Coraz więcej Brytyjczyków na kontraktach zerowych

09.04.2013 06:24
Urząd pracy

Urząd pracy (Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

Coraz więcej Brytyjczyków, również tych, którzy pracują w sektorze medycznym, placówkach oświatowych i w mediach, pracuje na kontraktach zerowych - wynika z przeglądu brytyjskiego rynku pracy. W ramach takich umów nie płaci się m.in. za urlopy.
Osobom zatrudnionym na kontraktach zerowych (ang. "zero hours") płaci się tylko za przepracowane godziny. Nie otrzymują one wynagrodzenia za przestoje, okresy urlopowe ani zwolnienia chorobowe. Nie mają też prawa do świadczeń ani odprawy w razie zwolnienia.

Tego rodzaju umowami posługuje się obecnie około jednej czwartej brytyjskich pracodawców, m.in. sieć handlu detalicznego Boots, kin Cineworld, Izba Lordów, prywatna sieć szpitali Bupa, publiczna służba zdrowia NHS i spółdzielnie świadczące usługi pogrzebowe.

Opinie o kontraktach zerowych są podzielone. Krytykuje się je za to, że umożliwiają pracodawcy instrumentalne podejście do pracownika. Z drugiej strony wskazuje się, że dla niektórych mogą być jedyną szansą utrzymania się na rynku pracy.

Liczba umów śmieciowych wzrosła o 25 proc.

O ile w przeszłości tego rodzaju umowy były ograniczone do prac niewymagających kwalifikacji, głównie w handlu detalicznym, hotelarstwie i cateringu, to ostatnie trendy sugerują, że są one coraz szerzej stosowane w innych sektorach usług, w tym w oświacie i służbie zdrowia.

Według oficjalnego przeglądu rynku pracy Labour Force Survey, który dostarcza w Wielkiej Brytanii informacji o warunkach pracy, zatrudnieniu i bezrobociu, liczba tego rodzaju umów w 2012 roku wzrosła średnio o 25 proc., zaś w ostatnich ośmiu latach o 150 proc.

Narodowy Urząd Statystyczny ONS wyliczył, że na koniec 2012 roku na zerowych kontraktach zatrudnionych było 200 tys. pracowników wobec 55 tys. w 2005 roku.

Na brytyjskim rynku pracy aktywnych jest ok. 30 mln pracowników.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (87)
Zaloguj się
 • br00net

  Oceniono 218 razy 138

  Kapitalizm coraz bardziej żarłoczny.
  Bogaci są jeszcze bardziej bogaci, a chcą jeszcze więcej mieć. To z kolei oznacza że muszą zabrać jeszcze więcej tej biedniejszej części społeczeństwa.
  A jak już biedni będą tak biedni że nie będzie można im zabrać niczego oprócz ich życia, to co dalej?

 • nannek

  Oceniono 89 razy 73

  To ma być podobnie?

  W Polsce wg solidarności 50% to śmieciówki , a w każdym bądź razie rekord europy a tam ile 1%?

 • jan.go

  Oceniono 60 razy 48

  Jak to nie pomoże to zawsze można dzieci zatrudnić.

 • herr7

  Oceniono 71 razy 47

  Jak ludzie mniej będą zarabiać to będą mniej kupować, a to prędzej lub później uderzy w interesy kapitalistów. Ciekawe że byli "związkowcy" z Solidarności o mało się nie posikają wspominając nieboszczkę baronessę Thatcher, która na Wyspach zniszczyła związki zawodowe i przyczyniła się do desindustrializacji UK.

 • ukos

  Oceniono 49 razy 45

  Chyba trzeba będzie wzmocnić latarnie, bo kiedyś mogą nie wytrzymać obciążenia.

 • kropidlo5

  Oceniono 60 razy 42

  Polska miala gonic zachod, a zachod dogonil Polske, a raczej razem dogonilismy, najpierw my, a teraz oni, Brazylie. W Polsce za zimno na fawele, glowe daje ze Solorze i Kulczyki klna na ten fakt, w Anglii beda mieli latwiej. Niedawno na obchodach jubileuszu Krolowej zatrudniono tysiace ochroniarzy na weekend i kazano im spac pod mostem, nie, to nie zart.

 • haggis

  Oceniono 52 razy 40

  Alarmujący tytuł "Coraz więcej Brytyjczyków na kontraktach zerowych". Po jego przeczytaniu można odnieść wrażenie, że będzie mowa o jakimś masowym, niepokojącym zjawisku. Tymczasem pod koniec artykułu można się dowiedzieć, że chodzi o 200 tys. spośród 30 mln zatrudnionych. Czyli ok. 0.7%.

  To prawda, jest ich coraz więcej, ale bez przesady. Póki co, jest to zjawisko marginalne w UK.

 • thorgallpl

  Oceniono 73 razy 35

  Polscy niewolnicy z takoz mentalnsocia pokazali brytyjczykom, ze mozna smieciowe umowy z powodzeniem stosowac i u nich:))) no prosze, kolejny sukces naszej spolecznosci, ktora za kilka pln bedzie lizalo podeszwy swoich chlebodawcow. nawet na kolegow doniosa, by dostac przedluzenie umowy....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje