Lokalne władze Afganistanu mówią o cywilnych ofiarach nalotu NATO. MSW nie potwierdza

07.04.2013 18:04
W nalocie, przeprowadzonym podczas operacji NATO przeciwko talibom we wschodnim Afganistanie zabitych zostało 11 dzieci i kobieta - poinformowali w niedzielę przedstawiciele lokalnych władz

W nalocie, przeprowadzonym podczas operacji NATO przeciwko talibom we wschodnim Afganistanie zabitych zostało 11 dzieci i kobieta - poinformowali w niedzielę przedstawiciele lokalnych władz (Fot. STRINGER/AFGHANISTAN REUTERS)

W nalocie, przeprowadzonym podczas operacji NATO przeciwko talibom we wschodnim Afganistanie zabitych zostało 11 dzieci i kobieta - poinformowali w niedzielę przedstawiciele lokalnych władz. Według MSW Afganistanu podczas tej operacji we wsi Szigal w prowincji Kunar zginęło sześciu rebeliantów, w tym dwóch wysokich rangą dowódców talibów.
W komunikacie MSW nie wspomniano o ofiarach cywilnych. Natomiast rzecznik gubernatora prowincji, Wasefullah Wasefi, powiedział, że podczas ataku z powietrza trafione zostały domy cywilów i że zginęło 11 dzieci oraz kobieta. Rzecznik dowodzonych przez NATO Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) kapitan Luca Carniel powiedział, że informacje o śmierci cywilów są sprawdzane.

Ofiary cywilne są od dawna powodem napięć między prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem a siłami międzynarodowymi. Karzaj zabronił siłom afgańskim zwracania się o wsparcie z powietrza. Według kapitana Carniela o takie wsparcie podczas operacji we wsi Szigal zwróciły się siły koalicji międzynarodowej, a nie ich afgańscy sojusznicy.

Wczoraj w dwóch atakach zginęło w Afganistanie sześcioro Amerykanów, w tym trzech żołnierzy.

Zobacz także

Najnowsze informacje