Graś: Premier podpisał zarządzenie ws. zespołu ekspertów Macieja Laska

09.04.2013 21:34
Maciej Lasek

Maciej Lasek (Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta)

- Premier Donald Tusk podpisał zarządzenie o powołaniu zespołu ekspertów pod przewodnictwem Macieja Laska - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś. Zespół będzie m.in. prostować nieprawdziwe informacje pojawiające się w mediach nt. katastrofy smoleńskiej.
Macej Lasek powiedział, że nie widział jeszcze podpisanego dokumentu, ale dodał, że oprócz niego do zespołu zostali zgłoszeni: Wiesław Jedynak, Piotr Lipiec, Edward Łojek i Agata Kaczyńska. Wszyscy, tak samo jak Lasek, są członkami PKBWL (zajmuje się zdarzeniami w lotnictwie cywilnym) i wszyscy byli członkami polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską, której przewodniczącym był Jerzy Miller.

"Nie więcej niż pięć, sześć osób"

- Pierwszym celem zespołu jest objaśnianie w sposób przystępny niektórych szczegółów zawartych w raporcie komisji Millera lub rozwijanie niektórych treści. Po drugie - będziemy prostować nieprawdziwe informacje pojawiające się w mediach oraz odpowiadać na przesyłane pytania. Po trzecie - edukacja. Trzeba np. wyjaśniać, że to, co się wydarzyło w Smoleńsku, nie odbiega od najbardziej typowych wypadków w lotnictwie komunikacyjnym - mówił Maciej Lasek.

Zdaniem Laska w zespole będzie "nie więcej niż pięć, sześć osób". Prócz tego zespół będzie współpracował z "ponad 20 osobami reprezentującymi środowisko naukowe, inżynierów, ekspertów lotniczych i specjalistyczne media". Powstanie zespołu zapowiedziano już w styczniu. Miał powstać "w ciągu tygodnia".

"Nie zgadzam się z opiniami"

Premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że działalność zespołu ekspertów pomoże Polakom w zrozumieniu i racjonalnym spojrzeniu na tragiczny przypadek, jakim była katastrofa smoleńska. - Kwestia tych wyjaśnień związana jest właśnie z wiarygodnością pana Laska i komisji Millera. Nie zgadzam się z opiniami, zgodnie z którymi komisja Millera nie wyjaśniła przyczyn wypadku. Ona je wyjaśniła w sposób tak szczegółowy i tak nieodpowiadający oczekiwaniom autorów koncepcji o zamachu, że dla tej części, która chce wierzyć w zamach albo w knowania Putina z Tuskiem w tej kwestii, żaden raport poza wyrokiem śmierci prawdopodobnie nie będzie satysfakcjonujący - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Według wcześniejszych informacji zespół otrzyma wsparcie biurowo-organizacyjne Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przede wszystkim Centrum Informacyjnego Rządu. Po wejściu w życie zarządzenia ustalone zostaną szczegóły techniczne tego wsparcia.

Zobacz także
Komentarze (66)
Graś: Premier podpisał zarządzenie ws. zespołu ekspertów Macieja Laska
Zaloguj się
 • dorik2

  0

  Kacza machina propagandowa wbiła ludziom młotem do głów tezę, której dziś nikt nie ośmiela się podważyć: komisja Millera i prokuratura popełniły straszliwe, kompromitujące błędy. JAKIE BŁĘDY, do jasnej Anielki? Że na podstawie ekspertyzy policyjnej rozpoznano głos Błasika, a krakowski Instytut Sehna zaliczył go do głosów niezidentyfikowanych? Są inne poszlaki, że Błasik jednak był w kokpicie (wyraźnie słychać: "Generałowie? Witamy"), a poza tym to detal bez znaczenia. Co do trotylu, poczekajmy na zbadanie tych 300 próbek. Założę się, jaki będzie wynik - nie było żadnego wybuchu. Owszem, można się czepiać, że prokuratura pracuje w żółwim tempie, po 3 latach bada ślady alkoholu w zwłokach itd. Ale dopóki nie skończy pracy, nie sposób jej zarzucać błędnych ustaleń. Apel do dziennikarzy, którzy jeszcze nie zgłupieli: niech reagują na powtarzaną natrętnie przez semkopodobnych tezę o kompromitacji ekspertów rządowych. Niech pytają o konkrety: jakie błędy? Kto i jak je udowodnił?

 • tadec

  0

  Panu Laskowi trzeba pomoc : wypozyczyc,w miejsce dresu,porzadny garnitur z Sejmu (wykonawca : E.Kopacz),mocno podstrzyc (wykonawca V.Rostowsky),dać kurs sofistyki "inaczej" (wykonawca : B."Styro".Borusewicz).

 • bylypisior

  Oceniono 1 raz -1

  Dureń i impotent(?) na czele komisji - zabawa gwarantowana na długie lata :-D

 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy 1

  No to mamy show na następnych 20 lat i o to właśnie chodziło, tania kampania wyborcza, jednak premier też do wymiany za dużo bzdur za mało konkretów.

 • zygosz

  Oceniono 5 razy 1

  Kpiny !

  Harmonogram jest dosyc ciekawy ,
  W planie jest edukacja ,beda uczyc
  klamac ,ale tak z przekonaniem,po
  fachowemu,jak klamstwo zamienic
  na prawde, bo narod naprawde
  mysli ,klamstwa Anodiny to wielkie
  kpiny.

 • kicikicituptuptup

  Oceniono 5 razy -1

  Zarządzeniem premiera powołuje się zespół PR :) Niezłe. Jak dalece się ten rząd ośmieszy? I co ma robić prokuratura, skoro zespół MIllera niby wszystko wyjaśnił? Przecież, skoro zespół laska ma monopol na prawdę, to co nowego może odkryć prokuratura po takim postawieniu sprawy? Chłopaki pracują na prożno...

 • jamoc

  Oceniono 7 razy 1

  Kto funduje ten płaci!

 • 44rodowicz

  Oceniono 4 razy -2

  Do zespołu trzeba dołączyć Marcinka Herę (tego od bankietów na Euro 2012) i Pawełka Olechnowicza z LOTOSU bo bez ich umiejętności robienia z g.na złota żadne wyjaśnienia nie będą wiarygodne

 • 13sw

  Oceniono 17 razy 5

  Media uporczywie unikają mówienia o alternatywnych hipotezach katastrofy w Smoleńsku. Podczas ostatniej debaty po filmach o Smoleńsku w TVP dopuszczono jedynie zwolenników teorii o błędach załogi oraz wybuchach na pokładzie, ale nie zaproszono ani jednego przedstawiciela teorii o zderzeniu z UFO.

  Zgromadzone dziś dowody oraz obliczenia pragnącego zachować anonimowość profesora uniwersytetu stanowego w Ameryce, niegdyś współpracującego z samą NASA, niezbicie potwierdzają, że agresja ze strony latającego spodka najlepiej tłumaczy wszystkie zawiłości katastrofy.

  To zbliżający się od dołu do samolotu spodek był przyczyną nagłego dramatycznego spadku odczytów wysokości, gdyż to od niego odbijały się fale radaru. To nie brzoza, a UFO, uderzając w skrzydło Tupolewa spowodowało jego urwanie, co znajduje odbicie w materiale dowodowym, gdyż UFO wykonane było z niezwykle twardego metalu, który nie odkształca się i nigdy nie koroduje. Symulacja komputerowa przeprowadzona przez amerykańskiego naukowca polskiego pochodzenia jednoznacznie dowodzi, że taki materiał nie pozostawia po zderzeniu z aluminiową konstrukcją skrzydła nawet jednego atomu śladu, co idealnie pasuje do sytuacji odkrytej przy badaniu Tu-154.

  Jednocześnie szybka ucieczka latającego spodka w kierunku Marsa spowodowała zderzenie z samolotem prezydenckim, którego odgłos zachował się na rejestratorach lotu, a także dostarczyła siły, w wyniku której Tupolew obrócił się do góry nogami.

  Głośno jest o zeznaniach naocznych świadków kolizji Tu-154 z UFO, którzy w obawie o własne życie nie chcą zdradzać swojej tożsamości, jednak zgodnie przyznają, iż odwiedzały je osoby o zielonej bądź oliwkowej skórze i groziły, że w razie niedochowania milczenia umrą w sposób wyglądający na samobójstwo.

  Polski tzw. rząd nic nie robi w obliczu tych zatrważających informacji. W podejrzany i zapewne nie bezcelowy sposób nie przeprowadzono ani jednej symulacji, która pozwoliłaby przyjąć lub obalić prawdopodobieństwo takiej kolizji. Nie przesłuchano ani jednej osoby o zielonej skórze i wielkich czarnych oczach, pomimo że rysopisy przedstawione przez zastraszanych świadków pozwalają dosyć precyzyjnie zidentyfikować podejrzanych.

  Prawdziwym Polakom pozostaje mieć tylko nadzieję, że prawda nie zostanie zagrzebana na zawsze i pewnego dnia wyjaśniona zostanie rola tych zielonych morderców w śmierci prezydenta oraz pasażerów, a także, że niezależne śledztwo odkryje i wyjaśni ich motywy oraz ewentualne powiązania z mocodawcami zamachu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje