"Nasz Bocian": dokument episkopatu ws. in vitro zawiera kłamstwa

09.04.2013 14:58
Zebranie plenarne Episkopatu Polski

Zebranie plenarne Episkopatu Polski (Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta)

- W dokumencie episkopatu nie ma niczego nowego, zawiera on natomiast kłamstwa, np. to, że w Polsce w ramach procedury in vitro dokonuje się aborcji selektywnej - mówi Anna Krawczak ze Stowarzyszenia na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".
Dziś zaprezentowano dokument bioetyczny opracowany przez Zespół Ekspertów Episkopatu ds. Bioetycznych, któremu przewodniczy abp Henryk Hoser. Biskupi wyrazili w nim sprzeciw wobec in vitro, aborcji, eutanazji i antykoncepcji.

W dokumencie można przeczytać m.in., że in vitro jest "źle realizowanym pragnieniem bezpłodnych par, które chcą być rodzicami", zgodą na "poświęcenie kilku kolejnych istnień ludzkich", by mieć dziecko - chodzi np. o zarodki z wadami genetycznymi. Jak czytamy w dokumencie, w procedurze in vitro tworzy się większą liczbę zarodków i poddaje się je selekcji; do organizmu matki przenosi się kilka embrionów, a po pewnym czasie sprawdza się ich rozwój i pozostawia przeważnie jeden z nich - ten najlepiej oceniany, a pozostałe zostają przeznaczone do selektywnej aborcji, w celu ograniczenia ryzyka związanego z ciążą mnogą. Jest w nim także mowa o niewielkiej skuteczności tej metody - ma ona wynosić, mierzona liczbą urodzeń w stosunku do liczby prób zapłodnienia - zaledwie kilka procent.

"W dokumencie są ewidentne kłamstwa"

Zdaniem przewodniczącej stowarzyszenia Nasz Bocian Anny Krawczak w dokumencie nie ma niczego nowego - według niej stosunek hierarchów Kościoła do metody in vitro znany jest od dawna. - Zbulwersowało nas natomiast to, że zawiera on ewidentne kłamstwa. W Polsce nie dokonuje się aborcji selektywnej. Można to łatwo sprawdzić, ponieważ jest to udokumentowane, choćby na stronie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Polscy lekarze są odpowiedzialni, kobietom nie wszczepia się więcej niż trzech zarodków. Selektywnej aborcji nie przeprowadza się w Europie, jedynie w USA i Indiach - powiedziała.

Zdaniem Krawczak większość zarzutów, o których mowa w dokumencie episkopatu, jest od dawna nieaktualna. - In vitro to metoda stosowana w Polsce od 35 lat. Owszem, kiedyś problemem były nadliczbowe zarodki, one obumierały, jednak od dawna nie ma to już miejsca - zapewniła.

"Niska skuteczność in vitro to nieprawda"

Nie zgodziła się też ze stwierdzeniem, że in vitro jest metodą o niskiej skuteczności. - Skuteczność tej metody wynosi 20-30 proc. na cykl, podczas gdy skuteczność zachwalanej przez Kościół naprotechnologii jest promilowa na cykl. Owszem, jest to dobra metoda dla osób planujących dzieci, uczy obserwacji własnego ciała. Ale nie jest metodą leczenia niepłodności - uznała.

Biskupi przekonują również, że hormony aplikowane kobiecie podczas procedury in vitro niekorzystnie wpływają na jej zdrowie - niekiedy zostaje wywołany tzw. zespół hiperstymulacji jajników z zaburzeniami krzepnięcia, obrzękami, zespołem depresyjnym i z zagrożeniem życia włącznie.

Krawczak zapewniła, że in vitro jest procedurą bardzo bezpieczną z medycznego punktu widzenia i rzadko zdarzają się przy niej jakieś powikłania. Jej zdaniem depresję powodować może niepłodność, a in vitro może być na to lekarstwem. - Badania pokazują, że ok. 70 proc. kobiet będzie miało depresję po dwóch latach nieskutecznego leczenia niepłodności. Warto zwrócić uwagę na społeczne koszty nieleczenia niepłodności - ludzie stają się mniej wydajnymi pracownikami, częściej tracą pracę, niepłodność przyczynia się do rozpadu wielu par, które nie są w stanie tego problemu udźwignąć - mówiła.

Krawczuk: Adopcja to nie alternatywa dla in vitro

W dokumencie czytamy, że "w sytuacji, gdy małżonkowie są niezdolni do przekazania życia", mogą np. zdecydować się na "wielkoduszne przyjęcie do rodziny jednego z ogromnej liczby dzieci oczekujących na adopcję". Krawczak podkreśliła, że adopcja nie jest i nie powinna być alternatywą dla in vitro. - Do tego, żeby adoptować dziecko, nie trzeba być niepłodnym, wystarczy być wrażliwym - zaznaczyła.

Zwróciła też uwagę, że rocznie w Polsce adoptuje się ok. 3 tys. dzieci, zaś liczba par kwalifikujących się do in vitro to 30 tys. - A nie powinno być w niczyim interesie zwiększanie liczby dzieci do adopcji. Dzieci z domów dziecka powinny wracać do rodziców. Zresztą większość dzieci umieszczonych poza rodziną ma rodziców, tylko najczęściej mają oni ograniczone prawa rodzicielskie. Dla takich dzieci lepsze byłyby rodziny zastępcze i tę formę należy upowszechniać, ale w tej roli lepiej sprawdzają się ludzie, którzy mają własne dzieci, na pewno nie pary borykające się z problemem niepłodności - dodała.

Jej zdaniem adopcja nigdy nie może być remedium na brak dziecka biologicznego. - To nie byłoby dobre dla tych dzieci, to uprzedmiotowianie ich, pokazywanie, że można jedno dziecko zastąpić innym. Ludzie, którzy adopcją chcą zrekompensować sobie brak własnego dziecka, powinni być od razu wykluczani z procedur adopcyjnych. Warunkiem zakwalifikowania do adopcji powinno być przejście żałoby po dziecku biologicznym. Ale nie jest to rozwiązanie dla każdego - podkreśliła Krawczak.

Zobacz także
Komentarze (592)
"Nasz Bocian": dokument episkopatu ws. in vitro zawiera kłamstwa
Zaloguj się
 • gj61

  Oceniono 1 raz 1

  No cóż, prawa strona mózgu nie zawodzi. Nowy dzień, nowa brednia. Nie ma to jak stado starych pierdzieli-pedofilów wypowiada się o dzieciach. Nawet tych nienarodzonych. Przypomina mi to stary kawał o cesarzu Bokassie (wcale n ie był śmieszny) który bedąc na emigracji we Francji zwiedzał przedszkole (podobno autentyczne, ale wierzyć mi się nie chce):
  Były cesarz Cesarstwa Srodkowoafrykańskiego Bokassa zwiedza przedszkole we Francji. Chodzi, rozmawia z dziećmi, głaszcze je po główkach...
  - Wasza Wysokość zdaje sie lubic dzieci? - pyta towarzyszący urzędnik francuski
  - Tak, bardzo! Szczególnie z sałatką bambusową! - odpowiada cesarz który, oskarżany był i skazany za kanibalizm.
  Polskie katabasy kochają dzieci.
  Szczególnie te z genetycznie dobrze ukształtowanymi pupciami.
  I aby ich było jak najwięcej!!!
  Ku chwale Pana naszego!! Amen.

 • peterek1970

  0

  nikt jakoś nie dostrzega kwestii finansowej, in vitro jest lansowane przez mocne lobby lekarskie, tam są wielkie pieniądze, i w jaki sposób in vitro leczy niepłodność? bo o tym jakoś się nie wspomina ...
  a tak przy okazji - co w takim razie dzieje się z pozostałymi zarodkami podanymi do macicy (jeśli się zagnieżdżą i rozwijają)? wiadome jest, że ciąża mnoga jest o wiele trudniejsza do utrzymania

 • nachujamitachata

  Oceniono 2 razy 0

  a ja mam taką propozycję dla rządu polskiego. CAŁKOWITĄ delegalizację episkopatu, kościoła, komisji wspólnej episkopatu i rządu, etc Po drugie wypierd....z Polski biskupów- jako piątą kolumnę Watykanu. Agenci wpływu działający na szkodę państwa polskiego.

 • argument777

  Oceniono 4 razy 2

  Hm... ciekawi mnie, jak na tym tle wygląda dogmat o niepokalanym poczęciu maryi zawsze dziewicy... :)
  A jeszcze stosunkowo niedawno ekskomunika groziła za zbrodnie sekcji, szczepień i operacji...

 • tak.ale

  Oceniono 1 raz 1

  A kiedy eutanazja p. Krawczak, czyli WYROŚNIĘTEGO ZARODKA?

  Strach się bać słysząc takie brednie:
  "Jej zdaniem adopcja nigdy nie może być remedium na brak dziecka biologicznego. - To nie byłoby dobre dla tych dzieci, to uprzedmiotowianie ich, pokazywanie, że można jedno dziecko zastąpić innym. Ludzie, którzy adopcją chcą zrekompensować sobie brak własnego dziecka, powinni być od razu wykluczani z procedur adopcyjnych. Warunkiem zakwalifikowania do adopcji powinno być przejście żałoby po dziecku biologicznym. Ale nie jest to rozwiązanie dla każdego - podkreśliła Krawczak. "

 • houq

  Oceniono 2 razy 0

  trzy noworodki w zamrażalce!!! tym zajmujcie się klechy. trzeba nieść pomoc potrzebującym i ratować żywych ludzi a nie zajmować się pierdołami i rzeczami o których nie macie z (punktu widzenia naukowego) zielonego pojęcia.

 • m.arco

  Oceniono 4 razy 0

  In Vitro nie rozwiązuje problemu bezpłodności.
  ,,Owszem, kiedyś problemem były nadliczbowe zarodki, one obumierały, jednak od dawna nie ma to już miejsca - zapewniła." - pani Krawczak. Zapewnienie wręcz niewiarygodne. widać,że pani Krawczak jest kompletnym laikiem w temacie.

 • tupolew1

  Oceniono 3 razy -1

  Panie Boze skieruj jedna bombe od Kima w tych czarnych pederastow bo nie wiedza co czynia i co mowia ,zrob to Panie a uwierze ze jestes i bede co niedziela chodzil na kolanach do kosciola w podziece za Twoj uczynek

 • zd46

  Oceniono 5 razy -1

  Szanowni biskupi abp i inni, jakim prawem mieszacie się do spraw należących do panstwa, dlaczego grzebiecie w sumieniach ludzkich, dlaczego w tak okrutny sposób gluptaczycie mozgi dzieci i młodzieży, dlaczego budujecie wiare na strachu przed diablem a nie na strachu przed wami, a jest się czego bac. Dziwne, ale to WY nie boicie się diabla ale tez nie boicie się Boga. Dyskutujecie o prawach natury, o zapładnianiu w sposób naturalny a dlaczego nie dyskutujecie o waszym celibacie i to wyjatkowo sprzecznym z prawami natury, z natura ludzka i z prawem człowieka do szczescia, do radości z intymnych przezyc ale i do radości z posiadania rodziny, jawnej rodziny. Zacznijcie grzebac w prawie kanonicznym nie w polskiej konstytucji. Spojrzyjcie na siebie w lustrze i ocencie, ile w was hierarchowie koscielni obludy, zakłamania i zwykłego koniunkturalizmu. Pochylcie się nad soba, bo dobro ludzi samo się obroni, także przed wami. Chcecie być szanowani, szanujcie WSZYSTKICH LUDZI.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje