Peru: słynne rysunki z Nazca niszczone przez ciężką maszynerię

- Wpisane na listę UNESCO rysunki w Nazca, zostały częściowo zniszczone przez ciężki sprzęt firmy wydobywającej wapień - podaje peruwiański dziennik ?El Comercio?.
- Zaobserwowaliśmy nieodwracalne zniszczenia linii i trapezów w tej okolicy - alarmuje Eduardo Herrán Gómez de la Torre, dyrektor ds. badań archeologicznych w Ojos de Condor w Peru.

Firma pracująca na terenie, który powinien być pod ochroną, zajmuje się usuwaniem z niego złoży wapienia. Niestety podczas robót ciężka maszyneria dokonuje znaczących zniszczeń słynnych rysunków.

Gazeta "El Comercio" alarmuje, że firma nie tylko nie została ukarana, ale nie jest nawet nadzorowana, choć działa w wielkim rezerwacie archeologicznym. - Firma twierdzi, że ziemia jest własnością prywatną, a właściciel może robić, co chce. Ale nie to - mówił de la Torre.

"Więcej zniszczono przez 30 niż przez 1,5 tys. lat"

Przez ostatnich 30 lat słynne rysunki z płaskowyżu Nazca zniszczyły się bardziej, niż przez poprzedzające je 1,5 tys. lat - alarmowali już kilka lat temu naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu.

Wykazywali, że niektóre rysunki zostały przecięte nitką autostrady panamerykańskiej. Biegnące wzdłuż niej rowy melioracyjne zaburzyły z kolei suchy klimat płaskowyżu. Taki sam wpływ mają drogi i ścieżki wydeptane przez miejscową ludność. Rysunkom zagraża też błoto spływające z Andów po gwałtownych opadach deszczu.

Rysunki znajdują się w południowo-zachodniej części Peru. Na płaskowyżu Nazca widać ich setki. Przedstawiają zarówno pozornie przypadkowe zbiory figur geometrycznych: kwadratów i trójkątów oraz prostych linii ciągnących się nawet przez 8 kilometrów, jak i ogromne wizerunki zwierząt i roślin. Do najsłynniejszych należą: pająk z 40-metrowymi odnóżami, kondor o przekroju 120 metrów.

Przypuszcza się, że rysunki miały charakter religijny. Według innych teorii piaskowe wzory mają związek z obserwacjami astronomicznymi. Niektóre ciągnące się dziesiątkami metrów linie pokrywają się bowiem z orbitalnym ruchem gwiazd, a gigantyczne kontury zwierząt wiernie odzwierciedlają gwiazdozbiory.

Więcej o:
Komentarze (30)
Peru: słynne rysunki z Nazca niszczone przez ciężką maszynerię
Zaloguj się
 • kurzyrozumek

  Oceniono 1 raz 1

  Trudno jest żyć na terenie na którym znajdują sie skarby należące do całej ludzkości. Tylko cała ta ludzkość nie chce się dokładać do ich utrzymania w takim stopniu aby wyrównać straty z tytułu ich posiadania. To samo tyczy się wycinki pd. amerykańskich lasów tropikalnych, z których wartości oczyszczających atmosferę chcą korzystać wszyscy, a mieszkańcy państw tam usytuowanych mają nadal siedzieć na drzewach. Największymi szkodnikami sa wysoko rozwinięte kraje o czym świadczą wyspy śmieci na oceanach, elektroniczne śmietniki Europy w Afryce i niszczący atmosferę wysokoenergetyczny przemysł. Stojące w postawie roszczeniowej względem tych niedorowiniętych, dążących do uzyskania wyższego poziomu rozwoju.

 • lodzermensz1

  Oceniono 2 razy 2

  U nas też niszczy się dziedzictwo archeologiczne. Pod Łodzią wczesnośredniowieczne grodzisko w Czerchowie podlega stałej uprawie roli. Dzisiaj jeśli ktoś nie wie gdzie go szukać to na pewno nie znajdzie. Wały zostały niemal w całości zniwelowane. Budowla powstała w połowie 9 wieku.
  Właściciele ziemi twierdzą, że mogą robić co chcą, bo to ich ziemia.
  Kolejne grodzisko na Górze Chełmo powoli rozbiera się podczas eksploatacji kamieniołomu. Eksploatacja jest nielegalna, bo grodziskoto rezerwat, ale nikt nie potrafi wyegzekwować przestrzegania prawa.
  Podobne rzeczy notorycznie dzieją się z grodziskami, kurhanami, ruinami zamków i dworów.

 • taglinda

  Oceniono 11 razy 11

  google tłumacz potrzebuje patcha, żeby kondor zamiast przekroju miał rozpiętość

 • maksimum

  Oceniono 6 razy -2

  Rysunki na glebie sprzed 1,5 tys lat powinny zatrzymac rozwoj cywilizacyjny w XXI wieku i najlepiej cofnac Peru do tego jak tam ludzie zyli w VI wieku.Zero szkol,zero autostrad,zero telewizji i zero internetu.Polakom tego samego zycze.

 • vladexpat

  Oceniono 31 razy 21

  Jak Talibowie wysadzili posągi buddy to zaraz cały "cywilizowany" świat wysłał tam wojsko, by wprowadzić demokrację i poszanowanie pomników kultury. Do Peru ktoś się wybiera?

 • xsawer

  Oceniono 2 razy 2

  "zajmuje się usuwaniem z niego złoży wapnia. "
  Wapń czy wapień, gó... czy musztarda dla redachtora wsio rawno.

 • judaszowy

  Oceniono 18 razy 10

  nie wapień, nie wapń....... tylko pisze się zaprawa murarska ;)

 • wanda43

  Oceniono 16 razy 14

  Boszsz.... Przeciez to skandaliczne barbarzyństwo !!!!!!

 • qielih

  Oceniono 41 razy 37

  Z początku pomyślałem sobie, ze prymitywne cywilizacje powinny być nadzorowane przez te wyższe, że zanim się rozwiną i dorosną nie mogłyby same decydować o losie własnych skarbów, własnego dziedzictwa. Potem przypomniałem sobie jak niszczą obecnie swoją naturę Finowie, Islandczycy, Amerykanie no i jak my niszczymy ją u siebie. Człowiek to jeszcze bardzo prymitywna istota.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX