
  c) ostrzeżenie przed groźbą zestrzelenia przez samobieżną brzozę pancerną

  4) Dlaczego w krwi generała Błasika stwierdzono 0,6 promila alkoholu ???
  a) bo od tygodnia miał wszywkę i nie pił
  b) dobijający go rosyjski żołnierz pogardliwie chuchnął umierającemu w twarz
  c) to ohydne kłamstwo, Polacy to naród abstynentów, a w szczególności mundurowi

  5) Czy wierzysz w to, że śmierć Alika akurat 10-tego była przypadkowym zbiegiem okoliczności ???
  a) nie wierzę
  b) nie wierzę
  c) nie wierzę

  6) Dlaczego Rosjanie do tej pory nie oddali wraku Tupolewa ???
  a) przepili
  b) zgubili
  c) nie ma żadnego wraku, samolot nigdy nie wyleciał

 • eurotrendywppl

  Oceniono 10 razy 6

  Po wybudowaniu nowego stadionu po ważne dokumenty trzeba teraz jechać na bazar do Rosji. Kiedyś Rosjanie czekali na starym stadionie.

 • 13sw

  Oceniono 17 razy 5

  Media uporczywie unikają mówienia o alternatywnych hipotezach katastrofy w Smoleńsku. Podczas ostatniej debaty po filmach o Smoleńsku w TVP dopuszczono jedynie zwolenników teorii o błędach załogi oraz wybuchach na pokładzie, ale nie zaproszono ani jednego przedstawiciela teorii o zderzeniu z UFO.

  Zgromadzone dziś dowody oraz obliczenia pragnącego zachować anonimowość profesora uniwersytetu stanowego w Ameryce, niegdyś współpracującego z samą NASA, niezbicie potwierdzają, że agresja ze strony latającego spodka najlepiej tłumaczy wszystkie zawiłości katastrofy.

  To zbliżający się od dołu do samolotu spodek był przyczyną nagłego dramatycznego spadku odczytów wysokości, gdyż to od niego odbijały się fale radaru. To nie brzoza, a UFO, uderzając w skrzydło Tupolewa spowodowało jego urwanie, co znajduje odbicie w materiale dowodowym, gdyż UFO wykonane było z niezwykle twardego metalu, który nie odkształca się i nigdy nie koroduje. Symulacja komputerowa przeprowadzona przez amerykańskiego naukowca polskiego pochodzenia jednoznacznie dowodzi, że taki materiał nie pozostawia po zderzeniu z aluminiową konstrukcją skrzydła nawet jednego atomu śladu, co idealnie pasuje do sytuacji odkrytej przy badaniu Tu-154.

  Jednocześnie szybka ucieczka latającego spodka w kierunku Marsa spowodowała zderzenie z samolotem prezydenckim, którego odgłos zachował się na rejestratorach lotu, a także dostarczyła siły, w wyniku której Tupolew obrócił się do góry nogami.

  Głośno jest o zeznaniach naocznych świadków kolizji Tu-154 z UFO, którzy w obawie o własne życie nie chcą zdradzać swojej tożsamości, jednak zgodnie przyznają, iż odwiedzały je osoby o zielonej bądź oliwkowej skórze i groziły, że w razie niedochowania milczenia umrą w sposób wyglądający na samobójstwo.

  Polski tzw. rząd nic nie robi w obliczu tych zatrważających informacji. W podejrzany i zapewne nie bezcelowy sposób nie przeprowadzono ani jednej symulacji, która pozwoliłaby przyjąć lub obalić prawdopodobieństwo takiej kolizji. Nie przesłuchano ani jednej osoby o zielonej skórze i wielkich czarnych oczach, pomimo że rysopisy przedstawione przez zastraszanych świadków pozwalają dosyć precyzyjnie zidentyfikować podejrzanych.

  Prawdziwym Polakom pozostaje mieć tylko nadzieję, że prawda nie zostanie zagrzebana na zawsze i pewnego dnia wyjaśniona zostanie rola tych zielonych morderców w śmierci prezydenta oraz pasażerów, a także, że niezależne śledztwo odkryje i wyjaśni ich motywy oraz ewentualne powiązania z mocodawcami zamachu.

 • 31.februarius

  Oceniono 24 razy 4

  Cieszą się wszyscy eksperci Laska,
  że im się trafia tak wspaniała ka... misja!

 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy 1

  No to mamy show na następnych 20 lat i o to właśnie chodziło, tania kampania wyborcza, jednak premier też do wymiany za dużo bzdur za mało konkretów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje