Porażka egipskich islamistów. Sąd oddalił pozew przeciwko popularnemu satyrykowi

06.04.2013 20:02
Bassam Jussef

Bassam Jussef (Fot. Asmaa Waguih / Reuters REUTERS)

Sąd w Kairze oddalił w sobotę pozew przeciwko popularnemu satyrykowi Bassamowi Jussefowi, oskarżonemu przez prawnika, islamistę, o obrazę islamu i prezydenta Mohammeda Mursiego, który wywodzi się z Bractwa Muzułmańskiego.
Sędzia Hassuna Tawfik uznał, że powód nie powinien być stroną w tej sprawie. Prawnik, który oskarżył satyryka, jest członkiem Bractwa Muzułmańskiego - najlepiej zorganizowanej siły politycznej w Egipcie. Jednak prawnik złożył pozew z własnej inicjatywy, bez udziału Bractwa.

Urząd prezydenta wydał przed kilku dniami oświadczenie, w którym podkreślił, że nie jest zaangażowany w śledztwo przeciwko satyrykowi i że uznaje "znaczenie swobody wyrazu". Sędzia wyraził przekonanie, że takie stanowisko urzędu prezydenckiego oznacza, iż "przez szacunek dla swobody wyrazu" urząd nie zamierza wnosić skargi na satyryka.

Imitował prezydenta Egiptu

Jussef prowadzi w prywatnej telewizji satelitarnej CBS nadawany co tydzień, w piątek, w porze największej oglądalności program El-Bernameg (Pokaz). Znany jest ze swych imitacji głosu i gestów prezydenta. Właśnie jedna z takich parodii oburzyła islamskiego prawnika, który wniósł przeciwko satyrykowi formalną skargę. Domagał się zakazu nadawania programu Jussefa i zamknięcia stacji CBS.

30 marca satyryka aresztowano pod zarzutem obrazy islamu, prezydenta, a także "rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w celu zakłócenia porządku publicznego". Dzień później został zwolniony za kaucją w wysokości 15 tys. funtów egipskich (1700 euro).

Sobotnia decyzja kairskiego sądu nie oznacza jeszcze końca kłopotów satyryka z wymiarem sprawiedliwości, ponieważ prowadzone jest przeciw niemu śledztwo w związku z postawionymi przez prokuraturę zarzutami obrażania islamu i podważania pozycji Mursiego. Jednak - jak wskazuje Associated Press - sobotnia decyzja sądu może mieć znaczenie precedensowe.

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • gonzo44

  Oceniono 81 razy 69

  Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie - Abdul: odpalaj...

 • miroo

  Oceniono 38 razy 24

  z religiami są same i ciągłe kłopoty aż po wojny i morderstwa...

  likwidacja religii to jedyne wyjście dla tej cywilizacji...

 • kemorrrr

  Oceniono 33 razy 23

  Taki egipt , takie zacofanie i bieda, fanatycy niewiele ustepujacy polskim ale przynajmniej sady normalne... no przynajmniej normalniejsze...

  Czy jest jeszcze miejsce na swiece gdzie moza wystapic o azyl ideologiczny: taki raj na ziemi gdzie niema katolikow, zydow, muzulmanow i innych nawiedzonych ideologia tego "jedynego prawdziwego" co to by temu "jedynemu prawdziwemu" drugiemu gardlo podgryzli z milosiernym usmiechem??? Kraj ludzi normalnych, pogodnych i zyczliwych innym ... ech... musze sie napic aby to na trzezwo przezyc....

 • amrik

  Oceniono 59 razy 21

  Nasi PiSlamisci nie sa lepsi. A napewno maja jeszcze bardziej znikome poczucie humoru. Zbawca Polski nie ma go zupelnie. To ten co ma tupnac noga, aby kuranty kremlowskie zagraly wlazl kotek na plotek.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 23 razy 19

  Obraza islamu. To coś jak nasza obraza uczuć religijnych. Mentalność fanatyków religijnych.

  Bractwo Muzułmańskie = Zespół ds. Zwalczania Ateizacji Polski.

 • cezar85

  Oceniono 19 razy 19

  posadzą i sąd

 • 54bodek

  Oceniono 3 razy 3

  Przyznam że jestem zaskoczony, i zdziwiony. Muzułmański prezydent i muzułmański sąd wykazali się umiarkowaniem i zdrowym rozsądkiem. Trudno uwierzyć...
  ---------------------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/2013/04/tak-wam-dobrze-ze-dobrze-wam-tak.html----------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/p/blog-page_6.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje