Korea Północna może przygotowywać nową próbę atomową? Dementi

08.04.2013 06:42
Baza wojskowa Punggye-ri

Baza wojskowa Punggye-ri (Fot. AP)

Istnieją oznaki, że Korea Północna może przygotowywać kolejną, czwartą już próbę nuklearną - poinformował południowokoreański dziennik "Dzung-ang Ilbo", powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela rządu w Seulu. Tymczasem agencja AP dementuje informację, pisząc, że przedstawiciel władz południowokoreańskich pomylił się.
- W ostatnim czasie mamy do czynienia z intensywnym przemieszczaniem się ludzi i pojazdów przy południowym tunelu w Punggye-ri - powiedział rozmówca gazety, wymieniając nazwę północnokoreańskiego poligonu atomowego. Dodał, iż podobne czynności zaobserwowano tam przed dokonaną 12 lutego trzecią próbą nuklearną Pjongjangu.

Przed godz. 10 agencja AP zdementowała słowa południowokoreańskiego przedstawiciela władz . "Źle się wyraził..." - podaje agencja.

Według przedstawiciela południowokoreańskiego rządu nie jest jasne, czy ruchy na poligonie mają na celu zmylenie amerykańskiego wywiadu, by w ten sposób zwiększyć polityczny nacisk na Waszyngton i Seul.

Dowódca wojsk USA "na wszelki wypadek" pozostanie w Korei Południowej

Amerykańskie władze wojskowe poinformowały z kolei dzisiaj, że dowódca wojsk USA w Korei Południowej, generał James Thurman, odwołał swój zaplanowany na ten tydzień wyjazd do Waszyngtonu z powodu napięć wywołanych działaniami Korei Północnej.

Thurman miał zeznawać przed trzema komisjami Kongresu na temat potencjalnej odpowiedzi USA na groźby ze strony Pjongjangu.

- Ze względu na obecną sytuację generał Thurman pozostanie na wszelki wypadek przez najbliższy tydzień w Seulu - oświadczyła rzeczniczka dowództwa wojsk USA w Korei Południowej pułkownik Amy Hannah. Dodała, iż Thurman "chce pojawić się przed komisjami Kongresu w najszybszym możliwym terminie".

Mimo nasilenia swej wojennej propagandy Pjongjang nie podjął jak dotąd żadnych działań zbrojnych ani nie zademonstrował niczego, co świadczyłoby o przygotowywaniu jego armii do ataku. Jak się uważa, rzeczywistym adresatem wojennych pogróżek jest północnokoreańskie społeczeństwo, motywowane w ten sposób do skupienia się wokół nowego młodego przywódcy państwa Kim Dzong Una.

Inwazja na Koreę Południową, atak na Nowy Jork...

Sytuacja w Korei Północnej zaogniła się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pjongjang dokonał kolejnej próby nuklearnej, zapowiada zmiecenie Południa z powierzchni ziemi, postawił wojska w stan gotowości bojowej i zerwał zawieszenie broni z 1953 r.

Nad Koreą Południową zaczęły latać amerykańskie bombowce B-2, a sztab Południa przygotował plany uderzenia wyprzedzającego, na wypadek gdyby wywiad doniósł o przygotowaniach Północy do ataku nuklearnego. Korea Północna ostrzegła też Japonię o możliwości prewencyjnego uderzenia nuklearnego, a w internecie pojawiły się filmy ukazujące planowaną na trzy dni inwazję na Koreę Południową, atak na Nowy Jork i płonącego Baracka Obamę.

Eksperci zastanawiają się, co Pjongjang może rzucić do walki przeciw swoim przeciwnikom, a amerykańska armia rozważa scenariusze dla Korei, również te najczarniejsze - otwartej wojny.Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (58)
Zaloguj się
 • przeboy

  Oceniono 130 razy 112

  "Dowódca wojsk USA "na wszelki wypadek" pozostanie w Korei Północnej
  (...)
  - Ze względu na obecną sytuację generał Thurman pozostanie na wszelki wypadek przez najbliższy tydzień w Seulu"

  I jak tutaj traktować Was poważnie...

 • blue911

  Oceniono 26 razy 22

  Zbudowalem wlasnie dalekosiezne pociski Ja Wam Dam I caly Pekin oraz mur chinski bedzie zmieciony z powierzchni ziemi - w czwartek! Poddajcie sie albo.......?

 • viciousny

  Oceniono 27 razy 21

  Zebrał wódz koreański Kim Dzong Un całą swoją radę na naradę wojenną:
  - Koreańczycy! Jesteśmy wielkim narodem?
  - Taaaaak!
  - To dlaczego nie mamy własnej rakiety z ładunkiem nuklearnym?
  - Taaaak... Zbudujemy!! Huurraaa!!!
  Ścięli toporkami największą sosne w okolicy, wydrążyli ją w trudzie i znoju, według starej, koreańskiej recepty wyprodukowali proch, napchali do wydrążonego pnia, zapletli linę z lian i jako lont wyprowadzili na zewnątrz rakiety.
  - Gdzie ją wystrzelimy?
  - Na Nowy Jork!
  - A dlaczego na Nowy Jork?
  - Innych amerykańskich miast nie znamy...
  Napisali na rakiecie "Na Nowy Jork", zbili się w gromadę i podpalili lont. Jak nie pie...ęło!!! Prawdziwy Armagedon! Dym, swąd, wszystkich rozrzuciło w promieniu kilkunastu metrów... Wódz otrzepuje się z kurzu i mówi:
  - Ja pie...!!! Wyobrażacie sobie, co się dzieje w Nowym Jorku???

 • siekier35

  Oceniono 30 razy 20

  olać kima.
  to będzie dla niego najgorszy cios.

 • whitetooth

  Oceniono 21 razy 13

  Smutne to, że ludzie na całym świecie dają się ponieść tej psychozie. Przecież Kim nie wypowie wojny, lecz tylko straszy umacniając władzę i licząc, że coś ugra. Jak bylibyście na miejscu Kima, to co zrobilibyście? Czy rozpoczęlibyście przemiany? Akurat. Od razu towarzysze odebraliby to jako słabość i zdradę. A Kim o tym wie. Mamy tutaj czyste błędne kolo. Pozdrawiam

 • cholonek

  Oceniono 32 razy 6

  Jeszcze dwa artykuly w GW na temat "dramatycznej sytuacji" i caly swiat zesra sie strachu. Koreańskiego piendrololo ciąg dalszy. Zieeeeeeeeeeeeeeew.... wroccie juz moze lepiej do zwiazkow partnerskich, filmu Poklosie, ew. sedziego Igora santo subito Tulei?

 • tanatopraktor

  Oceniono 7 razy 5

  W porównaniu do Jidische Zeitung , magiel na Stalowej w Warszawie jest bardziej wiarygodny.

 • blue911

  Oceniono 23 razy 5

  Bankierstwo swiata skutecznie pierze ludzkosci mozgi. Boja sie o swoje posadki to stwarzaja stuczne zagrozenie zeby mieli czas przerzucic skradzione biliony w inna czesc swiata w nadziei,ze jeszcze raz da sie nas oszukac! O to idzie gra,a glupiego Kima tylko uzywaja na wabia.

 • allmoney

  Oceniono 6 razy 4

  jak zawsze ani jednego,normalnego komentarza.Zdumiewajace w sytuacji,gdy przez najprostszy blad człowieka albo sprzętu zginac mogą miliony ludzi a caly system ekonomiczny swiata zostać zdestabilizowany na bardzo długo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje