Odejście Kalisza z SLD? Politolog: Mnie dziwi, że dopiero teraz

08.04.2013 17:52
dr Rafał Chwedoruk

dr Rafał Chwedoruk (Fot. Agencja Gazeta)

Ryszard Kalisz nie pasował do SLD, decyzja o usunięciu go z partii nie jest zaskoczeniem - ocenił politolog UW dr Rafał Chwedoruk. W jego opinii Kalisz - "liberalny celebryta" - nie współgrał ani z programem Sojuszu, ani z jego wizerunkiem medialnym.
Ryszard Kalisz został dziś wykluczony z SLD . Taką decyzję podjął sąd partyjny; polityk został w ten sposób ukarany za współpracę z inicjatywą Europa Plus. Kalisz zapowiedział, że nie będzie się odwoływał od tej decyzji.

Zdaniem politologa wyrzucenie z partii Kalisza było decyzją przez wszystkich oczekiwaną. - Jeśli coś zaskakuje, to to, że Kalisz opuścił SLD dopiero teraz - zaznaczył.

Jak mówił Chwedoruk, SLD to partia, w której ścierało się "tradycyjne przywództwo" z "kręgiem decyzyjnym związanym z Aleksandrem Kwaśniewskim". - Leszek Miller wyciągnął wnioski z doświadczeń SLD z czasów, gdy jej ówczesny przewodniczący Grzegorz Napieralski musiał stale rozwiązywać napięcia rodzące się wewnątrz partii - ocenił.

Elektoratowi przeszkadza "liberalny celebryta"

Jak podkreślił ekspert, Kalisz niezbyt pasował do SLD. - To jest partia małych miasteczek i miast, reprezentująca ludzi pokrzywdzonych, jej elektorat to często pracownicy "budżetówki", emeryci, bezrobotni. Jak się ma do tego liberalny celebryta Ryszard Kalisz? - zastanawiał się politolog.

Kalisz magnesem na lemingi?

Zdaniem Chwedoruka Kalisz budował swój wizerunek na zasadzie kontrastu ze swoją partią i dlatego był zawsze atrakcyjny dla mediów. - To coś jak Jarosław Gowin dla Platformy Obywatelskiej - zauważył.

W jego opinii usunięcie Kalisza ma też związek z tym, że od zawsze był on kojarzony jako "poseł z Warszawy", w której obecnie SLD ma kiepskie notowania. Zdaniem Chwedoruka Sojusz oczekiwał od Kalisza, że przyciągnie młodych, liberalnych światopoglądowo wyborców z największych miast, co - jak zaznaczył - nie udało mu się.

Odejście nie osłabi partii?

- Dziś SLD próbuje dostosować swój przekaz do tego, co prezentuje z sukcesem lewica w innych krajach europejskich. Promuje kwestie natury społeczno-gospodarczej; wczoraj na przykład robił konferencję na temat problemów służby zdrowia. Decyzja o usunięciu Kalisza jest w tym kontekście naturalna, stanowi zwrócenie się do naturalnego elektoratu - przekonywał.

Jak zauważył politolog, w czasie trwania "sprawy Kalisza" SLD nie straciło na poparciu w sondażach. - Myślę, że to ośmieliło Millera - zaznaczył Chwedoruk.

Dla Chwedoruka jest oczywiste, że Kalisz zwiąże się teraz z Ruchem Palikota oraz inicjatywą Europa Plus. Jak zaznaczył politolog, były polityk SLD ma szansę stać się jej twarzą. Dodaje, że może się to jednak niekorzystnie odbić na jego popularności.

Kalisz nie będzie już pupilkiem mediów?

- Gdy był kontrastującym elementem w SLD, wyróżniał się - miał zapewnioną uwagę mediów. W momencie, gdy staje się częścią grupy, która swoją popularność zbudowała na różnego rodzaju happeningach, może stać się banalny i stracić swoją medialną atrakcyjność - uważa Chwedoruk.

O przyszłości Kalisza - zdaniem politologa - zdecydują najbliższe wybory samorządowe. - Jeśli Ruch Palikota oraz Europa Plus odniosą sukces, to jego beneficjentem będzie w pierwszej kolejności właśnie Kalisz, jeśli tej próby nie przetrwają, Kalisz zasili liczne grono emerytowanych polityków celebrytów w rodzaju Kazimierza Marcinkiewicza - zaznaczył Chwedoruk.

Zobacz także
Komentarze (19)
Zaloguj się
 • jamjacek

  Oceniono 20 razy 8

  Kalisz nie będzie już pupilkiem mediów?
  ---------------------------------------------------------
  Nie straci swojej medialnej atrakcyjności bo jest gruby i brzydki a przy tym inteligentny i wygadany, przy czym dla mediów ważna jest raczej ta druga przywara. Nie lubię go ale dla mediów zawsze pozostanie rarytasem bo jest w stanie ubarwić każdy program typu "szczekające głowy".
  Jest medialną antytezą światopoglądową dla innego "inteligentnego Ryszarda", tego co wie wszystko i powie wszystko co mu każą, byle mu płacili.

 • dziadekjam

  Oceniono 16 razy 6

  To teraz w mediach będzie SLD reprezentował rzecznik tej partii Dariusz Joński, który Powstanie Warszawskie umieścił w 1988 roku. Można oczekiwać dużo rozrywki.

 • niktwazny126

  Oceniono 14 razy 4

  Medialność Kalisza wzrośnie. To nie lada wydarzenie być wyrzuconym z partii, ktora ma słabe notowania. A Kalisza media lubią. Ma donośny glos, poprawnie wyraża się po polsku, ma dużo do powiedzenia na każdy temat, orientuje się z rzeczywistosci nie tylko politycznej. więcej będzie w mediach Kalisza niż Millera.

 • grymas50

  Oceniono 16 razy 4

  " Kalisz zasili liczne grono emerytowanych polityków celebrytów w rodzaju Kazimierza Marcinkiewicza - zaznaczył Chwedoruk. "
  Niestety, tak.

 • kajajgzzz

  Oceniono 7 razy 3

  Pozbyli się Ryśka bo stwierdzili że Kubuś będzie lepiej reprezentował SLD .To dopiero celebryta....:D

 • grosmen

  Oceniono 5 razy 1

  Kalisz nic nie ryzykuje bo jak mówi przysłowie: "Kruk krukowi oka nie wykole."
  Jeżeli mu się nie powiedzie gdzie indziej, to wróci do SLD i przyjmą go otwartymi ramionami. Podobnie było z Millerem który trafił do Samoobrony, a potem siup na najwyższy stołek w SLD.

 • bambosz0

  Oceniono 2 razy 0

  Szanowni piewcy wielkości Kalisza.. Kto z Was chociaż raz na Niego głosował ??? NIKT ??.. no właśnie.. weźcie Go sobie do swojej partii,razem z Kwachem.

 • 7ogamihcra

  0

  Właściwie tak biorąc na wagę zarówno prawdziwą, jak i merytoryczną, to nie SLD wyrzuciło Kalisza, ale Kalisz wyrzucił SLD.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje