Ambasador Schnepf: Jesteśmy optymistami ws. zniesienia wiz dla Polaków

08.04.2013 06:20
Ryszard Schnepf

Ryszard Schnepf (Fot.Bartosz Bobkowski / AG)

Ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf jest dobrej myśli co do tego, że przy okazji reformy imigracyjnej, jaką przygotowują członkowie Kongresu USA, uda się doprowadzić do postępu ws. zniesienia wiz dla Polaków. - Wyraźnie widzimy, że [w tej sprawie - red.] jest mobilizacja środowisk zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i Senacie - powiedział.
- Jestem dobrej myśli. Trudno mi określić perspektywę czasową, ale chciałbym, by to była w nie bardzo odległym terminie miła niespodzianka dla wszystkich - powiedział Schnepf w niedzielę.

Ambasador odniósł się do zapowiedzi niektórych kongresmenów, w tym Demokraty Charlesa Schumera, członka ponadpartyjnej grupy ośmiu senatorów przygotowującej od stycznia projekt ustawy imigracyjnej, by przy okazji tej reformy rozwiązać kwestię zniesienia wiz dla Polaków.

Wyraźna mobilizacja ws. polskiej części w ustawie imigracyjnej

- Wyraźnie widzimy, że jest mobilizacja środowisk zarówno w Izbie Reprezentantów jak i Senacie, by polska część dotycząca Visa Waiver Program [VWP - program ruchu bezwizowego - red.] weszła do ustawy imigracyjnej, która ma być wielkim dziełem tego prezydenta i tego Kongresu - powiedział ambasador.

Chodzi o to - wyjaśniały źródła w Kongresie - by do całościowej reformy imigracyjnej, która ma wyznaczyć drogę do legalizacji pobytu i uzyskania obywatelstwa przynajmniej części z 11 milionów nielegalnych imigrantów, dołożyć zapisy z projektu ustawy JOLT, promującej zatrudnienie poprzez rozwój turystyki. Ta zgłoszona w Kongresie już w marcu ustawa proponuje tak zmienić kryteria programu bezwizowego, by spełniała je Polska.

"Polska to jeden z naszych najlepszych sojuszników w Europie"

Jak zapowiadał w piątek "New York Times", projekt reformy może zostać ujawniony już w przyszłym tygodniu. A senator Schumer na spotkaniu z amerykańską Polonią 1 kwietnia obiecał, że będzie zabiegał, by przy okazji rozwiązać problem polskich wiz. - Polska to jeden z naszych najlepszych sojuszników w Europie i powinna być włączona do rozmów o naszej całościowej reformie imigracyjnej, by pobudzić turystykę między naszymi dwoma krajami - powiedział. Wskazywał też na zasługi polskich żołnierzy, którzy walczyli u boku Amerykanów w Iraku i Afganistanie.

- Jesteśmy optymistami co do tego, że uda się to włączyć - powiedziano w piątek w biurze innego kongresmena, od lat zaangażowanego na rzecz zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych.

"Przekonać środowiska nieprzekonane"

Schnepf podkreślił, że polscy dyplomaci "pracują nad tym, by przekonać środowiska nieprzekonane". Przyznał jednak, że największym problemem może być w ogóle przyjęcie reformy imigracyjnej.

- Polski pakiet jest elementem większego ustawodawczego porozumienia. To tu jest pewne ryzyko, że środowiska parlamentarne obawiające się imigracji z Ameryki Łacińskiej mogą być temu przeciwne. Ale ja myślę, że po wyborach te opory nie powinny być znaczące - dodał.

Imigranci za Demokratami

Aż 7 na 10 Latynosów głosowało w ostatnich wyborach prezydenckich na kandydata Demokratów Baracka Obamę. Fakt ten sprawił, iż wielu Republikanów, zwłaszcza umiarkowanych, opowiada się obecnie za warunkowym zalegalizowaniem pobytu nielegalnych imigrantów. Ale wielu Republikanów wciąż jest przeciw, argumentując, że przysporzy to wyborców Demokratom i zachęci dalsze osoby do nielegalnego przyjazdu do USA. Politycy ci najchętniej ograniczyliby reformę do modernizacji systemu legalnej imigracji - zwiększenia ułatwień dla inżynierów czy absolwentów wyższych uczelni o innych specjalnościach. Losy reformy imigracyjnej są więc niepewne, zwłaszcza w zdominowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów.

Senacki projekt, jak donosiła prasa amerykańska, zakłada, że przez pierwsze 10 lat nielegalni imigranci zostaliby objęci statusem tymczasowym. Dopiero potem mogliby ubiegać się o zieloną kartę i po upływie kolejnych trzech lat o obywatelstwo. O legalizację pobytu mogłyby ubiegać się tylko osoby niekarane, ze znajomością angielskiego, po zapłaceniu grzywny i zaległych podatków. Reforma ma też wzmocnić kontrolę pracodawców (czy nie zatrudniają nielegalnych imigrantów) oraz granic.

Tylko Polska, Rumunia i Bułgaria poza VWP

Reforma imigracyjna to priorytet prezydenta Baracka Obamy. Nalega on, by Kongres przyjął ją przed wakacjami. Obama publicznie zapewniał też, że podpisze odpowiednią ustawę, by objąć Polskę programem o ruch bezwizowym. Ale choć już w poprzednim Kongresie przyjaźni Polsce kongresmeni zgłaszali projekty takich ustaw, nie były one nawet przedmiotem prac w odpowiednich komisjach parlamentarnych.

Tylko trzy kraje UE - Polska, Rumunia i Bułgaria - nie są członkami programu VWP. Ich mieszkańcy potrzebują więc wiz turystycznych do USA. Państwa te nie spełniają określonego przez prawo USA kryterium, że VWP może obejmować tylko te kraje, gdzie odsetek odmów wiz i nielegalnych przedłużeń pobytu w USA nie przekracza 3 proc. Proponowane zmiany zakładają zwiększenie tego odsetka z 3 do 10 proc., jeżeli obywatele danego kraju nie zagrażają bezpieczeństwu USA. W Polsce odsetek odmów wiz i nielegalnych przedłużeń pobytu sięga właśnie 10 proc.

Zobacz także
Komentarze (244)
Ambasador Schnepf: Jesteśmy optymistami ws. zniesienia wiz dla Polaków
Zaloguj się
 • porque

  Oceniono 3 razy 1

  Ale sie polactwo rozmarzylo :)) Wizy dla Amerykanow:)) Radosc marzeniami nie bedzie dluga, jutro kolejny dzien za glodowe wynagrodzenie... Europa tej wschodnioeuropejskiej dziczy ma juz tak dosc, ze predzej wprowadza ponownie wizy zanim Amerykanie pomysla o ich zniesieniu.

 • wyciety

  0

  Szumer,Sznepf,wspaniale,ze o losach mojego kraju decyduja zydzi.Zupelnie jak za Stalina.

 • ptys97

  0

  wizy do usa, to temat zastepczy zmieniajacych sie wladz od 1989 roku.

 • mr.knox

  Oceniono 1 raz 1

  Wymog wizowy dla Polakow powinien miec zapis w amerykanskiej konstytucji. Poza tym ;polska, Rumunia i Bulgaria to trzy najbiedniejsze kraje UE, wiec skad to zdziwienie, ze biedni obywatele tych krajow musza miec wizy. Niech dla przykladu Polska zniesie wizy;Rosjanom, Bialorusinom,itp:)

 • chrobotek46

  0

  Państwo Władza Krajowa PO oraz opozycyjne SLD i PiS !!! Za mało mydła i wazeliny ! Należy kłaniać się niżej ! Trzeba więcej smarów - jest okazja do lizania tyłka Bandytom Świata - pewnie ( jednak nie daj Boże ! ) będzie zadyma z Koreą ! Po co mają ginąć przedstawiciele B Ś skoro tam nie ma ropy? Ale można naszych żołnierzy wysłać, a w zamian znów obiecają wizy po skończonej wojnie ! Co akurat nie musi być prawdą - kolejny raz. Ale wtedy mogą być wybory na prezydenta - znów można obiecywać !
  Przedstawiciele Narodu ! Trzeba ćwiczyć pokłony wobec łaskawego Wuja Sama ! I to odpowiednio niskie !

 • 2m3r4g

  Oceniono 2 razy 0

  Ambasador Schnepf mówi ,że jesteśmy optymistami w sprawie zniesienia wiz dla Polaków.Panie ambasadorze błąd, ,jesteśmy niepoprawnymi naiwniakami.Prezydent Obama zapewniał,że do końca poprzedniej kadencji wizy zostaną zniesione.Obecnie od nowa ta gadka dla baranów stadka.A tak naprawdę nie jest potrzebna żadna ustawa,tylko uczciwe traktowanie Polaków. Kto powoduje ,że zawsze nie mniej jak 10% podań odrzuca ambasada amerykańska.Amerykanie robią sobie z nas jaja a my naiwnie im wierzymy.Niech przestaną odrzucać nasze podania ,wówczas spadnie procent odrzuconych nawet do 5% .Przestańcie wszyscy rżnąć głupa i mizdrzyć się do tych fałszywych Jankesów. Oni tak naprawdę mają nas głęboko niżej pasa.

 • radgalez

  Oceniono 2 razy 2

  moze troche wyjasnie - wizy nie zostana zniesione. jesli juz to zostanie zniesiona promesa wizowa, czyli tak naprawde odpadnie jedynie etap wizyty w ambasadzie (co tez wiaze sie z niemalymi kosztami, oplata wizowa, wolny dzien w pracy, podroz, etc.).
  czyli Polak bedzie mogl wejsc na poklad samolotu lecacego do USA bez sprawdzania jak dzis czy ma promese w paszporcie czy nie. koniec kropka.
  na lotnisku w USA i tak czeka go rozmowa z urzednikiem i tam dopiero dostaje wize - na 3 miesiace, ale moze tez zostac cofniety do kraju, jesli np. odkryja cos w przeszlosci.
  z taka wiza nie mozna legalnie pracowac, nie mozna sie starac o social security number a bez niego nie da sie zrobic prawa jazdy, nie zalozy sie konta w porzadnym banku, nie mowiac o kartach kredytowych. jest co prawda ITIN (tax number) ale to temat na osobna dyskusje.
  Jesli juz ktos chce nielegalnie pracowac to lepsza jest wiza turystyczna to zwykle dostaje sie ja na 6 miesiecy a promese w ambasadzie na 10 lat. "Turystyka pracownicza" juz od dobrych paru lat sie nie oplaca. Przy otwartej Europie, legalnej pracy tam, socjalu, krotkich i tanich lotach, lepiej stojacym Euro itd.
  USA sa dobre tylko jesli ktos chce sie tu przeprowadzic na stale, z zielona karta i pewnym majatkiem na start. Wiele osob moze narzekac, ale ja uwazam ze to dobre i wygodne miejsce do zycia, lepsze niz Polska to na pewno, w Anglii/Irlandii czy Norwegii nie pracowalem wiec nie mam porownania, tyle co slysze z opowiadanm ale kilku znajomych chetnie zamieniloby wymienione kraje na USA.

 • 104i9

  Oceniono 3 razy 1

  Ambasadorze ,czy ty jesteś taki pusty czy udajesz debila.

 • rech

  Oceniono 1 raz -1

  Zgadza sie! Niech sobie te wizy wsadza w d... i oczywiscie wprowadzic dla tych supermenow obowiazek posiadania wizy polskiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje