Są ofiary po silnym trzęsieniu ziemi w Iranie. W strefie znalazła się elektrownia atomowa

09.04.2013 16:44
Trzy osoby zginęły wskutek silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło południowy Iran

Trzy osoby zginęły wskutek silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło południowy Iran (youtube.com)

- Co najmniej 30 osób zginęło, a 800 zostało rannych wskutek silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło południowy Iran - poinformowała irańska telewizja państwowa.
Początkowe dane mówiły o trzech ofiarach śmiertelnych, następnie ich liczba wzrosła do 20, a irański Czerwony Półksiężyc wyraził obawę, że straty mogą być większe, niż pierwotnie szacowano.

W strefie wstrząsów znalazła się także jedyna w Iranie elektrownia atomowa, ale budująca ją rosyjska firma oświadczyła, że sytuacja jest tam całkowicie bezpieczna.

Według państwowej Służby Geologicznej Stanów Zjednoczonych (USGS) trzęsienie o sile 6,3 w skali Richtera nastąpiło o godz. 16.22 czasu lokalnego (13.52 czasu polskiego), a jego ośrodek znajdował się 10 km pod ziemią, 89 km na południowy wschód od portowego miasta Buszer nad Zatoką Perską.

Rosyjska firma Atomstrojeksport, która buduje znajdującą się 18 km na południe od Buszeru elektrownię atomową, poinformowała, że trzęsienie dało się tam odczuć, ale nie spowodowało jakichkolwiek negatywnych następstw.

Personel nadal pracuje w normalnym trybie

- Trzęsienie ziemi w żaden sposób nie zmieniło normalnej sytuacji reaktora. Personel nadal pracuje w normalnym trybie, a poziom promieniowania całkowicie odpowiada normie - głosi przekazana przez rosyjską agencję RIA wypowiedź przedstawiciela Atomstrojeksportu.

W rozmowie telefonicznej z agencją Reutera mieszkanka Buszeru powiedziała, że w domach zatrzęsły się okna i żyrandole, ale nie powstały żadne szkody. W stolicach położonych po drugiej stronie Zatoki Perskiej Kataru i Bahrajnu ewakuowano budynki biurowe.

Ryzyko sejsmiczne jest w Iranie znaczne ze względu na liczne przecinające go linie uskokowe. W 2003 r. trzęsienie ziemi zniszczyło miasto Bam na południowym wschodzie kraju, zabijając ponad 25 tys. ludzi.

Zobacz także
Komentarze (7)
Są ofiary po silnym trzęsieniu ziemi w Iranie. W strefie znalazła się elektrownia atomowa
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 4 razy 2

  Gdyby ktoś nie wiedział, Allah i jego prorok Mahomet urzędują w miastach Mekka i Medina, na terenie Arabii Saudyjskiej. Kraj ten (można użyć określenia Ziemia Święta) nie lubi Iranu do tego stopnia, że zawarł sojusz wojskowy z Izraelem.

 • perora_agresji

  Oceniono 1 raz 1

  Kliknąłem na link o pogodzie, że będzie 20 stopni ciepła w następnym tygodniu :)

 • strongnuklear

  Oceniono 3 razy 1

  u nas na okraglo jest trzesienie ziemi przez PO.

 • grzegozrz

  Oceniono 5 razy -1

  A kosciol, przy ktorym mieszkam, zostal dwa razy uszkodzony przez trzesienie ziemi :P
  pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Katarzyny_Aleksandryjskiej_i_%C5%9Bw._Ma%C5%82gorzaty_w_Krakowie

 • mohel_z_lelowa

  Oceniono 18 razy 4

  Moze to centrum Wisenthala spowodowalo to trzesienie ziemi.

 • jezierskiadam

  Oceniono 9 razy -1

  Gdyby takie, średniej wielkości trzęsienie zdarzyło się w Polsce, to zniszczenia byłyby jeszcze poważniesze.

  Nie powinno się wydarzyć. Asejsmiczność Polski jest znacznie pewniejsza niż asejsmiczność Haiti. Jest prawie 100-procentowa.

  Tym niemniej, bloki z wielkiej płyty są narażone na katastrofy budowlane, również przy znacznie słabszych wstrząsach. Były, przecież, przewidziane do użytkowania przez całe 30 lat.

  Wiecej: www.eioba.pl/a/46wr/o-trzesieniach-ziemi#ixzz2Pyncvbw9

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje