Episkopat publikuje dokument ws. in vitro. "Oczywiście nie każdy kompromis jest do przyjęcia"

Zebranie plenarne Episkopatu Polski

Zebranie plenarne Episkopatu Polski (Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta)

Episkopat Polski opublikuje dziś nowy dokument bioetyczny, nad którym przez kilka miesięcy pracował specjalny zespół ekspertów duchownych i świeckich. Biskupi zaapelują m.in. do polityków o odpowiedzialne decyzje w kwestiach dotyczących in vitro - informuje "Rzeczpospolita".
- Nie odkrywamy w tym dokumencie nic nowego. Ci, którzy spodziewali się np. innego spojrzenia Kościoła na in vitro, będą zawiedzeni - powiedział w rozmowie z "Rz" ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier, członek zespołu episkopatu ds. bioetycznych. Dokument, który liczy ok. 10 stron, został opracowany przez zespół ekspertów pod kierownictwem arcybiskupa Henryka Hosera, ordynariusza warszawsko-praskiego.

"W sprawach wiary i moralności nie ma kompromisów"

Jeden z rozdziałów dokumentu "O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek" zawiera m.in. specjalny apel do polityków, którzy - jak mówi arcybiskup Hosner - "albo dopuszczają, albo ograniczają pewne praktyki bardzo dyskusyjne i groźne dla ludzkiego istnienia". - Obowiązkiem katolika jest wierność Chrystusowi. W sprawach wiary i moralności nie ma kompromisów, co innego płaszczyzna prawna i polityczna - gdzie czasem są one trudne do uniknięcia. Oczywiście nie każdy kompromis jest do przyjęcia. Tak więc w żadnym przypadku nie jest dopuszczalna zgoda na niszczenie istnienia ludzkiego na jakimkolwiek etapie jego rozwoju - powiedział "Rz" ksiądz Longchamps de Berier.

Biskupi spodziewają się, że opracowanie pomoże polskim katolikom w refleksji nad wartością ludzkiego życia oraz obowiązkami, jakie z tego wynikają.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej>>

Zobacz także
Komentarze (89)
Episkopat publikuje dokument ws. in vitro. "Oczywiście nie każdy kompromis jest do przyjęcia"
Zaloguj się
 • inkwizytorstarszy

  0

  Cwani kapłani wiedzą że rodzice stosujący ten zabieg i dzieci z "in vitro" gdy dorosną, nie przyniosą do świątyń pieniędzy. Bo niby za co.
  Kapłani walczą o kasę bo dochody im spadają... Wredne owieczki mądrzeją.

 • mk.i

  Oceniono 1 raz 1

  Akurat to środowisko to sami znawcy o prokreacji i rodzicielstwu . To już jakiś debilizm pyszałkow z bruzdami na brodzie .

 • 12345janka

  Oceniono 1 raz 1

  Biskupi czas zacząć palić na stosie osoby chcące urodzić dziecko metodą in vitro. Tak jak za czasów inkwizycji, oto nadszedł wasz czas.

 • ayouseptim

  Oceniono 2 razy 2

  Jakim prawem ci panowie w czarnych kieckach śmią się nazywać Episkopatem Polski? Najwyżej Episkopat Watykański (katolicki), działający (szkodzący) na terenie Polski.

 • jurek1959339

  Oceniono 1 raz 1

  Nie interesuje mnie nowy dokument bioetyczny episkopatu, bardziej oczekiwałbym dokumentu z badań psychiatrycznych tych panów.

 • marekkryspin

  Oceniono 3 razy 3

  Dla tych Panów zawsze sprawy "poniżej pasa" były najważniejsze. Podziwiam również że w tak krótkim czasie powstał dokument o sprawach bioetycznych. Natomiast pedofilia w kościele jest problemem od dziesiątków lat i żaden dokument na ten temat nie powstał. Problem pogarszających się warunków materialnych w dobie kryzysu również jest dla Panów biskupów nieistotny. Oni mają obsesję na punkcie seksu i pieniędzy. Dla mnie są pożałowania godni wraz ze wszystkimi dokumentami, które wyprodukują.

 • korcia2000

  Oceniono 5 razy 5

  W którym miejscu Ewangelii Chrystus zabraniał zapłodnień "in vitro"? Po prostu kolejny dokument ciemnoty KK.

 • agoraj

  Oceniono 4 razy 4

  Niech piszą, każdy pisać może i swoje teorie głosić. A państwo powinno kierować się wiedzą naukową i dobrem obywateli, ale nie stronniczą opinią jednego czy drugiego związku wyznaniowego.

 • dungala

  Oceniono 3 razy 3

  Czy wie ktoś może gdzie można sie zaszczepić przeciw temu episkopatowi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje