Po smoleńskim wieczorze: "Nie zdziwiłbym się, gdyby wzrosła liczba wierzących w teorię zamachu"

Prof. Wiesław Godzic

Prof. Wiesław Godzic (Fot. Tomasz Wawer / AG)

- Nie zdziwiłbym się, gdyby wzrosła liczba tych, którzy wierzą w teorię zamachu. Niepotrzebnie te dwa filmy zostały połączone, bo one nie korespondują ze sobą - skomentował Gazecie.pl medioznawca prof. Wiesław Godzic.
"Anatomia upadku" i "Samolot prezydenta" - dwa filmy o katastrofie smoleńskiej wyemitowała w poniedziałek TVP1. Po emisji Piotr Kraśko poprowadził dyskusję na ich temat. Jako pierwszy na antenie TVP1 pojawił się nakręcony przez National Geographic film "Samolot prezydenta". Po nim stacja wyemitowała "Anatomię upadku" w reżyserii Anity Gargas.

- Wcale bym się nie zdziwił, gdyby wzrosła liczba tych, którzy wierzą w teorię zamachu. Niepotrzebnie te dwa filmy zostały połączone, bo one nie korespondują ze sobą - komentuje prof. Wiesław Godzic, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. 

"Potrzeba zupełnie innej dyskusji"

Opisał następnie oba filmy. - Ten pierwszy, ugrzeczniony, fabularyzowany wzmacnia oddziaływanie tego drugiego. Ten drugi jest bardzo dobrze zrobionym filmem perswazyjnym. Nie wiem, czy jest aż filmem propagandowym, ale silnie perswazyjnym i retorycznym - komentuje.

Jego zdaniem dobrą odpowiedzią na film "Anatomia upadku" byłyby "interpretacja tez, riposty i wyjaśnienia". - Nam potrzeba zupełnie innej dyskusji. Dostaliśmy taką, która nie koresponduje z obecną sytuacją. Szkoda, że została stracona pewna szansa - stwierdził.

Po emisji filmów odbyła się dyskusja z udziałem dziennikarzy i naukowców. Była miejscami bardzo gorąca i chaotyczna. - Była typową, polską, smutną przekrzykiwaną dyskusją. Dziwię się, że TVP nie przewidziała tego - skomentował Godzic.

Zobacz także
Komentarze (144)
Po smoleńskim wieczorze: "Nie zdziwiłbym się, gdyby wzrosła liczba wierzących w teorię zamachu"
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  0

  Kto się nie zgadza
  Z rządzących światem,
  Ten niewygodnym jest,
  Lub wariatem.

  Ów co w tej kwestii
  Veto stosuje,
  Na samym sobie
  Mord dokonuje,

  Boć się powiesi,
  Lub w obcej krainie
  W lotniczej katastrofie:
  G i n i e !!!

 • india.wr

  0

  W kraju w którym jest prawie najwięcej w EU osób z analfabetyzmem funkcjonalnym trudno się dziwić, że wzrośnie liczba członków rodziny smoleńskiej.
  W końcu Stalin z Hitlerem wyrżneli nam inteligencję, a ta nowa jest bardzo mierna. Pszenno buraczana profesura i episkopat są tylko odzwierciedleniem niskiej jakości społeczeństwa.

  Wspaniały naród żadne społeczeństwo diagnozował Norwid

 • mohe221

  0

  Irytujące były zachowania i wypowiedzi niejakiego profesora (oj wielki Boże jakich mamy profesorów?!) Krzemińskiego. Typowy aparatczyk ogarnięty nienawiścią do PIS-u nastawiony jedynie do prezentowania swoich od dawna znanych poprawnych politycznie poglądów. Z góry nastawiony na wygłaszanie propagandowych haseł i żadnych merytorycznych argumentów !

 • czak192

  Oceniono 1 raz -1

  Bicie "zamachowej" piany urąga wszelkim normom przyzwoitości. Z pewnymi ludźmi rozmawiać się nie da, logika idzie w kąt.
  wackiemososne.blogspot.com/2013/04/ufo-nad-smolenskiem-nie-takie-rzeczy-my.html

 • jurekzoliwy

  Oceniono 2 razy 0

  Wcale bym się nie zdziwił, gdyby wzrosła liczba tych, którzy wierzą w teorię zamachu. Niepotrzebnie te dwa filmy zostały połączone, bo one nie korespondują ze sobą - komentuje prof. Wiesław Godzic, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej
  ******************************************************************************************************
  Kiedy śledczy szukają sprawców tajemniczej zbrodni, wpierw ustalają, komu ona miała przynieść korzyść.
  W przypadku katastrofy smoleńskiej komu? Putinowi? Po co? Po co strzelać z armaty do wróbla? A gdyby to faktycznie zrobił, jakież byłyby nieobliczalne konsekwencje!!! Jakie odium na wiele lat!!!
  Tymczasem wersja zamachu jest potrzebna PiS-owi jako lokomotywa ciągnąca go do władzy, będą więc bronić tej wersji jak Częstochowy przed szwedzkim najazdem.
  Pytanie dodatkowe: kto miałby wnieść do samolotu aż 3 bomby (były niby 3 wybuchy). Musieliby to być samobójcy (w imię jakiej sprawy?) albo niepełnosprawni umysłowo.

 • lodging

  Oceniono 2 razy 0

  Szanowny Panie Profesorze! Polacy naprawdę nie są głupi, więc może niech Pan im pozwoli myśleć o tym , co chcą. Kto wierzy w zamach-ten będzie dalej wierzył, kto nie wierzy-to na pewno po "Anatomii upadku" nie uwierzy. Ja nie uwierzyłam.

 • staszek_psychiatra

  Oceniono 3 razy 1

  Film NG nieco nudny i powierzchowny, film Gargas dla mnie kompletnie Niestrawny i pokazujący zupełnie nieistotne elementy. Śmieszna dyskusja w przerwie filmów, gdzie był Pan "wiem ale nie powiem', a na przeciw niego naukowiec, przedstawiający konkret z którym oponent nawet nie próbuje dyskutować! Po filmie Gargas zbieranina dziennikarzy w obecności wyraźnie zażenowanych profesorów dyskutuje na trzeciorzędne tematy.
  A fakty są takie trywialne.....mgła, załoga bez wyszkolenia, ba nawet ważnych papierów, goście w kokpicie, nieprzestrzeganie procedur (w czasie lotu rządzi dowódca statku), stres (incydent gruziński), zbliżające się wybory.....

 • pawelekok

  Oceniono 1 raz 1

  Było kiedyś w Polsce takie przysłowie: głupich nie sieją, sami się rodzą. Od pewnego czasu mam wrażenie jakby ich w Polsce wciąż przybywało.

 • wilma.flintstone

  Oceniono 2 razy 0

  Zgadzam sie. Mimo ze na filmie Gargas generalnie sie wynudzilam, to jednak ta kobieta znakomicie gra emocjami (placzacy bliscy opowiadajacy o dochowkach), manipuluje (np. wyborcza.pl/1,75478,13662525,Zylicz__Okolosmolenskie_manipulacje_w_TVP__Po_co_.html ) i wprowadza atmosfere spisku. Wypowiadajacy sie studiu Profesor "Wiem-Ale-Nie-Powiem" tez retorycznie bardziej przekonywujacy niz wyraznie stremowany ekspert drugiej strony. A Polska to kraj wsi i malych miasteczek i mam tu na mysli stan umyslu, a nie geografie. To wystarczy, zeby wielu z tych ludzi po prostu w zamach i spisek Tuska z Putinem zwyczajnie uwierzylo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje