Smoleński zespół Laska miał ruszyć w styczniu. Wciąż go nie ma. Graś: Jakie opóźnienia?

08.04.2013 11:50
Prezentacja raportu komisji Millera w lipcu 2011 r.

Prezentacja raportu komisji Millera w lipcu 2011 r. (Fot. SA,awomir KamiA"ski / Agencja Gazeta)

Jeszcze w styczniu zapewniali, że w ciągu tygodnia powstanie zespół ekspertów "prostujący dezinformację" ws. katastrofy smoleńskiej. Na kilka dni przed 3. rocznicą zespołu wciąż nie ma, jednak znowu słyszymy, że to kwestia dni. "Nie ma żadnych opóźnień" - uważa rzecznik rządu Paweł Graś. - Proszę się uzbroić w cierpliwość - odpowiada z kolei Maciej Lasek, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, który ma zespołowi przewodzić.
W połowie stycznia Maciej Lasek zapowiadał w rozmowie z Janiną Paradowską w Radiu TOK FM, że w ciągu tygodnia zapadnie decyzja o oficjalnym rozpoczęciu pracy zespołu ekspertów, zajmujących się wyjaśnianiem wątpliwości związanych z katastrofą smoleńską. Od tamtego czasu sprawa jednak długo nie ruszała z miejsca.

Dopiero w ubiegłym tygodniu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że prawdopodobnie jeszcze w kwietniu zarządzeniem premiera Donalda Tuska formalnie powołany zostanie zespół, którego głównym zadaniem będzie wyjaśnianie opinii publicznej materiałów zgromadzonych w toku prac komisji Millera".

Lasek: Formalnie to nie ja organizuję zespół

Dlaczego na powstanie grupy trzeba było tak długo czekać? Maciej Lasek jest oszczędny w tłumaczeniach. - Póki co nie będę się wypowiadał, dlaczego zespół jeszcze nie powstał, ponieważ to nie ja go organizuję w sensie formalnym. Ale proszę się uzbroić w cierpliwość, myślę, że w najbliższym czasie, zgodnie z zapowiedziami z KPRM, zostanie ogłoszone, że taki zespół powstał - powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Pytany, czy jest pewien, że kwiecień to realna data, Lasek stwierdza: - Zgodnie z zapowiedziami ze strony KPRM zakładam, że na pewno będzie to kwiecień.

Graś: Ale nie ma żadnych opóźnień

Dlaczego w takim razie już w styczniu usłyszeliśmy, że lada chwila powstanie zespół ekspertów i dlaczego nie możemy uzyskać informacji, co się od tamtego czasu działo? - Ja nie na wszystkie pytania będę mógł odpowiedzieć, bo nie jestem wszechwiedzący. Tak jak wcześniej wielokrotnie mówiłem: my daliśmy pomysł, daliśmy sposób działania. Oczywiście każdy z takich pomysłów musi być odpowiednio oceniony, przeanalizowany przez zespół prawników. Czasami trwa to dłużej, czasami krócej. I tyle można tutaj powiedzieć - mówi Lasek.

O wyjaśnienie opóźnień związanych z powstaniem zespołu Laska próbowaliśmy poprosić rzecznika rządu Pawła Grasia. Niestety, minister nie miał czasu, aby z nami porozmawiać. Kiedy wyjaśniliśmy mu w SMS-ie, w jakiej sprawie potrzebujemy komentarza, rzecznik odpisał krótko: "Nie ma żadnych opóźnień. Projekt zarządzenia w tej sprawie musi przejść normalny proces konsultacji. Gotowe zarządzenie trafi na biurko do podpisu premiera dziś lub jutro rano".

Tusk: Potrzebne intensywne "prostowanie dezinformacji"

Jak czytamy w oficjalnej notce z KPRM, zespół Laska "otrzyma wsparcie biurowo-organizacyjne Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przede wszystkim Centrum Informacyjnego Rządu. Po wejściu w życie zarządzenia ustalone zostaną szczegóły techniczne tego wsparcia. O powołaniu zespołu będziemy na bieżąco informować opinię publiczną".

Premier Donald Tusk powiedział, że chce, by eksperci lotniczy, którzy badali katastrofę smoleńską, mogli wskazywać na przekłamania z nią związane, we współpracy z Centrum Informacyjnym Rządu. Ocenił, że kampania "prostująca dezinformację" powinna być bardziej intensywna. Powstanie grupy, która ma przypominać ustalenia komisji Millera i wyjaśniać opinii publicznej kwestie związane z katastrofą smoleńską, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek zapowiadał już w grudniu 2012 r. Na razie zespół działa nieformalnie.

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • terra-starra

  Oceniono 70 razy 48

  Taki zespół działa już od dawna na Czerskiej pod kierunkiem red. Kublik.

 • sacco

  Oceniono 50 razy 32

  Powstanie w tempe ekspresowym, zaraz jak wrak powróci do Polski, a nawet jeszcze wcześniej - po oddaniu czarnych skrzynek rządowego tupolewa. Najgorzej byłoby gdyby powstała komisja dopiero po zakończeniu pomiarów brzozy smoleńskiej. Te trochę się przeciagną ze względu n akonieczność dalszych ekspertyz i narad co do systemu miar jaki należy zastosować w tym przypadku.

 • socrates11

  Oceniono 30 razy 26

  Dzisiaj rano w radiu TOK FM z Wielowiejską profesor Żylicz z komisji państwowej Millera dwa razy powtórzył że państwo powinno komisyjnie wyjaśnić te wątpliwości i zastrzeżenia które zglosili krytycy raportu Millera.
  Że to normalna droga.
  A gazeta się naśmiewała tylko z sekty

 • lillesult

  Oceniono 38 razy 20

  Szybciej sie dowiemy jak to bylo ze smiercia gen. Sikorskiego, czy kto zlecil zabojstwo JFK , niz cokolwiek ustalimy w tej sprawie...

 • platfusy.do.paki

  Oceniono 69 razy 19

  Zmienić prawa fizyki będzie ciężko, ale może Laskowi się uda.
  Czekam z niecierpliwością.

 • tylk0p0

  Oceniono 41 razy 17

  Muszą się naradzić nad ostateczną wersją. Poczytają lemingów z GW , którzy już dawno wszystko wiedzą i dobiorą scenariusz. Ciekawe jak wytłumaczą słowa "nic nie wiem" Tuska o wspaniałej współpracy Polsko Radzieckiej, braku czarnej skrzynki i całkowitemu oddaniu śledztwa w ręce ich przyjaciół moskali.

 • pedersdorfer

  Oceniono 71 razy 17

  Już dośc żeście nakłamali ,fałszujecie fakty.Komisja Millera to wielkie Kłamstwo,zrobione analizy na szybkiego bez dowodów np;wraku,czarnych skrzynek,dowodów rzeczowych zamordowanych,Pgrzeby ofiar na wariackich papierach pozamnieniane zwłoki.mam kilka pytań. Mam pytanie do rodzin tragedii w Smolensku .Co robiły wasi członkowie rodzin 2 dni przed wylotem do Smolenska .Dlaczego prezydent Lech Kaczynski NIe spotkał sie na LITWIE dnia 08.04.2010 z Polonia na litwie,co sie działo z lechem kaczyńskim ,od tego momentu zadne media nie maja filmów ni zdjęc .Dlaczego go nie było na konferencji w Pradze w dniu 09.04.2010r .Dlaczego nie ma żadnego nagrania Kamerowego z Lotniska MEDIÓW z chwili STARTU z lotniska z okecia w Warszawie z rana do Smoleńska,oraz z okolicznych ulic ,gdzie są te zapisy ,kto jem ma? .Czy to przypadek moze samolot wcale nie wystartował?Dlaczego w dniu 09.04.2010 ukazała sie informacja o ataku terorystycznym.Kto budował hangar na wojskowym lotnisku i do czego on służył Czy eliminacja tych 96 ofiar nie nastąpiła już wcześniej.Tak jak jest obecnie wyjasniana ta tragedia nie było takiego przypadku na całym świecie .Ta sprawa Śmierdzi na odległośc.Dlaczego NATO,UE ,USA nie zabieraja w tej sprawie głosu ?przecież to były osoby zwiazane z tymi instytucjami. Dlaczego w zadnym światowym czasopiśmie naukowym ,które zawsze opisywały takie przypadki ,akurat ten przypadek nie jest opisywany,badany przyczynowa .CICHO-SZA Kto macza palce w tej zbrodni?to tylko kilka przykładów co udało mi sie odkryć .

  Cały tekst: wyborcza.pl/1,75968,12927911,W_sprawie_Smolenska_PiS_wygrywa__PO_przegrywa.html?utm_source=HP&utm_medium=AutopromoHP&utm_content=cukierek1&utm_campaign=wyborcza&v=1&pId=19983967&send-a=1#opinion19983967#ixzz2EBQALvA9
  Donpedro14.11.2012 07:26:34

 • tuskambergold

  Oceniono 20 razy 16

  A zresztą, fakty i dokumenty ma Macierewicz a Lasek same inwektywy, na jak długo to starczy?

 • plpolak

  Oceniono 33 razy 15

  Peowski zespół Downa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje