Norymberga chce odrestaurować teren zjazdów NSDAP 

Tak wyglądała ta trybuna w latach świetności 1933-1938...

Tak wyglądała ta trybuna w latach świetności 1933-1938... (DW)

Z kompleksu budowli na terenie zjazdów NSDAP zachowała się trybuna, która ma zostać odrestaurowana. Koszt tego przedsięwzięcia ocenia się na 60-70 mln euro, a prace mają potrwać przynajmniej dziesięć lat.
W latach 1933-38 w Norymberdze na terenie nazwanym Reichsparteitagsgelände, o powierzchni 11 kilometrów kwadratowych, odbywały się zjazdy partii NSDAP. Z dawnego kompleksu budowli do naszych czasów zachowała się częściowo tylko wielka trybuna, tzw. Zeppelinhaupttribüne, dla uczczenia słynnego konstruktora sterowców hrabiego Ferdinanda von Zeppelina, który w 1909 roku wylądował tu sterowcem LZ6.

Trybunę o szerokości 360 metrów zaprojektował Albert Speer, który przeszedł do historii jako "architekt Hitlera". W 1937 roku został przez niego mianowany generalnym inspektorem budowlanym stolicy Rzeszy i w tej roli przygotowywał przekształcenie Berlina w monumentalną Germanię. Od lutego 1942 roku Speer był ministrem Rzeszy ds. uzbrojenia i amunicji. Podczas procesu norymberskiego został skazany na 20 lat więzienia za deportację robotników przymusowych do Niemiec i śmierć wielu z nich.

"Oszczędnie, by nie powiedzieć, dość tandetnie"

Projekt trybuny Speer oparł na wolno stojącym Wielkim Ołtarzu Zeusa w Pergamonie z imponującą kolumnadą. Kolumny na trybunie na terenie zjazdów w Norymberdze wysadzono w roku 1967, bo były przez lata zaniedbywane i w każdej chwili mogły runąć. W nieco lepszym stanie przetrwała tylna ściana trybuny i wielkie kamienne schody, na których gromadzili się hitlerowscy dostojnicy przyglądający się perfekcyjnie przygotowanym "parteitagom".

Trybunę i schody wykonano z piaskowca. Jak wiadomo, nie jest to zbyt trwały materiał. Dużo lepszy byłby granit, ale teren zjazdowy zaprojektowano przede wszystkim pod kątem wrażenia, jakie miał wywierać na uczestnikach zjazdów NSDAP, i wszystkie obiekty zbudowano w ulubionym przez hitlerowców stylu "kolossal". Tyle tylko, że oszczędnie, by nie powiedzieć, dość tandetnie.

Wspomniane wyżej wysadzenie kolumnady naruszyło spoistość wewnętrzną trybuny i poszerzyło fugi w murze. Przez powstałe szczeliny w głąb konstrukcji przedostawała się woda. Tym łatwiej, że niejako przy okazji, w 1967 roku, wysadzono także kamienne zadaszenie chroniące stojących na trybunie przed deszczem. Zamarzająca w zimie woda powoli rozsadzała kamienny mur, który dziś jest w tak złym stanie, że jego odrestaurowanie będzie długim i kosztownym przedsięwzięciem.

Władze Norymbergi chcą odrestaurować trybunę w jej obecnej postaci, aby także przyszłe pokolenia mogły wyrobić sobie opinię o zjazdach partii hitlerowskiej i przemożnym wpływie architektury terenu zjazdowego na uczestników tych imprez.

Plan ratowania nazistowskich reliktów

Projekt pod nazwą "Zeppelinfeld i Zeppelintribüne", czyli "Pole i trybuna Zeppelina", narodził się już w roku 2004, kiedy to władze miejskie Norymbergi wypracowały wytyczne w sprawie obchodzenia się z hitlerowskim dziedzictwem. Od strony techniczno-architektonicznej projektem kieruje Robert Minge.

"Od tego czasu - mówi, miasto inwestuje rocznie blisko 100 tys. euro, aby uchronić trybunę przed jej zniszczeniem, ale to już nie wystarcza. Dlatego w roku 2009 przedstawiono plan jej odrestaurowania". Koszt tego przedsięwzięcia ocenia się na 60-70 mln euro, a prace mają potrwać przynajmniej dziesięć lat.

Norymberga sama temu nie podoła. Potrzebne są dotacje z kasy landowej i federalnej, ale ewentualni donatorzy domagają się szczegółowego projektu wzmocnienia konstrukcji i precyzyjnego kosztorysu.

"W ekspertyzie z 2009 roku niezbędne koszty potraktowano pobieżnie, gdyż skupiono wtedy uwagę głównie na pracach, które są najpilniejsze dla zapobieżenia dalszemu niszczeniu obiektu" - wyjaśnia Robert Minge. Teraz szczegółami zajmą się fachowcy od wzmacniania murów z piaskowca środkami chemicznymi i mechanicznymi.

Plan ratowania nazistowskich reliktów na dawnym terenie zjazdów partyjnych w Norymberdze nie zawsze i nie wszędzie napotyka reakcje przychylne, ale te zdecydowanie przeważają. Nie chodzi tu naturalnie o zachwyt nad walorami hitlerowskiej architektury, tylko o konieczność zachowania z niej dla potomności tego, co jeszcze pozostało, żeby łatwiej można było zrozumieć jej złowieszczy, ale jakże przemożny wpływ na masy, które zetknęły się z hitlerowską propagandą i sztuką.

Za odrestaurowaniem trybuny opowiedziało się także Stowarzyszenie Ofiar Prześladowanych przez Reżim Nazistowski, a przewodniczący oddziału tej organizacji w Norymberdze Georg Neubauer, powiedział: "Wielu z tych, którzy przeżyli hitleryzm, przeklęło teren zjazdów partyjnych w Norymberdze, ale także oni są zainteresowani zachowaniem resztek budowli, żeby przyszłe pokolenia mogły sobie lepiej wyobrazić hitlerowską ideologię i popełnione w myśl jej wskazań zbrodnie".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Niemcy - raj dla handlarzy "żywym towarem"? Policja bywa bezradna
Komentarze (61)
Norymberga chce odrestaurować teren zjazdów NSDAP 
Zaloguj się
 • ulebyk

  0

  Sanhedrynowi z Czerskiej coś nie odpowiada znowu. Aj waj!

 • caesar_pl

  Oceniono 1 raz 1

  Gwarantowane miliony turystow.

 • misiupisiu2

  Oceniono 4 razy 4

  „Jeśli taka wrogość i awersja w stosunku do żydów miałaby miejsce tylko w jednym czasie, w jednym kraju, łatwo byłoby wyjaśnić przyczyny. Jednak rasa ta była obiektem nienawiści wszystkich narodów pośród których żyła. Skoro wszyscy wrogowie żydów należeli do zupełnie różnych ras, mieszkali w odległych krajach, podlegali zupełnie różnym prawom, kierowali się różnymi pryncypiami, mieli różną moralność, różne zwyczaje – te wszystkie zasady społeczne, niepozwalające niczego ocenić w ten sam sposób – toteż główna przyczyna antysemityzmu zawsze leżała w samym Izraelu, a nie w tych, którzy przeciwko niemu walczyli.” - Bernard Lazare„Żydowskim talentem jest życie z ludzi, nie z ziemi, ani z produkcji, ale z ludzi. Niech inni uprawiają ziemię, żyd, jeśli będzie w stanie, będzie ciągnął zyski z rolnika. Niech inni zajmują się handlem i przemysłem; żyd będzie eksploatował owoce ich pracy. To jego szczególny talent. Jeśli użyjemy tu słowa „pasożytniczy” do opisania go, to będzie to trafne określenie.” - Henry Ford „Międzynarodowy żyd”

 • misiupisiu2

  Oceniono 9 razy 7

  W gettach funkcjonowały żydowskie siły porządkowe kolaborujące z hitlerowcami Wspólnie rabowali i wywozili mieszkańcówA tego jest więcej. No i na apele do środowisk żydowskich pospieszył z pomocą jedynie… Rząd RP na Uchodźstwie, przezna­czając dodatkowe fundusze i wzywając pol­skie społeczeństwo do udzielania pomocy w przechowywaniu Żydów po aryjskiej stro­nie. Zachęcam do przejrzenia dokumentacji w Studium Polski Podziemnej, np. teka 78, z której pochodzą powyższe cytaty.I jeszcze jedno w kontekście „rozlicze­niowych” książek Grossa. Owe żydowskie bzdury i dane wzięte z sufitu o Żydach zamordowanych głównie przez polskich chłopów to właśnie projekcja zmierzająca do ukrycia największej żydowskiej tajem­nicy. Otóż skala niemieckiej zbrodni była możliwa nie dzięki temu, „co się działo na obrzeżach Zagłady”, lecz tylko dzięki aktywnemu udziałowi Żydów w procesie mordowania swojego narodu. Tu kłania się bierność powszechna samych Żydów i postawy Judenratów, okrutne żydow­skie policje w gettach – bo to one wyła­pują, spędzają na różne Umschlagplatze i upychają w wagonach swoich sąsiadów, rodziny i przypadkowych Żydów. Wreszcie to żydowskie komanda zapędzają Żydów do komór gazowych, a potem oprawiają ich zwłoki, grzebiąc w pochwach, odbytnicach, wyrywając złote mostki i koronki.

 • poljack

  Oceniono 2 razy -2

  Zbombardować !!!Już od lat Niemcy powtarzają jak nakręceni że to naziści rozpętali wojnę a nie Niemcy .

 • misiupisiu2

  Oceniono 5 razy 5

  Niewiele pamiętamy. Coraz mniej wiemy o naszej wspólnej historii. Niedawna wypowiedź rzecznika SLD, w której umiejscowił on Powstanie Warszawskie w 1988 roku, nie jest już dzisiaj niczym wyjątkowym. To raczej typowy obraz polskiej świadomości historycznej przeoranej przez maszynerię obojętności i zapomnienia, sprawnie funkcjonującą w III RP.Poza jednym wyjątkiem, który symbolizuje Jedwabne: wytrwała praca najpotężniejszych ośrodków medialnych tej samej III RP, by czas II wojny światowej kojarzył się dzisiejszym Polakom ze wstydem współodpowiedzialności za holokaust ludności żydowskiej.
  Na szybko kurczącym się skrawku wspólnej pamięci narodowej walczymy o to, by poza Jedwabnem utrzymać także wspomnienie Westerplatte, Monte Cassino, Powstania Warszawskiego, nie tylko bohaterskich walk, ale i cierpień zadanych polskiej wspólnocie w czasie II apokalipsy.

 • nrozsklov

  Oceniono 1 raz -1

  W miescie bremen na poludniu niemiec miejscowa ludnosc chciala urzadzac open air potancowke w miejscu gdzie podczas drugiej wojny swiatowej znajdowal sie oboz zaglady i katowano przymusowych pracownikow ktorzy musieli budowac bunkry schrony dla ubootow. Baraki skrupulatnie usunieto zaraz po wojnie, pozacierano wszystkie slady, tak jak z wiekszoscia 44 tysiecy obozow smierci w europie i na terenie niemiec.

  "Then never regret that they begun the war, they just regret that they have lost it."

  Kazdy niemiec po ukonczeniu 18 roku zycia powienien byc raz w zyciu transportowany w bydlecym wagonie do obozu koncentracyjnego w oswiecimiu. Zeby juz nigdy nie mogli mowil, ze o niczym nie wiedzieli. W pierwszej kolejnosci politycy, dziennikarze i sedziowie z rodzinami.

  Stell dich dumm und du kommt frei gilt nicht mehr. Mord verjährt nie.

 • misiupisiu2

  Oceniono 4 razy 0

  Warto zwrócić uwagę, że to właśnie żydowska gazeta dla Polaków wspiera takie inicjatywy. Skłania to do podejrzeń, że środowiska żydowskie, które w naszym nieszczęśliwym kraju, na skutek splotu zagadkowych okoliczności uzyskały w ostatnich latach nieproporcjonalny wpływ na życie publiczne, a zwłaszcza – media i inne środowiska opiniotwórcze, zainteresowane są w demoralizowaniu młodzieży krajów swego osiedlenia, by mniej wartościowe narody tubylcze doprowadzić do stanu bezbronności wobec majątkowych roszczeń żydowskich grandziarzy, próbujących w ten sposób stworzyć warunki sprzyjające uzyskaniu politycznego panowania nad nimi i ich bezlitosnego eksploatowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje