Teraz to obcokrajowcy przyjeżdżają do Polski po pracę - Al-Dżazira w reportażu o Wrocławiu [WIDEO]

07.04.2013 12:54
Widok na wrocławską starówkę

Widok na wrocławską starówkę (Fot. Maciej Swierczynski / AG)

Arabska stacja telewizyjna odwiedziła Polskę, żeby obalić mit o masowej emigracji naszych rodaków. Dziennikarze Al-Dżaziry przyjechali do Wrocławia na początku kwietnia: odwiedzili fabrykę Volvo i szkoły językowe, w których jest coraz więcej obcokrajowców.
"Polskie migracje" - to tytuł reportażu, który Al-Dżazira na początku kwietnia kręciła we Wrocławiu. Teraz pojawił się na głównej stronie arabskiej stacji telewizyjnej.- Kiedy Polska dołączyła do Unii Europejskiej, wszyscy obawialiśmy się inwazji tanich pracowników w zachodniej Europie - mówi dziennikarz Al-Dżaziry Nick Spicer. - Okazało się jednak, że trendy się zmieniają. Ekonomiczny boom sprawił, że teraz to pracownicy z Zachodu przyjeżdżają do Polski, żeby szukać pracy.

Dziennikarze Al-Dżaziry odwiedzili m.in. wrocławską fabrykę Volvo (koncern w zeszłym roku zdecydował o przeniesieniu do nas całej produkcji autobusów) i szkołę językową, w której obcokrajowcy uczą się języka polskiego.

- Byłem w Polsce dwa lata temu - pisze Junkets na stronie Al-Dżaziry. - Najbardziej zaskoczyła mnie różnica między miastami i wsiami, które - w porównaniu do większych ośrodków - wydawały się zaniedbane i opuszczone. Duże miasta wyglądają jak wszędzie w Europie, a wiele ze współczesnych budynków jest ładniejszych np. od tych w Wielkiej Brytanii. Niestety w Polsce nadal można trafić też na paskudne pozostałości komunizmu.

Junkets chwali też nowe drogi, chociaż stan tych starszych pozostawia wiele do życzenia: - Widać, że Polska coraz bardziej się rozwija - dlatego nie dziwi mnie, że coraz więcej osób przyjeżdża tam w poszukiwaniu pracy.

Komentarze (35)
Teraz to obcokrajowcy przyjeżdżają do Polski po pracę - Al-Dżazira w reportażu o Wrocławiu [WIDEO]
Zaloguj się
 • leslaw28

  Oceniono 1 raz 1

  przed laty poznalem Amerykanow, Australijczyka, Kanadyjczyka itd. Dla wielu to oznacza awans i czesto wiekze pieniadze.Nawet w PRL-u mieszkalo wielu obcokrajowcow.

 • 111111l

  0

  Malkontenci , pisze z Kanady (26 lat w Kanadzie) sposrod moich znajomych wrocilo do Polski 80% , ci co wrocili nie nazekaja na Tuska , wiedza jak jest w Kanadzie , kraju bogatym...

 • ulebyk

  Oceniono 6 razy -4

  Koszerna gadzinówka Michnika chce jak widać powielać zaklinanie rzeczywistości przez sponsorowaną przez Tel Awiw i CIA telewizyjkę.

  MIT obalony? MIT???
  Widziałem na własne oczy tysiące polskich emigrantów więc to nie mit. Mitem to jest np. mydło z ludzi czy 6 milionów Żydów którzy rzekomo zginęli w tzw, holocauście ale nie polska emigracja zarobkowa.

 • razb1947

  Oceniono 1 raz -1

  No tak w Polsce można robić przekręty,może dlategoprzyjeżdżają do Polski.

 • albin11

  0

  to nie jest tak. polskie przedsiebiorstwa sa sprzedawane za grosze. kupujacy przysyla swoich nadzorcow za takie pieniadze jakich nie zarobiliby u siebie, placa na to polscy robole. gdyby to co jest napisane w artykule bylo prawda, nie byloby u nas tak wielkiego bezrobocia

 • dziadekjam

  Oceniono 1 raz -1

  Al-Dżazira zastępuje radio Erewan, które wcześniej podobne pierdoły pociskało...

 • wodakrolewska

  Oceniono 2 razy -2

  Arabów interesuje socjal, czy skuszą się na nas zobaczymy.

 • nostradamuspl

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawe.. juz grunt przygotowuja pod arabska dzicz ktora do nas jescze nie dotarla?

 • mozart

  Oceniono 2 razy 0

  Polakow nalezy zmusic do emigracji, by w ich miejsce zatrudnic obcokrajowcow - oto filozofia wszystkich rzadow III RP. Dlaczego? Bo podzielonym mentalnie spoleczenstwem latwiej jest kierowac...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje