Egipt. Archeolodzy odkryli grobowce królewskiej rodziny sprzed 3550 lat

08.04.2013 13:42
Nil w Luksorze

Nil w Luksorze (Fot. MACIEJ ZIENKIEWICZ / AGENCJA GAZETA)

Naukowcy z hiszpańskiej misji archeologicznej odkryli w południowym Egipcie cztery grobowce członków elity z czasów XVII Dynastii (1650-1550 r. p.n.e.) - informuje serwis internetowy EurekAlert. Jeden z grobowców należy prawdopodobnie do królewskiego syna.
Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący wykopaliska na wzgórzu Dra Abu el-Naga w Luksorze na zachodnim brzegu Nilu, w miejscu położenia cmentarzyska z czasów panowania XVII Dynastii (ok. 1650-1550 r. p.n.e.) w Tebach.

Jeden z odkrytych grobowców należy do mężczyzny o imieniu Intefmose, którego trzy inskrypcje wewnątrz grobowca określają mianem "królewskiego syna".

Zdaniem archeologów, Intefmose mógł być synem Sobekemsafa I, jednego z pierwszych władców XVII Dynastii panującego w latach ok. 1619-1603 p.n.e., o którym niewiele wiadomo naukowcom ze źródeł historycznych.

Miejsca pochówku członków królewskich rodzin

Do komory grobowej Intefmose prowadzi podziemny korytarz o długości 7 metrów, u którego wylotu zbudowano niewielką kaplicę z suszonych cegieł.

Przez otwór w tylnej ścianie komory grobowej archeolodzy dotarli do kolejnego grobowca, należącego do urzędnika wysokiej rangi o imieniu Ahhotep, pełniącego swoją służbę w mieście Nechen, bardziej znanym pod grecką nazwą Hierakonpolis.

Wśród odkrytych przedmiotów złożonych w tym grobowcu znajdują się trzy malowane gliniane figurki grobowe, tzw. uszebti, z wypisanym imieniem zmarłego.

Archeolodzy odkryli też miejsce pochówku nieznanego chłopca sprzed 3550 lat oraz zestaw figurek uszebti i szczątki płótna z grobu innego chłopca - księcia Ahmose-Sapaira - żyjącego w okresie przełomu panowania XVII i XVIII Dynastii.

Najnowsze odkrycia potwierdzają rolę wzgórza Dra Abu el-Naga w północnej części cmentarzyska w starożytnych Tebach jako miejsca pochówku członków królewskich rodzin w czasach XVII Dynastii i w początkowym okresie XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.) oraz najważniejszych dworzan.

Zobacz także
Komentarze (30)
Egipt. Archeolodzy odkryli grobowce królewskiej rodziny sprzed 3550 lat
Zaloguj się
 • martsy

  Oceniono 1 raz 1

  film Agora to wyjątkowa cienizna na poziomie "demaskatorskich" bzdetów Dana Browna

  tylko ciemny lud takie gnioty kupuje...

 • supertlumacz

  Oceniono 16 razy -8

  Obawiam się że wykorzystując panujący w Egipcie chaos wyspecjalizowane grupy finansowane przez kapitał żydowski mogą grabić skarby kultury narodowej Egiptu pod pretekstem intensyfikacji poszukiwań archeologicznych.

  Oczywiście obowiązuje zasada fałszywej flagi i takie ekipy powinny formalnie wywodzić się z krajów postrzeganych powszechnie jako chrześcijańskie np. Włochy, Hiszpania, Polska i posiadających dorobek archeologiczny...

 • gralfa00aa11

  Oceniono 9 razy -7

  Jeszcze pare bejsboli i maczet chlasnie od Bialegostoku do Krakowa i tez grobowcem bedziemy-a juz na pewno stare problemy w" sen rudej Litwy sie zamienia.. Dziwnie o tych bojowkach malo,chyba ofiar wspolnie z Pawiulkmi Zajcewa sutenera nie wybieraja,ze milcza o tym ? New Manor na "chamy-Jany" i ich Ode 2 ? Znowu(89) Ode dostal ? Mak-Jan to kleks na stan ? !

 • jovani

  Oceniono 16 razy -4

  hmmmmm a jak to mozliwe jak bog stworzyl swiat jedynie 200 tys lat temu

 • kornel-1

  Oceniono 7 razy -5

  "należącego do urzędnika wysokiej rangi o imieniu Ahhotep"

  Ahhotep to imię żeńskie :))))

  ROTFL

  Kornel

 • kesik001

  Oceniono 23 razy -15

  Równie dobrze mogli odkryć takie stare grobowce w Kieleckiem.
  Dinozaury już tam odkryto,i smalec z psów też tam odkryto i wiele wiele innych prymitywnych i wiekowych coś tam.... ;-)

 • sb_slav

  Oceniono 68 razy 2

  A potem przyszli muzułmanie i ropirzyli w pizdu całe imperium, tak jak z przybyciem kleru na tereny naszych przodków państwo zaczęło się sypać, a ostatecznie padło pod trzema rozbiorami i popieraniem tej zbrodnie przez watykan.

 • yarrrr

  Oceniono 58 razy -4

  Fajne.
  Ale najbardziej czekam na otwarcie komnaty pod Sfinksem. Jest tam historia Ziemi i dowody na kontakty z obcymi cywilizacjami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje