Zmarł słynny dziennikarz z Chimek brutalnie pobity w 2008 r.

08.04.2013 19:38
Michaił Biekietow

Michaił Biekietow (Fot. Mikhail Metzel AP)

Zmarł rosyjski dziennikarz Michaił Biekietow, który w 2008 roku, kiedy walczył z budową autostrady pod Moskwą, został brutalnie pobity - poinformowała jego prawniczka. Wskutek napaści Biekietow miał uszkodzony mózg i amputowano mu nogę.
Prawniczka dziennikarza Stalina Guriewicz powiedziała rosyjskiej agencji Rapsi, że Biekietow zmarł w szpitalu po zadławieniu się jedzeniem. Miał 55 lat.

Biekietow, założyciel krytycznej wobec lokalnych władz gazety "Chimkińskaja Prawda", ostro sprzeciwiał się wycinaniu pobliskiego Lasu Chimkińskiego pod budowę autostrady Moskwa - Petersburg.

W listopadzie 2008 roku został dotkliwie pobity przed swoim domem. Lekarze przez wiele miesięcy walczyli o jego życie. Przeszedł serię ciężkich operacji - amputowano mu nogę i kilka palców. Stracił też głos. Wcześniej podpalono jego samochód; dziennikarz otrzymywał też groźby.

Sprawców skatowania dziennikarza nigdy nie zidentyfikowano.

W jednej z wypowiedzi telewizyjnych Biekietow oskarżył mera Chimek, byłego pułkownika wojsk rosyjskich Władimira Strielczenkę, o podłożenie bomby pod jego samochodem. Wytoczono mu proces pod zarzutem pomówienia. Początkowo został skazany na grzywnę w wysokości 5 tys. rubli (163 dolary), a w grudniu 2010 roku - uniewinniony.

Biekietow to jeden z kilkunastu dziennikarzy i obrońców środowiska naturalnego, którzy zostali brutalnie poturbowani po krytycznych wystąpieniach na temat tego kontrowersyjnego projektu.

Zobacz także
Komentarze (36)
Zmarł słynny dziennikarz z Chimek brutalnie pobity w 2008 r.
Zaloguj się
 • steven1968

  Oceniono 1 raz -1

  NALEŻY WYJAŚNIĆ KILKA SPRAW WG MNIE NATURY PODSTAWOWEJ. CZY JAK TWIERDZĄ CI OD ZAMACHU TUSK I PUTIN SĄ KPL. IDIOTAMI, AŻEBY DOKONAĆ ZBRODNI W TAK NIESPRZYJAJĄCYCH OKOLICZNOŚCIACH. PRZECIEŻ CHODZIŁO PODOBNO TYLKO O KACZYŃSKIEGO?. KTO BADAŁ SAMOLOT PRZED WYLOTEM/ POWINNE BYĆ DOKUMENTY/. DLACZEGO WOGÓLE PODJĘTO PRÓBĘ LĄDOWANIA W TRAGICZNYCH WARUNKACH.DLACZEGO W Y B U C H NASTĄPIŁ W IDEALNYM DO TEGO MOMENCIE. DLACZEGO ZA BAŁAGAN W ARMII OBCIĄŻA SIĘ TUSKA SKORO NA POKŁADZIE ZNAJDOWALI SIĘ DOWODCY WSZYSTKICH RODZAJÓW NASZYCH WOJSK I ICH ZWIERZCHNIK / WÓDZ NACZELNY/. MOJA TEORIA BRZMI . JEST TO KARA BOSKA ZA WIEKI DURNOTY POLSKIEJ I OSTATNIE OSTRZEŻENIE. POKAZEM TEJ DURNOTY BYŁ M.IN. STOSUNEK POLAKA, DO POLAKA PO WCZORAJSZYCH FILMACH.

 • pisowski_lud_wszystko_kupi

  Oceniono 8 razy -2

  Ku...ka Rosja...Kraj ku... i szatana.

 • kibic_rudego

  Oceniono 17 razy 3

  a w dobrej, katolickiej III RP,
  policjanci którzy są głupi bo nie umieją nawet obserwować domu,
  zamordowali bezkarnie Łukasza a Dawida zrobili kaleka do końca życia.

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,13694648,Policjanci_zastrzelili_19_latka__Zostali_uniewinnieni_.html

 • cometto-pl

  Oceniono 7 razy -1

  Błąd pilota!

 • supertlumacz

  Oceniono 11 razy -5

  Mój Boże (jestem ateistą…)! Jakich to czasów dożyliśmy!
  Federacja Rosyjska jest najbardziej praworządnym krajem świata, a media w FR korzystają z największej swobody w świecie.
  Która z 654 finansowanych z zagranicy organizacji sprokurowała tę wiadomość, bo gmina PAP tylko nieudolnie przetłumaczyła? Czy po śmierci Borysa Bieriezowskiego zamordowanego przez MI6 polon zostanie wycofany z arsenału zachodnich służb? Który kraj jest światowym liderem w popełnianiu samobójstw przez aresztowanych?

 • ciotka_ltd

  Oceniono 13 razy 1

  @ ahead

  A mnie mecza takie wstawki platnych agentow Mossadu, jak te twoje, a kuku!
  Szkoda czlowieka, ale z mafia rzadko sie wygrywa. Tu nie o Putina poszlo, tu poszlo o wielkie pieniadze jakie kolesie na tej inwestycji zarabiali (w Rosji tez duze firmy sprywatyzowano; syf podobny jak w Polsce czy na Ukrainie).

 • dyzlav

  Oceniono 26 razy 0

  Przerąbane mają, ale facet chyba wiedział, na co się pisze? Musiał kochać swój kraj bardziej niż życie. Ja bym nie fikał. Mam to gdzieś. Jak Putin będzie chciał wyciąć Białowieżę to powiem, że bardzo fajnie, i to dobre dla Polski.

 • ahead

  Oceniono 18 razy 4

  KIEDY SKONCZA SIE TE KOMENTARZE PISANE Z KONSULATU ROSYJSKIEGO? > ZMECZONYM JUZ.

 • omnadren_polfa

  Oceniono 15 razy -5

  Wisi mi to.Pewnie taki sam łach jak Żakowski,Paradowska,Stokrotka i Lis.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje