Episkopat publikuje dokument ws. in vitro. "Oczywiście nie każdy kompromis jest do przyjęcia"

09.04.2013 07:07
Zebranie plenarne Episkopatu Polski

Zebranie plenarne Episkopatu Polski (Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta)

Episkopat Polski opublikuje dziś nowy dokument bioetyczny, nad którym przez kilka miesięcy pracował specjalny zespół ekspertów duchownych i świeckich. Biskupi zaapelują m.in. do polityków o odpowiedzialne decyzje w kwestiach dotyczących in vitro - informuje "Rzeczpospolita".
- Nie odkrywamy w tym dokumencie nic nowego. Ci, którzy spodziewali się np. innego spojrzenia Kościoła na in vitro, będą zawiedzeni - powiedział w rozmowie z "Rz" ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier, członek zespołu episkopatu ds. bioetycznych. Dokument, który liczy ok. 10 stron, został opracowany przez zespół ekspertów pod kierownictwem arcybiskupa Henryka Hosera, ordynariusza warszawsko-praskiego.

"W sprawach wiary i moralności nie ma kompromisów"

Jeden z rozdziałów dokumentu "O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek" zawiera m.in. specjalny apel do polityków, którzy - jak mówi arcybiskup Hosner - "albo dopuszczają, albo ograniczają pewne praktyki bardzo dyskusyjne i groźne dla ludzkiego istnienia". - Obowiązkiem katolika jest wierność Chrystusowi. W sprawach wiary i moralności nie ma kompromisów, co innego płaszczyzna prawna i polityczna - gdzie czasem są one trudne do uniknięcia. Oczywiście nie każdy kompromis jest do przyjęcia. Tak więc w żadnym przypadku nie jest dopuszczalna zgoda na niszczenie istnienia ludzkiego na jakimkolwiek etapie jego rozwoju - powiedział "Rz" ksiądz Longchamps de Berier.

Biskupi spodziewają się, że opracowanie pomoże polskim katolikom w refleksji nad wartością ludzkiego życia oraz obowiązkami, jakie z tego wynikają.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej>>

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • zino799

  Oceniono 171 razy 157

  Pragnę uprzejmie przypomnieć, że przez wieki inne zespoły kościelnych "spechalistów" głosiły z całą powagą, że Ziemia jest płaska, a zwolenników teorii Kopernika palono na stosie. Najzabawniejsze, że teraz w roli "ekspertów" występją pajace w rodzaju pana Longchamps de Berier.

 • jhbsk

  Oceniono 131 razy 123

  Niech episkopat pilnuje swoich tyłków. Od cudzych wara!

 • mejerewa

  Oceniono 123 razy 121

  "Groźne praktyki", cóż czekamy na kolejny ważny dokument, w którym Episkopat ogłosi praktyki pedofilskie jako równie groźne (bo na razie to tylko niegroźne "namiętności").
  Przecież "w żadnym przypadku nie jest dopuszczalna zgoda na niszczenie istnienia ludzkiego na jakimkolwiek etapie jego rozwoju", a nie ma wątpliwości że wykorzystywanie seksualne dzieci niszczy ich życie, na wczesnym etapie rozwoju.

 • czechy11

  Oceniono 105 razy 97

  CZy można prosić prase aby nie opisywała co do powiedzenia episkopat? Prywatne firmy i osoby aby reklamowac swoje produkty i dzieła musza płącić ciężkie pieniądze za reklamę. Nie rozumiem dlaczego KK stosując swoje reklamy jest zwolniony z opłat Zastosujmy tę samą zasadę do kościoła - niech sobie wykupi ogłoszenia.

 • smpoz

  Oceniono 92 razy 84

  Jestem ewangelikiem i nie życzę sobie, aby episkopat Kościoła Katolickiego decydował za mnie. Nie uznaję zwierzchnictwa papieża, kodeksu prawa kanonicznego, katechizmu kościoła katolickiego oraz pozostałych bzdur wymyślonych przez Kościół Katolicki, który próbuje narzucić je wszystkim Polakom.
  Każdy ma własne sumienie i decyduje za siebie.
  Chyba, że wbrew konstytucji mamy państwo wyznaniowe, wówczas muszę się spodziewać miłości ze strony Kościoła Katolickiego w postaci stosu lub wbicia na pal.

 • incipit

  Oceniono 89 razy 83

  Nie będzie kompromisu ? Zawsze jest możliwość emigracji do Watykanu razem z konkordatem.

 • fjan

  Oceniono 75 razy 69

  Każdy ksiądz oddający swoje nasienie na prześcieradło to ludobójca i powinien odpowiadać za zbiorowe mordy na nienarodzonych.

 • jerzysm42

  Oceniono 69 razy 65

  Na czym jak na czym, ale na seksie przebierańcy w kolorowych sukienkach się znają.
  Uznaję ich prawo do wypowiadania się w tych kwestiach, ale to nie jest powód, aby rząd miał im ulegać.
  Niech sobie mówią. Niech ich wyznawcy nie łajdaczą się, nie stosują środków antykoncepcyjnych, metod in vitro.., ale niech klechy nie wtrącają się w nasze życie.

 • benek231

  Oceniono 67 razy 59

  Czyli oglupiania bozego ludu ciag dalszy. Takoz z uzyciem tricku liczenia ludzi na lebku szpilki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje