Romowie zostali w swoich altankach. Miasto idzie do sądu

09.04.2013 12:28
Pierwszą cichą próbę likwidacji tego koczowiska miasto podjęło rok temu

Pierwszą cichą próbę likwidacji tego koczowiska miasto podjęło rok temu (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

Dziś mija termin, jaki miasto dało Romom z ul. Kamieńskiego na opuszczenie koczowiska. Romowie nadal tam mieszkają. Miasto zamierza skierować sprawę do sądu.
Rodziny rumuńskich Romów, od kilku lat żyjące na terenie dawnych ogródków działkowych przy ul. Kamieńskiego, nie opuściły tego miejsca, mimo że dziś mija termin wyprowadzki narzucony im przez miasto, które jest właścicielem terenu. W 15 barakach mieszka tam około 50 osób, głównie dzieci.

Siłą ich nie ruszą

- Nie będziemy stosować żadnych rozwiązań siłowych. Po prostu skierujemy sprawę na drogę sądową - zapowiada Magdalena Okulowska z biura prasowego urzędu miejskiego. Dopiero sąd może zarządzić eksmisję.

Przypomnijmy, że przed świętami wielkanocnymi Romowie otrzymali dwa pisma podpisane przez wiceprezydenta Wojciecha Adamskiego. W pierwszym była mowa o tym, że mają opuścić teren, w przeciwnym razie grozi im przymusowa eksmisja. W drugim z pism urzędnicy straszą grzywnami. - Ale to nie straż miejska będzie naliczać grzywny. Tę sprawę także rozstrzygnie sąd - mówi Okulowska.

Straż miejska przyjedzie i odnotuje

W środę na koczowisku ma się pojawić straż miejska - sporządzą oficjalną notatkę, że Romowie nadal tam są. Następnie miasto powiadomi policję, że doszło do wykroczenia. to będzie podstawą do wszczęcia postepowania. Przypomnijmy, że za koczującymi we Wrocławiu Romami ujęło się Amnesty International - w ubiegłym tygodniu organizacja wezwała ludzi na całym świecie do pisania listów w obronie wysiedlanych. Listy mają trafiać do prezydenta Rafała Dutkiewicza i ministra pracy i polityki społecznej.

List do prezydenta Dutkiewicza napisali też sami mieszkańcy koczowiska (z pomocą organizacji pozarządowych i tłumacza języka romani)- proszą w nim o pomoc i zrozumienie ich trudnej sytuacji.

- Odpowiedź na list jest przygotowywana - mówi Okulowska.

Już raz ich wyrzucali

Rok temu miasto po raz pierwszy próbowało zlikwidować koczowisko. O 6 rano na teren obozowiska wjechali: policja, straż miejska, straż graniczna i przedstawiciel miejskiego ośrodka pomocy społecznej. Powiedzieli mieszkańcom, że będą "sprzątać teren". Wtedy jednak koczowisko ocalało.

Zobacz także
Komentarze (23)
Zaloguj się
 • ben-oni

  Oceniono 87 razy 75

  Proponuję, by Amnesty International kupiła sobie gdzieś działkę i tam sobie zabrała tych Cyganów, bo póki co, to ci Cyganie siedzą za darmo na cudzym terenie.

 • niktwazny126

  Oceniono 75 razy 67

  Może ci podpisujący się pod listami w obronie wzięliby sobie na wychowanie / utrzymanie kilkoro malych romiątek? Bo na razie większosć tych przybyszow nie ma ochoty się cywilizować. Dzieci nie chodzą do szkół, rodzice nie pracują. Wszyscy nie szanują właśnosci prywatnej, zakłócają spokoj, niszczą, dewastują... Domagają się praw i tolerancji dla siebie, ale nawet przez moment nie probują przystosowac się do naszej kultury. Tworzą śmietniska nie tylko w koczowiskach na obrzezach miast, ale też w środku osiedli, gdzie czasami uda im się wynajać mieszkania.

 • statystyczny_polak

  Oceniono 59 razy 49

  Skoro tyle osob oddaje podpisy by ich nie przesiedlac to niech wezma ich do swoich domow. Niech Amnesty International przeznaczy czesc swojego budzetu na wyku[p terenu, budowe domow i utrzymanie je by romowie mogli sobie mieszkac w spokoju i pelnym luksusie. Zwykli ludzie wyrzucani sa na bruk a romowie nagle okazuja sie byc ponad prawem. Wczesniej czytalo sie artykuly o tym jak odbierano dzieci rodzinom, bo byli nieprzystosowani do zycia. Ciekawe co organizacje, ktore odebraly dzieci tamtym rodzinom maja do powedzenia tutaj. Dzieci bez godnych warunkow mieszkaniowych, ciekawe ile chodzi do (obowiazkowej w Polsce) szkoly. Skoro rodzice sie nie wywiazuja z obowiazkow jakie naklada panstwo, w ktorym przebywaja, to albo musze oddac dzieci i sami placic kary, albo sie przeprowadzic.

 • trurlafan

  Oceniono 49 razy 41

  Znowu cyganie. Wszyscy maja ich dosc.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 51 razy 25

  "Nie będziemy stosować żadnych rozwiązań siłowych." - zróbcie tak żydzi z palestyńskimi domami - puście tam buldożery.

 • mordimer_56

  Oceniono 24 razy 22

  Prawo jest równe dla wszystkich /podobno/... skoro więc Polaka o genetycznie normalnym dla rasy białej europoidalnej kolorze skóry w takiej sytuacji za przysłowiowe "pierze i na powietrze świeże", to niby dlaczego skrępowani pseudopoprawnością polityczną nie wolno tego uczynić Cyganom, którzy do dnia dzisiejszego za honor poczytują sobie okradanie "białych"?? Są sami sobie winni - ci z nich, którzy od lat zasymilowali się z Polakami, mają obywatelstwo, pracują i płacą podatki jakoś tego problemu nie mają... dość strachu przed cygańskim biadoleniem rasowym! Duralex, set lex!

 • 31.februarius

  Oceniono 15 razy 15

  "- Nie będziemy stosować żadnych rozwiązań siłowych. Po prostu skierujemy sprawę na drogę sądową - zapowiada Magdalena Okulowska z biura prasowego urzędu miejskiego. Dopiero sąd może zarządzić eksmisję."

  No to spoko, cy....., no ci Romowie, pomieszkają tam sobie na luzie, 2-3 pokolenia.

 • qulqa

  Oceniono 12 razy 12

  AI strzela sobie w stopę.
  Jeżeli jest akcja pisania listów w obronie nielegalnie przebywających obywateli UE, zajmujących nielegalnie teren, nie przestrzegających prawa Polski, którym nie grożą w swoim kraju żadne prześladowania i którzy utrzymują się głównie z żebractwa, którzy są w Polsce bezpłatnie leczeni itp. - gdzie tu miejsce dla AI ?

  Może i inne listy, do pisania których AI namawia, też są tak straszliwie naciągane ? Może podawane dane nie są zgodne z prawdą - jak tutaj ?

  AI, straciliście moje poparcie.

 • alexy-dwa

  Oceniono 11 razy 11

  Jak nazywa się Cygan handlujący na bazarach kradzionymi płytami kompaktowymi ? - CD-ROM

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje