Centrum Szymona Wiesenthala: Zawieszenie i intelektualne wygnanie dla prof. Jasiewicza

08.04.2013 21:19
Strona Centrum Wiesenthala

Strona Centrum Wiesenthala (Fot. Wiesenthal.com)

Centrum Szymona Wiesenthala zaprotestowało w liście do prezesa PAN Michała Kleibera przeciwko "antysemickiemu" wywiadowi, jakiego magazynowi "Focus Historia Ekstra" udzielił historyk Krzysztof Jasiewicz z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Centrum domaga się jego "zawieszenia i skazania go na intelektualne wygnanie".
W "Focus Historia" Jasiewicz, profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN, powiedział, że Holocaust "nie byłby możliwy bez aktywnego udziału Żydów w mordowaniu swego narodu". - Skala niemieckiej zbrodni była możliwa nie dzięki temu, "co się działo na obrzeżach Zagłady", lecz tylko dzięki aktywnemu udziałowi Żydów w procesie mordowania swojego narodu - mówił Jasiewicz w wywiadzie opublikowanym na początku kwietnia.

W liście do Kleibera Centrum Wiesenthala domaga się "zawieszenia" historyka i "skazania go na intelektualne wygnanie". Ze swojej strony warszawska społeczność żydowska oznajmiła, że jest "zbulwersowana" opiniami Jasiewicza i "głęboko zaniepokojona, zwłaszcza faktem, że redaktor naczelny "Focus Historia Ekstra" pozwolił na publikację tak skandalicznego tekstu" - dodaje AFP.

- Sprawą zajmie się we wtorek kierownictwo Instytutu Studiów Politycznych PAN - powiedział PAP prof. Eugeniusz Cezary Król, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Zobacz także

Najnowsze informacje