Klub PiS złożył wniosek o odwołanie ministra skarbu

09.04.2013 13:26
Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Klub PiS złożył w Sejmie wniosek o odwołanie ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Obecny szef resortu skarbu kompletnie nie radzi sobie z pełnieniem tak odpowiedzialnej funkcji - oceniają we wniosku posłowie PiS. Wniosek ma związek m.in. z informacją o podpisaniu przez EuRoPol Gaz i Gazprom memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.
- Po doświadczeniach ostatnich tygodni, po tym, co dzieje się w obszarze zarządzania majątkiem państwowym, czas sformułować poważny wniosek o wymianę ministra skarbu państwa - mówił w ubiegłym tygodniu Dawid Jackiewicz (PiS), zapowiadając wniosek w sprawie odwołania szefa resortu skarbu.

Zdaniem PiS "oburzające jest to, że na posiedzeniu komisji skarbu Budzanowski twierdził, że nie chodzi o budowę Jamału II, że nie ma takich planów, są one nieuzasadnione, nazywał je wirtualnymi pomysłami, twierdził, że nie ma takiego porozumienia i takiego porozumienia być nie może bez zgody rządu".

We wniosku o wotum nieufności wobec Budzanowskiego posłowie PiS stwierdzają, że "co jakiś czas wychodzą na jaw nowe okoliczności związane z niewłaściwym zarządzaniem lub zaniedbaniami w zarządzie spółkami, nad którymi minister skarbu państwa sprawuje nadzór właścicielski". "Od kilku dni obserwujemy wysoce kompromitujące ministra skarbu państwa wydarzenia związane z podpisaniem memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa" - napisali.

Budzanowski powiedział w poniedziałek, że nie poda się do dymisji w związku z zamieszaniem wywołanym informacjami o memorandum w sprawie Jamału II. Zaznaczył, że "jest do dyspozycji premiera od pierwszej minuty, od momentu powołania, od listopada 2011 roku".

W ubiegły czwartek w Sankt Petersburgu eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu. Dokument nie zawiera decyzji o budowie gazociągu - podkreślił EuRoPol Gaz. Po 48 proc. udziałów w EuRoPol Gazie mają PGNiG i Gazprom, pozostałe 4 proc. należy do spółki Gas Trading. Zarząd PGNiG poinformował, że podpisany dokument "nie przesądza o budowie jakiegokolwiek gazociągu przez terytorium Polski".

Komentarze (48)
Klub PiS złożył wniosek o odwołanie ministra skarbu
Zaloguj się
 • drbob20

  Oceniono 1 raz 1

  klub pis razem z tym swoim wnioskiem moze sobie zwalic kupe.

 • jerzysm42

  Oceniono 1 raz 1

  Egzekutywa PiS przyjęła nowy powód do awantury.

 • czarny-cezar2

  0

  od zawsze wiem ,że PiSdzielce są normalni inaczej ale teraz to nie kumam: rura prze morze-źle bo bez Polski,rura tranzytowa źle bo przez Polske? i jednogłośne kwakanie -DYMISJA !! nie ważne kogo byle wrzasnąć!

 • talbor73

  Oceniono 1 raz -1

  Budzanowski raczej jest niezbyt dobrze widziany przez Rosjan. Głównie przez poparcie dla gazu łupkowego. To on wymusił na polskich firmach jak KGHM, PGE, PGNiG zaangażowanie się w poszukiwanie gazu. Miał duży udział w konsolidacji polskiej chemii by nie dopuścić do przejęcia Azotów Tarnów przez Rosjan. Możliwe więc, że Rosjanie zrobili akcję z podpisaniem memorandum o nowej rurze by podłożyć świnię Budzanowskiemu. PiS wyskakując z wnioskiem o odwołanie ministra działa na rzecz interesów Kremla. Pytanie czy to tylko pożyteczni idioci czy coś więcej.

 • 2jan5

  0

  Odpowiedzialny za te zamieszanie powinien powiedzieć to moja wina i temat zakończony ale czy tak będzie?Pewnie zakończy się całodniową debatą i głosowaniem.Posłowie będą mieli zajęcie a podatnik zapłaci.

 • zalpeel

  Oceniono 3 razy 1

  A może by tak wprowadzić konieczność dodatkowych opłat za wynajęcie sali Sejmowej (na prąd i obsługę przez sejmowych urzędników chociażby) dla partii decydujących się na bezsensowne i bezproduktywne szopki zwane "głosowaniami ws. wotum nieufności", które z góry skazane są na niepowodzenie. Toż to średnio rozgarnięta małpa wie, że niczego z tego poza biciem piany i lansem w świetle kamer nie ma...

 • munkela

  Oceniono 5 razy 3

  PiS jest jak zepsuta katarynka. Powtarza sie do znudzenia!

  Ciagle skladaja jedno za drugim wnioski o wotum nieufnosci lub o odwolanie kolejnych ministrow.

  Sam szef partii, objedza zas Polske wmawiajac ludziom, ze jak jego partia dojdzie do wladzy to Polska stanie sie krajem mlekiem i miodem plynacym.
  Wyraznym zgrzytem w tych wystapieniach jest jednak to, ze lekarstwo jakie proponuje PiS na poprawe sytuacji Polski to ROZDAWNICTWO

 • unnabujp

  Oceniono 5 razy 3

  No coz, PiSiory "grzeja zadami lawy" kolejna kadencje nie majac wplywu na rzeczywistosc i sie nudza, Pozalowania godny ich wodzus dolwartosciowuje sie nieracjonalnymi dzialaniami ( posiadanie przez kilka miesiecy premiera, coprawda technicznego, ale zawsze, "poronione" proby odwolywania ministrow, tu, tak sie sklada, trzeba miec zgode PSL-u, Kurdupel rznie glupa i udaje ze o tym nie wie itd ).

 • komercjuszek

  Oceniono 2 razy 0

  Kogo będzie PiS odwoływał w przyszłym tygodniu już wiadomo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje