Po smoleńskim wieczorze: "Nie zdziwiłbym się, gdyby wzrosła liczba wierzących w teorię zamachu"

09.04.2013 00:17
Prof. Wiesław Godzic

Prof. Wiesław Godzic (Fot. Tomasz Wawer / AG)

- Nie zdziwiłbym się, gdyby wzrosła liczba tych, którzy wierzą w teorię zamachu. Niepotrzebnie te dwa filmy zostały połączone, bo one nie korespondują ze sobą - skomentował Gazecie.pl medioznawca prof. Wiesław Godzic.
"Anatomia upadku" i "Samolot prezydenta" - dwa filmy o katastrofie smoleńskiej wyemitowała w poniedziałek TVP1. Po emisji Piotr Kraśko poprowadził dyskusję na ich temat. Jako pierwszy na antenie TVP1 pojawił się nakręcony przez National Geographic film "Samolot prezydenta". Po nim stacja wyemitowała "Anatomię upadku" w reżyserii Anity Gargas.

- Wcale bym się nie zdziwił, gdyby wzrosła liczba tych, którzy wierzą w teorię zamachu. Niepotrzebnie te dwa filmy zostały połączone, bo one nie korespondują ze sobą - komentuje prof. Wiesław Godzic, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. 

"Potrzeba zupełnie innej dyskusji"

Opisał następnie oba filmy. - Ten pierwszy, ugrzeczniony, fabularyzowany wzmacnia oddziaływanie tego drugiego. Ten drugi jest bardzo dobrze zrobionym filmem perswazyjnym. Nie wiem, czy jest aż filmem propagandowym, ale silnie perswazyjnym i retorycznym - komentuje.

Jego zdaniem dobrą odpowiedzią na film "Anatomia upadku" byłyby "interpretacja tez, riposty i wyjaśnienia". - Nam potrzeba zupełnie innej dyskusji. Dostaliśmy taką, która nie koresponduje z obecną sytuacją. Szkoda, że została stracona pewna szansa - stwierdził.

Po emisji filmów odbyła się dyskusja z udziałem dziennikarzy i naukowców. Była miejscami bardzo gorąca i chaotyczna. - Była typową, polską, smutną przekrzykiwaną dyskusją. Dziwię się, że TVP nie przewidziała tego - skomentował Godzic.

Zobacz także
Komentarze (144)
Zaloguj się
 • liberau

  Oceniono 300 razy 178

  Ten koleś z kwitami zakupionymi od "tajnego lecz wiarygodnego źródła" był śliczny - myślę że był ważniejszy niż oba filmy bo pokazał na jakich dowodach opierają się smoleńskie kłamstwa. Szkoda że Maciarewicz nie zaangażuje Tymińskiego z jego czarną teczką - tam pewnie były dowody na zamach w Smoleńsku...

 • zbiwal

  Oceniono 198 razy 150

  W co motłoch bez do­wodów uwie­rzył, jakże byśmy to mog­li do­woda­mi oba­lić?
  Fryderyk Nietzsche

 • yani-51

  Oceniono 191 razy 125

  Byly filmy.. byla dyskusjia obie strony wyciagnely wnioski ktore juz dawno mieli, (filmy n i c nie zmienily)
  a teraz..
  katastrofie Smolenskiej STOP.. w gazetach internecie.....dosyc stracilismy pieniedzy czasu,

  czas zajac sie sprawami, z y w y c h.. ludzi zyjacych w Polsce

 • fugaz

  Oceniono 130 razy 100

  Obejrzałem.
  Zastanawia mnie coś. Facet opowiada jakieś historie, wszystko jest łykane jak zdrowe papu. Pada pytanie czy poszedł pomóc ofiarom. Nie, nie poszedł. Dlaczego? Bo wszyscy zginęli. Skąd wie? Służby medyczne tam były. Następne ujęcie - służb medycznych tam nie było. Pojechały między garaże, obok kolejnego świadka, który palił papierosy...

  I to jest dla mnie taki poziom, że jak ktoś coś opowiada, to jest ok dopóki służy tezie. Jak nie służy, to zaraz jest kolejny świadek, który poprzedniemu zaprzecza i pali papierosy, pewnie ze trzy na raz. Dziennikarstwo śledcze na najwyższym światowym poziomie.

 • remo29

  Oceniono 188 razy 94

  Sorry, ale jeśli ktoś wierzy w niepokalane poczęcie, Jezusa na szybie, czy w cud uzdrowienia po dotknięciu JP2, to nie można z nim dyskutować o tym, czy był zamach, czy katastrofa. On wierzy i to kończy dyskusję na samym jej początku.
  --
  parada karzełków

 • 24u

  Oceniono 144 razy 66

  Emisja oraz dyskusja utwierdzily myslacych-to byla katastrofa nie majaca nic wspolnego z zamachem.

 • fakiba

  Oceniono 100 razy 58

  Nic te filmy nie zmieniły wyznawcy dalej będą wierzyć w zamach a ci co nie wieżą mają dowód że druga strona manipuluje faktami tak jak im wygodnie

 • albin11

  Oceniono 80 razy 40

  Dziewię się, że Kraśko zaprosił profesorów i pismaków do wspólnego programu. ci drudzy zakrzyczeli racjonalne argumenty uczonych. pismackie rozumy nie potrafią wznieść się ponad sensacje i kłótnie

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 143 razy 37

  Uważam, że TVP stanęła na wysokości zadania i pomijam w tym momencie merytoryczną wartość obu filmów. Wyświetlono oba filmy, zaprezentowano oba punkty widzenia, obie strony miały możliwość wypowiedzenia się. To jest coś, co można by nazwać wolnością słowa. Żal, że GW tak zajadle atakuje wolność słowa.

  Najlepszy tekst moim zdaniem? "Nie powiedziałem, że trotylu nie było - powiedziałem, że go nie wykryto." :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje