Klub PiS złożył wniosek o odwołanie ministra skarbu

09.04.2013 13:26
Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Klub PiS złożył w Sejmie wniosek o odwołanie ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Obecny szef resortu skarbu kompletnie nie radzi sobie z pełnieniem tak odpowiedzialnej funkcji - oceniają we wniosku posłowie PiS. Wniosek ma związek m.in. z informacją o podpisaniu przez EuRoPol Gaz i Gazprom memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.
- Po doświadczeniach ostatnich tygodni, po tym, co dzieje się w obszarze zarządzania majątkiem państwowym, czas sformułować poważny wniosek o wymianę ministra skarbu państwa - mówił w ubiegłym tygodniu Dawid Jackiewicz (PiS), zapowiadając wniosek w sprawie odwołania szefa resortu skarbu.

Zdaniem PiS "oburzające jest to, że na posiedzeniu komisji skarbu Budzanowski twierdził, że nie chodzi o budowę Jamału II, że nie ma takich planów, są one nieuzasadnione, nazywał je wirtualnymi pomysłami, twierdził, że nie ma takiego porozumienia i takiego porozumienia być nie może bez zgody rządu".

We wniosku o wotum nieufności wobec Budzanowskiego posłowie PiS stwierdzają, że "co jakiś czas wychodzą na jaw nowe okoliczności związane z niewłaściwym zarządzaniem lub zaniedbaniami w zarządzie spółkami, nad którymi minister skarbu państwa sprawuje nadzór właścicielski". "Od kilku dni obserwujemy wysoce kompromitujące ministra skarbu państwa wydarzenia związane z podpisaniem memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa" - napisali.

Budzanowski powiedział w poniedziałek, że nie poda się do dymisji w związku z zamieszaniem wywołanym informacjami o memorandum w sprawie Jamału II. Zaznaczył, że "jest do dyspozycji premiera od pierwszej minuty, od momentu powołania, od listopada 2011 roku".

W ubiegły czwartek w Sankt Petersburgu eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu. Dokument nie zawiera decyzji o budowie gazociągu - podkreślił EuRoPol Gaz. Po 48 proc. udziałów w EuRoPol Gazie mają PGNiG i Gazprom, pozostałe 4 proc. należy do spółki Gas Trading. Zarząd PGNiG poinformował, że podpisany dokument "nie przesądza o budowie jakiegokolwiek gazociągu przez terytorium Polski".

Komentarze (48)
Zaloguj się
 • lady.heather

  Oceniono 61 razy 39

  PiS tych ministrow odwołuje alfabetycznie, czy losowo wyciągając w niedziele po mszy karteczkę z imieniem wybrańca?;)

 • t0maszek44

  Oceniono 38 razy 24

  Premier jakby nawet chciał go zdymisjonować, to teraz tego nie zrobi. PiS wie jak doprowadzić do nieodwołania ministra

 • errata_net2

  Oceniono 34 razy 22

  Przegrane kolejne z rzędu wybory ogłaszane jako zwycięstwo PiS-u doładnie zmąciły resztki świadomości, a przejawem tego są powtarzane do znudzenia wnioski o dymisje ministrów lub całego rządu i powoływanie na szefa "premiera" Glińskiego. Cienkie cienie aktywistów i gotowce wniosków zastąpiły sensowne działania opozycji.
  Po prostu tandeta, głupota i nudziarstwo.

 • inv28

  Oceniono 16 razy 14

  Za kilka dni należy spodziewać się podobnego wniosku ze strony Solidarnej Polski.
  PIS i Solidarna Polska wyraźnie konkurują o poparcie tego samego elektoratu, więc trudno się dziwić, że naprzemiennie chcą odwoływać któregoś z ministrów.
  I nie ma większego znaczenia, na którego wypadnie.
  Ważne żeby spektakl trwał, musi być szum medialny i światło kamer skierowane na polityków tych partii.
  Dla nich to jedyny sposób, żeby zaistnieć w mediach.
  Ani jedni, ani drudzy nie mają nic konstruktywnego do zaproponowania, więc skupiają się na krytyce innych.

 • ewa5.0

  Oceniono 25 razy 11

  Czekam kiedy ci idioci z PiS ,złożą wniosek o pozwolenie wylotu wszystkich pissdzielców na Marsa,mam przeczucie że większość społeczeństwa wyraziłaby natychmiast zgodę!

 • skandynawek

  Oceniono 18 razy 10

  Czy PiS moglby oglosic liste odwolan ministrow do konca kadencji tego Sejmu?

 • papaleone

  Oceniono 19 razy 9

  Czy ktoś w końcu złoży wniosek o odwołanie PiS-u?
  Tu jest większa szansa powodzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje